איתן פונד

עבודה על ערך הגבורה / מגישות: נעם מצא ויעל פרייב

רקע על הדמות

איתן פונד נולד בשנת 1990 בשכונת רמות בירושלים. בצעירותו היה חניך בתנועת הנוער עזרא.

את לימודיו התיכוניים עשה בישיבת חורב ולפני גיוסו למד במכינה הקדם צבאית בני דוד.

הוא נשוי להדרה, אליה התארס מיד לאחר מבצע צוק איתן.

Big image

מעשה הגבורה של הדמות

במהלך מערכת "צוק איתן", פעלה פלוגת הסיור של חטיבת גבעתי במרחב הכפרי מזרחית לעיר רפיח.

מפקד הפלוגה, רב סרן בניה ישראל ז"ל, פקד על חוליה שכללה מפקד צוות לוחם, הדר גולדין ז"ל וקשר לוחם, סמל ראשון ליאל גדעוני ז"ל, להצטרף אליו ולבדוק דמות חשודה שניצבה על מבנה שהיה חשד כקשור לפעילות חבלנית עוינת. כאשר הגיעה החוליה לקרבת המבנה, נפתחה עליה אש, ממנה נפגעו שני המפקדים והלוחם.

סגן איתן פונד, סגן מפקד הפלוגה שנכח בקרבת מקום, הגיע במהירות אל מקום האירוע לאחר שהתברר שמפקד מכוחות צה"ל נעדר, ולאחר מציאת פיר מנהרה בקרבת מקום, ביקש סגן איתן פונד ביוזמתו להיכנס למרדף אחרי המחבלים ונכנס לבדו למנהרה הצרה והחשוכה, אך בשל קשיי מעבר, יצא ממנה ופשט את אפוד המגן. לאחר מכן שב לתוך המנהרה בראשית חוליית מפקדים בעודו מצויד באקדח בלבד והוביל את הכוח בתור המנהרה מאות מטרים פנימה, במטרה לחלץ את מפקד הצוות הנעדר, סגן הדר גולדין ז"ל. בתוך המנהרה מצא ממצאים שסייעו בקביעת מותו של סגן הדר גולדין ז"ל ובכך מנע אי ודאות קריטית לגבי מצבו של החטוף.

חדשות 2 - סגן איתן: "רציתי למצוא את הדר חי"

ביטוי הגבורה במעשה

הגבורה שהפגין איתן פונד מתבטאת בכך שמיוזמתו סיכן את חיו במודע ונכנס למנהרה, בה היו מטעני חבלה שיכלו להרוג אותו, על מנת לעזור לאדם הנמצא בצרה.

כשנכנס איתן פונד למנהרה הפגין אומץ, וכשגילה שעליו לפשוט את האפוד המגן עקב קשיי מעבר, לא ויתר ופשט את האפוד ובכך נחשף לסכנת מוות.

מעשיו של איתן פונד מעידים על אומץ, גבורה, ורצון להצלת חיים תוך סיכון חייו.

סגן איתן פונד - עם קבלת אות ההוקרה על שם מנחם בגין

התאמה בין סיפור מהספר למעשה הגבורה

מעשה הגבורה שבחרנו מתאים לסיפור מהספר על סא"ל קהלני אביגדור (עמוד 44, "בשבילי אבות").

בשני הסיפורים מתואר אדם המוביל קבוצת אנשים אחריו בזמן מלחמה, תוך סיכון חיים והצלת אנשים אם זה אחד שמנע אי ודאות קריטית שהייתה עלולה לגרום לטעויות- למשל, המדינה הייתה יכולה לנהל משא ומתן על הדר גולדין ז"ל, במחשבה שהוא עדיין בחיים, ולתת לחוטפים לגרום להם להאמין שהוא חי, או אם זה השני, שבזכות גבורתו ואומצו הצליח לכבוש מחדש את העמדות הסוריות ששלטו באיזור, שהיוו עמדות מפתח לגזרה כולה.

בשני הסיפורים האדם מפגין גבורה ואומץ על מנת להציל אנשים אחרים.