סיור במקום שיעור

שיעור שמש

מגישים: אופיר אליהו, איתמר אנג'ל, מעיין בר ואופיר אבן.

"הלימוד בטבע יוסיף לא מעט לתהליך הלמידה"...

(משרד החינוך, מתוך עיתון "ידיעות אחרונות")

פיתוח החשיבה הלימודית היצירתית בעזרת שיעורי השמש

לאחרונה, משרד החינוך המליץ על דרך חדשה לשיפור חווית הלמידה, בכך שבמקום ללמוד בתוך הכיתה, תהיה אפשרות לצאת ללמידה אל מחוץ לכיתה, מפני שהמלצתו היא, שלמידה כזו גורמת לתלמידים התעניינות רבה יותר במקצועות הנלמדים, הקשבה ברמה גבוהה יותר ורצון ללמוד את אותו המקצוע. נשאלת השאלה - האם שיעור מחוץ לכיתה יעיל יותר משיעור בתוך הכיתה?


בחיבורנו נציג את הפתרון לבעיה זו - שיעורי שמש, הצעתם של משרד החינוך ושר החינוך, אל מורי בתי הספר ברחבי הארץ. שיעורים כאלה כוללים למידה במרחב פתוח, ברקע ירוק כשהתלמידים חשופים לשמש הנעימה ולרוח הקלושה. מתנאים אלה, יכולה לנבוע אווירה שונה מן הרגיל, שלא תשעמם את תלמידי הכיתה, אלא תעניק להם הרגשה רגועה מלאה בנועם וטבע. חשוב לצאת מן המסגרת הכיתתית בכל פרק זמן, אך לשמור על מינון נכון כאשר עושים זאת.אנו סבורים, כי שיעור מחוץ לכיתה הוא אכן תורם לחוויית הלמידה, היות ויציאה אל מחוץ לכיתה, תורמת לאווירה בין התלמידים למורה, להתעניינות במקצוע ואפילו מוסיפה לתלמידים מוטיבציה.


עוד סיבה לכך שלימודים מחוץ לכיתה יעילים יותר משיעורים בכיתה, היא שבשיעורים מחוץ לכיתה יש אווירה נעימה, יותר מאשר בתוך הכיתה, מכוון שיש הרגשה שבה התלמיד מרגיש יותר משוחרר להגיד את דעתו בנושא ללא הפחד שהוא יטעה. בנוסף לכך, בישראל ברוב שנת הלימודים קיימים תנאי לימודים המאפשרים פעילות מחוץ לכיתה, וכמו כן גם מחוץ לבית הספר.מכאן נובע ששיעורי השמש יכולים להשפיע לטובה, ויכולים לנבוע בנו תחושה של שלווה וריכוז, ומכאן גם את היכולת להקשיב במידה רבה יותר לחומר הנלמד, והם אכן יותר יעילים משיעורים בתוך הכיתה, אך חשוב לשמור על איזון נכון בין מספר השיעורים בתוך הכיתה, למספר השיעורים מחוצה לה.

מוגש למורה: מירי בר-כוכבא (שמיר)


בית ספר: סביון גני יהודה


כיתה: ח'2


תאריך: 12/2/2014