Through The Truth

By Shada Hassan

האיש הבוער בגרסה הישראלית / חיים בסרט

פסטיבל "ברנינג מן" האמריקאי הגיע גם לישראל . פסטיבל זה הוא פסטיבל הנערך מדי שנה במדבר הסלע השחור בארה"ב . עקרונות הפסטיבל הם בעיקר ביטוי עצמי רידקלי ונתינה ללא קבלה . במהלך הפסטיבל האמריקאי נשרף איש הבנוי מעץ שמסמל ביטול החומריות ואהבה לסביבה . אנחנו הישראלים ממשיכים לסבול מאמריקניזציה וכמובן שאף פעם לא נוכל להיות אמריקאים אך בכל זאת מחקים את הפסטיבל וחולמים להיות אמריקאים שזורמים ונותנים ביטוי עצמי ונתינה ללא קבלה .

הישראלים מחקים את האמריקאים ואף לא מתביישים להסתיר זאת . קראו לפסטיבל "מידרבן" - מדבר שבו מתקיים הפסטיבל ושריפה בלועזית כמשמעות הפסטיבל האמריקאי .

"קח מה שאתה רוצה" . התמונה משלה אותנו כנגד המציאות , אתה יכול לקחת מה שאתה רוצה אבל ברור שזה לא עובד ככה בעולם ובאנושות כולה .

Big image

הרדידות בריאלטי הישראלי

כיום בישראל , חשוב לנו לחקות את אמריקה בהמון דברים,
התחלנו משימוש במילים לועזיות בלקסיקון הישראלי והמשכנו עד לריאלטי או בעברית מציאות (האומנם?).
תוכניות אלו מבוימות בכל פרט ופרט שלהן .
מפיקי התוכנית דואגים ומקפידים על לסדר לנו משהו עסיסי שנוכל לצפות בו ומכניסים לתוכניות אלו אנשים שונים אחד מהשני בכדי שיהיה אקשן ועניין למשל דוגמניות ושמנים או יהודים וערבים .
המפיקים של תוכניות אלו רוצים בעצם לספק לצופים את מה שהם מחפשים - אקשן .

כמובן שרובנו חיים באשליה של המעורבות בתוכנית , ולפעמים חלקנו גם מזדהים עם משתתפים ודבר זה הוא בדיוק אחת ממטרות הריאלטי והסיבה לשידורן .

ברור שפה ושם דואגים להראות לנו ריבים של משתתפים , בכי , צעקות , ריגושים , פחדים וכמובן עם הדבר שאי אפשר בלעדיו כיום - מיניות , וכל זאת בכדי שיעלו אחוזי הרייטינג כמובן .

אך דעתי בנושא זה לא תשתנה.
תוכניות ריאלטי הן תוכניות רדודות , שמנסות לשדר מיניות וסקסיזם דרך נשים בעיקר ופחות בגברים.
דבר זה רדוד בעיניי ואפילו מוריד מערכן של הנשים , מציגים אותנו בתור גוף ולא בתור אישיות.
הרי זה מובהק שמה שאנחנו רואים , הוא בעצם שקר אחד גדול שתפס תאוצה עם השנים מעונה לעונה , ודואגים גם להראות לנו איך לא להיראות מבחינה חיצונית כמו למשל בתוכנית הריאלטי - הישרדות.
לזה כבר תצטרכו כוס קפה ומאפה דייט כמובן בכדי לא להשמין .

בתוכנית זו הצלם לא מתבייש להראות לנו , הצופים , פרטים מסויימים בכל אדם המשתתף בתוכנית ודואג לשקף לנו מין תמונה כזו על כל אחד.
איך אפשר לפספס את החזה של לירון הצעירה והמתוקה שמבצבץ מבעד לביקיני הזעיר שלה והעיניים הכחולות במיוחד כאשר דנה הזקנה בתמונה ממש ליד , מחטטת באוזן והאף שלה מתפרץ אל תוך התמונה עם דווקא עם הצד של הפלולה.
דואגים להוציא את דנה מכוערת כביכול וחלשה ומולה את לירון בתור "כוסית" ואחת שעונה על קריטריוני "אידאל היופי".
הצבע האדום המושך , המסמל תשוקה ואהבה ונועזות נתפס לכולם בעיניים ולעומתו הצבע השחור , הזקן , הישן , הצבע הרגיל שכמובן יכול להיות אלגנטי , אך כנראה זה לא מה שהצלם וההפקה רוצים להציג לצופים.

Big image

הון ושלטון והון

בחרתי כעורכת העיתון בראיון זה מפני שזה ראיון עם שולה זקן העוזרת/המזכירה/ אשת הסוד של ראש ממשלת ישראל לשעבר אהוד אולמרט, העומד בימים אלו לדין על קבלת שוחד וטובות הונאה.

