שאלת חקר

איפה יש יותר חיידקים בקליפה של גזר או במלפפון?

השערה

אנחנו חשבנו שבגזר יש יותר חיידקים מאשר במלפפון משום שגזר גדל באדמה ומלפפון זה פרי שנמצא באוויר ובאדמה יש יותר חיידקים מאשר באוויר

מהלך הניסוי

בהתחלה כל חברי הקבוצה לבשו כפפות ודאגו להיגיינה כדי שהחיידקים מגופנו יעברו למלפפון ולגזר. אחר כך לקחנו קלפן וקילפנו את הגזר ואז היינו צריכים לנקות את הקלפן ואז לקלף גם את המלפפון, במהלך הקילוף היינו צריכים לדייק לחתוך רק את הקליפה ורק חמש גרם. לאחר שקילפנו את הגזר ואת המלפפון לקחנו את הקליפות שלהם, גרסנו אותן וערבבנו אותן במי מלח. את מי המלח והקליפות ערבבנו במכונת וורטקס. לקחנו שמונה מבחנות קטנות(ארבע לכל ירק) ומילאנו אותן במי מלח, לקחנו קצת מהמבחנה הגדולה ושמנו באחת מהמבחנות הקטנות וקראנו להם -1 וכן האלה, עשינו וורטקס למבחנה ששמנו בה ואז לקחנו קצת והעברנו לעוד מבחנה וכן הלאה.... לקחנו כל מבחנה קטנה ובעזרת טיפטה העברנו לצלוחיות קטנות עם שכבת אגר ואז שמנו את כל הצלוחיות באינקובטור וכמובן שבכל מהלך הניסוי היה חייב לדאוג להיגיינה ולוורטקס בכל מעבר של מבחנות. לאחר כמה ימים שהצלוחיות היו באינקובטור הוציאנו אותם וראינו מושבות חיידקים.

תוצאות

כאשר ראינו את מושבות החיידקים, הבחנו שבכל אחד ממצעי האגר ישנם כמות שונה של חיידקים. צלחת האגר -1 היא בעלת מספר החיידקים הגבוה ביותר וכאשר עולים במספר יש פחות מושבות חיידקים. בנוסף לכך, גילינו שהשערתנו נכונה ושבגזר יש יותר חיידקים מאשר במלפפון.

מסקנות

המסקנות שלנו הן: באדמה יש יותר חיידקים מאשר באוויר ולכן בגזר יש יותר חיידקים מאשר מלפפון.