שבוע טוב

איגרת המזכירות הפדגוגית - אדר א תשע"ט, פברואר 2019 (10)


פעמים רבות אנחנו נדרשים לקבל החלטות, מסוגים שונים, בתחום העבודה וגם בתחום המשפחה ובתחום האישי. אלא שלא כולם מקבלים את ההחלטות שלהם באותה הדרך ולעיתים אנו עומדים נדהמים מול עמיתים ומשתאים מדרך קבלת ההחלטות שלהם השונה כל כך משלנו.

ניתן להצביע על כמה דרכים מובהקות לקבלת החלטות:

המשווים – אותם המתלבטים היוצרים רשימות של בעד ונגד בהן הם מציינים את כל החולשות והחוזקות של כל אפשרות ובוחרים באפשרות שזכתה בניקוד גבוה יותר.

המתייעצים – אלו המבררים עם כל מי שהם מכירים ובודקים מה דעתם, מה הם חושבים ואיך הם רואים את הדברים. בסופו של דבר הרוב או מישהו דומיננטי מאד, ישפיעו עליהם ועל החלטתם.

האינטואיטיביים – אלו שיש להם הבלחה, ניצוץ שבעקבותיו הם מחליטים, אינטואיציה ראשונה שאפילו לא ניתן להסביר אותה המכוונת את דרכם.

הסטטיסטיקאים - בודקים מחקרים, סקרים, נתונים ומאמרים על מנת למצות את כל הידע הניתן להשגה לצורך קבלת החלטה מושכלת.

המאמינים – אלו שיש להם גורו שמסייע להם בקבלת החלטות והם סומכים בעינים עצומות על שיקולי דעתו והכרעותיו.

ישנן עוד התנהגויות טיפוסיות אך דומה שאלו המרכזיות.

בדרך כלל לכל אחד יש דרך משלו שעל פיה הוא/היא מקבלים החלטות, והתהליך חזור על עצמו. אבל כדאי גם לנסות לצאת מן ההרגלים הקיימים ולבחון דרכים נוספות. אחת הדרכים המוצלחות היא לנסות לשחזר עם עמיתים וחברים כיצד הם מחליטים החלטות ולהבין את המניעים שלהם ואת היתרונות שהם רואים בדרכם. לעיתים נתפלא לראות את ההיגיון שבקבלת החלטות בדרך אחרת ואת הפוטנציאל שיש בכך. בעקבות זאת, מומלץ גם לבחון החלטה שקיבלנו כבר ולנסות להכריע לגביה בדרך אחרת מזו שאנחנו רגילים בה. גם כאן אנו יכולים למצוא את עצמנו חושבים אחרת ופועלים על פי הכרעות אחרות. תהליכים כאלו דורשים גמישות מחשבתית ופיתוחה של גמישות כזו יכולה לסייע לכולנו כאשר אנחנו מתבקשים להתמודד עם צרכים סותרים ולהגיע להכרעות שאינן קלות לחשיבה הטבעית שלנו.

אלו הם גמישויות וכלים שחשוב שנתרגל אותם וגם נעביר אותם הלאה למורים ולתלמידים, שכן גמישות מחשבתית והתבוננות על בעיה בדרכים שונות ומנקודות מבט שונות, הם כלים מועילים ומשמעותיים בעולמנו המציב דילמות שונות חדשות לבקרים לפתחו של כל אחד ואחת מאיתנו.

שבת שלום

שלכם

מירי

הזמנה לכנס תמ"ר ותכניות לימודים ייחודיות

נא הפיצו לאנשי חינוך

אגף א' שפות

הוראת העברית

הכינוס השנתי למורים לעברית

במסגרת אירועי שבוע השפה העברית בראשון לציון התקיים הכינוס השנתי למורים לעברית. השנה היה הכינוס בסימן "שפה משותפת - נגיעות שונות בשפה אחת". משתתפי הכינוס היו הסופר אשכול נבו אשר דיבר על בחירות סגנוניות ודילמות בענייני שפה העומדות בפני הסופר; המאייר שחר קרן הציג את תהליך עבודתו על עמוד הפייסבוק והאינסטגרם משחקי הקאץ'. מנהל כאן גימל יובל גנור שוחח עם מפמ"ר עברית תומר בוזמן על זמר עברי והיכולת לשמור כיום על שפה תקנית בשירים. בתוך כך, זאת השנה השנייה שבה יוחד מושב לחוקרים צעירים מן השטח: תלמידים ובוגרים הציגו את עבודות הגמר שכתבו בלשון עברית ובבלשנות. בפתח הכינוס נשאו דברים: ד"ר מירי שליסל, יו"ר המזכירות הפדגוגית ומשה זעפרני מנהל אגף השפות. את הכינוס הנחתה ד"ר עליזה עמיר, מדריכה ארצית בפיקוח על הוראת העברית.

