מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

30.12.2021

Big picture

גיליון מיוחד לשנה החדשה 2022 🌟 ולחודש שבט

מבט על חודש שבט

מקור השם ככל החודשים מבבל, בשפה האכדית שבט הוא שרביט וגם שוט מצליף. רמז לגשמי הברכה.

ט"ו בשבט ראש השנה לאילנות נקבע כמועד ספירת מלאי חקלאי קדום ועם השנים התפתח למועד יציאה לטבע, אהבת הארץ, שמירת הטבע.

יום המשפחה, בסיום שבט, ל' בשבט, התפתח מיום האם, לכבודה של הנרייטה סולד, 'אם עליית הנוער' יהודיה אמריקאית אמיצה, שהנהיגה מפעל להצלת אלפי ילדים ערב מלחמת העולם השנייה.


חודש טוב לכולנו שפע גשם שקדיות רקפות, נרקיסים, כלניות יפות

Big picture

עושים היסטוריה - ימי בית-שני במבט חדש - כיתות י' במשכן לאומנות

כיתות שנתון י' עם המורות ריקי ישראלי, נעם גרדי-חוגים, רחל ידן, תמי ספיר ומיכל ארנון יצאו לסיור ופעילות יצירתית במשכן-לאמנות ע"ש חיים אתר, במסגרת לימודי היסטוריה. ביקרו בתערוכות "דמטר ופרספונה" ו"חדא כנישתא" ועסקו במסורת, התמסרות ואמון בחבורה ובצורך בבניית מסגרת דתית חדשה במקום בית המקדש הנחרב,

ובהתאם לימינו - מגפת הקורונה חוללה משבר חסר תקדים, והביאה לסגירת בתי כנסת בו-זמנית בכל רחבי העולם לראשונה בהיסטוריה. המצוקה הייחודית הזו נתנה השראתה לרעיונות חדשים והעלתה שאלות חדשות בדבר הצורך במרחב מקודש.


כאן אנו רוצים להודות לצוות המשכן המקסים שפותח עבורנו שוב ושוב צוהר לעולם התרבות

Big picture

כותבים ערבית

בשיעורי ערבית נערכים שיעורים של סיכום אוצר מילים שנלמד במהלך המחצית. התלמידים התבקשו לצאת למרחב בית הספר וליצור את המילים שנלמדו דרך חפצים במרחב בית הספר. התלמידים נהנו מאוד, השתתפו באופן מלא ושמחו מאוד בהתנסות הזאת.

המורה שיראז דראושה

אני ואתה נשנה את העולם - שנתון ח - צפייה בסרט "אח שלי גיבור" של יונתן ניר

זה היה סרט מרגש מצחיק עם הרבה חשיבות. הסרט מספר על אנשים עם תסמונת דאון שמטילים עם האחים שלהם להימלאיה במסע מיוחד מאד.

הבמאי והצלם של הסרט - יונתן ניר - שוחח איתנו והיה מעניין ומרגש. אני מכירה אישית שלושה מהמשתתפים של הסרט - בתסמונת דאון, אז אני חושבת שלי הוא היה יותר מעניין מאנשים אחרים.

למרות שכבר שמעתי את הסיפור כמה פעמים, החוויה לראות אותו יחד כל השנתון שלנו, היה משהו שונה לגמרי .


אושר קדוש (כיתה ח' 6)

Big picture

רגע של ... פתגם מהשפה והתרבות הערבית - סיפורה של لغة, לע'ה (שפה)

בערבית חלה תופעה הנקראת דִּיגְלוֹסְיָה.

דִּיגְלוֹסְיָה היא מצב לשוני־חברתי, שבו הפער בין השפה הכתובה לשפה המדוברת גדול מאוד, עד כדי כך שדוברי השפה נאלצים ללמוד את השפה הכתובה כאילו הייתה שפה זרה.


לאחרונה חל שינוי בלימודי הערבית ולצד לימודי הערבית הספרותית נכנסו לימודי הערבית המדוברת.


נספר לכם שבשנתון ט' קיבלו התלמידים מנוי מביה"ס ללומדה "שפה 1", אשר פיתחה אלה ולסטרה, מחברת הספר " שפה מספרת תרבות", בו אנו לומדים. התלמידים מתרגלים בבית בלומדה ומתחזקים בדיבור בערבית בהקלטות בזוגות בוואצפ לבדיקת המורה.


בפינתנו זו (פינה = زاوية، זאויה) נספר לכם מעט ממה שאנו לומדים, הזדמנות להעשיר את הידע בשפה הערבית.

