יגעת ומצאת, תאמין!

דף קשר טבת-שבט וסיכום מחצית

מקצועות לימוד מחנכת

עברית

עברית-

ספר: למדנו במהלך המחצית את הספר "שמונה בעקבות אחד". בהפסקות האוכל (רובן) הקראתי את הספר בהמשכים ובמסגרת השיעורים הכרנו את הסופרת ימימה אבידר, את התקופה ההיסטורית שבה מתרחשת העלילה, הכרנו את המושגים הספרותיים: "מספר גיבור/מספר עד/מספר יודע כל", "מונולוג/דיאלוג/רב שיח", "רמזים מטרימים בעלילה", עבודת סיכום על הספר תינתן השבוע.

לשון: למדנו את הנושאים זכר-נקבה בשמות עצם ובהתאם בשמות תואר, יחיד-רבים בשמות עצם ובהתאם בשמות, שם מספר בזכר ונקבה (ילד אחד ילדה אחת וכו')

עבודה על טקסטים: עבדנו על מידע רב היצגי בנושא השוקולד: סירטון, טקסט, עובדות, תרשימים, איורים וגרפים. בחנו את היתרונות והחסרונות של כל דרך וכל אחד חשב ושיתף מהי הדרך שהיתה עבורו המוצלחת ביותר ללמוד על השוקולד. (תשובות מעניינות ומלמדות על דרכי למידה שונות).

כתיבה: אנו ממשיכים לעסוק בהשבחת הכתיבה. למדנו מיומנות של הרחבת משפט לפסקה ע"י שאילת שאלות והבנים תרגלו בכתה וכן נתבקשו להגיש תרגיל קצר שעשו בבית.

כתיבה 2: צפינו במשדר מיוחד של הסופרת נאוה מקמל עתיר ובו היא ספרה לילדים כיצד היא כותבת סיפורים, מהיכן צצים לה הרעיונות. היא לימדה אותם על התבנית הסיפורית והראתה להם שאפשר להתחיל סיפור גם מהסוף. במהלך המשדר ששודר באחד הימים הקרים והגשומים נהנו הבנים משוקו חם עם קצפת...

אנו ממשיכים לעבוד בספר מילה טובה 1, אבקש ממי שלא השתתף ברכישה המרוכזת שנעשתה בבית הספר לרכוש את הספר מילה טובה 2 בכוחות עצמו, אנו נתחיל לעבוד בו בקרוב. שימו לב לקנות את הספר הנכון: מילה טובה מאוד 2, לחינוך הממלכתי דתי.

כישורי חיים

המשכנו בלמידה על התמודדות עם מצבי לחץ, שוחחנו על שליטה ושחרור וגילינו שלעיתים כאשר אנחנו מרפים ומשחררים זוהי השליטה האמיתית. צריך לאפשר לעצמך לעשות זאת, כמובן לאחר שהשקעת את כל המאמצים שברשותך ולהאמין שה' ישלח את הברכה ויסייע מלמעלה.

מנושא זה אנו יוצאים כעת לנושא המשך והוא התמודדות לקראת מבחנים שיכלול הכנה לקראת מבחן כולל דרכי למידה, התמודדות בעת מבחן ודרכים להפחתת הלחץ וכן התבוננות ולמידה לאחר מבחן, כיצד ניתן להשתפר לפעמים הבאות.

נביא

אנו ממשיכים ורואים את מעגל הקסמים החוזר בספר שופטים. עד כה נפגשנו עם השופטים: עָתְנִיאֵל בֶּן קְנַז אֵהוּד בֶּן גֵּרָא, שַׁמְגַּר בֶּן עֲנָת, דְּבוֹרָה אֵשֶׁת לַפִּידוֹת ובָּרָק בֶּן אֲבִינֹעַם, גִּדְעוֹן (יְרֻבַּעַל) בֶּן יוֹאָש, כעת אנו לומדים את פרק ט', על אבימלך בן גדעון. מכל דמות של שופט אנו מנסים לקבל השראה, ללמוד על מנהיגות חיובית וכן נהנים מלימוד תחבולות המלחמה ומעל הכל חשים את השגחתו ואהבתו הגדולה של הקב"ה לעמו ישראל גם לאחר שהם מאכזבים שוב ושוב, ממש "כרחם אב על בנים".

מתמטיקה

העמקנו מאוד בנושא השברים: זיהוי שברים, שם השבר, חלק משלם, חלק מכמות, השוואת שברים. תרגלנו בחוברת וגם במחשב, באתר עשר אצבעות. בשיעור מתוקשב למדנו לקרוא גרפים ולהוציא מהם נתונים ומידע והבנים תרגלו את הנושא באתר אלנט. בנוסף למדנו כפל של מספר דו ספרתי במספר דו ספרתי המצריך הרבה סבלנות, דיוק ושליטה בלוח הכפל.

החל מהשבוע אבקש להביא את ספר מספר 9.