Big picture

הפיקוח על הוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

מפגש המפמ"רית עם מורי/ות השפה הערבית

ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר השפה הערבית ובתיאום עם הפיקוח הכולל במחוזות, קיימה סדרה של מפגשים לפי אזורי פיקוח, עם המורות והמורים של השפה הערבית בבתי-ספר יסודיים וחטיבות הביניים בליווי מנהל/ת ביה"ס, ובנוכחות המפקח הכולל על בתי הספר, במסגרת המפגש רכזי המקצועות הציגו תכנית פעילות להעלאת ההישגים, וד"ר ראויה הציגה את השיטה להוראת השפה הערבית כמכלול, על-פי אסטרטגיות ומיומנויות, כמו כן דיון בקשיים בהוראה שפת האם.

בכפר ריינה, בכפר מג'ד אלכרום, תרשיחא ושיח דנון ובכפר עילבון ובוסתאן אלמרג' מחוז הצפון. בכפר ג'ת המשולש, מחוז חיפה.

Big picture

ביקורים בבתי ספר

ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר השפה הערבית קיימה בקורים בבתי-ספר במחוז חיפה והצפון, כאשר היא צפתה בשיעורים, וקיימה מפגש עם צוות השפה הערבית בביה"ס :

יסודי עומר בן אלח'טאב - ג'סר אלזרקא, יסודי ברטעה, יסודי מושירפה, חט"ב גבעת פורדיס, חט"ב אג'יאל ג'ת, חט"ב אבן אלהית'ם - באקה, בי"ס יסודי בכפר ראמה, מחוז הצפון.

יסודי אלפארוק, יסודי אלזהראא, יסודי אבן רושד בכפר ג'ת המשולש, מחוז חיפה

מפגש לימודי עם הפיקוח הערבי במחוז חיפה

ביום רביעי, 6 בפברואר 2019, קיימה ד"ר ראויה מפמ"ר שפת אם ערבית מפגש לימודי במסגרת ההתפתחות המקצועית של המפקחים, בנושא ההערכה בתחום דעת שפת ערבית.

ספרדית

מפגש בתי ספר מקיף ט' ראשון לציון ואינטגרלי אורוגוואי

בתאריך 3 בפברואר 2019, בבית הספר מקיף ט ע"ש דוד אלעזר שבראשון לציון נערך ביקור של משלחת של 80 תלמידים מבתי הספר "אינטגרל" של אורוגוואי.

המפגש מתקיים כבר כמה שנים ומטרתו לחזק את הקשר והחברות בין תלמידי ישראל והגולה היהודית.

בשעות הבוקר השתתפו כל התלמידים בשיעורים, בפעילויות ספורט, ארוחת בוקר ולסיום נערך טקס בו השתתפו הלהקות של בתי הספר.

באירוע נכחו שגריר אורוגוואי בישראל מר ברנרדו גרייבר, מנהלת בית הספר דר' סופי בן ארצי , מנהלת המחלקה לחינוך על יסודי ראשון לציון גב' פזית שרון, נציגת משרד החינוך מפמ"ר לספרדית גב' סאלי גולדפר, נציגת ראשון לציון גב' סילביה בן נון והרכזת לספרדית מרים סילברמן.

זאת הייתה חוויה נהדרת, שבה יכלו התלמידים של שתי המדינות לחזק את קשרי הידידות שלהם בפעילויות משעשעות בשמחה רבה והיו בעלי מוטיבציה לפגישה הבאה.

Big picture

אנגלית

KEEP TALKING

בתחילת החודש נערך מפגש של תוכנית KEEP TALKING לפיתוח מיומנויות שיח בחטיבה העליונה. המפגש נערך ברהט בהשתתפות ג'ייו כהן וג'ניפר הויזמן המדריכות הארציות של התוכנית, ופייסל סואלחה, המפקח המחוזי להוראת האנגלית במגזר הבדואי. המורים קיבלו כלים וחומרי למידה חדשים ליישום בכיתות.

