הפארק הלאומי יוסמיטי

חשיבות סביבת חיים - היוסמיטי

רקע

הפארק הלאומי יוסמיטי שוכן במדינת קליפורניה בארה"ב, ומשתרע על שטח של יותר מ3000 קילומטרים. הפארק הוכרז כאתר מורשת עולמית, והוא מפורסם בכל העולם בשל המרכיבים הביוטיים והמרכיבים הא-ביוטיים שלו.

מרכיבים ביוטיים

היוסמיטי הוא אחד מבתי הגידול הגדולים והרגישים ביותר במדינת קליפורניה, ומגוון גדול של צמחים ובעלי חיים גדלים בו. ביוסמיטי תועדו בתי גידול של למעלה מ-160 סוגי צמחים נדירים. ביוסמיטי קיימים הפרשי גובה בין סביבות הגידול השונות. בסביבות גידול בגובה נמוך מצויים יערות מחטניים שבהם מינים של אורן וארזים. כמו-כן,ביערות אלו מצויים אשוחים לבנים, אשוחי דאגלס ושלוש קבוצות של עצי סקויה ענקית שמופרדות על ידי עצי אלון ואזורי מחיה של בעלי חיים. מיני בע"ח המתקיימים באזורים הנמוכים של היוסמיטי הם בעיקר דוב שחור אמריקני, שועל אפור מצוי,אייל פרדי שחור זנב,שונר מצוי,לילית מנוקדת ומינים שונים של עטלפים. באזורים גבוהים יותר מצויים יערות מחטניים שבהם אשוחים אדומים ומספר מינים של אורן.באזורים הגבוהים האלו יש מספר קטן יותר של מיני בע"ח ובהם נץ גדול, בז נודד ומינים שונים של סנאים ונקרים. באזורים הגבוהים ביותר מצויים עצים בגובה נמוך, והם מפוזרים יותר מהעצים בגבהים נמוכים יותר. בערבות בגבהים השונים מתקיימים בעלי חיים רבים, המשתמשים במרחב הפתוח על מנת לחפש אחר מזון ובקרבה ליער לצורך הגנה מפני טורפים כמו אריה אמריקאי(פומה)החיים באזור.

מרכיבים א-ביוטיים

ביוסמיטי קיים מגוון רחב של מקורות מים הכוללים כ-3200 אגמים, 17 מפלי מים, 2700 ק"מ של נחלים,שני נהרות ושני מאגרי מים. ביוסמיטי הצטברו בעבר קרחונים הנדדו במדרונות וגרמו ליצירת עמקים קרחוניים(עמקים בצורת האות U)שברובם עוברים מקורות המים ביוסמיטי. פארק יוסמיטי מתאפיין בצוקי גרניט חשופים אותם העמקים הקרחוניים חורצים(קניונים) ובסלעים ששינו את צורתם במהלך השנים. היוסמיטי נמצא באזור של אקלים ים תיכוני, רוב המשקעים יורדים במהלך החורף. כמות המשקעים באזור הפסגות הולכת ופוחתת. כמות המשקעים הממוצעת נעה מ-915 מ"מ בגובה 1,200 מטרים ועד 1,200 מ"מ בגובה 2,600 מטרים. באזורים הגבוהים כמעט ואין שלג עד חודש נובמבר והוא מצטבר במהלך החורף. בגלל שהיוסמיטי קרוב לאוקיינוס השקט מגיע אליו אוויר קר מרכס ההרים שהוא נמצא עליו(הסיירה נבדה).לכן האוויר ביוסמיטי נקי ויבש. השילוב של האוויר היבש, הצמחייה היבשה, הלחות הנמוכה וסופות רעמים נגרמות שריפות יער רבות(כתוצאה ממכת ברק).

חשיבותה של הסביבה

יש לשמור על פארק יוסמיטי בזכות ההיבטים התיירותיים, היסטוריים והסביבתיים שלו.

היבטים תיירותיים:

בכל שנה מגיעים ליוסמיטי כ3.5 מיליון אנשים, ורובם מגיעים לעמק יוסמיטי, הנמצא בגובה נמוך יחסית לשאר הפארק. עמק יוסמיטי פתוח למבקרים בכל השנה, אך שאר הפארק סגור בגלל השלג החל מסוף הסתיו. בפארק היוסמיטי נמצאות אפשרויות רבות לתיירים: בפארק נמצאים בתי מלון רבים(על מנת למצות את הפארק יש לשהות בו מספר ימים),מוזיאוני טבע, מסלולי הליכה ברגל ותחנות השכרה לכלי רכב שונים. האפשרויות הרבות לתיירים תורמות לכלכלת ארה"ב.

היבטים היסטוריים:

· בפארק היוסמיטי נמצאו אבנים עתיקים ששינו את צורתם במהלך השנים

· היוסמיטי שימש כמקום מגורים של שבטים אינדיאנים לפני הגעת האירופיים לאמריקה

· היוסמיטי שימש כמקום מעבר של הכורים לאזורי הכרייה בזמן הבהלה לזהב בארה''ב . מכיוון שליוסמיטי יש חשיבות היסטורית יש לשמר אותו.

היבטים סביבתיים

· ביוסמיטי יש מגוון גדול של סוגי צמחים נדירים שחשוב לשמרם.

· מדינת קליפורניה שבה היוסמיטי נמצא היא המדינה המאוכלסת ביותר בארה''ב ואחת מבין המדינות בעלת צפיפות האוכלוסין הגבוהה ביותר בארה''ב (המדינה ה11 הצפופה ביותר מתוך 50 מדינות).היוסמיטי הנמצא במדינת קליפורניה גובל ליד האזור המאוכלס של סן פרנסיסקו ובצד האחר ליד האזור המאוכלס של לאס וגאס. האזור מהווה כטיהור של האוויר המזוהם המגיע מהערים.

Yosemite HD II

עצי סקויה

אייל על רקע מפל

דב שחור אמריקני פורץ למכונית