נתחיל בפתגם שבועי מוכר -

عصفور في الايد ولا عشرة ع الشّجرة

עצפור פי אלאיד ולא עשרה

ע א(ל)שג'רה

(שדה/דגש על ש- מילה 7)

asfur fi(e)l'id wula ashara a e(l)sshagara

תרגום:

ציפור ביד ולא עשר על העץ

משמעות:

כמו בעברית: "ציפור אחת ביד עדיפה משתיים על העץ".


באהבה מאיתנו - המורות לערבית -

בראאה חבשי, תמר גלעד, אושרת אדרי לירון בוקי ושיראז דראושה.

(בתמונה: קפה של בוקר ולימוד סיפור בערבית - אשרת, שקמה, בראאה , תימא)

Big picture

תורמים לקהילה

התלמידים אלה קלימן מקא, עדי סילם, עד שלו, אורי יעקב, רותם חן ויובל ברנט קיבלו תעודת הוקרה מטעם מועצת התלמידים והנוער, המנהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער על תרומה חשובה לקהילה ולחברה. על היוזמה, האכפתיות ההשקעה והנתינה לאורך כל הדרך.

אתם בחרתם בדרך של עשייה חברתית שבה אתם נוגעים בליבם של אנשים, מייצרים שינוי חיובי ומטמיעים את החזון האישי שלכם בקהילה. אתם עושים זאת מתוך אמונה ודרך חיים ועל כך אנו מלאי הערכה.

כל הכבוד .אתם גאווה אמיתית.

Big picture

גמר ליגת התיכונים

ביום שני הקרוב 3.1.2022 בפעם השלישית בתולדותיו , תעלה נבחרת ביה"ס לגמר אליפות ליגת התיכונים בכדורסל נגד תיכון חדש ת"א. עקב אילוצי קורונה מספר מועט של כרטיסים חלוקו לביה"ס. המשחק יועבר בשידור ישיר בערוץ 50. נחזיק אצבעות לחגיגה באדום.
Big picture

הטיפ הספורטיבי שלנו - באהבה מצוות חינוך-גופני

רובנו לא אוהבים לעסוק בספורט,מכל מיני סיבות.הסיבות מגוונות. בין היתר אולי, זה משעמם,זה מעייף, וגוזל זמן יקר. הדרך המומלצת היא לקבוע בסדר היום זמן לפעילות גופנית.רצוי לא מאוחר בערב, כשהגוף כבר עייף.


דרך יחסית קלה היא לפתוח יוטיוב,לחפש gust walk ויש שם קבוצה נחמדה ואנרגטית שפשוט הולכת במקום.

יש אימונים קצרים וקלילים וכדאי להתחיל איתם.חצי שעה . מעורר ומחזק. שווה את המאמץ💪

Big picture

השאלון - והפעם נעים להכיר את .... איתי רון

אני בן 37, גר בכפר רופין, נשוי לעומר ואבא לשלושה ילדים מהממים- יונתן (9), עלמא (6) ואורי (5), רכז ומורה לאזרחות וקצת חינוך פיננסי ומחנך כיתה י"א 5 (אין עליהם בעולם). בשלוש השנים האחרונות, מעביר שיעורים על דילמות בחברה הישראלית ב'מכינת-העמק' שבכפר רופין. הגעתי לבית הספר לפני 10 שנים, ללמוד מיובל מפציר איך ללמד אזרחות ומאז אני כאן.


איך מדוע בחרתי להיות מורה ?

האמת שבחיים לא חשבתי שאהיה מורה, התגלגלתי אליו די במקרה. הייתי תלמיד די גרוע ('פוטנציאל לא ממומש' קראו לזה) ולאחר בצבא התחלתי לעבוד במסגרות של נוער בסיכון והתחום הזה ממש הדליק אותי ורציתי ללמוד אותו. ב'אורנים', חייבים ללמוד גם מקצוע בית ספרי אחד, אז זכרתי שבאזרחות הייתי דווקא לא רע... ומפה לשם כבר יותר מ-9 שנים שאני מרגיש כל יום בר-מזל על הזכות לחנך, ללמד וללמוד מהנוער הכי איכותי שיש.

זכרון מעניין מהילדות?

אחד הדברים שהכי זכורים לי מהילדות הוא יום העבודה השבועי שהיה לנו בתיכון. אני זוכר שכל השבוע חיכיתי ליום שאגיע, בחמש בבוקר לרפת, לחליבה. העבודה עם הפרות והטיפול בהן, יחד עם השקט של לפנות בוקר ורשת ג' ברקע, צרובים אצלי בזיכרון כתמונת נעורים מושלמת.

מה הדבר האחרון שחיפשת בגוגל?

