ג'ין גודול

מדוע היא דמות מופת?, מה היא עשתה לעולם?

הסבר קצר עליה:

ג'ין גודול נולדה ב3 אפריל 1934.

היא חוקרת פרימטים, אתולוגית ואנטרופולוגית בריטית, הידועה בעיקר בזכות למעלה מארבעים שנות מחקר וחיים יחד עם שימפנזים מצויים כדי להבין את דפוסי חיי החברה שלהם והיחסים החברתיים שבין השימפנזים, וכן חקר היבטים שונים של חיי השימפנזים, במסגרת תפקידה כמנהלת "מכון ג'יין גודול" בטנזניה ובפארק הלאומי "גמבה".

מדוע היא דמות מופת?

ג'ין גודול דמות מופת מכיוון ש:

היא תרמה לעולם בכך שהיא עזרה לשימפנזות מצויות כדי להבין את חיי החברה שלהם.

מחקריה הארוכים והמקיפים של ג'יין גודול על השימפנזים הועילו למדע בהבנת היחסים החברתיים שבין שימפנזה אחד למשנהו ובין הלהקה כולה.

ג'יין גודול הייתה שונה מחוקרי חיות רבים אחרים בזמנה בכך שלמדה על בעלי החיים לא בדרך תאורטית, אלא בדרך מעשית. היא יצאה אל הטבע, לצפות בשימפנזים בסביבתם הטבעית, מתוך אמונה ששם היא תוכל ללמוד עליהם בצורה הטובה ביותר, וכך גם תוכל ליצור איתם קשר אמין יותר.

במה היא תרמה לעולם?

בשנת 1977 הקימה גודול את "מכון ג'יין גודול" בטנזניה, מכון שתמך בפרק הלאומי גומבה ובמאמצם להגן על שימפנזים ועל סביבתם הטבעית, יערות הגשם. עם 19 שלוחות מסביב לעולם, המכון הוכר בפעילותו החדשנית עבור שימור קהילות השימפנזים והפעלת תוכניות ללימוד נוער על שימפנזים ועל חיות בסכנת הכחדה בכלל, באפריקה, שהתרחבה בהמשך ל-87 מדינות. גודול מקדישה את זמנה לתמיכה, למחקר, להבנת השימפנזים ולפעילות הגנה עליהם ברחבי העולם, שכוללת הרצאות ומחקרים במדינות רבות.

ג'יין גודול קיבלה מדליות, עיטורים, תעודות הוקרה ופרסים רבים על תמיכתה בשימפנזים ומחקרה עליהם. בין השאר, היא קיבלה את 'מדליית הכבוד של טנזניה', פרס קיוטו היוקרתי מיפן. 'מדליית בנג'מין פרנקלין במדעי החיים' ועוד פרסים רבים. בחודש אפריל 2003, המזכיר הכללי של הא"ום, קופי אנאן, הכריז על דוקטור גודול כ"שליחת השלום ברחבי העולם".

טיול לטנזניה האחרת ושמורת השימפנזים עם אקו טיולי שטח

בחרנו ב "ג'יין גודול" מכיוון ש:

ג'יין גודול, עזרה לבעלי חיים, בתחומים כמו: חלקאות וניסויים בבעלי חיים במעבדות.

בנוסף היא הגשימה את החלום שלה, והיא מביאה לאנשים דוגמא ש: "אם אתם רוצים אתם יכולים, הכל אפשרי".

מידע נוסף על ג'יין גודול:

סרטים על ג'יין גודול:


ספרים של ג'יין גודול:


כמעט כל ספריה של גודול לא תורגמו לעברית.