מסעות הצלב

תמר רוקמן וליאן פרימור

מהם מסעות הצלב ?


  • מסעות הצלב הם סדרת מסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים הנוצריים בין המאה ה-11 והמאה ה-13. הם החלו כניסיונות לכבוש את ירושלים מן המוסלמים ולהביאה תחת שלטון נוצרי, אך הפכו למלחמות טריטוריאליות. המשתתפים במסעות אלה קרויים צלבנים.

האירועים שהובילו למסעות הצלב

בעקבות קריאתו של האפיפיור גאורבנוס השני בשנת 1095, להציל את האימפריה הביזנטית, ואת ירושלים שהייתה קדושה לנוצרים, מידי השבטים התורכיים שאיימו לכבוש את קונסטנטינופול בירת ביזנטיון הנוצרית, התאסף צבא של חיילים ממדינות שונות באירופה.

בנוסף להיבט הדתי היה גם היבט כלכלי, בשל העובדה שרבים מבני האצילים ובעלי הקרקעות שלא זכו לרשת את אבותיהם הרווחו את לחמם כחיילים שכירים.

המניע החסוי והמניע הגלוי למסעות הצלב

למסעות הצלב היו כמה מנעים מניע גלוי ומניע חסוי .


המניע הגלוי למסעות הצלב היה הרצון "לשחרר" את המקומות הקדושים בירושלים מידי המוסלמים, וגם כדי להסיר את איום הכיבוש של קונסטנינופול בירת ביזנטיון, מידי התורכים.

המניע הסמוי הוא המניע הכלכלי בשל העובדה היו אבירים רבים שלא היה להם קרקעות ולכן שמשו כחיילים שכירים, ולכן מסעות הצלב נועדו גם לתת להם קרקעות ושלל.

למה דווקא השם צלבנים?

הצלבנים בחרו שם זה מכיוון:

הצלב הוא סמל הנצרות, ומסעות הצלב נועדו לשחרר את המקומות הקדושים בירושלים הכבושים בידי המוסלמים, ולכן שני הדברים מתקשרים יחד.

קשיי הצלבנים :

הקושי העיקרי של הצלבנים במסעם לכיוון קוסטנטינופול היה מחסור במזון, וכאשר המזון נגמר הם החלו ולשדוד ערים וכפרים .


כיבוש ירושלים בשנת 1099 :

ירושלים ששכנה על רכס הרים והייתה מוקפת בחומה, ולכן הייתה קשה לכיבוש. לפיכך כדי לכבוש את העיר הצלבנים בבליסטראות שהשליכו אבנים כבדות, וכן באיילי ניגוח. המצור גם גרם למחסור במזון בקרב האנשים שבעיר שלבסוף גרם להם להיכנע.


לסיכום

ממלכת ירושלים הייתה מדינה צלבנית שהוקמה בארץ ישראל בשנת 1099.

היא הוחרבה על ידי המוסלמים בשנת 1291.


מסעות הצלב בארץ ישראל (אפיק,אורי,אילי,ניצן,לידור)