מלכלכים את הקו

למה אסור לחזור לקווי 67?

מהם קווי 67

קווי 67 הם גבולות מדינת ישראל לאחר שביתת-הנשק עם מדינות מצרים, ירדן, סוריה ולבנון כפי שנקבע בהסכמי שביתת הנשק שנחתמו בשנת 1949, לאחר מלחמת העצמאות ועד לפריצת מלחמת ששת הימים בשנת 1967. מדובר בגבול מנהלי, שהשטחים הנמצאים מעבר לגבול מנוהלים על ידי ישראל באמצעות ממשל צבאי או תחת הסכמים שהושגו לאורך השנים עם הרשות הפלסטינית, המעניקים לה סמכויות שלטון בשטח.

לפי דעתי

לדעתי לישראל אסור לסגת לקווי 67 מהסיבות הבאות:

ביטחוני- בגבולות של היום אין מובלעות ויש רצף של אוכלוסיה כלומר אין ערים שביניהם יש כפרים ערבים המאיימים לפגוע ביהודים שבעיר. לדוגמה: לפי קווי 67 ירושלים אמורה להיות מובלעת מה שיכול לפגוע בתיירות בה או במקומות כמו נמל התעופה הבין לאומי היחידי של ישראל.

כלכלי- למדינה יש יותר שטחי מחיה, שאנשים יוכלו לגור בהם וישלמו לה עליהם (באמצעות מסים), יש יותר חנויות ופסי יצור במדינה שיכולים לספק לה חומרים. יש יותר אתרי תיירות שבהם תיירים בישראל יוכלו לבקר, לדוגמה: ים המלח. בנוסף, אנחנו נוציא פחות כסף על בטחון, מפני שאם יהיו לנו מובלעות יהיו יותר הוצאות על בטחון, כיוון שיותר תושבים יהיו תחת איום.

דמוגרפי- לא נצטרך להצטופף על שטח קטן, דבר שיתבטא בשלושה היבטים מרכזיים: הראשון, שטחי מחיה, כיום יש יותר אנשים במדינה מפני שיש יותר שטחים שיכולים להתגורר בהם. השני, אזורי תעשייה, יש שטחים נרחבים היכולים להכיל אזורי תעסוקה שבהם מעסיקים אנשים, והשלישי, אתרי תיירות רבים ומגוונים, לדוגמה: ים המלח, הכנרת והחרמון.

יחסי חוץ- כיום מדינות ערב מפחדות מאיתנו מפני שיש לנו שטחים רבים הקרובים אליהם והם יודעים שאנחנו חזקים ואנחנו נילחם על הגבולות. אך יש מדינות בעולם אשר רוצות שאנחנו נחזור לקווי 67 וכשאנחנו לא מקדמים את התהליך הזה הן מטילות עלינו חרם כלכלי ואקדמי, ומצביעות נגדינו באו"ם וזה פוגע ביחסי החוץ שלנו.

לאור הנימוקים שציינתי לעיל, אסור לנו לחזור לקווי 67, למרות כל "המוקשים" והסיבות לכאורה שיש לחזור לקווי 67. הסיבה לכך שאסור לחזור היא, שאם נחזור לקווי 67 אנו ניפגע מבחינה ביטחונית, כלכלית, דמוגרפית וביחסי החוץ שלנו.

אני ממליץ למדינה להישאר עם הגבולות של היום ולא לחזור לקווי 67 מהסיבות שציינתי.