רצינו שתדעו 24, תשע"ו

13 בפברואר 2015, ד' אדר א' תשע"ו

שלום לכולם

מחר מוקדם בבוקר אטוס לשוויץ לכנס בנושא הוראת השואה.

אשוב ביום רביעי בלילה, עם שלל חוויות ותובנות.


אנא הימנעו מפניה אלי בימים אלה, בין אם טלפונית, ובין אם במייל. הכל יחכה בסבלנות עד שאשוב מארצות השלג ומהגולה הדווייה. במקרים דחופים במיוחד ניתן לפנות לגלעד מניב והוא יסייע ויושיע.


תודה,

סמלי שאלונים חדשים

אני מקווה שהתעדכנתם בפורום המדריכים בפייסבוק. מופיעים שם כל סמלי השאלונים החדשים, וכן ההסבר של גלעד על תכנית סחל"ב.


אנא שמרו לעצמכם את המידע. למרות שחוברת השאלונים נשלחה לבתי הספר, אין ספק שעוד תוצפו שוב ושוב בשאלות בנדון.


במקביל ממשיכים להתקיים גם השאלונים הוותיקים כמובן. עד מתי? עד שאגף הבחינות יודיע באופן גורף על השלמת תהליך המעבר לתכנית החדשה. בינתיים אנו יכולים להתחייב רק על מועד הקיץ הקרוב שכן השאלונים כבר מוכנים.

דיון בוועדת החינוך של הכנסת "הורדת נושא השואה מבחינת הבגרות"

ביום שני האחרון התקיים בוועדת החינוך של הכנסת הדיון בצעה לסדר היום שהועלתה כבר לפני חודשיים, בעקבות הפרסום "החכם" ו"המדויק" בידיעות אחרונות.


הגענו לישיבה מובנים מאוד - מנהלת הריאלי, מנהל ברנקו וייס קרית שמונה, מורים משני בתי הספר, תלמידות משני בתי הספר.

הסברתי את מהות התכנית, המנהלים, המורים והתלמידות אמרו את דברם, והח"כים העידו שבפועל לא הבינו מה משמעותה של התכנית. הסיכום כלל את ברכת הדרך מצד ועדת החינוך :)


תודה לגלעד שהגיע, הסביר ותיאם בין המוזמנים שלנו.

תודה לאורן הרצמן שייצג אותנו בכבוד רב כאחד המורים.

כנסי מנהלים במחוזות השונים

השבוע התקיים כנס מנהלים במחוז ירושלים ומנח"י, הראשון מתוך סדרה של כנסי מנהלים במחוזות השונים.

המנהלים נרשמו למעגלי שיח שונים, בהם זה של המזכירות הפדגוגית. במהלך הדיון במעגל זה לא הועלו טענות ומענות על היסטוריה. אבל אני שומעת כל הזמן מבכירי המשרד שמנהלים מתלוננים על העדר הלימה נאותה בין מספר השעות למספר הנושאים האמורים להילמד.

ההסבר שלי לתופעה הוא צמצום שעות הוראת היסטוריה על ידי המנהלים. מנהלים שהקצו עד כה 4,5 שעות להוראת חלק א' כדי להבטיח הצלחה בבחינת הבגרות הראשונה, צמצמו את ההקצאה ל-2,3 שעות בלבד. המורים הנאבקים על השעות ומבנה המשרה שלהם - פונים במצוקתם למנהלים וטוענים שהשעות אינן מספיקות להם! המנהלים מצידם פונים למנכ"לית וגורמים נוספים ודורשים להוריד עוד נושאי לימוד...


תופעה נוספת שאני נחשפת אליה לאחרונה - תכנון לקוי מאוד של פריסת ההוראה. לימודי שואה על פני שעתיים שבועיות כל כיתה י', ולאחר מכן דחיסת ה-70% לכתה יא'. ו"רעיון" חדש, פרי המלצת הוועדה המלווה בדרום הארץ - כל המקצועות יילמדו את פרקי ה-30% בסמסטר השני של כיתה י'.... ואחר כך יבואו אלינו בטענות שהתלמידים קורסים!


לאור האמור אני חוזרת ומבהירה - המלצתנו המקצועית היא ללמד את פרק השואה, המלחמה, האנטישמיות והטוטליטריות בסמסטר הראשון של יא', על פי הסדר הכרונולוגי הנכון. אנו ממליצים לבנות עם התלמידים תיק עבודות שיכלול 3 מטלות על פי בחירת בתי הספר. באופן זה נקיים הוראה ולמידה משמעותית, נצא מהקופסה ובה בעת לא נביא לקריסת המורים והתלמידים.

הינה כמה תמונות מישיבת הוועדה בכנסת
שבוע טוב ומשמעותי לכולנו. תיהנו מהחום!

אורנה