מקצועות לימוד מורים מקצועיים

תורה

אנו בויקרא. פרק יד. סיימנו פרשת תזריע ואנו בפרשת מצורע. עסקנו בנושא היולדת. ומצורע. למדנו על סוגי הצרעת השונים (גוף. בגד). וכן על טהרת המצורע. בתוך כל זה עסקנו בסיבות לצרעת (שבע סיבות). ובעיקר בהשגחה האלוקית על האדם והחסד שניתן לו בנגע הצרעת שעל ידו יכול לשוב בתשובה שלימה.
הבנים הגישו עבודת הערכה על פרשת שמיני, טרם הוחזרה.
הכיתה לומדת נהדר, בחשק ובשמחה, וזה העיקר.

בברכת שבוע טוב
הרב עמית

הלכה- סיום לימוד הלכות שבת

Big image

משנה

סיימנו בשעה טובה מסכת מגילה ואנו עומדים להתחיל מסכת תענית בשבוע הבא.

שבוע טוב

יגאל מינרבי

מדעים

התחלנו את נושא בעלי חיים: פתחנו במחלקת הדגים, ערכנו תצפית בפינת חי.

כעת אנחנו לומדים על מחלקת הדו-חיים.

אנגלית

אנו מקדישים שעה בשבוע ללימוד התמודדות עם "אנסין", כלומר טקסט שאותו אנו קוראים ועונים על שאלות אודותיו.

בנוסף אנו לומדים על גופים, מילות שאלה ומילים נוספות מתוך נושא הטקסט. הבנים קבלו דפים שאיתם אנו עובדים.

במקביל אנו ממשיכים עם המבדקים והלמידה השוטפת.

שימו לב והקפידו שבנכם מכין את שיעורי הבית, יש צורך בשיפור משמעותי באופן כללי למחצית הבאה, הדבר יסייע בתרגול הנלמד בכתה ובהפנמתו.

שבוע טוב!

ענבל

תמונות המחצית

סדר טו בשבט שכבתי

שבו שרנו משירי ארץ ישראל, שמענו דברי תורה, השתעשענו בחידות אודות צמחים ויישובים בארץ ישראל, צפינו בסירטונים על שבעת המינים ולקינוח התפנקנו בפונדו שוקולד עם פירות טריים ומשובחים!
20160125 091833

פעילות קק"ל בנס הרים

ובה עברנו בתחנות של ניווטים ביער, פעילות o.d.t, צביעת כד ענק שקבלנו במתנה וכמובן סדר טו בשבט מקסים!

בוקר כתה

צהרי כתה

לקראת סיום המחצית

בקשתי מכל אחד לבחור פתגם שמשקף את הדרך שעבר במחצית: "יגעת ומצאת תאמין", "איזהו החכם? הלומד מכל אדם" ועוד. התמוגגתי מהתשובות המנומקות: הבנים הביעו הערכה למורים, הבנה שההשקעה מביאה להתקדמות, סיפוק מעמידה ביעדים. הדגשתי שוב ושוב את החשיבות של הדרך, של המאמץ, של העמל והעבודה והערך של ההתקדמות ביחס לעצמך ולא ביחס לאחרים.

מכאן עברנו לשוחח על התעודה וכיצד אנחנו המורים מנסים לשקף דרכה גם את הדרך והעמל מצד אחד וגם את ההישגים הנדרשים מהם בשלב הזה מהעבר השני.

אם מתבוננים בתעודה בתשומת לב ניתן ללמוד ממנה הרבה נקודות לשימור במחצית הבאה וכן נקודות לשיפור. חשוב שכל אחד יקבע לעצמו יעד לשיפור שקשור ללמידה: (הכנת שיעורי בית/הבאת ציוד/פחות הפרעות/יותר מעורבות בשיעורים) אני מאוד משתדלת להגיע ליעד מסוג זה בשיחות האישיות שאני עורכת כעת עם הבנים (בסבב השני)

אני רוצה לאחל מכאן הצלחה לכולנו במחצית הבאה, תודה רבה על שיתוף הפעולה המדהים שלכם ההורים, אשא תפילה לבורא עולם שיתן לנו את הכוחות, הסבלנות ואורך הרוח להתמודד עם האתגרים שמציבים בפנינו ילדינו, שנאמר את המילים הנכונות בזמן הנכון כך שיכנסו אל לבם הרך והטוב, שנקבל ונכיל אותם על כל המורכבויות שלהם ונראה תמיד את הטוב והיופי שבהם.

ולילדים אאחל במילותיו הנפלאות והמרוממות של הרב קוק:

"כי כח עז לך, יש לך כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים.

אל תכחש בם פן יכחשו בך, דרוש אותם, דרוש בן אדם וימצאו לך מיד".

שלכם ובשבילכם,

המורה הילה

כנפי רוח - ביני לנדאו ותלמידי הישיבה לצעירים