- משולחן ההנהלה - עדכון מס' 1 תשע"ו

אלול תשע"ה, ספטמבר 2015

Big image
Big image

1, 2, 3 ... מ ת ח י ל י ם ... מילים לפתיחת שנת הלימודים

דבר מנהלת בית הספר

אני שמחה ונרגשת לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה.


כולי תקווה שאתם חוזרים לעבודה ולמעשה החינוכי, לאחר שנחתם ו"טענתם מצברים", ביליתם בחיק המשפחה והחברים, והצלחתם להתנתק משגרת היום יום.


השנה עומדים בפנינו אתגרים רבים: הקניית מיומנויות המאה ה- 21, למידה משמעותית, למידה בינתחומית, הערכה חלופית, מצוינות ואיכות תעודת הבגרות, אקלים חינוכי מיטבי, מעורבות חברתית. היופי של אורט גוטמן הוא בשונות ובהטרוגניות הרבה ואנו לוקחים על עצמנו לתת דוגמא להתנהלות מכבדת ופיתוח סולידריות וסובלנות, ולהשפיע בכך על החברה הישראלית כולה.


משרד החינוך, עיריית נתניה ורשת אורט ישראל, מציבים לבית הספר רף גבוה, מטרות ויעדים בתחום הלימודי ובתחום הערכי. יחד נמשיך ונפעל למען שיפור ההישגים, תוך שמירה על מוגנות והצבת גבולות ברורים לכל תלמיד ותלמידה. יחד נחתור למצוינות בכל תחום, אך לא נשכח לתת מענה לתלמידים שצברו פערים לימודיים.


חשוב להקפיד על דיאלוג מכבד בין כל באי בית הספר, על מנת שכל אחד ירגיש בבית ובין בני משפחה.

למורים החדשים בבית הספר, אני שולחת ברכת הצלחה מיוחדת ומצרפת סט של טיפים להתחלה.


אני מאחלת לכם ולבני ביתכם שנה טובה ומתוקה.

שנה של הישגים, שנה של מצוינות.

שנת בריאות, שמחה ואושר.

באהבה והערכה,

טל בר-מעוז

Big image

מבחן הסובלנות / ליהיא לפיד (ידיעות נתניה 28.8.15)

שנת הלימודים הזו, שנפתחת, מתחילה אחרי קיץ לוהט, קיץ שבו בערה אש שניצתה מתוכנו, קיץ שבו כחברה, עמדנו למבחן, מבחן קשה, שבו לא עמדנו. מבחן הסובלנות. זהו המבחן הכי חשוב שיהיה בכל בית ספר, בכל כיתה, בשנה הזו.


כל כיתה, כמו החברה הישראלית, מורכבת מאנשים שבמקרה נבחרו לחיות יחד. אקראיות שקובעת גורלות. הכיתה הזו, שנוצרה ממספרי תעודת זהות וכתובות, שבלע איזה מחשב ופלט החוצה, ללא שום רגש, היא מעכשיו העולם שלכם. מעכשיו אתם צריכים לחיות יחד.


אתם, ילדים שלכל אחד מכם יש חלומות שונים ופחדים שונים. כל אחד מכם מוכשר בדברים מסוימים ומתקשה באחרים. כל אחד מכם בא מבית שונה, בית שבו יש חוקים אחרים, שלכל אחד יש תפקידים שונים, דרישות אחרות. בית אשר מעניק תמיכה אחרת ודורש דרישות אחרות. לכל אחד מכם יש נטיית לב שונה ויש דברים שאתם ממש לא אוהבים. כל אחד מכם בוחר אם לבלוט או להיות בצד, לפי מה שמתאים לו או לה, אבל כולכם צריכים שיקשיבו לכם, וכולכם צריכים להרגיש טוב במקום שלכם וכולכם צריכים ליצור יחד קבוצה שבה כל אחד מרגיש נוח.


