ניגשות בכבישי ישראל

מירבת דעאס

המכשולים של הנכים בכבישים - מבט מהשטח- המקור אתר ניגשות ישראל


תכירו את פסקל ברקוביץ'.

פסקל, המרותקת לכיסא גלגלים, היא ספורטאית אולימפית העוסקת כל חייה בספורט.

היא מרצה, היא כותבת ספרים, והיא גם אמא ל-2 ילדות מקסימות. עדן בת 8 וחצי ומיקה בת ה-8 חודשים.

מדי בוקר יוצאת פסקל מביתה אל הרחוב ההומה כשבליבה משאלה - אולי היום, היא תמצא בקלות חניה.

אבל המאבק למציאת חניות נכים פנויות וזמינות בתל אביב - הולך והופך לקשה יותר מיום ליום. וגם כאשר כבר נמצאת חניה שכזו, לא תמיד הנהגים החונים ליד טורחים לשמור מרחק עבור הרמפה ברכבה של פסקל המאפשרת לה להוציא את כיסא הגלגלים שלה מהרכב.

הבעיה לא מסתיימת כאן. גם בנושא המדרכות העסק דומה לסוג של ג'ונגל. בחלק מהמדרכות ישנה הנמכה לכביש עבור כיסאות גלגלים ועגלות - ובחלק אחר אין.

המצב חמור במיוחד במדרכות בהן ישנה הנמכה רק בצד אחד - וכאשר בעל כיסא הגלגלים כבר יורד לכביש ומתחיל לחצות אותו - הוא מגיע לצד השני ומגלה שבמדרכה הנגדית אין הנמכה. מצב מסוכן המותיר אותו לפתע באמצע הכביש בלי יכולת לעלות למדרכה אליה עבר.

צפו בסרטון הנ"ל, של עמותת "אור ירוק" שהופק בשיתוף עמותת נגישות ישראל המפרט את הליקויים החמורים ועוקב אחר שגרת יומה הלא פשוטה של פסקל בחיפוש אחר החניה המיוחלת.

Big image
נכים - מוגש מטעם אור ירוק

עמותת נגישות ישראל פועלת מעל עשור לקידום השתלבותם של אנשים עם מוגבלות בחברה בשוויון, בזכות, בכבוד ובמקסימום עצמאות. אנו בעמותה פועלים רבות להגברת המודעות בקרב החברה הישראלית לנושא הנגישות.

הגישה הרווחת בחברה כלפי אנשים עם מוגבלות הינה גישה שלילית במהותה. ככלל היא אינה מקבלת אנשים עם מוגבלות, ומתוך כך הופכת אותם לקבוצת מיעוט. לא פעם אנשים עם מוגבלות נאלצים להתמודד עם דעות קדומות, סטיגמות ועמדות שליליות. הספרות המקצועית גורסת כי הקניית ידע בנושא יוביל לשינוי מהותי במצב.

אנו מאמינים שהדרך האפקטיבית ביותר לחולל את השינוי בישראל, הינה באמצעות תהליכי חינוך והגברת מודעות לנושא הנגישות, תוך מיקוד בקרב בני הנוער.

על מנת להוביל לשינוי הרצוי עמותת נגישות ישראל הקימה את מחלקת חינוך לנגישות שתעסוק בחינוך לשוויון ונגישות בקרב הילדים והנוער בישראל.