האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

מאי 2016 (33) משרד החינוך

דברי יו"ר המזכירות הפדגוגית משה וינשטוק

שלום,


לכל תקופה במהלך שנה יש אופי מסוים, המלווה בתחושות ייחודיות.


בחורף אנשים מכורבלים במעיליהם, מסוגרים בתוך עצמם, מקווים לקרן שמש מאירה. עם האביב מתחילה ההפשרה, וחיוכי האנשים מפשירים ביחד עם חזרת האור לעיניהם. בקיץ הם נראים זורמים מעט יותר, מאירים. וכשם שאדם תבנית נוף הולדתו, הוא לעיתים גם תבנית אקלים עונת אהבתו. יש אנשי קיץ קלילים, אנשי חורף סוערים ואנשי סתיו שאוהבים את מחוזות השלכת ומזג האוויר המתחלף.


גם במקומות עבודה, כמו באקלימי החיים, יש עונות. אנשי מכירות הריהוט וכלי המטבח קורסים לקראת הפסח, וחברות הטיולים בעומס גדול ביולי ואוגוסט. ואני, אני הכרתי פעם איש, היקר באדם, שהיה מנקה את תנורי ההסקה המרכזית בירושלים. במשך כל החורף הוא היה מסתובב משכונה לשכונה עם מברשות ענק כשכתמי פחם גדולים מכסים את בגדי העבודה הדהויים. אבל בחודשי הקיץ הוא נע ונד ללא מעש, שש ושמח, כמעט מאושר, ברחובות ירושלים.


גם אצלנו במזכירות הפדגוגית, יש עונות, אבל אצלנו, דווקא עם הגעת האביב ותחילת ההפשרה, מתחילה העונה הסוערת של מבחני הבגרות. אחרי ההכנות האין סופיות, החששות והבדיקות שהכול בסדר, מגיע הרגע, ומתחילות שעות ההמתנה הארוכות במטה הבחינות. ובשעות הבחינה, שסוף סוף הגיעה, ההמתנה לראות אם אין טעויות באף אחד מן השאלונים. הטלפונים של המורים, שחשוב להכיל אותם ולהאזין להם לתקן ולשלוח הבהרות אם צריך.


וכמובן, ההקלה של כולם כשתם יום מבחן וערבו.


ובתוך כל ימי הלחץ והשינויים, כל מי שמגיע למטה, יכול לראות איך המפמרי"ם, אינם שוכחים את מי שלשמו נועד המבחן- את הנערות והנערים שצריכים לדעת ולהבין את התכנים. ואינם שוכחים את התמיכה במורים ובמורות. ומשקיעים בשיחות, ובהבהרות ובמאמץ להכיל את הקשיים, ולסייע כשצריך פתרונות נקודתיים.


ונותר רק לומר למפמרי"ם המסורים, שאנחנו איתם ברגעים הללו, ושגם אם יש טעויות שנעשו בתום לב, לאחר השקעה אין סופית, זה בסדר- וניתן לתקן. ובעיקר, שכעת, בזמן הלחץ והמתח לא ישכחו, ושלא נשכח כולנו מהו קומץ השמים שבשבילו אנו נמצאים פה. שאנו פה בשביל הנערים והנערות, תלמידי מדינת ישראל, ילדינו, שיהיו אנשים יותר טובים, יותר חושבים, יותר יודעים, יותר שואלים. זהו קומץ השמים שכולנו אוחזים ביד, ושביחד עמו אנו חוצים את ים ההשקעה, הלחצים והמאמצים.


