נלסון מנדלה

1918-2013

מי הוא היה?

נלסון מנדלה התחיל כעורך דין והיה העורך דין השחור הראשון של דרום אפריקה.

בשנת 1942 נלסון מנדלה הצטרף לתנועת ההתנגדות של השחורים לשלטון הלבנים בדרום אפריקה שנקרא ״הקונגרס הלאומי אפריקני״. נלסון מנדלה הפך למנהיג בולט בתנועה ואף השתתף בטבח שארפאוויל שבאירוע זה הוא נשלח למאסר. שנה אחרי האירוע נלסון מנדלה שוחרר מן הכלא אך פעל בסתר למען שיוויון זכויות לשחורים.

בשנת 1963 נאסר נלסון מנדלה שוב כי הואשם בקשירת קשר נגד השלטון ובפעילות חבלנית והפעם השופטים הלבנים שלחו אותו למאסר עולם ובמשך כל תקופה זו מנדלה המשיך להנהיג את תנועת ההתנגדות. מנדלה שוחרר רק אחרי שביטלו את משטר האפרטהייד בארצו כלומר בשנת 1990. בשנת 1944 נערכו בחירות בדרום אפריקה והפעם לראשונה השתתפו בהן גם התושבים השחורים ואף נבחר נשיא שחור ראשון בדרום אפריקה שהוא נלסון מנדלה. בשנת 1993 הוענק לנלסון מנדלה פרס נובל לשלום.

נאומיו ומעשיו החשובים

ב-1963 כשנאסר מנדלה בפסק דינו נשא נאום שבסיומו אמר:"לחמתי נגד שליטה של לבנים, ולחמתי נגד שליטה של שחורים. הרעיון, שאני נאבק למענו,הוא של חברה דמוקרטית וחופשית.

בחברה זאת כל בני האדם חיים ביחד בהרמוניה, בשיוויון הזדמנויות.

זה הרעיון שאני מקווה לחיות למענו ולהשיגו. אך , אם נדרש, אני מוכן גם למות למענו."

כשהפך לנשיא אחת הפעולות החשובות שעשה מנדלה הייתה הקמת ועדות שנקראו "ועדות האמת והפיוס".

הוועדות הוקמו כדי למנוע סכנה, שהשחורים ינקמו בלבנים על העוול הממושך שנגרם להם.

לוועדות היו מספר מטרות:

לחקור את העבר הקשה של דרום-אפריקה, ולהוציא את האמת אל האור, להעניק חנינה לאנשים, שהיו שותפים לפשעי ההפרדה הגזעית ואשר התחרטו על כך,להוביל את המדינה לפיוס בין כל אזרחיה שחורים ולבנים ,להכיר בזכות לשיוויון של כל תושבי המדינה.

מותו והוקרה לו

נלסון מנדלה אבי האומה הדרום אפריקאי והנשיא השחור הראשון, מת בגיל 95. מנדלה מת בביתו ביוהנסבורג, אליו הועבר בחודש ספטמבר 2013 אחרי כמה חודשים של אשפוז. בנאום מרגש אמר נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומה, כי "האומה איבדה את הטוב שבבניה. מה שהפך את מנדלה לגדול כל כך היה הדבר שעשה אותו אנושי. ראינו בו את הדבר שאנו מחפשים בעצמנו. מנדלה חיבר בינינו ויחד ניפרד ממנו".אודות מנדלה נכתבו ביוגרפיות רבות, ואף הופקו מספר סרטים על חייו.

נדב איל על סיפור חייו המדהים של נלסון מנדלה