בבתי הספר במגזר הבדואי פועלת השנה יוזמה להוראת שפה דבורה באמצעות תוכנית אינטנסיבית של שישה שבועות, הכוללת חניכה והדגמה של המורים. (mentoring program)

Big picture

LEARN THE TUNE

בימים אלו מתקיימים בכל רחבי הארץ סידרה של מפגשים לכ- 800 מורים בבתי הספר היסודיים בתוכנית LEARN THE TUNE, בהדרכתו של המדריך האווי גורדון. במסגרת התוכנית יעברו המורים סדנאות מעשיות להוראת אנגלית באמצעות שירים. השירים ישולבו בהוראה בבתי הספר היסודיים כחלק מהוראת אוצר מילים ומיומנויות הקריאה והשיח.

Big picture

תוכנית הספריות בבתי הספר היסודיים

תוכנית הספריות בבתי הספר היסודיים ממשיכה זו השנה השניה. בסיורי המדריכה הארצית של התוכנית, ניקול ברודר, ושל המפקחים בדרום, בצפון ובמרכז , שנערכו בשבועיים האחרונים, ניתן היה לראות התוצאות של יישום התוכנית בשטח ואת ההתלהבות וההתקדמות של התלמידים בכיתות.

Big picture

דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית באנגלית - ימי שיא

במהלך חודש ינואר התקיימו ימי שיא של תלמידי מגמת דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית באנגלית.

במסגרת יחידת לימוד בנושא צילום עיתונות, ביקרו תלמידי המגמה מכל הארץ בתערוכת צילומי העיתונות הבינלאומית WORLD PRESS PHOTO EXHIBITION 2018 במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. במוזיאון הוצגה גם תערוכת "תיעוד מקומי" תמונות עיתונות מרהיבות של עיתונות ישראלית משנת תשע"ח.

התלמידים קיבלו הדרכה באנגלית מתלמידי המגמה בשכבת י"ב. בנוסף, כל בית ספר הציג בפני חבריהם מבתי ספר אחרים בארץ תמונה אחרת מן התערוכה אותה למדו בכיתותיהם.

בחלקו השני של הביקור התלמידים ישבו בקבוצות מעורבות, בהן הכירו את חבריהם למגמה מכל הארץ, שוחחו על מה שלמדו מן התערוכה והגישו מטלת סיכום.

ניתן לראות תמונות מימי השיא ואת מטלות הסיכום.

התמונה מונצואלה שזכתה בתחרות השנה:

מגמת דיפלומטיה - מודל האו"ם

ביום שלישי, 29 בינואר 2019, אירח בית הספר התיכון "יח"ד מודיעין" למעלה מ -300 תלמידי מגמת דיפלומטיה מכ -30 בתי ספר ברחבי הארץ, לכנס השנתי השלישי של "מודל האו"ם". תלמידים יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים קיימו דיונים בשמונה ועדות בנושאים שהתמקדו בסוגיות הרלוונטיות למזרח התיכון, כגון המשבר ההומניטארי ברצועת עזה, תנאי המחייה במחנות פליטים ובית המשפט הבינלאומי, שהגיע להחלטה לגבי חוקיות המעבר של שגרירות ארה"ב לירושלים. תלמידי תיכון ישראלים מרקעים מגוונים הקשיבו זה לזה, ניהלו משא ומתן , חיפשו פתרונות לבעיות עולמיות אמיתיות - וכל זאת באנגלית. אם אלה מנהיגי המחר - העתיד נראה מבטיח !

צרפתית

תערוכה "מצרפת באהבה"

תלמידי י''א במגמת צרפתית בתיכון הרצוג כפר-סבא, העמידו תערוכה בלעדית שמטרתה היא להציג בפני כל המבקרים את גילוי הסודות הכמוסים בתרבות הצרפתית.

התערוכה היא פרי עבודתם השיתופית של כל תלמידי המגמה ומתייחסת לתחומים שונים כמו ספרות, פילוסופיה, מדעים, אומנות ועוד.

התלמידים הפכו את התערוכה לאינטראקטיבית: אפשר לסרוק ברקודים ולבקר באופן וירטואלי במוזיאון אורסיי בפריז כדי לראות יצירות של ציירים אימפרסיוניסטיים, אפשר לבקר במוזיאון שאגל בניס אפשר לשמוע את הראל סקעת בהופעתו בהצגת "עלובי החיים" או לראות סרט אנימציה של "הנסיך הקטן", ועוד.

