הצלבנים באים

אנחנו לא מפחדים !

מגישות אלונה קיל וזוהר טרי

מהם מסעות הצלב ?

מסעות הצלב התחילו לפני כ 900 שנה הנוצרים יצאו מאירופה כדי לשחרר את קבר ישו, ששוכן בירושלים, מידי המוסלמים. כך התחיל העימות בין הנוצרים למוסלמים עימות שניתן לראותו גם בימים אלו .

ששת מסעות הצלב התרחשו במאות ה11 עד ה13

למה התחילו מסעות הצלב ?

בעקבות קריאתו של האפיפיור גאורבנוס השני בשנת 1095, להציל את האימפריה הביזנטית, ואת ירושלים שהייתה קדושה לנוצרים, מידי השבטים התורכיים- סלג'וקיים שאיימו לכבוש את קונסטנטינופול בירת ביזנטיון הנוצרית, התאסף צבא של חיילים ממדינות באירופה. בנוסף לזווית הדתית היה גם זווית כלכלית, בגלל העובדה שרבים מבני האצילים ובעלי הקרקעות שלא זכו לרשת את אבותיהם הרוויחו את לחמם כחיילים שכירים.

יחי ישו ! בוז לשלטון המוסלמים

בימי הבינים נערכו על ידי העמים הנוצריים שבאירופה מסעות צבאיים לארץ ישראל. מטרת המסעות היתה להוציא את המקומות הקדושים, וביחוד את ירושלים, בה מצוי קברו של ישו, מידי המוסלמים ולגרש את מתנגדי הדת הנוצרית מן הארץ כולה. מסעות אלו קרויים מסעי הצלב מכיוון שבראש המחנות נישא צלב גדול והלוחמים שנשאו צלב על חזם נקראו נושאי הצלב או צלבנים. את תנועת מסעי הצלב עוררו האפיפיורים ברומא. בתחילה עמדו בראש מסעי הצלב ברונים ודוכסים ומאוחר יותר הצטרפו גם אחדים ממלכי אירופה שהנהיגו את המסעות.

הצלבנים נבדלו אלו מאלו מבחינת מעמדם החברתי, מצבם הכלכלי, דרך מחשבתם ומטרתם במסעי הצלב. מעטים השתתפו במסעות מתוך התלהבות דתית בלבד, היו שביקשו לזכות בתהילת גבורה, בכיבוש ארצות או אחוזות, אחרים היו הרפתקנים פשוטים או פושעים שבקשו למצוא במסעות מפלט מפני בית משפט או בית כלא, שכן האפיפיורים הבטיחו סליחה ומחילה לכל אדם שישתתף בשחרור ירושלים מיד אויבי הנצרות.

משך התקופה בה התקיימו מסעי הצלב לארץ והמלחמות בין הצלבנים למוסלמים היה קרוב למאה שנה. בנוסף במשך קרוב ל- 70 שנה נערכו מסעי צלב נוספים לאיזור ביזנט – קושטא.

בתקופת הצלבנים נבנו בארץ מצודות שמטרתן לשלוט על איזורים שונים ולהגן על אנשיהם.

Big image

ממלכת ירושלים בשנת טרפפו

Wednesday, March 25th, 4pm

אירופה

בשנת 1095 יצאו הצלבנים לכיוון ירושלים ובקיץ 99 נכבשה ירושלים על ידי משתתפי מסע הצלב הראשון.

הממלכה ששלטה בירושלים נכבשה ב-1187, אולם נוכחות הצלבנים בארץ ישראל נמתחה לאורך מאתיים שנה עד להכחדתה על ידי צבא האימפריה הממלוכית בכיבוש עכו בשנת 1291.

מהו המניע הגלוי למסעות הצלב ?

המניעים למסעות הצלב היו

*לעצור את הפשעים והעוונות שעושים המוסלמים בארץ ישראל. (הופכים כנסיות למסגדים, גונבים, רוצחים, עושים מעשים איומים בנשים ועוד..)

*הרצון לשחרר את המקומות הקדושים בירושלים מידי המוסלמים.

מהו המניע הסמוי למסעות הצלב ?

*תחרות בין המלכים, להראות מי חזק יותר.
*המלכים רוצים לצבור כוח מול הכנסייה.

*האפיפיור חושב שהמסעות יסייעו לו להחליש את הקיסר.

*האפיפיור קיווה שהמסע למזרח יסייע לו להחריב את השפעתו גם על הנוצרים במזרח, שלא ראו בו מנהיג דתי.

כיצד שכנעו אנשים להצטרף אל מסעות הצלב?

כדי לשכנע אנשים לצאת למסע הצלב, האפיפיור אורבנוס השני, אמר לכל המאמינים הנוצרים באירופה ש:

"הגיעו אלינו ידיעות חמורות ועצובות מירושלים וקונסטנינופול שמספרות כי גזע מקולל שאותו אנו לא מכירים, הגיע מפרס והוא פלש לארצות הנוצרים במזרח, שאותם שדד והחריב. האפיפיור אמר שהנוצרים באירופה חייבים להצילם ולנקום את נקמתם"

מה היו הגורמים למסעות הצלב?

גורמים כלכליים, גורמים דמוגרפיים וגורמים דתיים

מדוע נקראו צלבנים

בתוך הכינוי צלבנים מסתתרת המילה צלב, צלב הוא סמל הנצרות והוא קדוש בעיניי הנוצרים ולכן קראו לעצמם כך.

בעקבות קריאתו של אורבנוס:

בעקבות קריאתו של אורבנוס השני, החלה תנועה גדולה של אנשים מאירופה לכיוון קוסטנטינופול. כאשר נגמר להם המזון הם החלו לשדוד ולבזוז כפרים וערים שבהם עברו בדרכם לירושלים

.

כיבוש ירושלים שנת 1099 בקצרה :

ירושלים שכנה על רכס הרים והייתה מוקפת בחומה, ולכן קשה היה לכבוש אותה.

היה קשה לסחוב נשק כבד מאוד בעלייה, ולכן הם חסמו את המעברים, הקיפו את החומה ולא אישרו כניסה או יציאה של אנשים מתוך העיר במשך 5 שבועות. מכיוון שהאוכל הלך ונגמר תושבי העיר נכנעו והעיר נכבשה.

מצודות וזה...

במפה ניתן לראות את שרידי המבצרים בארץ
מבצרים צלבניים זוהר ואלונה היסטוריה

ולסיכום.... הצלבנים באים ואנחנו לא מפחדים !!!!