המראויינת אינה פוליטיקאית אך, היא היתה במערכת הפוליטית מעל שלושה עשורים והיתה מעורבת בכל מהלך של ראש הממשלה מתחילת הקריירה שלו, בראיון רואים אישה ממוצעת, ממוצא מזרחי שהחלה לעבוד אצל אולמרט כמזכירה צעירה בהיותו עורך דין ירושלמי צעיר ומצליח והגיעה איתו עד למשרד ראש הממשלה, שם לטענתה רימתה ועשתה הרבה דברים לא חוקיים מפני "שהיה לה מורה טוב", לדעתי האשה הזו די אשמה בשיתוף הפעולה שלה עם השחיתות הפוליטית אך, האומץ שלה והרצון שלה לא לשבת שנים רבות בכלא הביאו אותה לחשוף את מה שאולמרט לא רצה שנדע.

בראיון היא מדברת בגובה העיניים עם אילנה דיין עם הרבה רגש והיא מעוררת הרבה אמפטיה נוצר מצב בראיון שממש אפשר כמעט לרחם עליה.

הכללים לראיון פוליטי כן חלים בראיון זה:

-שיח המוסדי: כלומר , יש שני צדדים ברורים בראיון - מרואיין ומראיין .

-כוח:ניקר כי המראיין שולט על הראיון ומשיג את כל התשובות לשאלות .

שולה זקן בראיון לעובדה

PRETTY HURTS

הקליפ המוזיקלי נכנס עמוק לתוך חיינו בתחילת שנות השמונים כאשר יצא לאור ערוץ המוסיקה MTV אשר שידר קליפי מוזיקה 24/7 .

כיום וידאו קליפים משמשים כמנגנון קידום מכירות של תעשיית המוזיקה דרך תוכן מיני כמו לדוגמא בחורות לוהטות בבקיני , עם עיניים כחולות ושיער בלונדיני חלק אך לעיתים מהווים יצירת אומנות עם מסר חשוב ולכן בחרתי בקליפ זה שמנסה לשבור את אידיאל היופי .

הקליפ מעביר ביקורת על אידיאל היופי ובעצם מתאר לנו התמודדויות עם הסטנדרטים הגבוהים של אידאל היופי ובינהם הפרעות אכילה ובנוסף לכך על הלחץ שמופעל בדרך עקיפה על נערות ונערים דרך דוגמניות ומלכות יופי .

בקליפ ביונסה משחקת מתמודדת בתחרות יופי ונקראת "Miss Third ward" על שם מקום מגורה בזמן ילדותה .

ביונסה עושה כל מה שבאפשרותה בכדי להיות מושלמת ולזכות בתחרות , אך לא מצליחה לייצר שלמות ולזכות בתחרות למרות שניסתה להרזות , ואכלה והקיאה ועשתה פן בשיער .

העולם של היום דוחק בנות ומצפה מהן להיות 90 60 90 כמו מה שמשדרים לנו בתוכניות הטלוויזיה וברשת כשבעצם יותר ממחציתן עוברות עריכת פוטושופ .

בחרתי בקליפ זה משום שאני מתנגדת לסטנדרטים של החברה ולדרך שהיא חושבת שעל פיה עלינו לנהוג ולהראות.

חשוב להבין שהמראה החיצוני לא קובע את התוכן והאישיות של הבן אדם לדעתי וכמובן שלא משקיף על אופיו .

לפעמים , הכיעור הפנימי , הורס את היופי החיצוני :)

הצליח לעבוד על כולם בעיניים

חיים צינוביץ' התחיל את הקריירה שלו בלהקת חיל האוויר בשנת 1987 ולאחר מכן הוציא את אלבומו הראשון "פרויקט הג'יבריש" ב1993 ומיד , כשנה לאחר מכן הוציא את אלבומו השני "קצת פורקן קצת חום קצת אהבה" .

השיא שלו , החל בשנת 2000 כשהתחזה כביכול ל"השרוף" - לכאורה אמן חדש בזמר המזרחי , שמאחוריו עומד סיפור חיים בלתי רגיל של נכות והתאכזרות של הממסד .

הסינגל הראשון שלו זכה להצלחה גדולה ולהשמעות רבות ברדיו ולאחר מכן התראיין לעיתון "ידיעות אחרונות" כשכל גופו מכוסה תחבושות ופניו עטויות במסכה .

הוא טען כי פרצה שריפה בביתו ולא יכל לברוח בגלל היותו משותק ושהמוזיקה מכניסה קצת טעם לחייו המדוכאים . כמובן שהתקשרות קפצה על העניין , קצת אקשן , קצת ריגוש אך לאחר כשבועיים התנפץ הבלון וכולם היו בהלם .

צינוביץ' התראיין בראיון מיוחד ובו חשף את פניו האמיתיות וטען כי התרמית נועדה בכדי לחשוף את נטייתם של כלי התקשורת להתעניין בסיפורים האישיים של הזמרים ולא במוזיקה עצמו שזה החשוב בעיניו .