בנוסף לתערוכה שמתקיימת בין התאריכים 11 עד 18 לפברואר 2019, ביום חמישי 14 לפברואר 2019 , כל תלמידי הרצוג יוזמנו לבית הקפה ויוכלו לטעום ממטעמי הקולינריה הצרפתית.

Big picture

אגף א' מדעים

ביולוגיה

כנס עמל הראשון למדעים

ביום רביעי, כ"ד שבט תשע"ט , 30.1.2019 נערך בבית ספר הרב תחומי עמל למדעים ואומנויות בחדרה, הכנס המדעי הראשון של רשת עמל בסימן חזית המדע. יותר מ 200 תלמידים הגיעו מ 18 בתי ספר מצפת, דבוריה ונהריה בצפון ועד חורה ודימונה בדרום. במבואה של אשכול הפיס התלמידים הציגו כרזות מדעיות של עבודות חקר בביולוגיה, כימיה וביוטכנולוגיה. את הכנס פתחה מנכ"לית רשת עמל, רוית דום - עיני. ברכה בשם המפמ"רים למדעים וביוטכנולוגיה, מפמ"ר ביולוגיה, ד"ר אירית שדה. בהרצאת מליאה שמעו את פרופ' מרסל מכלוף ששיתפה את התלמידים גם במסלול חייה המעניין וגם במה שהיא עושה במעבדה: "איך מהנדסים רקמה". לאחר מכן התפצלו התלמידים לסדנאות בתחום הפודטק (מזון עתידי - מבוסס חרגולים/בישול מולקולרי ועוד) משחק חקר הולנדי ועוד. לקינוח שמעו את ד"ר ליאת יקיר שחשפה את ההבדלים ההורמונליים המשפיעים על הרגשות: "המדע על אהבה ושנאה".

בסדנאות: חרגול פודטק. מי אמיץ לטעום חרגולים? יש לציין שהם כשרים.

ולהיעזר בידע הכימי לבישול מולקולרי

תחרות הצילומים "ביולוגיה מבעד לעדשה"

תחרות הצילומים "ביולוגיה מבעד לעדשה", המלווה את האולימפיאדה ה 22, הגיעה לשלב הגמר.

בתערוכה 15 התמונות שעלו לשלב הגמר.

קישור:

כנס "וולבכיה" ראשון לתלמידי הביולוגיה

בתחילת השבוע ( התכנסו במצפה רמון כשישים תלמידים משלושה בתי ספר: עין חרוד, דבוריה מרשת עמל, שביצעו את החקר יחדיו ובית הספר המארח "השלום" במצפה רמון לכנס בנושא "וולבכיה". בכנס הציגו התלמידים את עבודות הביוחקר שלהם שעסקו בין היתר באיפיון רצפי ה DNA של חרקים במטרה לגלות אם יש בהם וולבכיה. הכנס כלל פעילויות חברתיות ולימודיות, בדגש חקר, כמפורט בתכנית הכנס. חגיגיה לתלמידים ולצוות החינוכי. את החקר בנושא מובילה המורה לביולוגיה, ד"ר שירי מסה (המורה של המדינה 2017) אשר סחפה את התלמידים בכיתתה ומורים לביולוגיה מבתי ספר אחרים, להעמיק בעיסוק המולקולרי.

Big picture

מפירות הקול הקורא להצטיידות למעבדה מולקולרית

השתלמות בשיטות בביולוגיה מולקולרית נפתחה בשבוע שעבר במרכז לפיתוח המעבדות באוניברסיטת בר אילן. זהו המחזור השני להשתלמות מסוג זה ובו משתתפים 22 מורים, מכל המגזרים, מבתי הספר שזכו במסגרת הקול הקורא, בתקציב לרכישת מכשיר מעבדה שישמש לחקר החומר התורשתי של אורגניזמים שונים.

הפיקוח על מדע וטכנולוגיה

סיכום פעילות אקדמיה ברשת לשבוע החלל הישראלי

האם נזכה לטיול שנתי בירח?

למעלה מ-10,000 תלמידים מבתי הספר היסודיים והעל יסודיים ברחבי הארץ צפו השבוע בשידורי "אקדמיה ברשת" במסגרת שבוע החלל הישראלי. השידורים שהועברו בהנחיית טובי המומחים לתחום חקר החלל בארץ הם פרי שיתוף פעולה בין מינהל תקשוב, הפיקוח על מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, ומטרתם להרחיב את העניין והסקרנות של צעירים בפעילות החלל בישראל.