עִם קֹמֶץ שֶׁמַּיִם בַּיָּד


הָיִיתִי עוֹבֵר אֶת חַיַּי


הָיִיתִי חוֹצֶה אֶת הַיָּם


בְּרַגְלַי


עִם קֹמֶץ שֶׁמַּיִם בַּיָּד. (אברהם חלפי)


ובשולי הדברים, תודה לכל המדריכים שהתנדבו לשמור בבחינות הבגרות ולראשי האגפים, לדליה ועדה שריכזו את המאמץ, ועוד תודה גדולה לדליה, לעדה, ולכוכי על כל החשיבה, העבודה וההשקעה בסיור מעורר ההשראה שחווינו אתמול בבאר שבע.באה שבת, באה מנוחה


מוישי

חדשנות פדגוגית / למידה משמעותית: בלמידה בהוראה ובהערכה

מזל טוב!

יש לנו כבר 1,999 חברים בפייסבוק של המזכירות הפדגוגית. מי יהיה החבר ה 2,000? מוזמנים לעשות לייק לדף ולהפיץ לכל המדריכים והמורים בתחום הדעת


לכניסה לחץ כאן

Big image

אגף חברה ורוח

ביום שני, כ"ד ניסן תשע"ו, 2 במאי 2016, התקיים במשרד החינוך בתל אביב טקס פתיחת תערוכה מחוזית "זוכרים ויוצרים עתיד" בנושא הנחלת זיכרון השואה.בתערוכה מוצגים תוצרי תלמידים מ-25 בתי ספר יסודיים במחוז תל אביב שהופקו בעקבות שיח חברתי ערכי בנושא השואה בחיבור לתכנית "בשבילי הזיכרון". הציורים והמיצגים הוכנו על ידי התלמידים בעקבות למידה של סיפורים מתוך התוכנית ב"שבילי הזיכרון" . היצירות כולן כוללות עיבוד של הרשמים בנושא השואה בצד חלק שמביע את השאיפה או התקווה לעולם טוב יותר מנקודת מבטם של התלמידים. הדבר בא לידי ביטוי גם בכך שהיצירות והמיצגים כוללים מרכיבים של צבע ותוכן המבטאים את העולם בזמן השואה ומרכיבים של צבע ותוכן המבטאים מסרים של תקווה לעתיד. הדבר מסייע למסוגלות של התלמידים בגיל החינוך היסודי להתמודד עם התכנים של הסיפורים על השואה.הניצולים שהשתתפו הגיבו בהתרגשות רבה ואף לקחו חלק בפעילות במיצגים.התערוכה תוצג במבואת המשרד בתאריכים כ"ד ניסן – ז' אייר תשע"ו, 2.5.16-15.5.16 התערוכה מזמנת שיח ערכי, התנסות ולמידה ליחידים ולקבוצות, לילדים ולמבוגרים.

Big image

גאוגרפיה – אדם וסביבה

השתלמות מחוזית למורי על יסודי בתחום הדעת

מפגש מספר 4 של מועדון מורי "גאוגרפיה – אדם וסביבה" במחוז ירושלים ומנח"י (השתלמות מחוזית למורי על יסודי בתחום הדעת) התקיים ביד בן צבי ביום שלישי 15.5.16. המפגש כלל סיור ויצאנו לסיור לפטופים בשכונת רחביה בדגש על תכנון במרחב העירוני ותהליכים תהליכי שינוי וייחוד השכונה בתוך המרקם העירוני הירושלמי. הסיור שונה בהתנהלותו מסיורים רגילים. המדריך אינו מקור הידע ואינו עומד כבעל סמכות מול המודרכים. המסייר וא המנהל את סדר הסיור, מקבל ידע תוך כדי סריקת ברקודים ומעשיר ידיעותיו בעזרת מידע אינטרנטי. המטייל אקטיבי: מחפש כתובות, מבנים, שרידים היסטוריים ומראיין אנשים. מסריט ומצלם את המקומות ואת חבריו לקבוצה. קיימת התמודדות עם התמצאות במרחב ואיתור פרטים בשטח - עבודת הצוות מסייעת בהתמודדות זו. הפתרונות והתמונות נשלחים מהלפטופים ישירות אל אתר הטיול ובסיומו של יום השותפים צופים יחד בסיור ומסכמים אותו. החוויה הצוותית נהדרת הלמידה משמעותית, הלומדים עצמאיים ומנהלים בעצמם את הלמידה בהתאמה להנחיות. סיור המורים מהווה דגם לסיורים עם התלמידים במסגרת לימודי המגמה או במסגרת לימודי הגאוגרפיה של ארץ ישראל בחטיבות הביניים.

