גדעון בן יואש

גיא דניאל סתיו בן יצחק ורותם שלום

מידע כללי על השופט

תעודת זהות לשופט:

שם השופט: גדעון (ירובעל) בן יואש.


משפחה: אביעזר.


שבט: מנשה.


אזור מגורים: בעיר עופרה.


מספר שופט: חמישי, לפניו פעלו דבורה הנביאה ואחריו תולע בן פואה.

כמה זמן פעל: 40 שנה.

תכונות מיוחדות: חכם, צנוע ומנהיג כריזמתי.

העם הכובש- מדיין.

זמן השעבוד- 7 שנים.

רקע כללי- המדיינים התיישבו בצפון מערב חצי האי ערב, בחלק ניכר מהחלק המזרחי של ים המלח וכן בערבה. שטחם כלל ככל הנראה חלקים מחצי האי סיני. כיום, הטריטוריה העתיקה של מדין נמצאת בחלקים מערב הסעודית, דרום ישראל ודרום ירדן.

חלק ב'- שאלת חקר

שאלה 6: אלו מתכונותיו או מעשיו הביאו תועלת גדולה?


תכונותיו העיקריות של גדעון היו- מופת למנהיג שקול, מצביא נועז ומקור למורשת "הדוגמה האישית".תכונות אלו עזרו לו בעיקר כשהיה בקרב מול המדיינים, הוא היה דוגמה אישית לחייליו והם בטחו בו. בנוסף נזכר שגדעון היה מנהיג שקול, הוא שקל את צעדיו לפי מה שלדעתו היה הטוב ביותר לעם. עם זאת נאמר שהיה מצביא נועז, הוא העז לקחת סיכונים בעבור עמו ועשה את הטוב ביותר לעם.

תכונות אלו הביאו לתועלת גדולה מפני שזה מה שגרם לעם ולצבא גדעון להצליח בקרב נגד המדיינים.

בעיניינו, גיבור הוא אדם שנחשב טוב במעשיו, אציל, אמיץ וצנוע.

הוא מוכן להקריב את חייו למען מטרה כלשהי כמו להציל חיי אדם אחר.


שאלה 11: מהו בעיניך גיבור? האם האדם שלכם הוא גיבור? במה מתבטאת גבורתו או חוסר גבורתו. במה שונה הגיבור מסלבריטי?


האדם שלנו הוא גיבור מאחר והוא סיכן את חייו למען הצלת בני ישראל במלחמה נגד מדיין ועמלק, וכאשר אמור לקבל את התפקיד למלוכה בסיום המלוכה הוא מתנהד בצניעה ומסרב. בנוסף הוא שונה מסלבריטי מכיוון שהוא לא רודף אחר המלוכה כמו שסלבריטי רודף אחר תהילה, לא אכפת לו מה אחרים יאמרו עליו בדיוק ההפך מסלבריטי.

מסלול טיולים- שריד ארכיולוגי

גבעת המורה-

שריד ארכיולוגי במקום-אמנם במקום אין שריד ארכיולוגי אך למקום


יש ערך היסטורי חשוב מאוד. בדיוק במקום זה נלחם צבאו של גדעון בצבא המדיינים. הנה חלק מתיאור של מבקרת באתר- ..." נסו לדמיין את מחנה צבא מדיין הענק, עמוס באוהלים ובגמלים, מפוזר בכל הבקעה שלרגלינו, ואת גדעון וצבאו מגיחים בחשיכה, מתמקמים במורדות גבעת המורה ותוקפים ..". המקום מאופיין בעיקר בפריחה שבו ובנופו עוצר הנשימה, אך לאנשים מסויימים המקום הזה הוא סמל לגבורת גדעון על המדיינים.
יער גבעת המורה-

שרידים ארכיולוגיים- נבי דחי – מבנה ריבועי קטן, צבוע לבן, מקורה בכיפה ירוקה. על פי המסורת המוסלמית, כאן נקבר דחיה אבן חליפה, המכונה אל-כלבי. נבי דחי, על פי אותה מסורת, נמנה עם מצביאיו של הנביא מוחמד, והוא נפל בקרב על כיבוש העמק. כלבו הנאמן גרר את גופתו של נבי דחי לפסגת הר המורה, ושם נקבר. על פי המסורת המוסלמית שלח הנביא מוחמד את נבי דחי לקיסר של ביזנטיון כדי לשכנע אותו להתאסלם.
ליד המבנה קוברים בני הכפר דחי את מתיהם, והגדר המקיפה את בית הקברות אינה מאפשרת למטיילים לבקר במבנה.( השריד הארכיולוגי לא נמצא במקום, הוא נמצא בקרבתו, בין יער גבעת המורה לבין שמורת גבעת המורה).

אקטואליה והנצחת השופט

בחרנו בשיר זמר לגדעון שכתבה והלחינה נעמי שמר זכרה לברכה . את השיר ביצעה נחמה הנדל זכרה לברכה. שיר זה הוא תיאור הקרב של גדעון נגד המדיינים.בשיר נאמרים פרטים חשובים על גדעון, על לוחמיו ועל דרך הקרב ודרך ניהולה.

השיר: זמר לגדעון https://www.youtube.com/watch?v=me0k188YXNw

בשיר נכתבת כל הדרך ללחימה, מבחירת הלוחמים ועד לעיצומו של הקרב והניצחון.

כיום השיר נזכר בעיקר כשסיפור קרב המדיינים נאמר. שיר זה הוא דוגמה נהדרת לתלמידים ואנשים הרוצים ללמוד עוד על התנהלותו של גדעון ועל התנהלות הקרב.

השיר מבטא את אישיות גדעון בעיקר בשורה האומרת:".....אשר היכה במדיני
היכה ולא חדל וירדפם ויפחידם" שורה זו בעצם מעצימה את אישיות גדעון, היא אומרת כמה גדעון נלחם בכוח ולא עצר עד שהמדיינים נכנעו. בנוסף ניתן ללמוד משורה זו כמה כוחו של גדעון היה עצום, וכמה אמיץ וחזק הוא היה.

יתר על כן בשיר מזכירים גם את לוחמיו של גדעון, שהיו חזקים לא פחות. הם נקראים בשיר בשלל כינויים כמו- בני חיל, שלוש מאות הלוחמים,חילים.


את המידע מצאנו באתר שירונט ואת ההסבר הבנו וכתבנו תוך כדי שמיעת השיר וקריאת המילים

דעתנו על העבודה-

רותם- היה כיף מאוד למרות שלא תמיד יכולנו להיפגש, אבל עדיין עבדנו דרך מחשבים שונים והיה מהנה ללמוד על השופט בדרך הזו. אך למרות זאת אני עדיין מעדיפה ללמוד בדרך הרגילה (בוחן או מבחן) כי קשה למצוא יום ושעה שכל הבנות יכולות להיפגש.

סתיו- לי היה מאוד כיף לעשות את העבודה גם כי אלו החברות שלי וגם כי היה כיף להיפגש! אך גם אני מעדיפה ללמוד בדרך הרגילה כי כך אני מבינה את החומר טוב יותר וזוכרת אותו לטווח ארוך. העבודה עם הבנות הייתה חוויה מהנה.

גיא- העבודה הייתה חוויה כיפית וגם קשה. נהנתי לעשות אותה עם החברות שלי אך למרות זאת הייתי מעדיפה ללמוד אותה בצורה הרגילה כלומר מבחן.