ד"ר מרינה חץ, מובילת המיזם המדעי Space valley, העבירה את השיעור "חתימה מהחלל" על קרינה אלקטרומגנטית. דניאל חופי, מורה בבית ספר "אילן רמון" בחדרה, שצפתה עם כיתתה בשידור, סיפרה כי התלמידים היו מרותקים להרצאה והביעו סקרנות ועניין רב. התלמידים חוו למידה פעילה באמצעות סריקת ברקודים במכשירים הניידים ומענה על שאלות. המרצה ד"ר עדי ניניו גרינברג, מובילת מיזם "מצוינות בחלל", הנחתה את השידור בנושא מאדים והחיים מחוץ לכדור הארץ. ד"ר ניניו גרינברג סיפרה לתלמידים שעדיין אף אישה לא נחתה על הירח ועודדה את הצופות להצטרף למגמות המדעים כדי להגיע אליו.

בשפה הערבית התקיימו שיעורים בנושא טכנולוגיית הדפסות תלת ממד בחלל בהנחיית מג'ד תאבת, מנהל מרכז החלל ע"ש אילן רמון בכפר ירכא. פרופסור מוסטפא עספור, מומחה למדעי כדור הארץ והחלל באוניברסיטת חיפה, הנחה שידור לתלמידים בחטיבות העליונות והציג את התיאוריה לפיה סיבת היכחדות הדינוזאורים מהעולם היא פגיעת אסטרואיד. התלמידים השתתפו בחידונים מקוונים והעבירו למרצים שאלות שעוררו את סקרנותם באמצעות הצ'ט. "התלמידים התעניינו מאוד. ההמחשות, הסרטונים והאיורים שליוו את המרצים עזרו לתלמידים להבין את הנושא המורכב", שיתפה אחת המורות.

משגרים את הכיתה לירח, יחד עם החללית בראשית

במהלך חודש פברואר 2019 נהיה כולנו שותפים לרגע היסטורי יוצא דופן ומרגש, שיגור החללית הישראלית "בראשית" אל הירח .המסע של החללית "בראשית" אל הירח הוא ייחודי ומהווה הישג יוצא דופן. בכך, הוא מגלם אפשרויות להשראה ולהעצמה של תלמידות ותלמידי ישראל.

בקישורים הבאים (אתר 1 , אתר 2) ניתן למצוא פעילויות ליום השיגור החגיגי ולימים שאחריו במגוון תחומי דעת.

הפעלות, משחקים ושיעורים לילדים ונוער לקראת שיגור החללית בראשית לירח

פיזיקה

בנות בפיזיקה - 11/2/2019 היום הבינלאומי לנשים ובנות במדע

ניוזלטר חדש עלה לאוויר

הפיקוח על הוראת הפיזיקה שם לו למטרה להעלות את מספר הבנות הלומדות במגמות הפיזיקה ולהשוותו למספר הבנים הלומדים פיזיקה.

למען מטרה זו נעשות שורה של פעילויות מגוונות. אחת מהן היא ניולזטר היוצא אחת לחודש, ובו הצעות לפעילויות, טיפים לכיתה, סרטונים, ערוצים, קישורים, והכל על מנת להגדיל את מספר הבנות בכיתות הפיזיקה וכן לשמרן בכיתות אלו.

הניוזלטר האחרון יצא ביום שני 11.02, בו ציינו את היום הבינלאומי לנשים ונערות במדע. יום זה צוין ע"י האו"ם ונועד על מנת להדגיש את תרומתן של נשים לקידום המדע בעולם.

Big picture

מפגשים מחוזיים של מורי הפיזיקה

בשבועות אלו מתקיימים מפגשים מחוזיים של מדריכי המחוזות עם מורי הפיזיקה בכל הארץ.

במפגשים אלו דנו המורים בתובנות שעלו מניתוח הבגרות האחרונה ובהשלכות שלהן להוראה בכיתה. זו הזדמנות מצוינת ללמידה מטעויות, והבנה כיצד ניתן לשפר את ההוראה ולעשותה מדויקת וממוקדת יותר, כאשר מבינים מהם הכשלים של התלמידים, כפי שעלו מבדיקת בחינות הבגרות תשע"ח.

