עמך

עמותת עמך - המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי שואה

מגישים:

סתו ראובן ועידו טביב.
Big image

רקע

העמותה הוקמה בשנת 1987 על ידי ניצולי שואה ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, על מנת להעניק טיפול נפשי, תמיכתי וחברתי לניצולי שואה ובני משפחותיהם.

הצוות המקצועי עורך כ-46,000 טיפולי-בית בבתיהם של ניצולים מרותקים ומדריך כתשע מאות מתנדבים.

כיום העמותה מונה 15 סניפים ברחבי הארץ וניתן מענה ייחודי לצרכים הנפשיים והחברתיים של כ-18,000 ניצולי שואה ובני משפחותיהם.

Big image

מקור השם

המילה "עמך" שימשה כמילת קוד עבור השורדים את השואה, על מנת לזהות את בני עמם, יהודים אשר שרדו גם הם את שנות המלחמה האיומות – בבריחה, במסתור, בגטאות ובמחנות המוות. באמצעות הזיהוי של אדם אחר כ- "עמך" , ניתן היה לבטוח בו, לחלוק אתו את הבדידות, את הנדודים ואת החיפושים שלאחר המלחמה. היה זה אך טבעי שלימים, קבוצת ניצולי שואה ואנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש יקימו במדינת ישראל עמותה אשר תתמוך ותלווה את הניצולים, ותבחר לקרוא לעמותה בשם עמך.

חזון

עמותת עמך , ההוקמה על ידי ניצולי שואה פועלת לשיפור רווחתם הנפשית והחברתית של ניצולי שואה לאורך כל חייהם , עמך עושה זאת באמצעות הענקת סיוע נפשי וחברתי

לניצולים מכל הקהילות החיים בישראל,

עמך שואף גם להיות שותף להנצחת זכר השואה, לאזהרה מפני הישנותה ולחינוך הדור הצעיר בעקבותיה לערכים לאומיים ואנושיים.

היסודות:

טיפולים

בעמותת עמך מתקיימים מגוון רחב של טיפולים שתפקידם הוא טיפול בהבעה וביצירה וסיוע בהתמודדות בפני משברים, הפרעות ומצוקות נפשיות באמצעות צבעים, תנועה, סיפור, מחזה , ומוסיקה.

טיפולים אלה מאפשרים לניצולים להתגבר על הקשיים והזוועות שעברו ולצאת לדרך חדשה.

Big image

הכשרה לאנשי מקצוע

הניסיון הטיפולי הרב בטיפול בכלל ובטיפול בנפגעי טראומה ובאוכלוסייה המבוגרת בפרט, הוביל גופים רבים להיעזר בעמך , בין הפונים לעמך לשירותים אלו יש פסיכולוגים, פסיכיאטרים, רופאים, יועצים, מורים, מטפלים סיעודיים ועוד הפונים לעמותה במטרה לקבלת כלים להתמודדות עם משברים.

Big image

עמך בצוק איתן

במהלך מבצע צוק איתן המון ניצולי שואה היו צריכים תמיכה נפשית ופיזית ועמותת עמך דאגה לספק זאת.

במהלך המבצע חברי העמותה דאגו לניצולים הנמצאים בעוטף עזה וביקרו אותם לפחות פעם בשבוע והתקשרו כל יום כדי לבדוק שלכל אחד יש את מה שנחוץ לו.

דוגמה לכך היא ניצולת שואה ללא משפחה שלא יצאה מביתה למשך כל המבצע והיחידים שדאגו לה לאוכל תרופות וחברה הם חברי עמותת עמך.

עוד דוגמא למצב הקשה שניצולי השואה חוו במהלך המבצע היא שעובד עמך ביקר זוג של ניצולי שואה וראה שהם חבשו קסדות אופניים וטענו שזה אמצעי להגנה נגד טילים.

"האבדות מכאיבות לנו, והמתח עודנו באוויר. אבל העם היהודי שואף לשלום מאז ימי התנ”ך."

Big image

"מדור לדור , עולמות נפגשים "

”המפגש עם הנוער מחזק אותנו , נותן לנו טעם לחיים ומוסיף לנו שנים...“ ”בנוער הזה אני רואה את עצמי באותו גיל , בו חייתי חיים רגילים עד שנקטעו באחת, טוב לי לראות את ילדי העתיד שימשיכו את דרכנו בארץ הזאת“... אמירות מרגשות אלה ואחרות נשמעות מפי חברי עמך בעקבות המפגשים המשותפים עם הדור הצעיר, במסגרת פרויקטים בין-דוריים המתקיימים לאורך השנה בכל מרכזי עמך. עמך שמה לעצמה כמטרה לגשר בין הדור הראשון לדורות ההמשך ומתקיימים מפגשים בין ניצולים לבין תלמידים, סטודנטים מישראל ומחו“ל וחיילים.

המהדורה - הפרויקט של עמותת עמך בתיכון ברמת גן: זוכרים ולא שוכחים