Big image

אגף מורשת

"מסע אל הדרשה" – בית ספר "שירת הים" אשדוד

תלמידי כיתה ו' מבית הספר "שירת הים" באשדוד מספרים על למידה משותפת עם הורים, סבים וסבתות בעקבות תהליך חקר של דרשה אישית בהנחיתה של המורה אריאל. התלמידים נחשפו למידע חדש אודות המשפחה כמו סיפורי עלייה לארץ ישראל, מסורות שונות, חגיגות בר מצוה בעבר ועוד. זאת בצד מציאת תמונות משפחתיות מהעבר. היה זה מסע לחיבור מחודש עם הסיפורים המשפחתיים והקשר שלהם לשרשרת הדורות.


אגף מדעים

יריד החקר המדעי ה-19 של בתי הספר היסודיים במגזר הערבי

היריד יתקיים ביום חמישי יא באייר 19.5.16 תשע"ו בטמרה. יריד החקר במגזר הערבי מהווה, כמידי שנה, במה לתלמידים החוקרים, להציג את תוצרי עבודתם, התהליך שחוו וכן לשתף בידע ולהאזין לעמיתים אחרים שהיו שותפים לתהליך המאתגר.


[הזמנה מצורפת בכנסים וימי עיון]


יריד החקר הארצי החמישי, לעבודות חקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה

במהלך שנת הלימודים תשע"ו התנסו, זו השנה החמישית, כלל התלמידים והתלמידות בכיתות ו' בבתי הספר היסודיים ובכיתות ט' בחטיבות הביניים בלמידה בדרך החקר המדעי ופתרון בעיות.


לתהליך שותפים תלמידים, הורים, מורים, מנהלים, מדריכים ומפקחים הפועלים יחד להנחלת תפיסת החקר ופתרון הבעיות המלווה בחשיבה מקורית וביקורתית, בקרב כל תלמידי מערכת החינוך.


לסיכום תהליך הלמידה התקיימו ירידי חקר בבתי הספר, בהם הוצגו עבודות החקר בפני קהילת בית הספר וההורים. העבודות מצטיינות הוצגו בירידי חקר עירוניים ומחוזיים, ומהן נבחרו עבודות שיוצגו ביריד הארצי, אשר הינו שיאו של התהליך.


היריד יתקיים ביום שלישי ט"ז אייר תשע"ו, 24 במאי 2016, בין השעות


18.00-13:00. בקמפוס אדמונד י. ספרא (גבעת רם), האוניברסיטה העברית, ירושלים.


הזמנה מצורפת בכנסים וימי עיון וקישור להזמנה באתר

אגף שפות

ביקור בית ספר "גננו" מבריסל (בלגיה) לתיכון רבין כ"ס

ביום ראשון ה-8/5 בבוקר הגיעו אל תיכון רבין כפר סבא 81 תלמידי בית הספר יהודי "גננו" מבריסל (בלגיה) עם מוריהם לביקור קצר עם תלמידי צרפתית של תכוננו.


החווה הייתה מדהימה ומאוד מוצלחת בזכות שיתוף הפעולה של כל תלמידי הצרפתית.


בהגעתם התחלקנו ל-3 קבוצות מעורבות (בלגים-ישראלים) קיימנו דיון במשך כשעה, תלמידיי הכינו כיבוד מאוד מכובד וסודר ממש יפה.


לאחר מכן הלכנו לפרק כפר סבא להשתתף בהפעלות שהכינו תלמידי מגמת יא'.