בנוסף, עסקו המפגשים בסוגיות חשובות בהוראת המעבדה והכנות לקראת בחינות הבגרות במעבדה.

השיח היה פורה ומשמעותי, איפשר הצגת גישות שונות, וגם היכרות ולמידת עמיתים בין המורים במחוזות ירושלים ומנח"י והמדריכות המחוזיות: ד"ר רחל קנול ואיריס גבעולי נוה.

Big picture

מדעי החקלאות

חווה חקלאית "חממת הערבה"

"חממת הערבה" היא חווה חקלאית של משרד החינוך הממוקם בתחנת יאיר- מרכז המחקר והפיתוח החקלאי של הערבה. ייחודה של החווה הוא בחיבור עם חוקרי ומדעני תחנת המחקר. מיקומה של החווה בתוך מו"פ ערבה תיכונה וצפונית מאפשר מגע בלתי אמצעי בין התלמידים לחוקרים ובכך מעשיר את ידיעותיהם בתחומי המדע והחקלאות. עבודה במסגרת המו"פ מאפשרת הקמה וביצוע ניסויים חקלאיים וסביבתיים שאינם יכולים להתבצע בבית הספר. תכניות הלימודים בחווה נכתבות ע"י מורי החווה בשיתוף פעולה עם צוות מורי בית הספר וחוקרי המו"פ. התכניות הן המשך ישיר של תכניות הלימודים במדעים וחקלאות בבית הספר, תוך העמקה אקדמית ושימת דגש על הפן המחקרי.

מורי החווה עובדים עם מוסדות חינוכיים, מוסדות אקדמיים וקהילות חינוך מכל האזור, החל ממועצה אזורית "מגילות" בצפון מדבר יהודה ועד למועצה אזורית "חבל אילות" בואכה אילת ומועצה מקומית מצפה רמון. בנוסף נערכים בחווה סמינרים והשתלמויות למורים, סטודנטים ותלמידים מכל הארץ.

בימים אלו מסתיימת הקמתו של מבנה המרכז ללימודי מדע, חקלאות וסביבה בתחנת יאיר. המבנה כולל כיתות מעבדה, משרדים, וחצר גדולה. המרכז ישרת את כל הפעילויות החינוכיות המתקיימות במו"פ ויכיל ציוד חדשני שעוד טרם קיים במרכזים חינוכיים בישראל.

המרכז מתוכנן על פי מודל ליצירה טכנולוגית רב תחומית ומיישם את עקרונות המייקרים (Makers) בעולם. המתחם יוביל יוצרים וחוקרים עצמאיים, יהיה אבן שואבת לפיתוח חקלאות מדייקת, מוצרי פוד-טק ואגרי-טק ולפעילות חינוכית- לימודית שוטפת. החלל יכיל ציוד כגון מדפסות תלת ממד, מערכות יצור דיגיטלי וסדנאות פבריקציה ובנוסף מעבדות לביולוגיה מולקולרית, כלי אנליזה, בקרת תהליכים ביולוגיים ומכשור נוסף שפותח דלת לשיתוף פעולה טבעי של יצירתיות, יזמות, מחקר ויישום. אופיו הייחודי של חבל הערבה, ואופי מו"פ ערבה מהווים מצע אידאלי לטיפוח קהילה טכנולוגית-חינוכית-מחקרית בסגנון ומגוון שאין שני לו בארץ.

קישור לתמונות

Big picture

אגף א' אמנויות

מוזיקה

כנס הרכבים אתניים בקונסרבטוריון עכו

המפעיל מודל ייחודי של רב תרבויות באמצעות מוזיקה

קונסרבטוריון עכו הפועל תחת מטריית הפיקוח על המוזיקה, ובהיותו קונסרבטוריון רב-תרבותי הוא משמש מודל לקיום משותף לעשייה מוזיקלית של יהודים וערבים.

משמעותו של מודל זה היא מתן הזדמנות שווה לכל מגזר בין אם הוא יהודי או ערבי לנגן ואף להצטיין.

