השומרונים

ויקטוריה רייפורקר - כיתה ט 6 - אורט רבין גן יבנה

מי אנחנו?

השומרונים הם עם עתיק, בן למלכות ישראל הקדומה מן המאה החמישית לפני הספירה, אז הם היו יותר ממיליון נפש. הם התיישבו בארץ ישראל, בדרום סוריה ובמצרים. מחמת רדיפות והמרות דת קטן מספרם בתחילת המאה ה-20 ל-150 נפש. עם קום המדינה הגיע מספרם ל-250 נפש, רובם בשכם, בשנת 1969 - 414 נפש, חציים בשכם וחציים בישראל. כיום יש כאלף שומרונים, והם מתגוררים בשני מקומות עיקריים: שכונת קרית לוזה על הר גריזים ושכונת נווה מרקה בחולון שנוסדה לאחר קום המדינה.

Big image

מגורים

כמחצית מהקהילה השומורנית מתגוררת בשכונת "קריית לוזה" אשר על הר גריזים. היות והר גריזים הוא המקום המקודש לשומרונים ישנם טקסי דת המתקיימים על ההר ביניהם: טקס זבח הפסח המתקיים ברחבת הזבח שבשכונה השומרונית, העלייה לרגל בשלושת הרגלים (פסח, סוכות ושבועות) מתקיימת על הר גריזים. כמו כן הכהן הגדול מתגורר תמיד בהר גריזים ובית העלמין השומרוני נמצא בהר גריזים. יותר ממחצית השומרונים מתגוררים כיום בחולון והשאר בעיקר בשכונת קריית לוזה שבהר גריזים. כמו כן יש ארבע משפחות ביישובים אחרים בארץ: שתי משפחות בבנימינה וגבעת עדה, משפחה אחת באשדוד ומשפחה אחת במתן. בגן יבנה נמצאת משפחה שומרונית אחת והנה מפורסמת בזכות הקונדיטוריה ובית הקפה אשר בבעלותם.
Big image

מנהגים

הדת השומרונית מבוססת על האמונה כי השומרונים הם "השומרים", כלומר שומרי התורה, לפי הנוסח המצוי בידם. הם מדגישים את נאמנותם לדת משה. לשומרונים גרסה משלהם לחגים המקובלים ביהדות וכן מנהגיהם שונים מאלה הנהוגים בעם היהודי.
סודות של תושבי גריזים - שומרונים
Big image