האווירה הייתה מצוינת, שיתוף פעולה מדהים, והתלמידים כולם נשארו עם טעם של עוד ... אם כך, השגנו את המטרה . הקשר בין בתי -הספר נמשך מזה 12 שנה ,כאשר מידי שנתיים מגיעים התלמידים הבלגים לביקור מקיף בישראל כשהם שומרים לבי"ס רבין נישה חמה בתכנית הביקור העמוסה שלהם. הם מגיעים אלינו הישר מהמסע שלהם לפולין, ושם הם לוקחים חלק ב-"מצעד החיים" בהתרגשות רבה.


כל שנתיים אני מתרגשת מחדש ליראות את החיבור בין התלמידים. הם בעצמם מתארים את הבוקר הזה כחוויה חד -פעמית. כתבה : בריגי'ט ליפסקינד - מורה לצרפתית – תיכון רבין כ"ס


קישור תמונות

ביקור באולפני הטלוויזיה i24News-

ביום שני ה 9 במאי, הזוכים בתחרות הכתיבה העיתונאית, ביקרו באולפני הטלוויזיה – i24News . התחרות אורגנה במסגרת תכנית שיתוף בין המכון הצרפתי ומשרד החינוך.


כיתה ט' מחטיבת בן גוריון הרצליה (20 תלמידים מתחילים בצרפתית) וכיתה יא' מתיכון בן צבי בגבעתיים (14 תלמידים) מלווים במורים שלהם לצרפתית היו ברי מזל והתקבלו ע"י פול עמר, מנהל החדשות של i24News , ויחד הם ביקרו באולפנים של ערוץ הטלוויזיה הזה.


המורים והתלמידים התרשמו מאד מהאולפנים ובנוסף הם יכלו לשאול את פול עמר שאלות הקשורות לעבודתו העיתונאית. המורים לצרפתית חילקו תעודות לכל המשתתפים בתחרות הכתיבה העיתונאית שבמסגרתה היה עליהם לכתוב עיתון מודפס או דיגיטלי.


קישור לכתבה ותמונות

תכניות לימודים / תכניות ייחודיות

אגף א' לפיתוח פדגוגי

השקת אתר ירושלים

לציון שבוע ירושלים שיתקיים בין התאריכים כ"ד באייר-ב' בסיוון, 1-8/6/16 ולקראת שנת תשע"ז כשנת יובל לאיחוד ירושלים הושק אתר ירושלים. באתר ניתן למצוא מגוון פעילויות, מערכי שיעור ויחידות הוראה לכל חטיבות הגיל. אגף א לפיתוח פדגוגי פיתח תכנית בין- תחומית בנושא "ירושלים" שמטרתה העמקת הזיקה והקשר של התלמידים לירושלים בירת ישראל, חשיבותה ומקומה בתודעה היהודית, קדושתה לשלוש הדתות והכמיהה לחיים משותפים של כל מגזרי האוכלוסייה החיים בה. התכנית מבוססת על מיפוי תכניות הלימודים בתחומי הדעת ומיועדת לכלל תלמידי ישראל בכל המגזרים. קישור לאתר


Big image

למידה מקוונת

אגף חברה ורוח

ספרות - שיעור סינכרוני

כהכנה לאירועי שנת 'היובל לנובל' יקיים הפיקוח על הוראת ספרות, שיעור סינכרוני ארצי למורות ולמורים להוראת ספרות, על הסיפור 'הסייף' מאת עגנון.


להרשמה
Big image

אגף מדעים

אקדמיה ברשת - "יישוב החלל ועתיד חקר החלל"

מתקיים פרק נוסף בסדרת ההרצאות בנושא חלל של האקדמיה ברשת, המתקיימות בשיתוף עם ,SpaceIL סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע הטכנולוגיה והחלל ובשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה ומינהל תקשוב טכנולוגיות ומערכות מידע, אגף טכנולוגיות מידע.