אתם יכולים לבחור להיות חברים של מי שהכי דומה לכם, או דווקא של מי שהכי שונה מכם. אתם יכולים למצוא בקבוצה הזו אנשים שילכו אתכם כל החיים וכאלו שלא תזכרו יום אחרי שתיפרדו. אבל עכשיו אתם כאן, יחד, בשנה הזו. והמבחן האמיתי שלכם, הכי חשוב שלכם, הוא ביכולת להתקבץ יחד ולהפוך לקבוצה שלא משאירה אף אחד מאחור, לא משאירה אף אחד בחוץ כי כל פעם יהיה מישהו אחר שיצטרך שיחכו לו, שיושיטו לו יד, שיקשיבו לו. ותהיה הפעם שזה יהיה אתה או את, כי זו המהות של להיות קבוצה, כי כיתה זה לא כיסאות, שולחנות ולוח. כיתה זו קבוצה שהאנשים שבה מרגישים שמקבלים אותם כמו שהם, ושבזכות הקבלה הזו הם מוכנים לעשות מאמץ כדי לקבל את האחרים.


בקיץ הזה פרצה אלימות שנבעה מחוסר סובלנות. אירועים קשים שבהם אנשים פגעו במי שנראה להם שונה ואחר, אבל כולנו שונים, כל אחד בדרכו, וזה כל היופי. כולנו שווים בזכויותינו ובזכות שלנו להגשים את חלומותינו. שוני לא צריך להוליך פחד, אלא חיבור, וזה השיעור הכי חשוב בשנה שמתחילה לה עכשיו.


בשנה הזו נסו לדבר עם מי שבדרך כלל אתם פחות מדברים. נסו להכיר את מי שאתם פחות מכירים. יכול להיות שתגלו דברים חדשים ונפלאים.

גם על עצמכם.

Big image

דבר מנהלת חטיבת הביניים

למורים, עובדי מנהל וכל באי ביה"ס שלום,


שנת הלימודים תשע"ו, תיפתח לאחר אירועים שונים שהתרחשו בקיץ, דקירתה של הנערה שירה במצעד הגאווה, זריקת בקבוק תבערה על בית מגורים בכפר סילוואן שגרם למוות של חלק מבני המשפחה, אירועים שונים שאין אנו יכולים לעבור לסדר היום מבלי לשוחח בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין תלמידינו, כיצד לקבל את האחר בנועם ובסובלנות גם אם דעותינו שונות, גם אם אנחנו לא מאותו לאום, כולנו בני אדם.


בשנת הלימודים תשע"ה חלק גדול ממורי ביה"ס השתתף בהשתלמות בנושא "למידה משמעותית" ההשתלמות שנוהלה ע"י רכזי מקצוע שידרגה את עבודת הצוות. בשנת הלימודים הבאה צוותי המקצוע יתחילו ליישם את תהליכי העבודה שהציבו לעצמם. בימינו כשהמידע כל כך זמין לתלמידנו, חשוב מאוד שגוון את דרכי הלמידה, נשתמש באמצעים טכנולוגיים נאפשר לתלמידנו לבחור נושא וללמוד. בכיתות נחשוב על דרכי הערכה שונים, עבודת חקר, הכנת עיתון שמסכם נושא, הכנת משחקים. לסיכום, כל רעיון יתקבל בברכה.


מה חדש בחט"ב ?

* הותקנו מזגנים חדשים בחלק מהכיתות.

* הותקנו שלושה מכשירי ברקו.

* הלובי שופץ.
* הקומה שלישית – קושטה "בשביל ישראל".

זו הזדמנות להודות לאבי, סרגיי, אסתר, עובדי המנהל ולתומכות הלמידה, שסייעו לנו לטפח את בית הספר, וליערה ועדי על טיפוח קומה ג'.


חידוש פדגוגי

* כיתת 2021 בשכבת ז' - הובלת הצוות ע"י מנחה מערי חינוך.

* קורס העשרה ז' – שנתי. קורסי העשרה ח', ט' – סימסטריאלי (שכבת ט' מתחילים)

* חינוך אישי לתלמידי שכבת ז'.

* הצטרפות כיתות מצוינות למסלול "עתודה מדעית טכנולוגית" (עמ"ט).

* פתיחת כתת תל"ם בשכבת ח' (מתקציב ביה"ס).

* הטמעת השתלמות למידה משמעותית.

* לימוד ב"קו" - שלושה מורים בשתי כיתות.

* הטמעת נושא הלוח החכם לפי צוותים.

* שיתוף ההורים בהכרת תחום הסייבר לעומקו.

* הטמעה לקראת הסמכת בית הספר לקבלת "תו ירוק".

