זה"ב פוגש פיסיקה - חקר תאונה קטלנית

תומר הררי ואביתר מידאני

סתיו לא ענתה, אביה מיהר לזירת התאונה

החיילת שנהרגה בתאונת הדרכים הקטלנית שהתרחשה ביום חמישי 26.11.2015 שהתרחשה בכביש 458 במועצת מטה בנימין באזור רמאללה היא רב"ט סתיו פרטוש, ממעלה אדומים. סתיו, בת 19 במותה, נהרגה לאחר שנלכדה תחת האוטובוס הממוגן שהתהפך, וכוחות החילוץ וההצלה נאלצו לקבוע את מותה בזירה. הנהג נסע בחוסר תשומת לב ובמהירות מופרזת תוך כדי הפרת עקרון ההתייחסות הכוללת שלפיו מי שנמצא בדרך חייב להיות ער לכל מה שקורה סביבו. כמו כן, הופר עיקרון הפער שלפיו צריך לשמור על מקדם בטיחות, לדוגמה, מהירות מתונה.

Big image
Big image

ההיבט הפיזיקלי של התאונה

תנע של גוף, הוא אחד המושגים החשובים ביותר בפיזיקה. מושג זה מבטא את כיוונו ועוצמת תנועתו של גוף. ככל שיש לגוף מהירות רבה יותר או מסה גדולה יותר, כך התנע שלו גדול יותר. במערכת סגורה מתקיים חוק שימור התנע, אחד מחוקי השימור החשובים ביותר במדע ובפיזיקה בפרט.

התנע הקווי, המוגדר כמכפלת המסה במהירות, מתאר את יכולתו של גוף להמשיך בתנועתו - ככל שהתנע של גוף גדול יותר, כך יהיה קשה יותר להאט או להאיץ אותו. על פי חוק שימור התנע אם לא פועלים כוחות חיצוניים אז התנע של גוף נשאר קבוע, ואילו על פי החוק השני של ניוטון כוחות גורמים לשינוי בתנע, לדוגמה, קשה יותר לעצור אוטובוס מאשר אופנוע שנוסעים במהירות שווה, כיוון שהמסה של האוטובוס גדולה יותר ולכן גם התנע שלו.

סיכום ומסקנות

ניתן להסיק מתאונה זו כי חוסר תשומת לב לסביבה ואי ציות לחוקי התנועה יכול לגרום לנזק. באמצעות תמונת מציאות כוללת ניתן לצפות תאונות ומקרי חירום עוד לפני התרחשותם. בנוסף, ציות לחוקי התנועה ונהיגה בטוחה יכולה למנוע תאונות עתידיות ולהציל חיים.


לסיכום, אכן היה ניתן למנוע את התאונה על ידי כך שנהג האוטובוס היה נוסע במהירות המותרת ביותר תשומת לב.