שם המרצה: מר אלעד שגיא, מהנדס בתעשייה האווירית,
מועד: י"א אייר תשע"ו, 19 למאי 2016,


ההרצאות תתקיימנה לשתי שכבות גיל, לתלמידי היסודי ולתלמידי החטיבה.


לתלמידי ד'-ו' בין השעות 9:00-9:45
לתלמידי ז'-ט' בין השעות 10:15-11:00במהלך השיעור יוכלו התלמידים לשלוח למרצה שאלות בשִׂיחוּחַ (צ'ט, צ'אט).
ההרצאות אינן כרוכות בתשלום, אך נדרשת הרשמה מוקדמת.


קישור לטופס הרשמה


קישור לרשימת כל הרצאות אקדמיה ברשת תשע"ו באתר המזכירות הפדגוגית


כנסים/ימי עיון ואירועים

אגף א' לפיתוח פדגוגי

יהדות אתיופיה - "כמה טוב שבאתם הביתה"

במסגרת התכנית המשרדית "דרך חדשה" נכתבים מזה מספר חודשים מערכי שיעור כחלק מתכנית לימודים רב תחומית בנושא יהדות אתיופיה בהובלת אגף א לפיתוח פדגוגי ובשיתוף אגפי חברה ורוח, מורשת ושפות. חשיפת התכנית תתקיים ביום עיון למדריכים מתחומי הדעת השותפים לתכנית. נא העבירו את הודעת שמירת התאריך לכל המדריכים מתחומי הדעת המצוינים בהודעה וודאו שהם נרשמים. לרישום לחץ כאן

Big image

אגף אמנויות

השתלמות למורי אמנות במוזיאון ישראל בשילוב מופע מחול בגלריות

Big image

אגף מדעים

הזמנה ליריד חקר המדעי ה - 19

Big image

הזמנה ליריד המדעי הארצי לעבודות חקר ופתרון בעיות

Big image
Big image

אגף מורשת

מחשבת ישראל ממ'

כנס במחשבת ישראל באגף מורשת יתקיים בל"ג בעומר ויהיה בסימן ספר הלימוד "הטוב והרע בהגות היהודית"

Big image

שיר מזמור לבני ובנות מצווה

מאות חניכי פנימיות וכפרי נוער מכל הארץ חגגו בשבוע שעבר (9.5.2016) בר ובת מצווה באירוע מרשים שכלל מופע לייזר והופעה של הזמר עוזיה צדוק, כוכב התכנית "בית ספר למוסיקה".את האירוע ערך המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך בשיתוף קרן אדמונד ספרא, במסגרת תכנית "שיר מזמור לבני ובנות מצווה".בתכנית השתתפו כ-2,000 חניכי פנימיות וכפרי נוער וזו התכנית הגדולה בארץ לבני ובנות מצווה.האירוע נערך בכפר הנוער "עיינות" (ליד ראשון לציון) במעמד הרב דוד גרוסמן, חתן פרס ישראל.

Big image

תחרויות

אגף א' לפיתוח פדגוגי

חינוך גופני

תוצאות הגמר הארצי לכיתות ז'-ח' בכדורעף (תחרויות)

משחקי הגמר הארצי של בתי הספר בכדורעף לכיתות ז'-ח', לתלמידים לחוד ולתלמידות לחוד, נערכו באולם עמיאל רמב"ם בתל אביב, ביום ראשון, ז' באייר תשע"ו, (15/5/16), לעיני כ- 600 תלמידים ומורים צופים, בכל אחד מן המשחקים.המשחקים שאורגנו על-ידי הפיקוח הארצי על החינוך הגופני בסיוע התאחדות הספורט לבתי הספר בישראל, הצטיינו בעידוד ובהתנהגות מופתיים.