* חידושים אלה נעשו בעזרתם המקצועית של עליזה אברג'יל, יעל טפירו, אורלי ביטון והצוותים השונים ועל כך

שלוחה הערכתי הרבה.


צוות יקר המשיכו ליזום, לפתח, עודדו יוזמות חדשות ואפשרו ערוצים ושבילים למשהו חדש.

כדי לקבל תו ירוק צוות ביה"ס צריך להירתם ולחסוך בכמות השכפולים. בעידן זה כשלכל אחד מהתלמידים יש מייל של גוטמן אני מבקשת לשלוח לתלמידים חומרים במייל, ולחסוך בכמות השכפולים. שכפולים ייעשו רק לאחר אישור רכז מקצוע, סוזי קיבלה הוראה להחזיר דפים שאין עליהם חתימה של רכז מקצוע / רכז פדגוגי. בחופשה נזרקו כמות גדולה של דפים שלא נעשה בהם שימוש. זה בזבוז כספי גדול מאוד. הפעילו שיקול דעת.


אני מבקשת שתהיו סבלניים, מערכת ניתנת לשינוים, סדרו את הכיתות שיהיה לכם נעים להימצא, המשיכו לקדם את ערך הנתינה חיזוק הערבות ההדדית.


הודעות שבשגרה

 • * קיראו את התקנון ופעלו בהתאם לנהלים.
 • * שעות פרטניות – יש לדווח במנב"ס.
 • * קורסי העשרה – לדווח נוכחות במנב"ס.
 • * הזמנת אוטובוסים – יש למלא טופס שבועיים מראש ולמסור לסמדר אוחיון.
 • * שיכפול דפים באישור רכזי מקצוע / רכז פדגוגי.
 • * תקשורת הנהלה, מורים דרך מיילים וכמובן שיח פנים אל פנים.
 • * אני מבקשת לקרוא את המיילים ולפעול בהתאם.
 • * היעדרות – חישבו פעמיים לפני שאתם מודיעים שאינכם מגיעים.
  זכרו ביום עבודה מחכים לכם בין 200 – 150 תלמידים.
 • * קיזוזים – דרך עליזה בילו בלבד.
 • * שעות פרטניות יתקיימו בסמסטר א' בשכבות ח', ט'. בסמסטר ב' – בשכבת כתות ז'.
 • * חדרים פרטניים נועדו לעבודה עם תלמידים. חשוב לשמור על ניקיון החדר בסיום הפעילות.


ברצוני לאחל ברכת הצלחה למורים החדשים שהצטרפו אלינו, להודות לסמדר אוחיון על ארגון תוכנית חברתית, ליעל טפירו על הובלת הפדגוגיה לאורלי ביטון על ניתוח משוב התלמידים על קידום הטכנולוגיה והפדגוגיה, לעליזה אברג'יל על הכנת המערכת ועל הסבלנות שיש לך לכל אחת ואחת.

לרכזות השכבה על הובלת הצוותים, לרכזי המקצוע על הובלת הצוותים, וגיוון דרכי ההוראה. לסיגל אטיאה רכזת מוגנות על בניית העבודה עם תקנון ביה"ס.

לורד קרמיניאן – על בניית תורנות מורים, ודאגה לביטחוננו.

לשני אריה וגלי לוי - על הכנת המצגות.

ליערה ועדי – על טיפוח ביה"ס.

לכל אחת ואחת על העשייה והשותפות.


מאחלת לכולנו שנה טובה ומאתגרת.

שמחר מאוד ביחד אתכם להמשיך להוביל את אורט גוטמן להישגים לימודיים וערכים.

בברכת שנה טובה,

עליזה בילו

Big image

דבר מנהלת החטיבה העליונה

הקיץ נאסף ומתכנס אל סופו ובקרוב יפנה את מקומו לימי הסתיו המוכרים. גם שנת הלימודים החדשה כבר החלה ונאחל לכולנו שנה טובה במיוחד! שתהא זו שנה של למידה משמעותית ושל חדוות יצירה לכולנו. שנה של טיפוח החוזק של כל אחד מאיתנו ושל התמודדות והכרה כנה בנקודות החולשה. שנה שבה מצויינות ערכית ופדגוגית יהיו מנת חלקנו. שנה שבה למילים דרך ארץ יהיה ביטוי מלא ושלם!