סיפורים מעניינים על לארי בירד, שחקן עבר בNBA. אני ממש אוהב כדורסל ובמיוחד את הNBA. למרות שהפרשי השעות לא ממש מאפשרים לראות משחקים, אני מנסה להיות מעודכן. הדבר היפה בכדורסל אמריקאי הוא הסיפורים מאחורי המשחקים והדרך שבה הם מתייחסים למשחק.

מהו התחביב הכי משמעותי שלך כיום?

אחד הדברים שאני הכי אוהב לעשות זה לטייל. אני ממש משתדל לצאת כל יום שבת לטיול עם המשפחה, קצת להתאוורר מהעומס של כל השבוע ופשוט לנקות את הראש בטבע.

המלצה לספר טוב...

פעם קראתי לא מעט, אבל בשנים האחרונות אני מרגיש שהחלפתי את הקריאה בשמיעת פודקאסטים. הכיף הכי גדול בפודקאסט שאתה יכול לעשות אותו במקביל לדברים אחרים ופתאום שטיפת-כלים, נסיעה חזרה מבית-הספר או ריצה הופכים לזמן איכותי ומעשיר. אם אני יכול להמליץ על פודקאסט אחד, אז נראה לי שאלך על "שיר אחד" - פודקאסט על הסיפורים מאחורי השירים והיוצרים הכי גדולים של המוזיקה הישראלית.

משהו שאתה שואף להגשים בעתיד?

אחד הדברים שאני הכי רוצה לעשות זה את המסע של שביל ישראל. התחושה של טרק אמיתי, המעבר בין כל החלקים והנופים של הארץ המדהימה שלנו הופכים את המסע הזה לחלום גדול עבורי, שאני ממש רוצה ומקווה להגשים.

מה אתה אוהב בבית הספר?

האהבה הכי גדולה שלי בבית הספר היא קודם כל לאנשים שבו. מורים, אנשי צוות, וכמובן התלמידים. מעבר לכך, אני אוהב את העובדה שבית הספר שלנו הוא מקום לחלום חלומות ולהגשים אותם. יש כאן פתיחות יוצאת דופן לדברים חדשים ולניסיונות חדשניים להיות רלוונטיים ומותאמים יותר. אחד מהדברים האלה הוא תכנית המב"ע- מרחבים בניהול עצמי, שעופר בשן (התותח) הרים בשתי ידיו יחד עם המון אמונה ותמיכה של המורים וההנהלה. אני מרגיש שהתכנית מממשת את החינוך המודרני בצורה הכי טהורה שיש ובאמת נותנת לתלמידים להיות משמעותיים בתוך בית הספר.

Big picture

האקאתון יוצא לדרך

אז מה זה האקתון אתם שואלים? האקתון הוא אירוע שמטרתו לייצר פתרונות חדשניים לבעיה נתונה תחת לחץ זמן. ההאקתון שלנו יעסוק באתגרי קיימות שונים לסביבה טובה יותר עבורנו. נתחלק לקבוצות במטרה לחשוב יחד על יוזמה חדשה של רעיון יצירתי. בתום ההאקתון כל קבוצה תציג את היוזמה שלה ותצא לדרך של פיתוח בקורס היזמות.

האקתון הוא אירוע סוחף ושואב, מלא באנרגיות ועשייה והרבה כייף ושמחה.

נשמח מאד לכל אחד שיבוא להציץ, לבקר ואפילו להצטרף רק לחלק מהזמן לחשוב יחד עם התלמידים על רעיונות לסביבה טובה יותר עבור כולנו.

פינוק חורפי - קרפים בטעמים שונים - המלצה של דורון פיטוסי-ארגמן (כיתה ח'7)

חומרים:

כוס קמח

2 ביצים

כוס חלב

כפית תמצית וניל

15 גרם חמאה

לערבב את כל המצרכים לתת לתערובת לנוח רבע שעה

ולטגן על אש קטנה


המילוי: לשים איזה רטבים שרוצים

בתיאבון

Big picture

פינת הנוסטלגיה שלנו - 'לקחת פסק זמן' מחזמר משירי אריק אינשטיין - משנת 2011

ממתק חורפי לצפייה ישירה :


https://drive.google.com/file/d/1U8XmHiAbhTj-Y5CagjFppQ1KEglmpS-e/view?usp=sharing

כתיבה ובימוי : בלה בן-ארי

ניהול מוסיקלי: חיים אסנר

בשיתוף בית המוסיקה בניהול סטס גברילוב

האולפן למחול בניהול ילנה זינשטיין


על הבמה תלמידי ומורי בית-הספר

Big picture