אלרואי

מגישים: אוראל ורן כיתה ה' בי"ס רמב"ם

על הישוב

נקרא על שם דוד אלרואי, הוקם בשנת 1935, מהווה מושב .

תחילת הישוב

תולדות המתיישבים הראשונים היו רצופי מאבק וקשיים עצומים הן במישור הביטחוני כאשר אנשי היישוב התאגדו להגנת היישוב מול הכנופיות הערביות. ארגון ההגנה סייע לתושבים בתגבורת בת 8-10 בחורים, שהיו מצטרפים לתושבי אלרואי בשמירה הלילית. ההגנה אף סיפקה לתושבים כלי נשק, רובים ורימוני יד, וסייעה בבניית גדר ביטחון גובה שני מטר עם חוטי תיל דוקרני. שבמשך היום היו מוסתרים בסליק. יוסף בן בנימין מראשוני ומנהיגי היישוב הקטן היה ממונה על 50 רימוני יד. הוא הכין סליק בתוך חבית הטמונה באדמה ובכל ערב היה מוציא אותם מחדש כדי לחלקם בין השומרים.
Big image

מצב הישוב כיום


כיום, אלרואי היא שכונה במועצה המקומית קריית טבעון. ליד השכונה נובע מעיין אלרואי.

מה ניתן לעשות כיום במקום?

תחנה הרכבת ששוקמה ומסילת הברזל שחודשה, קרונות של רכבת וגן פורח להנאת המבקרים. באחד הקרונות הוקם מוזיאון לתולדות היישוב המציג את סיפורו של המקום; בקרון אחר מוקרן סרט המתאר את תולדות ההתיישבות באלרואי ורכבת העמק.


Big image

הקשר לרכבת העמק

רכבת העמק המיתולוגית, שפעלה בתקופת השלטון העותמאני, נעה באיטיות בין מספר תחנות בין היישובים הפזורים בעמק, ביניהן תחנה קטנה באלרואי ששימשה כמקום מפגש לתושבי היישוב אשר נלחם בפורעים ובקשיי היום יום. התחנה שימשה את תושבי אלרואי, קריית עמל וקיבוץ שער העמקים. עם השנים חדלה הרכבת לפעול, התחנה הוזנחה, מסילת הברזל נעלמה, כאשר קוצים ושממה מכסים את המקום. תושבי המקום נטלו על עצמם את מלאכת השיקום של המקום והחליטו לחדשו ולשחזרו.


תוואי 'רכבת העמק' - קטר גרמני מגיע לתחנת אלרואי