חוזה ורסאי

נועה רגב ודניאל שטרנברג

חוזה ורסאי נחתם בתאריך 28 ביוני 1919. הוא הסכם שלום בין גרמניה למדינות ההסכמה, שנחתם במסגרת ועידת השלום בפריז לאחר מלחמת העולם הראשונה.

סיום מלחמת העולם הראשונה

מלחמת העולם הראשונה הסתיימה בניצחונן של מדינות ההסכמה, אך ממדיה היו הרסנים בכל המדינות שהשתתפו בה. בינואר 1919 התכנסו נשיא ארה"ב, ראש ממשלת צרפת, ראש ממשלת בריטניה וראש ממשלת איטליה בארמון ורסאי שבצרפת בכדי לדון על הסכם שלום. התחוללו ביניהם חילוקי דעות אשר היוו קושי למציאת נוסח אחיד ומוסכם על כולם.

ארמון ורסאי שבצרפת

Big image

חילוקי הדעות בין ראשי מדינות ההסכמה

-נשיא ארה"ב, וודרו וילסון, שאף לשלום, ללא נקמה והשפלתן של המדינות המנוצחות. וזאת בעקבות ארבע עשרה הנקודות שפרסם שנה לפני כן, אשר הדגישו את זכותן של כל האומות לחיות בחירות ובביטחון במדינה משליהן. הוא הציג עמדה אידיאלית, מוסרית שלפיה יש לשאוף לצדק לכל האומות.

  • -ראש ממשלת צרפת, ז'ורז' קלמנסו, חתר להחלשת גרמניה ככוח צבאי ופוליטי וזאת כדי למנוע איום על צרפת מצד גרמניה שכנתה.

-ראש ממשלת בריטניה, לויד ג'ורג', דרש כי ועידת ורסאי תגיע לפשרה עם גרמניה משום שחשש שהחלשותה והשפלתה של גרמניה תעניק לצרפת עוצמה, ולדעתו מצב זה היה עלול לחדש את התקלחות המלחמה. עם זאת דרש להטיל על גרמניה תשלום פיצויים על הנזקים והסבל שגרמה בשנות המלחמה.

-ראש ממשלת איטליה, ויטוריו אורלנדו, דרש שטחים מאוסטרו-הונגריה, כאשר נכנסה למלחמה לצדן של מעצמות ההסכמה.

ראשי מדינות ההסכמה

Big image

לאחר משא ומתן ממושך הגיעו לחוזה ורסאי וגרמניה אולצה לחתום על המסמך בטקס חגיגי באולם המראות בארמון ורסאי.

גרמניה הסכימה להיכנע ולחתום על המסמך בהתאם ל -14 הנקודות של וילסון אך בסופו של דבר תנאי ההסכם ,שנוסחו בארמון ורסאי היו שונים מן 14 הנקודות בכמה אספקטים אשר יפורטו בהמשך.

תנאי ההסכם הוגדרו כנקמניים ונוקשים. לאחר שגרמניה חתמה על ההסכמים היא חשה נבגדת, וכן כעס ורצון לנקום בשל ההשפלה והקשיים שהוצגו בחוזה ורסאי.

הפגנות בגרמניה נגד חוזה ורסאי

Big image

אולם המראות שבארמון ורסאי

Big image

העקרונות החשובים בהסכם ורסאי

1. הסכמי השלום יהיו גלויים. לא יהיו עוד הסכמים סודיים בין מדינות.
2. גרמניה תפנה שטחים שונים ותחזיר לצרפת את אלזס- לוריין.
3. האימפריה האוסטרו- הונגרית תפורק ולעמים שבם תינתן הזדמנות לפיתוח אוטונומיה לאומית. הגבולות בבלקן יקבעו לפי השתייכות לאומית.
4.פולין תזכה בעצמאות ותהיה לה גישה לים דרך שטחים גרמניים.

5.יוקם ארגון בינלאומי אשר יבטיח את העצמאות,השלמות והשלום של כל המדינות ונקרא חבר הלאומים.

6.רוב האחריות לפרוץ המלחמה מוטלת בעיקר על גרמניה ובנות בריתה כך שגרמניה מחויבת לשלם פיצוים גבוהים ובחומרי גלם. כמו כן,גם גרמניה מחויבת לצמצם את צבאה למאה אלף חיילים בלבד ואסור לה להחזיק בנשק כבד.

משמעות הסכם ורסאי

מטרת חוזה ורסאי הייתה להחליש את גרמניה מבחינה צבאית וכלכלית ולמנוע את התאוששותה וחזרתה להיות מעצמה.

יחד עם זאת בחוזה לא הייתה אחידות בין המדינות המנצחות שלכל אחת מהן היו אינטרסים שונים ביחס לגרמניה ולעתיד אירופה ולכן קיים חשש שבעתיד, גרמניה תנצל את חוסר האחדות כדי להתחזק ולהשתחרר מההגבלות שהוטלו עליה.

הפרת חוזה ורסאי

ההסכם הופר גם בסתר וגם בגלוי.

ההסכם הופר זמן קצר לאחר שנכנס לתוקף. הוא הופר על ידי רפובליקת ויימאר אשר נוסדה בגרמניה לאחר ההפסד במלחמת העולם הראשונה. בתקופה זו, הוקם חיל אוויר סודי וחיילים וטייסים גרמניים יכלו להתאמן בברית המועצות. בנוסף הוקמו גם בסיסים צבאיים משותפים בברית המועצות בעקבות הסכם עם הממשלה הסובייטית.

ברית המועצות ייצרה נשק כבד ואמנה טייסים על אף האיסור של חוזה ורסאי.

בין הצבא הגרמני לצבא הסובייטי חל שיתוף פעולה ובשנת 1935 הצבא של גרמניה התחיל להתחמש וזוהי הפרה בוטה של כל הסעיפים של חוזה ורסאי המחייבים את פירוק גרמניה מנשק כבד,צי,חיל אוויר וצמצום צבאה.

כאשר המפלגה הנאצית עלתה לשלטון בגרמניה הופר הסכם ורסאי בגלוי.

חוזה ורסאי