אני ישראלי!!!

מגישים: עידן, מיכאל, יהונתן, איל,ליאון וליאור

בכללי, מהו פרס נובל???

פרס נובל זהו פרס על שמו של מייסד המפעל אלפרד נובל שהקימו בכוונה לפצות על האנשים שהמצאתו- הדינמיט הרג במשך מלחמות רבות. יחודו של הפרס הזה הוא שהפרס מוענק לתגליות המשפיעות ביותר בעולם, ופרס זה הוא היוקרתי ביותר בכל התחומים שבו: כלכלה, רפואה ופיזיולוגיה, פיזיקה, כימיה, שלום וספרות.

אודות חייו של דן שכטמן

דן שכטמן נולד בתל אביב 1941 וגדל ברמת גן. בצעירותו היה חבר בתנועת "השומר הצעיר" וספורטאי באגודת הפועל פתח תקווה בכדורסל. לאחר שסיים את לימודיו בתיכון "ברנר" שבפתח תקווה, החל ללמוד ב-1962 בטכניון שם למד: הנדסת מכונות שעשה תואר ראשון בנושא זה, ובהמשך גם למד הנדסת חומרים ועשה תואר שני גם בנושא הזה.

בשנת 1972 קיבל את התואר "דוקטור", לאחר מכן, במשך 3 שנים, במעבדות חיל האוויר האמריקני, התעסק בחקר מבנה החומרים של תרכובת טיטניום-אלומיניום.

ב-1975 התווסף לסגל המחלקה להנדסת חומרים בטכניון וכיהן כראש המחלקה. בשנת 1986 הוא נהיה כבר "פרופסור".

תחום המחקר

דן שכטמן, במחקרו על הגבישים ה"כמו- מחזוריים" התמקד בכימיה. בכימיה, יש חלקים רבים המתקשרים לחקר הגבישים ואף קיבל פרס נובל על מחקרו בתחום הכימיה ומבנה החומר.

נקודות מעניינות בחייו


1. התמחה במשך 3 שנים במעבדות חיל האוויר האמריקני שבאוהיו ועסק במיוחד בחקר מבנה החומרים של תרכובת טיטניום-אלומיניום.

2.כיהן בטכניון כראש המחלקה להנדסת חומרים ומשנת 1986 הוא בדרגת פרופסור מן המניין.

3.במשך השנים שימש פרופסור אורח גם באוניברסיטת מרילנד ובאוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

4.שכטמן עומד בראש "מרכז וולפסון למחקר" שבטכניון.

5.הוא מכהן כפרופסור באוניברסיטת המדינה של איווה.

6.חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

7.חבר האקדמיה הלאומית להנדסה של ארצות הברית.

8.וחבר האקדמיה האירופית למדעים.

תגליתו של שכטמן

בשנות השתלמותו באוניברסיטת ג'ונס-הופקינס בארה"ב היה הראשון לגלות חומרים בעלי סימטריה איקוסהדרלית ומבנה שאינו מחזורי. תגליתו של שכטמן, אשר נתקלה בספקנות והתנגדויות מרובות מצד חוקרים בתחום, למרות שהוכחה פעמים רבות, שינתה את כל שידעו עד אז על גבישים. בנחישות ובהתמדה דבק שכטמן במחקריו, פרסם מאמרים והפיץ את תגליתו עד שהצליח לשכנע את העולם האקדמי וזכה להכרה הראויה. הכרה זו הביאה עמה פרסים רבים, ביניהם פרס ישראל ופרס וולף אך היוקרתי והחשוב שבהם היה פרס נובל לכימיה, שאותו קיבל בשנת 2011.
הנובליסטים: דן שכטמן - אין חיה כזאת

קשה באימונים, קל בקרב...

הדרך לקבלת פרס נובל היא ארוכה, קשה ואיטית.
לדוגמא: הזמן שעבר מתגלית דן שכטמן עד לקבלת פרס הנובל היא בערך 28 שנים. עד שהוא גילה את התגלית לראשונה היה צריך לבסס את טענתו בנימוקים והוכחות מספקות ומשכנעות כדי שעולם המדע יכיר בו ובתגליתו פורצת הדרך. הוא עשה פריצת דרך בנושא הגבישים וגילה את הקוואזי גבישים דבר שלא היה בתרכובת הקלאסית של הגבישים שאנו מכירים. כדי שיאמינו לו עשה דרך ארוכה קשה ומעייפת אך לבסוף הצליח במטרתו. בזכות תגלית זאת זכה דן שכטמן במספר פרסים ובניהם פרס הנובל היוקרתי והחשוב.

תכונותיהם של החוקרים בדרכם להצלחה

במטרה לנהל מחקר אשר יביא לתוצאות שישפיעו על מחקרים אחרים בעולם צריך שהחוקר יהיה מוכן ומודע לכך שהדרך שמחכה לו תהיה מאתגרת ובעלת מכשולים. על החוקר להיות סבלני מכיוון שלא הכל יהיה מובן מהרגע הראשון ויהיו רגעים קשים לו ולסובבים אותו. עליו להיות נחוש וממוקד במטרתו ולא להיכנע למכשולים ולהסחות דעת. על החוקר לדעת הרבה על התחום שאליו מתקשר המחקר, כך יוכל לשפר את המחקר במטרה להגיע למסקנות ברורות יותר.

ביבליאוגרפיה

דן שכטמן- אוניברסיטת בר אילן
בריינפופ
ויקיפדיה
Big image