אנו נפרדים מרחלי יוסף, מירי נבון ויוסי אברהם אשר הגיעו לגיל פרישה ועומדים בפני דרך חדשה! נאחל להם ימים מאושרים עם הרבה שמחה ונחת מכל הסובבים אותם.


לצוות מורי החט"ע נוספו 22 מורים חדשים, אשר חלקם רק סיימו את לימודיהם וחלקם מורים עם ניסיון, שעברו אלינו מבתי ספר אחרים. אנו מאחלים להם הצלחה במילוי תפקידם, ומקבלים אותם בחום למשפחת אורט גוטמן.

ברכות לצוות שכבת י' בניהולם של שי שטרן וגלית לבנת על קליטת השכבה החדשה.


גם השנה נפתחת כיתה תקשורתית בתיכון, וזו הזדמנות לברך את צביה גורן על שלקחה על עצמה לרכז את תחום החינוך המיוחד בחטיבה העליונה. צביה צברה ניסיון כמחנכת כיתת לקויות למידה (י"ב9), שמשמשת דוגמא ומופת בעיר כולה. אחוז ניכר מהתלמידים בכיתתה הצליחו בבחינות הבגרות, והם משולבים בצורה פנטסטית בשכבה.


כיתת מסלול שוחרות טו"ב בשכבת י' התחיילה השבוע, והתלמידים כבר קיבלו את הקיטבגים. את הכיתה יוביל רכז המגמה, יהודה בר, אליו יצטרפו שלושה חיילי חיל חימוש. אנו נאחל הצלחה לתלמידי המגמה ונלמד להתנהל עם הסגל והתלמידים במדים בתוך המערך הבית ספרי.


בית ספר אורט גוטמן מוביל את תלמידיו לתעודת הבגרות איכותית ומצטיינת מזה שנים רבות. לשמחתנו, אנו ממוקמים במקום העשירי ברשת אורט, בשל האחוז הגבוה של התלמידים הלומדים מתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד. כל זאת הודות לצוות המקצועי של מורי המתמטיקה, שנלחם על כל אחד ואחת, מביא את התלמידים להצלחה זו בהובלתה של רכזת המתמטיקה הותיקה והמנוסה, רינה זבודניק. זו הזדמנות לברך את רינה, שנבחרה להוביל במסגרת "מועדון ה- 5" היוקרתי, קהילת מורים מובילים ברשת אורט.


גם השנה נפתחה כיתת "הגנת סייבר" בשכבת י', כחלק מתכנית "גבהים", שהיא שיתוף פעולה עם מטה הסייבר הצה"לי. המגמה היא חלק מתכנית רב-שכבתית - "עתודה מדעית טכנולוגית", שמטרתה להגדיל את אחוז התלמידים המסיימים תעודת בגרות איכותית ואף מצטיינת. תלמידי המגמה לומדים אנגלית, מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל, ובנוסף עוד 10 יחידות במגמה. זו הזדמנות לברך את זהבה יעקובסון, רכזת המגמה, על מינויה לתפקיד בכיר בפיקוח מגמת "הגנת הסייבר" במשרד החינוך.


גם במגמת ביוטכנולוגיה חל שינוי במהלך הקיץ, ולראשונה תלמידי המגמה יוכלו לבחור בפיזיקה/ביולוגיה/כימיה כמקצוע מדעי, בנוסף ל- 10 יחידות במגמה (5 ביוטכנולוגיה + 5 פרוייקט גמר).


במסגרת הרפורמה ללמידה משמעותית, נמשיך השנה לשלב את המעורבות החברתית עם תחומי הדעת ועם הפעילות החברתית-ערכית.


מאחלת לכולנו שנה של צמיחה, למידה והרבה הנאה!

עינת רווח

Big image

על חדשנות, טכנולוגיה ומה שביניהם

בשנים האחרונות מדברים איתנו המון על התאמת המערכת למאה ה-21, ועל הצורך להטמיע חדשנות בתוך מערכת החינוך. משאבים רבים מושקעים בתשתיות, בהשתלמויות על שימוש בכלי תקשוב בהוראה, בפיתוח תכנים ופלטפורמות שחלקן המשמעותי מיוצר על ידי ספקים חיצוניים. הכל חשוב והכל נכון, ויש המון עשייה נהדרת בתחומים האלו.

