תחום הסברה : מדע וטכנולוגיה

פיתוח ישראלי יסייע במאבק נגד נגיף הזיקה

מאת : קורל חכים וליפז בוסקילה

כיתה ח1

מהו נגיף הזיקה ?

נגיף הזיקה מועבר לאנשים בעיקר בעקיצה של יתוש מסוג אדס מצרי שעוקץ בדרך כלל בשעות היום. רק אחד מתוך חמישה אנשים שנדבקים בזיקה מפתחים תסמינים, ביניהם חום גבוה וכאב ראש. החשש הגדול ביותר בנוגע לווירוס הזיקה הוא מהידבקות במהלך ההריון - ומההשלכות על העובר.

מאיפה הגיע נגיף הזיקה ?

הנגיף זוהה לראשונה בקופים ב־1947 ביער זיקה שבאוגנדה, ושבע שנים לאחר מכן תועד בניגריה מקרה ההדבקה הראשון של אדם. מאחר שמדובר בווירוס חדש יחסית, החסינות הטבעית של רוב האוכלוסייה נגדו היא נמוכה, מה שמאפשר לו להתפשט במהירות רבה. בעידן הכפר הגלובלי אנשים ובעלי חיים, ואיתם מחוללי מגפות, יכולים לעבור ביתר קלות בין יבשות.

כיצד נדבקים ?

נגיף הזיקה מועבר לאנשים בעיקר בעקיצה של יתוש נגוע מסוג אדס מצרי שעוקץ בדרך כלל בשעות היום. מדובר בזן של יתושים תוקפניים שאחראי גם להפצת מחלות כמו קדחת הדנגי וצ'יקונגוניה. נוסף על כך היו כמה דיווחים על העברת הזיהום בלידה ובאמצעות עירוי דם מזוהם.

ברוב המקרים , הנגיף מועבר לאנשים כתוצאה מעקיצת היתוש .

נגיף הזיקה בקרב מבוגרים :

רק אחד מתוך חמישה אנשים שנדבקים בווירוס הזיקה מפתחים תסמינים. אלה הם התסמינים שיכולים להופיע: חום גבוה ופריחה אדומה בולטת, כאבי מפרקים, דלקת עיניים ,כאבי שרירים וכאבי ראש. התסמינים האלה חולפים בדרך כלל בתוך יומיים עד שבוע.

נגיף הזיקה בקרב נשים בהריון - צפו בסרטון הבא :

מבט - נגיף חדש מדאיג את העולם

פתרון הבעיה :

חברת סטארטאפ ישראלית פיתחה טכנולוגיה שתאפשר, לטענתה, לפגוע ביתושים הגורמים לנגיף הזיקה ובכך לבלום באופן משמעותי את התפשטות נגיף הזיקה המסוכן. בווירג'יניה שבארה"ב כבר נערך ניסוי מוצלח במערכת החדשנית, והתקווה היא שהפטנט יוכל לסייע במלחמה בנגיף הזיקה ובמחלות נוספות עד שיימצא חיסון או תרופה מתאימים הנוגדים את הוירוס :

צפו בסרטון שבקישור הבא :

http://www.mako.co.il/news-israel/health-q1_2016/Article-d01f0b86923c251004.htm?partner=tagit

הסבר על הסרטון בכמה מילים :

המטרה - הדברה מסוג של היתושים המסוכנים שמעביר את וירוס הזיקה :

הניסוי המתואר במהלך הסרטון :

חברת "סנסיו" הישראלית פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת לפזר מהאויר באמצעות מטוסים , יתושים זכרים עקרים , כלומר יתושים זכרים שלא יכולים להתרבות , הקונספט הוא כהיתושים האלה מגיעים מהאויר אל האדמה הם מחפשים נקבות להזדווג איתן למרות שהן עקרים ואז נפתחת תחרות בין היתושים הזכרים העקרים שנפלו מהמטוס לבין היתושים הזכריים הפוריים (מהמילה "פוריות") בטבע. אם הזכרים העקרים ינצחו , לא יהיה דור המשך .

הדרך שבה הניסוי מתבצע :

המטוסים ישחררו כמות רבה מאוד כשלכל יתוש זיקה פורה ישחררו בין 10-100 זכרים עקרים בזמן מאוד קצר והם בעצם יתחרו עם הזכרים הפוריים האלה . ובצורה כזאתי מפחיתים באופן דרמתי את אוכלוסיית יתושי הזיקה ואת דור העתיד שלהם .