מילאנו

העיר והאגדה

מידע קצר על העיר מילאנו

מילאנו היא העיר השניה בגודלה באיטליה לאחר רומא, מילאנו משתרעת על פני אזור מישורי, שופע מים, במזרח מחוז לומברדיה. בעיר עוברים הנהרות: אולונה, למברו וסווסו. משמעות שמה של העיר היא על שם המילה הלטינית Mediolanum שפירושה באמצע המישור. מילאנו זו עיר אשר בעוד רומא היא הבירה הפוליטית של איטליה, מילאנו היא המרכז הכלכלי שלה. בעיר נמצאים כ-45% מהעסקים בלומברדיה ויותר מ-8% מהעסקים באיטליה כולה. בנוסף מילאנו היא בירת האופנה של איטליה, ואחד ממרכזי האופנה העולמיים. העיר היא גם מרכז ייצור גדול, במיוחד בתעשיית הרכב כשלחברות כמו אלפא רומיאו יש נוכחות גדולה בעיר. ענפים חשובים נוספים בכלכלת העיר כוללים בין היתר ביוטכנולוגיה, הנדסה ובנקאות. השערה היא שאת העיר ייסדו שבטים קלטיים כ-600 שנים לפני הספירה. כ-480 שנה לאחר מכן, בסביבות שנת 222 לפני הספירה, כבשו הרומאים את מילאנו. במאה הרביעית לספירה, כשאמברוזיוס כיהן כהגמון של מילאנו ותאודוסיוס הראשון כיהן כקיסר, הייתה מילאנו, לזמן קצר, לבירת הקיסרות הרומית המערבית. מהלך המאה ה-11 נחשבה מילאנו לעיר גדולה וחשובה בקיסרות הרומית, וזכתה, כמו מספר ערים אחרות באיטליה, במעין עצמאות מדינית ופוליטית מהאימפריה הרומית הקדושה.

אתרים מומלצים

קתדרלת הדואומו

הכיכר המרכזית של העיר מוקפת מבנים מפורסמים וממנה יוצאים רחובות יוקרתיים.
הדואומו – הקתדרלה המרכזית של מילאנו בסגנון הגוטי – מהיפות בעולם ובנייתה החלה ב- 1386.

הקתדרלה הינה השנייה בגודלה בעולם,אורכה הוא 157 מטר, גובה אולם התווך שלה הוא 45 וגובהה בשיא הוא 108.5 מטרים.

מדוע חשוב לבקר באתר זה? חשוב לבקר בקתדרלת הדואמו משום שהיא מייצגת את סגנון הבנייה הדתית בראשית ימי הביניים, והיא מייצגת את אחד הסמלים הדתיים הנוצריים של ראשית ימי הביניים במילאנו.

מהי חשיבותה לחיי העיר ותושביה? בימי הביניים (ובמיוחד בראשיתם) הכנסייה (או הקתדרלה) הייתה מוקד חברתי של הקהילה בעיר שם הם נפגשו, דיברו, קיימו טקסי דת ועוד מה שסייע לקרבה בין התושבים וקרבה בין הדת הנוצרית לתושבי העיר

תיאטרון לה סקאלה

תיאטרון לה סקאלה הוא אחד מבתי האופרה המפורסמים ביותר בעולם.

המבנה הוא התיאטרון השני באתר. שריפה כילתה את הראשון, התיאטרון דוקאלה העתיק,

ב-25 בפברואר 1776 , אחרי מופע קרנבל מפואר. לה סקאלה הוא אחד התיאטרונים הגדולים בעולם, המכיל כ-2,000 מקומות.

מדוע חשוב לבקר באתר זה? חשוב לבקר בתיאטרון לה סקאלה משום שהתיאטרון מהווה מוקד תרבותי שמאפיין את איטליה עוד מאז ימי הביניים ותרבות המופעים האיטלקית נשמרה מאז ועד היום.

מהי חשיבותה לחיי העיר ותושביה? בימי הביניים התיאטרון היווה מרכז תרבותי של תושבי העיר בו הם נהנו להעביר את זמנם הפנוי ולכן התיאטרון התהווה בימי הביניים כמרכז תרבות וחברה שהיה מרכז הפנאי וההנאה של התושבים.

הסעודה האחרונה של דה וינצ`י

בציור ניתן לראות את ישו בעת סעודת סדר פסח, בה הוא מכריז לשליחיו שאחד מהם עתיד להיות זה שמסגיר אותו. הפראסקו, עבר סידרה של שיחזורים שפגעו בו מאד, אבל לאחרונה הצליחו להתגבר על הנזקים והיום הציור פשוט מרהיב. גם העיסוק בו במסגרת "צופן דה-וינצי" סייע לו לחדש את ימיו כקדם. את היצירה ניתן לראות בחדר האוכל של המנזר הדומניקני הסמוך לכנסיית Santa Maria delle Grazie.

מדוע חשוב לבקר באתר זה? חשוב לבקר ולראות את הציור "הסעודה האחרונה" משום שהוא מהווה סמל של האומנות בתקופת ימי הביניים והוא ציור של אדם שסימל את אחד האנשים הידועים ביותר בימי הביניים.

מהי חשיבותה לחיי העיר ותושביה? בימי הביניים הדת הנוצרית הייתה גורם שליווה את המאמינים מיום לידתם ועד יום מותם מה שגם חדר לתחומי עניינם, והציור, שהציג את יומו האחרון של ישו, מייסד דת הנצרות, הוא זה שהפך את הציור לחשוב מאוד (בין היתר) בקרב הקהילה הנוצרית בימי הביניים.

היהודים במילאנו

בימי הביניים, כאשר היהודים הוזמנו לעיר כדי לקבל בה כתב זכויות, הם הוזמנו כדי לפתח מאת העיר מבחינה כלכלית ומסחרית. משום שמילאנו נחשבה בימי הביניים לעיר מאוד מפותחת מבחינה כלכלית ומסחרית, ההתיישבות היהודית במילאנו החלה רק בשנת 1,866.

מקורות מידע

מגישים

-גיא ורדי

-שלו זלינגר

-אופק שטרייכר

-יואב סידי