המחזריות של השופט שמשון

פרקים י"ג-ט"ז

Big image

מבוא

  1. שמשון על פי הסיפור המקראי, היה השופט השנים-עשר ששפט את ישראל, ואחרון שקורותיו מתוארים בסיפור שמשון היה משבט דן.
  2. במעגל זה עמ"י חוטאים עוד פעם ועובדים אלוקים אחרים, הם מקבלים עונש על חטאם,אחרי זה זועקים לד' ד' שולח מישוע בשם שמשון שמשון מחזיר את העם לשקט, ויש שקט בבני ישראל.

שלבי המעגל:

החטא "וַיֹּסִיפוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לַעֲשׂוֹת הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה;" (שופטים,פרק י"ג פסוק אa)

  1. אחרי מות עבדון בן הלל עם ישראל חוזרים לחטוא התערו עם גוים ועבדו לאלילים

העונש "וַיִּתְּנֵם יְהוָה בְּיַד-פְּלִשְׁתִּים, אַרְבָּעִים שָׁנָה."(שופטים פרק י"ג פסוק אb)

עונשם של עמ"י היה שהד' נתנם בידי הפלשתים למשך 40 שנים בפסוק-"וַיִּתְּנֵם יְהוָה בְּיַד-פְּלִשְׁתִּים, אַרְבָּעִים שָׁנָה."(שופטים פרק י"ג פסוק אb)

הזעקה

לא נשמעת זעקת ד' מבני ישראל בסיפור שמשון

ישועה וַיִּלְפֹּת שִׁמְשׁוֹן אֶת-שְׁנֵי עַמּוּדֵי הַתָּוֶךְ, אֲשֶׁר הַבַּיִת נָכוֹן עֲלֵיהֶם, וַיִּסָּמֵךְ, עֲלֵיהֶם--אֶחָד בִּימִינוֹ, וְאֶחָד בִּשְׂמֹאלוֹ. ל וַיֹּאמֶר שִׁמְשׁוֹן, תָּמוֹת נַפְשִׁי עִם-פְּלִשְׁתִּים, וַיֵּט בְּכֹחַ, וַיִּפֹּל הַבַּיִת עַל-הַסְּרָנִים וְעַל-כָּל-הָעָם אֲשֶׁר-בּוֹ; וַיִּהְיוּ הַמֵּתִים, אֲשֶׁר הֵמִית בְּמוֹתוֹ, רַבִּים, מֵאֲשֶׁר הֵמִית בְּחַיָּיו. "(שופטים פרק ט"ז פסוקים כ"ט-ל)

שמשון נבגד ע"י דלילה אחת מאהבותיו סרני הפלשתים שלמו לה על שתגלה את מקור כוחו ודלילה מסכימה.

שמשון בסופו של היום חסף לה את מקור כוחותיו (אחרי 3 גלוים שגוים) שהוא תוצאה של היותו נזיר לד' ואם יגלחו את שערות ראשו אז לא יהיה לו יותר כח מיוחד והוא יהיה כמו כל בני האדם.דלילה אומרת זאת לסרני ובלילה מתי שמשון ישן דלילה מגלחת שערו והוא מאבד כוחתיו היא מסגירה אותו לפלשתים והם מנקרים את עיניו ואוסרים אותו בעזה הפלשתים חוגגים ועורכים זבח גדול,כאן התחיל קטע הישועה שמשון מתפלל לד' שיחזר לו את כוחו לפעם אחת ואחרונה כדי להתקם בפלשתים ד' נענה לתפליתו ושמשון מפיל עליו ועל הפלשתים את עמודי הבית וימותו וימת איתם שמשון גם.

שקט "הוּא שָׁפַט אֶת-יִשְׂרָאֵל, עֶשְׂרִים שָׁנָה." ( שופטים פרק ט"ז פסוק ל"א)

וישרר שקט 20 שנה על בני ישראל.

מידע על השופט שמשון

שמעון היה משבט דן,שמשון היה שופט והוא שפט את בני ישראל 12 שנים.

שמשון מהווה מופת של גבורה וכוח. ביהדות הוא נודע בכינויו העממי "שמשון הגיבור". באומנות ובספרות התאולוגית הנוצרית מסמל שמשון את מעלת הגבורה.

שמשון שזור בשלוש אהבות שהיו לו עם נשים, שכולן היו פלשתיות, למורת רוחם של הוריו.

מצורפת תמונה של שמשון ודלילה