תחום הסברה: תרבות וספורט

היאבקות יוונית-רומית

היאבקות יוונית-רומית

מהי בעצם היאבקות?

היאבקות היא ספורט או משחק המדמה קרב פנים מול פנים בין שני יריבים לא חמושים. ההיאבקות מבוססת על גראפלינג, כלומר על תפיסת גופו של היריב, לפיתות ותנועות משיכה והדיפה.

היאבקות החלה עוד לפנה''ס והגיע עד היום. כמובן שחלו שינויים רבים גם כן בכללים בספורט זה.

איך האבקות הגיע לארץ?

העלייה מברית המועצות לשעבר לישראל בשנות ה-90 של המאה ה-20 הביאה לפריחת מסוימת של הענף בארץ, מעלייה מברית המעצות לשעבר הגיעו מלא מאמנין מאותו ענף ספורט בארץ ולקחו את זה כעבודה שלהם ופתחו מעדונים גם כן בארץ וכך לעט לעט התפתחו ענפים בארץ. המועדון קידום האבקות ברחובות קיים כבר 25 שנה בזכות המאמן לובה צימקינד שהיה המאמן של המתאבק גוצ'ה ציציאשווילי שהוא נציגו המצליח ביותר של המועדון קידום האבקות רחובות וגם בענף זה בישראל, וב-2003 רשם את הישג השיא של מתאבק ישראלי, כשזכה באליפות העולם. מאז פרישתו של ציציאשווילי בשנת 2004, חלה דעיכה בהישגי הענף. מאז אולימפיאדת אתונה שנערכה באותה שנה, לא ייצג את ישראל אף מתאבק במשחקים האולימפיים. ולאחר כמה שנים בשנים 2016-2013 הוכתרה אילנה קרטיש מישראל 4 פעמים ברציפות כסגנית אלופת אירופה בהיאבקות.

אלופים בנבחרת ישראל בהיאבקות יוונית-רומית

אנדרי צורוק לקח מקום 3 באליפות עולם ואירופה במשקל 58 ק''ג

ראובן צימקינד 5 בעולם במשקל 74 ק''ג

נאור מקום 5 בעולם במשקל 86 ק''ג

גוצ'ה ציציאשווילי אלוף עולם

זה מספר מתאבקים מקידום האיבקות רחובות עם המקומות היפים האלה כמובן שיש בערים אחרות יש עוד מלא אלופים כאלה, קידום היאבקות בארץ מביא כבוד גדול למדינה שלנו וצריך להמשיך להשקיע בו.