ערכה חלופית באזרחות על זכויות האדם

הזכות להליך הגון מגישות: ליטל אברהם ותפארת גליצר

הגדרה :הזכות להליך הגון היא זכות טבעית, המוענקת לכל אדם באשר הוא אדם, מרגע היוולדו ועד יום מותו. הזכות מוענקת לאדם ללא קשר למוצא, לאום, דת, גזע או השקפה. זוהי אחת מזכויות האדם הבסיסיות, הקובעת שאדם שנמצא בהליך של העמדה לדין, תישמרנה זכויותיו כאדם.

  1. הגדרה: הזכות להליך הוגן הינה אחת מזכויות האדם והאזרח במדינה דמוקרטית המגינה על האדם מפני פגיעה לא מוצדקת במהלך תהליך ההעמדה לדין הפלילי בעקבות חשד לביצוע עברות המנוגדות לחוקי המדינה. מטרתה של הזכות להליך הוגן היא להבטיח כי חשוד בפלילים יזכה לשמירה על זכויותיו וכי הפגיעה בהן תהיה מוצדקת ורק על פי הכללים הקבועין בחוק

מתוך הכרזה לכל האי העולם בדר זכויות האדם

סעיף י' : כל אדם זכאי מתוך שיווין גמור אם זולתו למשפט הגון ופומבי של בית הדין בלתי תלוי וללא משוא פנים בשעה שבאים לקבוע זכויות וחובותיו לברר כל אשמה פלילית שהובא נגדו.


הסבר: החוק אומר שכל אדם זכאי ליחס שווה כמו של כולם ושעם האדם מעשם בעברה פלילית יש לשמור על זכויותיו וכבודו ולבדוק לעמק על מה הוא מעשם.

שמות פרשת יתרו יח,כא וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל-הָעָם אַנְשֵׁי-חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת--שֹׂנְאֵי בָצַע; וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם, שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת, שָׂרֵי חֲמִשִּׁים, וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת. דברים פרק א פסוקים טז ,יז וָאֲצַוֶּה, אֶת-שֹׁפְטֵיכֶם, בָּעֵת הַהִוא, לֵאמֹר: שָׁמֹעַ בֵּין-אֲחֵיכֶם וּשְׁפַטְתֶּם צֶדֶק, בֵּין-אִישׁ וּבֵין-אָחִיו וּבֵין גֵּרוֹ. יז לֹא-תַכִּירוּ פָנִים בַּמִּשְׁפָּט, כַּקָּטֹן כַּגָּדֹל תִּשְׁמָעוּן--לֹא תָגוּרוּ מִפְּנֵי-אִישׁ, כִּי הַמִּשְׁפָּט לֵאלֹהִים הוּא; וְהַדָּבָר אֲשֶׁר יִקְשֶׁה מִכֶּם, תַּקְרִבוּן אֵלַי וּשְׁמַעְתִּיו

הסבר: בספר שמות יתרו אומר למשה שעליו למנות שופטים ודינים כדי לעזור לו בעם ומה על תכונות השופט להיות.

ובספר דברים מסופר לנו על תכונות השופט שצריך לשפוט בצדק וביושר בלי ובצע ובלי העדיפויות לצד אחד אלה לשפוט בהוגנות.

משפט דריפוס


פרשת דרייפוס היא עלילה אנטישמית ומשבר פוליטי שהתרחש בצרפת ב-1895, ובה הואשם אלפרד דרייפוס – קצין תותחנים בדרגת סרן – כי בגד במדינתו וריגל לטובת גרמניה. העיתון שפרסם זאת לראשונה היה "המילה החופשית", (La Libre Parole), עיתונו של העיתונאי האנטישמי אדואר דרימון. האירוע התרחש בתקופה שהעם הצרפתי ביקש לנקום על התבוסה לגרמנים במלחמת צרפת פרוסיה בשנת 1870.

​בבוקר הנאה של יום ב', 15 באוקטובר 1894 התייצב סרן התותחנים אלפרד דרייפוס לביקורת במשרד המלחמה. עם בואו הובל למשרדו של ראש המטה הכללי, שם הוכתבו לו כמה שורות ממכתב, שיזכה לכינוי borderau, "טיוטה". "כמה מוזר", הוא חשב. כפי שהתברר, "בדיקת כתב היד" הזאת שימשה להפללתו: הוא נעצר מיד באשמת העברת סודות צבאיים לגרמנים, נכלא בבית כלא צבאי, ונאסר עליו לקיים כל קשר עם משפחתו. מאוחר יותר, לאחר שבועות של בידוד ושל חקירות בלתי-חוקיות, הוא נשפט והורשע בבגידה הגרוע ביותר עוד היה לפניו. ב-5 בינואר נאספו קצינים, פקידים רשמיים, עיתונאים ואורחים מוזמנים בחצר ה-École Militaire לטקס ההדחה הרשמי שלו. דרגותיו של הקצין המודח נקרעו ממדיו וחרבו שוברה. מעבר לשערים, צעק המון זועם: "מוות ליהודים".​


חודשיים לאחר מכן הוגלה אלפרד לאי השדים, הסמוך לחופי גיאנה הצרפתית באמריקה הדרומית. כאן בילה בארבע השנים הבאות, כלוא בתנאים לא-אנושיים ומשולל כל אפשרות למגע אנושי. רק בקיץ 1899 נערך משפט נוסף. לזעמם של תומכיו, גם המשפט הזה הסתיים בהרשעה. בשל מצבו המעורער, הוא זכה לחנינה מנשיא הרפובליקה והתאחד סוף-סוף עם משפחתו. שש שנים נוספות חלפו עד ששמו של אלפרד דרייפוס טוהר על ידי מציאת הבוגד התאמתי
הסבר: אלפיירד דריפוס סרן התותחנים הצרפתי לא זכה להליך הגון בזה שהועשם בבגידה בארצו בשל העברת מידע צבאי לגרמנים דייפוס הואשם בשל היותו יהודי והוכחה לכך היא שכאשר עבר מעבר לשערים העם קרא אחריו ממות ליהודים ורק לאחר שש שנים שמו של דרייפוס טוהר על ידי מציאת הבוגד האמיתי.
זכות האדם מס' 11: אנחנו תמיד חפים מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתנוהסבר: בסרטון זה אנו רואים שתלמידי תיכון מאשימים תלמיד אחר בשל צבעו על כך שגנב פלאפון של אחת התלמידות. בסרטון רואים המון תלמידים היוצאים נגדו אפילו בלי עדויות למעשיו ובסוף מסתבר שהילדה שכחה את הפלאפון שלה בשרותיים.