אולם כשמדברים על חדשנות, חשוב להבין שחדשנות איננה בהכרח קשורה לטכנולוגיה, אלא לרוב קשורה לשינוי התרבות הארגונית – שינוי תרבות שמזמן שילוב טכנולוגיה או שינוי שמתרחש בעקבות כניסתה של טכנולוגיה מסוימת (או תפיסות ורעיוניות מסוימים). בקיצור, חדשנות היא שינוי בשיטה ובמאה ה-21 זה בדרך כלל משלב טכנולוגיה.

פדגוגיה משולבת כלים דיגיטליים ותקשוב (ICT)

תלקיט מיומנויות דיגיטליות - התלמיד כצורך וכיוצר תוכן

שילוב הפדגוגיה הדיגיטלית בתחומי הדעת מזמן למורה אפשרות להקנות לתלמידיו מגוון מיומנויות הקשורות לדרכי חשיבה, לאמצעי עבודה, לדרכי עבודה ולחיים בעולמנו. לחלק מהכלים הדיגיטליים יש גם תצורה שאינה מקוונת (ציר זמן, מפת חשיבה וכד'). השימוש בתצורה הדיגיטלית של כלים אלו מאפשר תרגול מיומנויות נוספות הקשורות באורינות דיגיטלית.


תלקיט זה, המיועד למדריכים ולמורים, מציג מגוון אפשרויות לשילוב שימוש בכלים דיגיטליים בתחומי הדעת. שילוב הכלים הדיגיטליים יעשה מתוך מטרה פדגוגית ולצורך פיתוח מיומנויות הלומד.


http://digitalpedagogyhe.wix.com/portfolio

אירועי החודש - חטיבת ביניים

2.9.15

ישיבת עדכון שכבת כתות ט' (החל מ: 13:30)


2.9.15

כנס אורטוב לרכזי התנדבות ורכזי מועצת תלמידים


3.9.15

ישיבת עדכון שכבת כתות ח' (החל מ: 13:30)


6.9.15

אסיפת הורים שכבות ח', ט'


7.9.15

אסיפת הורים שכבת ז'


7.9.15

מופע מוסיקלי –" נשמה יהודית" לשכבות ז,ח,ט


8.9.15

יום הערכות משצי"ם במתנ"ס נורדאו


20.9.15

ישיבת עדכון שכבת כתות ז'


13.10.15

יום ניקוי חופים


13.10.15

יום שדה ח'1


20.10.15

יום שדה ח'3


21.10.15

יום שדה ח'4


23.10.15

בחירות ליו"ר מועצת תלמידים


25.10.15

20 שנה לרצח יצחק רבין


26.10.15

כתות מצוינות שכבת כתות ז' במכון ויצמן


27.10.15

יום שדה ח'5


28.10.15

יום שדה ח'6

אירועי החודש חטיבה עליונה

והשנה חידוש ...

כל אירועי החטיבה העליונה, הוזנו ליומן הארגוני של אורט גוטמן.

בכדי להתעדכן בכל האירועים, עליכם להיכנס למייל הארגוני (mail.guttman.ort.org.il), ולבחור באפליקציית "יומן". שם מופיע היומן האישי שלכם ובנוסף "יומן מורים חט"ע". בחרו צבע לתצוגת היומן. תוכלו לבחור אם להציג את היומן או לא, ובדרך זו תוכלו לראות אירועים ביומן הפרטי שלכם, ואירועים ביומן הציבורי של מורי החט"ע. (ראו דוגמא - היומן של טל בסגול, היומן של מורי החט"ע בורוד). עקבו אחר היומן ועדכון האירועים בלו"ז השנתי.

נ.ב., ניתן להוריד את האפליקציה "יומן גוגל" לטלפון הסלולרי, ולהכניס "התראות" לאירועים (תזכורות).

הדרכה נוספת בנושא היומן של גוגל בקישור

Big image

ברכות ואיחולים

שרה דלמן - להולדת הנכדה

שמעון מאיר - להולדת הבת

עפרה וודאל - להולדת הנכדה

לטלי קרמרמן - לנישואי בנה

תמי אהרון - לבת המצווה של ביתה

השתתפות בצער

שרה דלמן - במות אביה

גילה וקנין - במות בעלה

אבי יחזקאל - במות אימו