במסגרת המודל קיים הקונסרבטוריון כנס הרכבי נגינה אתניים ארצי , בו השתתפו 11 הרכבים שהגיעו בין היתר משער הנגב, קלאנסואה, תרשיחא, קריית טבעון, עמק יזרעאל ועכו .הקונצרט הבליט את העשייה מעוררת ההשראה הנעשית בתחום זה בקונסרבטוריונים בארץ. את הכנס כיבדו בנוכחותם מפמ"ר מוזיקה בצלאל קופרווסר, נועם יעקובי, האחראי על הקונסרבטוריונים בארץ, וכן ד"ר תייסיר חדאד, המפקח על האומנויות בחברה הערבית. את הכנס הנחה איאד חמזה שהוא מנהל המחלקה הערבית של קונסרבטוריון עכו, בה לומדים כ-250 תלמידים מהמגזר הערבי ומנגנים בתזמורות משותפות עם ההרכבים הייצוגיים של הקונסרבטוריון.

עכו נבחרה לשמש כמובילת המודל משום היותה עיר הממוקמת בפריפריה החברתית, עיר מעורבת המקדמת את הקשר הרב מגזרי באמצעות המוזיקה .

העשייה המשותפת הרב-תרבותית באה לידי ביטוי במגוון אופנים החל מגני הילדים באמצעות מרכזי הנגינה לשני המגזרים הנמצאים בעיר העתיקה והחדשה:

גולת הכותרת של מודל זה היא בנייה של בית ספר על-אזורי למוזיקה ואומנויות, המבוסס כולו על שילוב מוזיקה אנדלוסית , ים תיכונית ומוזיקה מערבית .

מדובר בשינוי חברתי שיש בו אמירה תרבותית, חברתית ואמנותית משמעותית .


בתמונה: הרכב של המחלקה הערבית בקונסרבטוריון עכו בניצוח איאד חמזה

Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

הכיוונים החדשים שצופן לנו העתיד: אינטרדיסציפלינריות, כשירויות ופרקטיקות חדשניות להוראה, למידה והערכה משולבות טכנולוגיה

במסגרת הפיתוח המקצועי יצאנו חברי אגף א' פיתוח פדגוגי למכון טכנולוגי HIT בחולון. היום המרתק נפתח ע"י ד"ר חגית מישר טל, ראש הפקולטה לטכנולוגיות למידה ופרופ' מיקי רונן, דיקן הפקולטה לטכנולוגיות למידה אשר הציגו את התפיסה המתייחסת לתחום טכנולוגיות הלמידה (טל"מ). טכנולוגיות הלמידה כוללות כל אמצעי מבוסס טכנולוגיה המסייע למשתמש בה לתווך הדרכה ולהטמיע ידע ומיומנויות. אמצעים אלה כוללים: מערכות מולטימדיה, אנימציה, רשתות חברתיות, משחקי מחשב ורשת, לומדות אינטראקטיביות, מציאות מדומה ורבודה וכדו' ונחשפנו לפורטל"מ- למידה מבוססת משחקים ומחוללי משחקים.

בהמשך, ד"ר מיכל גורדון, אחראית תחום רובוטיקה ובינה מלאכותית, הציגה מגוון רובוטים חברתיים. בנוסף, קיימנו סדנת Design thinking בהנחיית רותם ישראל-פישלזון, מרצה בטכנולוגיות למידה לקראת סיום, דן כהן-וקס, מרצה לטכנולוגיות למידה הדגים את הרובוט החברתי שתכנת וקינחנו בדיון לגבי דרכים לשיתוף פעולה בין הפקולטה לטכנולוגיות למידה והמזכירות הפדגוגית. יום זה הינו פתיח לשיתופי עולה עתידיים שחלקם כבר קורמים עור וגידים.

Big picture

יחידות הוראה חדשות באמנות חזותית בתכנית הרב תחומית מורשת יהדות אתיופיה

לאתר התכנית הרב תחומית מורשת יהדות אתיופיה נוספו 3 יחידות הוראה חדשות ומגוונות כל יחידה מלווה במצגת: לשכבת הגיל יסודי בנושא: רקמה כביטוי אמנותי- ביצירות של בני העדה האתיופית בישראל, לחטיבת הביניים בנושא: מורשת יהדות אתיופיה – בניית מרכז למידה

לחטיבה העליונה בנושא אמנות עכשווית של בני העדה האתיופית בישראל. היחידות מעניינות וחווייתיות ואתם יותר ממוזמנים להיכנס, להתרשם ולעודד את המורים לעשות בהן שימוש
Big picture

מפגש עם משלחת מגרמניה

משלחת מגרמניה בראשות שר החינוך של סקסוניה, אנהלט, מר מרקו טולנר, ביקרה בשבוע שעבר בארץ וקיימה מפגש בנושא הטמעת הקורס המשותף לשתי המדינות: "מפה לשם – סוגיות בעליה, הגירה ותרבות" עם נציגי המזכירות הפדגוגית ונציגי מטח - הגוף המפתח.