הזוכים במקומות הראשונים:

תלמידים – מקום ראשון - מבואות הנגב

מקום שני - אלון, כפר סבא

תלמידות – מקום ראשון - ליידי דייויס, תל אביב

מקום שני - בר-לב, כפר סבא

תוצאות הגמר הארצי לכיתות ז'-ח', ט' באתלטיקה קלה ( תחרויות)

תחרות הגמר הארצית של בתי הספר באתלטיקה קלה, הן לתלמידים והן לתלמידות, נערכה באצטדיון הדר יוסף, תל אביב, ביום שלישי, ט' באייר תשע"ו, (17/5/16).

בתחרות נטלו חלק מעל 800 תלמידים ותלמידות.

להלן רשימת בתי הספר שזכו במקומות הראשונים:

כיתות ז'-ח' תלמידים: מקום ראשון – הריאלי העברי, חיפה

מקום שני – דורות, ראשון לציון

מקום שלישי - אורט יד ליבוביץ, נתניה

כיתות ז'-ח' תלמידים: מקום ראשון – עלומים, רמת השרון

מקום שני – נחשון, מ.א. חבל מודיעין

מקום שלישי – ארן, קריית שרת חולון

כיתות ט' תלמידות: מקום ראשון – עלומים, רמת השרון

מקום שני – ארן, קריית שרת חולון

מקום שלישי - נחשון, מ.א. חבל מודיעין

כיתות ט' תלמידים: מקום ראשון – אורט יד ליבוביץ, נתניה

מקום שני – ארן, קריית שרת חולון

מקום שלישי - עלומים, רמת השרון

המפגש הארצי בשיט (תחרויות)

המפגש הארצי לבתי הספר לחינוך ולספורט ימי נערך באשדוד ביום שלישי, ט' באייר תשע"ו, (17/5/16). במפגש השתתפו כ- 180 תלמידים ותלמידות מ – 13 בתי הספר לחינוך ולספורט ימי, הפזורים לאורך חופי מדינת ישראל.

התלמידים התחרו בסירות אופטימיסטים ובסנוניות.

להלן רשימת בתי הספר שזכו במקומות הראשונים:

סנוניות ה'-ו': מקום ראשון – מכמורת

מקום שני – אשדוד

מקום שלישי - נהריה

סנוניות ז': מקום ראשון – תל אביב

מקום שני –חיפה

מקום שלישי -אילת

אופטימיסט ה'-ו' בנים: מקום ראשון – אלון כרמי, אשדוד

מקום שני – אלון קמחי, אשקלון

מקום שלישי – יואב רונן, מכמורת

אופטימיסט ה'-ו' בנות: מקום ראשון – אופיר בר שלום, מכמורת

מקום שני – חני גוריאנוב, עכו

מקום שלישי – ספיה טביקובסקי, עכו

אופטימיסט ז' בנים : מקום ראשון – בייפי דינו, אילת

מקום שני – מריק זורבסקי, אשקלון

מקום שלישי – ידין גגון, חיפה

אופטימיסט ז' בנות : מקום ראשון – אילה כהן, אילת

מקום שני – נויה כספי, חיפה

מקום שלישי – עדי תירוש, טבריה

לציון מיוחד ראויה התלמידה אילה כהן שזכתה במקום הראשון.

אגף חברה ורוח

פילוסופיה

האולימפיאדה לפילוסופיה

שתי תלמידות פילוסופיה ומורה מלווה יצאו ביום חמישי ה- 12 במאי לתחרות האולימפיאדה לפילוסופיה, שתתקיים השנה בעיירה Ghent שבבלגיה.


תלמידי תיכון מכ - 50 מדינות בעולם מתחרים בכתיבת חיבורים פילוסופיים.


התלמידות המייצגות את ישראל בתחרות ישתתפו בימי האולימפיאדה גם בדיונים ובסדנאות. הנושא שנבחר לדיון השנה הוא : War & Peace .

אגף אמנויות

אמנות חזותית

שתי תלמידות אמנות חזותית זכו בתחרות יצירות בשיתוף ממשלת צ'כיה


התלמידה אפרת בן דוד בעירוני ה' בחיפה ציירה אם וילדה בהשראת התלבושת המסורתית העממית הצ'כית המסורתית.


