"ישראל היא השטן"

21 מפגנים פשטו על חנות שמוכרת סחורה ישראלית בדרום אפריקה!

עוד התקפה על רקע אנטישמי!

שרות פעילים אנטי-ישראלים פשטו על חנות שמוכרת תוצרת ישראלית בפרטוריה בירת דרום אפריקה והסבוע להנזק כבד. בתום ההתפרעות עצרה המשטרה המקומית 21 נערים בני 16 עד 18.


להתפרעות קדמה הפגנה מחוץ לחנות שאותה ארגנו קבוצות מקומיות הקוראות לחרם על מדינת ישראל. המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "ישראל היא השטן" ולאחר מכן כמה מהם פשטו על החנות, השליכו אבנים, שברו ציוד ובזזו מזון מהחנות. בנוסף תקפו המפגינים כמה עובדים בחנות. הנזק הכספי שהותירה ההתפרעות נאמד בעשרות אלפי שקלים.


החנות שהייתה היעד לתקיפה ממוקמת במרכז מסחרי ע"ש סאמי מרקס, שהיה איש עסקים יהודי מפורסם בדרום אפריקה. זה זמן רב שחנויות הרשת מהוות מטרה לתקיפה של הקוראים לחרם על ישראל. בעבר הציבו מפגינים ראש כרות של חזיר בפתח אחת מחנויות הרשת שמוכרת בשר כשר.


במשטרת פרטוריה אישרו כי כל הנערים שהתפרעו משתייכים לקבוצה אנטי-ישראלית. עוד נמסר שהם יובאו בפני שופט ולאחר מכן ישוחררו לבתיהם בתנאים מגבילים.


בימים האחרונים דווחו כמה אירועים של תקיפות על רקע אנטישמי ברחבי העולם. אתמול גילה מנהיג הקהילה היהודית בעיירה גיונגיוס בצפון הונגריה כי 20 קברים חוללו בבית העלמין היהודי מנהיג הקהילה פיטר וייס אמר כי בנוסף לחילול הקברים, הושלכו חלקי גופות לצד הקברים. "זה מעשה חסר תקדים ובלתי

נסלח", אמר וייס. "30 אלף בני אדם מתגוררים בעיירה והיחסים בין הקהילה היהודית למקומיים מצוינים".


במקביל, בלונדון נעצרו אתמול שישה בני אדם לאחר שנכנסו בכוח לבית כנסת בשכונת סטמפורד היל שבצפון העיר, השמיעו קריאות אנטישמיות והחלו להתפרע. ב-BBC נכתב כי המשטרה מתייחסת לתקרית ביום ראשון לפנות בוקר כאנטישמית, "עקב קריאות שנאמרו על ידי אחד מהמתפרעים".


החוקרים אמרו כי הגברים, שהיו שיכורים, יצאו ממסיבה וניסו להיכנס לבית הכנסת. אחד מהנוכחים בבית הכנסת הוכה באגרוף, בעת שניסה למנוע מהם להיכנס. הוא נלקח לבית חולים מקומי, אך לא נפצע באורח קשה. השישה נעצרו בחשד לתקיפה ולהתפרעות בשטח ציבורי. במשטרת לונדון אמרו כי אף שהם מתייחסים למקרה כתקיפה אנטישמית, "אין דבר המעיד כי היא תוכננה מראש". בנוסף, תוגברו הסיורים באזור סטמפורד היל, "כדי לספק הגנה לקהילה".