שר החינוך הסקסוני וחברי המשלחת הביעו התלהבות רבה מהקורס שנמצא בשלבי תרגום אחרונים לשפה הגרמנית.

השר יציג את הקורס במפגש של כל שרי החינוך הגרמניים שיתקיים בקרוב וכן הבטיח להתחיל בהטמעתו במדינת סקסוניה.

Big picture

פדגוגיה דיגיטלית בחינוך הדרוזי והצ'רקסי

אלבוסתאן – עלון דיגיטלי חדש לחינוך הדרוזי והצ'רקסי

בשעה טובה נחנך בתחילת חודש ינואר העלון הדיגיטלי הראשון של המגזר הדרוזי והצ'רקסי.

העלון הראשון עוסק במוטיבציה למנהיגות וחדשנות. בעלון הוצגה החדשנות המובילה את העשייה בבתי הספר במגזר הדרוזי והצ'רקסי המותאמת למאה 21. בנוסף לכך, הוקדשה בעלון פינה חמה לאנשים מובילים, יוזמים, ומתנדבים בחברה הדרוזית.

לעלון לחץ כאן

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

א- הרצאה בנושא "שילוב הפדגוגיה הדיגיטאלית בתהליכי הוראה, למידה והערכה"

במסגרת יום למידה למגזר בדואי ממחוז הצפון לרכזי המדעים בנושא הטכנולוגיה והתקשוב שהתקיים ביום שלישי שעבר במלון גולדן קראון בנצרת, העביר אימן זועבי, מפקח הפדגוגיה הדיגיטאלית בחברה הערבית, הרצאה בנושא "טיפוח שילוב הפדגוגיה הדיגיטאלית בתהליכי הוראה, למידה והערכה", למצגת ההרצאה לחץ כאן

ב- פיילוט השימוש בטלפונים ניידים בפתרון תרגילים ושאלות במתמטיקה

במגזר הערבי החל פיילוט של שימוש בפלאפונים ניידים בפתרון תרגילים ושאלות במתמטיקה אשר נבנו במחולל של Test Box. התרגילים והפעילויות פותחו ע"י מדריכות ארציות במתמטיקה – מובילות פדגוגיה דיגיטלית.

Big picture

ג- מפגש היכרות עם מחולל הבחינות Test Box במסגרת השתלמות בגרות מתוקשבת למורי השפה העברית

במסגרת השתלמות בחינת בגרות מתוקשבת למורי השפה העברית מהמגזר הערבי התקיים ביום ד' שעבר בבית ספר תיכון הגליל בנצרת מפגש לימודי בנושא: פיתוח בחינות באמצעות מחולל הבחינות Test Box. במפגש הדריכו מדריכי אגף א' לפיתוח הפדגוגי את המורים בבניית בחינה מתוקשבת שמורכבת מטקסט, תמונה, סרטון, וסוגים שונים של שאלות.

Big picture

אגף א' מורשת

מורשת דרוזית

במסגרת הפעילויות לקידום הנושא המרכז ״ ייחודיות ואחדות, התקיים ביום ראשון, 20 בינואר 2019, מפגש בין אנשי דת ותלמידי חט"ב יאנוח ג׳ת בגליל. מנהל בית הספר ד״ר רגא פרג׳

ואנשי הדת העלו על נס את חשיבות המפגש, להפנמת הערכים והדיאלוג התרבותי

המגזר הבדואי

שבוע האינטרנט הבטוח במגזר הבדואי מחוז צפון

תחת הסיסמה "יש גם גבולות ברשת"

בבתי הספר במגזר הבדואי במחוז צפון הועבר שבוע האינטרנט הבטוח בכדי ללמד את התלמידים ולהעלות את מודעותם בשימוש יעיל ברשת , שבוע באינטרנט הבטוח היה תחת הכותרת "יש גם גבולות ברשת". בשבוע האינטרנט הבטוח נכלל מגוון של פעילויות תחת הנושא גלישה בטוחה , כמו כן רכזי התקשוב ורכזי החינוך החברתי והיועצים הם אלה שדאגו לארגן את השבוע ולהעבירו במיטבו .

תמונת הרקע

קבלת החלטות: התפצלות שבילים ביער - לאן לפנות?


https://pxhere.com/en/photo/8086

CC0 Public Domain