התלמידה נעם לוי מתיכון תלמה ילין בגבעתיים ציירה פורטרט עצמי: "פראג ואני" בהשפעת הצייר הצ'כי אלפונס מוכה.


התלמידות ייסעו בקיץ לצ'כיה במסגרת משלחת של התלמידים הזוכים בתחומי הדעת השונים מכל הארץ.


אגף מדעים

תחרות חוקרים סביבה 5 – תשע"ו – מדעי הסביבה

כמידי שנה, ביום כדור הארץ שחל ב-22.4, אנו מקיימים תחרות עבודות חקר וצילומים, תחרות אשר הפכה למסורת במגמתנו - מגמת מדעי הסביבה.


כחלק מההערכה, מבצעים כל תלמידי מגמת מדעי הסביבה עבודת חקר-"אקוטופ "


לתחרות נשלחות עבודות חקר מצטיינות מכל המגזרים.


האירוע "חוקרים סביבה" מהווה נקודת שיא בלמידה המשמעותית בקרב התלמידים.


השנה בשל חופשת פסח התקיים האירוע ביום ג' 3.5.16.


למרות שביתת התלמידים, התלמידים המתמודדים בתחרות הגיעו למכון דוידסון יחד עם עמיתיהם ומלוויהם. כולם היו נרגשים, חוו חקר, דנו בחקר ובשיח סביבתי, השתתפו בחידון מקוון ושמעו הרצאות .


התלמידים שעלו לשלב הגמר הציגו את עבודתם בפני שופטים, תלמידים ומורים מבתי ספר אחרים, והוערכו על עבודתם ועל הצגתן.


הזוכים בתחרות חוקרים סביבה - בעין המצלמה לתשע"ו הם:


מקום ראשון – הצילום: "שלולית חורף" שצילם התלמיד בוקאעי מוחמד מתיכון כאבול.


מקום שני - הצילום "חמורים בהדברה" צולם ע"י התלמידה יאיר נעמה מתיכון השש השנתי עין גדי,


מקום שלישי - הצילום "על גדות הירקון" , צולם ע"י התלמיד גלר אסף מתיכון דרכא בגין גדרה,


והצילום "שיקוף השימור" שצולם ע"י התלמיד אשד נדב מתיכון מקיף ז' אשדוד.


ניתן לראות את הצילומים באתר המפמ"ר למדעי הסביבה בקישור

הזוכים בתחרות חוקרים סביבה 5 לתשע"ו על עבודות החקר הם:


במקום הראשון – התלמידות קסאיי וורקו ואוריאן ימץ, מבית הספר הדסה נעורים, בהנחיית המורה טיאנה פרבוליובוב, נושא העבודה: "התייעלות אנרגטית באמצעות הגברת המודעות לחיסכון בחשמל".


במקום השני - התלמידות סלמא כבהה ותקווה כבהה, מתיכון חקלאי ימה, בהנחיית המורה סוהיר סורה, נושא העבודה: "השפעת ריכוז שונה של מליחות על התפתחות אצות הספירולינה".


במקום השלישי - התלמידים: ניב בכר, שי עמיר ורון דוד אריאל, מבית הספר העל יסודי, קבוצת יבנה, בהנחיית המורה מעיין לוי, נושא העבודה: "השפעת השקיה בתוספת תרופה בריכוזים שונים על גדילת צמח האפונה".


תמונת הרקע

ארבע העונות ביפן -מסאקזו מצומוטו

Four seasons in Japan Masakazu Matsumoto

Winter: Zao www.flickr.com/photos/vitroids/5269787917/

Spring: Chikusa park, Nagoyawww.flickr.com/photos/vitroids/3486076478/

Summer: Zampa, Okinawawww.flickr.com/photos/vitroids/2753181561/

Autumn: Fukiage park, Nagoya.www.flickr.com/photos/vitroids/4152673287/