עבודה בהיסטוריה

המהפכה התעשייתית

על הספר... (שאלה 1)

עלילה:


אוליבר טוויסט נולד בשנת 1800 בבית מחסה לעניים שבאנגליה בכפר שאינו ידוע. אמו מתה בלידתה אותו. בגיל תשע הוא עובר על כללי בית המחסה ומבקש תוספת מזוןאדוני, אני רוצה עוד, והוא נמכר על ידי שמש הקהילה מר באמבל כשוליה לקברן. בעקבות התנהגותם האכזרית של אשת הקברן, המשרתת שרלוט ושל חניך נוסף העובד אצלו, נח קלייפול, בורח אוליבר ללונדון. בלונדון פוגש אוליבר את הילד העבריין דודג'ר. דודג'ר מציג את אוליבר בפני חבריו ובראשם פייגין, פושע יהודי, המוצג בצורה סטריאוטיפית כנוכל מכוער בבגדים מוזנחים ושיער פרוע. פייגין הוא מנהיגה של כנופיית ילדים כייסים, והוא מצרף את אוליבר לשורותיו. אוליבר יוצא עם דודג'ר ועם נער נוסף, צ'רלי בייטס, לכייס אדון ברחוב. אוליבר נתפס על ידי המשטרה והוא חש ברע, אך האדון שאותו ניסו לכייס, מר בראונלו, מרחם עליו ומביא אותו לביתו כדי לטפל בו. פייגין ושותפו לפשע, הפורץ האכזרי ביל סייקס, מנסים להחזיר את אוליבר לכנופיה, ובעזרת חברתו של סייקס, נערה בשם ננסי, הם חוטפים אותו אליהם. סייקס מתכנן פריצה בבית אחוזה כפרי, והוא לוקח איתו את אוליבר


דמויות:


מר באמבל-השמש הקהילתי בעיר הולדתו של אוליבר. אדם שמן וצבוע, שעניי העיר הנמצאים תחת אחריותו מפריעים לו לנהל את חייו. הוא מתחתן מאוחר יותר עם אם הבית בבית המחסה.


פייגין-נוכל יהודי ומנהיג של חבורת ילדים כייסים. הוא מתואר בצורה בוטה ביותר כנבל מרושע ותככן, ומוזכר פעמים רבות לא בשמו הפרטי, אלא בכינוי "היהודי". ביל סייקס-פורץ העובד בשיתוף פעולה עם פייגין. הוא מתעלל בכלבו ובחברתו ננסי, ומתואר כאדם האלים והמסוכן ביותר בספר.


דודג'ר-שמו האמיתי הוא ג'ק דוקינס, אשף התחבולות, וכשמו כן הוא, כייס מיומן המצליח להתחמק מהמשטרה וממעצר.

ננסי-נערה בת 17 היא חברתו של ביל סייקס. שלא כמו דמויות אחרות ברומן, בננסי יש מיזוג של טוב ורע. מצד אחד היא אוהבת את סייקס ואינה מוכנה להסגיר אותו למשטרה, ומצד שני היא מרחמת על אוליבר ומצילה אותו.

רוז מיילי-בתה המאומצת של גברת מיילי. בסוף הספר מתברר שהיא אחות אמו של אוליבר. דמותה אינה מופיע במחזמר אוליבר!

מר בראונלו-מטפל באוליבר במחלתו, דמותו של אוליבר מזכירה לו מישהו מהעבר

מאפיינים של המהפכה התעשייתית (שאלה 2)

1. תהליך העיור:

השינויים הגדולים שיצר תהליך התיעוש גרמו למעבר של אנשים רבים מהכפר לעיר


בא לביטוי בספר:

בספר, המקומות כבר מתחילים להתפתח לערים וחלק מהמקומות הם כבר ערים


2. השימוש בקיטור


בא לביטוי בספר:

בספר, הרבה כלי תחבורה כבר מתחילים להשתמש בקיטור כגון הרכבת

לפי דעתי... (שאלה 3)

לפי דעתי החיים שלנו כיום הרבה יותר שונים מהחיים במאה ה19, אנו הרבה יותר מפותחים וקל לנו לנוע ממקום למקום, אנו הוא פחות שכיח כמו פעם בספר היו הרבה מאפיינים של המהפכה התעשייתית מכיוון שבספר היה מדובר על רגע השיא של המאה ה19, כלומר, רגע השיא של המהפכה התעשייתית, נהנתי לקרוא את הספר ולמדתי לא מעט
שם המגיש: מישל ב.

למורה: לילי

כיתה: ח-7

ספר נבחר: אוליבר טוויסט