טקסי בגרות שבט האמר באתיופיה

לינור גיל ויתור 2

שבט ההאמר שבאתיופיה

שאלה 1 :

תהליך ההתבגרות הוא תהליך ממושך. לא ביום אחד גופנו מבשיל, ורגשותינו נעשים שקולים ובוגרים. בכל זאת, חברות שונות בכל רחבי העולם מקיימות טקסים שמכריזים בהם: מהיום אתם בוגרים.
לעתים מיועדים הטקסים רק לנערים, ולפעמים גם לנערות. ישנן חברות, שהנערים בהן נדרשים לבצע משימה: למשל, לחיות כקבוצה ללא עזרת המבוגרים או לצוד חיה מסוכנת. לפעמים הם מתבקשים לסבול עינויים שונים: חותכים את בשרם, מפחידים אותם, מבצעים בהם מילה ועוד. מי שמצליח לעמוד באתגר, מוכיח שהוא ראוי להיות חלק מקבוצת הבוגרים. הוא הופך אחראי למעשיו ומתקבל לחברה כבוגר שווה זכויות.
ישנן תרבויות, כמו הדת היהודית, שהטקסים הנערכים בהן למתבגרים - סמליים בלבד.


שאלה 2 :

את תקופת ההתבגרות מאפיינים שינויים בכמה תחומים: גופניים, רגשיים ומשפחתיים-חברתיים. בני נוער בגיל זה אינם קבוצה אחידה והומוגנית. את תחילת השינויים הגופניים וקצב הופעתם אצל המתבגר קובעים גורמים שונים ובהם: רקע משפחתי-גנטי, תזונה ומצב הבריאות הכללי של הנער או הנערה.


טקס בגרות באתיופיה האמר :

תעודת זהות לאתיופיה :

שם המדינה : אתיופיה.

עיר הבירה: אדיס אבבה.

אוכלוסיה: 99,465,819 איש (לשנת 2015).

יבשת: אפריקה.

כלכלה:


לאחר המהפכה של 1974, כלכלתה של אתיופיה הפכה לסוציאליסטית.. המדינה הפכה לגורם חזק ושולט במשק. חלק גדול מהכלכלה הועבר מבעלות פרטית למגזר הציבורי. כולל רוב התעשיה המודרנית ומשקים חקלאיים גדולים, כולל כל הקרקע החקלאית, הרכוש העירוני בשכירות, וכל המוסדות הפיננסיים. מאז 1991, הכלכלה נעשתה למבוזרת יותר, מוכוונת על ידי כוחות השוק ומדגישה את היוזמה האישית. על ידי שינוי מגמה זה קיווה השלטון להשיב עשור של הידרדרות כלכלית. ב-1993 החלה העברה של העסקים, התעשייה, הבנקאות, החקלאות והסחר למגזר הפרטי.

דת:


ממלכת אקסום שינתה את דתה הרשמית לנצרות בשנת 334 כשהקדוש פרומנטיוס מצור הביא להתנצרותו של הנגוס אזנה מאקסום במאה ב-4 לספירה והיה לאבונה הראשון של אתיופיה.

הגעת האסלאם לאתיופיה החלה מיד עם ייסוד הדת במאה השביעית. לפי ה"חדית'", המגע הראשון היה בתקופת בה היה מוחמד נרדף בזמן "ההגירה הראשונה", כאשר נאמני מוחמד, בראשות ג"עפר איבן רבאח ברחו לאקסום ובעקבותיהם עשירי מכה (שלא האמינו בשליחותו של מוחמד) שביקשו מהנג'סי אסחמה (נגוס-מלך) שיסגירם לידיהם. לאחר ששמע את שני הצדדים, לא הסגיר המלך את אנשי מוחמד. אז, על פי המסורת, אמר מוחמד "התרחקו מן האתיופים כל עוד לא פוגעים בכם" (כלומר, ויתר על חובת הג"יהאד נגד האתיופים). על פי המסורת האסלאמית, המתאסלם השלישי והמואזין הראשון באסלאם היה בילאל בן רבאח אל חבשיה, שהיה במקור מאזור אתיופיה של היום.

קבוצה קטנה של יהודים המכונה ביתא ישראל חיו באתיופיה מאות שנים, ורובם הגדול עלה לישראל בעשורים האחרונים.

ישנן דתות אפריקניות רבות נוספות באתיופיה, וחלקן משלבות עבודת אלילים עם אמונות נוצריות מסוימות. שמות המשפחה הנפוצים באתיופיה הם סנדקה ומלאסה. באתיופיה נמצאות בשימוש 84 שפות מקומיות.שבט האמר קפיצת שוורים:

גבר אמור לקפוץ עירום ביום היוולדו מעל גבם של 6 עד 10 שוורים אותם מעמידים צמוד אחד לשני עליו לעשות את זה 4 פעמיים פעמיים מכל צד ולעשות את זה בלי לפעול מהשוורים אם הוא נופל הוא מתחיל את זה מהתחלה.


יתרונות:

היתרונות הם: שאחרי שעושים את הקפיצה על השוורים הילד מרגיש שהוא גבר בוגר

חסרונות:

החסרונות הם: שרואים אותך בעירום קופץ על השוורים וזה מביך.


שאני חושבת על הקבוצה זו אני מרגישה מובכת כי אם אני יעשה את זה אני ירגיש מובכת .

Big image
Big image
טקס התבגרות שבט ההאמר אתיופיה