מזרח תיכון חם

עידן חדד, עדן כהן וזוהר פנחסי.

הכלכלה במזרח התיכון/ עידן חדד

הפער בין מדינות במזרח התיכון ברמת עושר גבוהה ובין כאלה שרמת האבטה בהם גבוהה:

במזרח התיכון שכונות מדינות עניות מאוד כגון: רצועת עזה ,תימן , אך מצד שני יש מדינות עשירות מאוד כמו קטאר ערב הסעודית ועוד.

מדינות המזרח התיכון שומרות לרוב על שיעור חיובי של צמיחה כלכלית. טורקיה, ערב הסעודית , ואיראן הם המדינות הכי עשירות במזרח התיכון , המדינות הגבוהות ביותר הם : ישראל, קטאר ,כווית ,איחוד האמירויות הערביות .

המדינות מסתמכות בעיקר על ייצוא נפט והמוצרים הנלווים לו . מלבד מוצרי הנפט ישנם מדינות שיש חקלאות , שכוללת כותנה ,חלב ,בקר. במזרח התיכון ישנה תעשיית נשק שמייצרת תחמושת ,טנקים ,צוללות מטוסי קרב , מל"טים וטילים. הנפוצה בעיקר בישראל ויש טיפה גם בטורקיה ואיראן . במזרח התיכון יש בנקים הנפוצים בעיקר באיחוד האמירויות ובבחריין.

התיירות במזרח התיכון אינה מפותחת אך בשנים האחרונות במדינות כמו איחוד האמירויות ,בבחריין , קטאר וירדן יש מגמת שיפור.

במזרח התיכון שיעורי האבטלה גבוהים מאוד אחוזי האבטלה גבוהים בין הגילאים 15-29 המהווים כ-30 אחוז מאוכלוסייה במזרח התיכון .

לדעתי הכלכלה במזרח התיכון במדינות מסוימות מצויינת ,ישנן מדינות שנהנות מייצוא רב של משאבים שמכניסים הרבה כסף מנפט ,נשק, בנקים ועוד. האבטלה במזרח התיכון צריכה להשתנות לא ייתכן שבן אדם עד גיל 29 ללא עבודה. אדם צריך לעבוד ולהכניס כסף.

לסיכום יש פער בין מצבן של חלק מהמדינות הנמצא במצב כלכלי טוב לכאלה שמצבן גרוע ויש שם אבטלה גבוהה.

אלג'זירה

אלג'זירה היא רשת שידור טלוויזיונית לוויינית המשדרת בשפה הערבית ובשפה האנגלית, שהוקמה על ידי האמיר חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, שליט קאטר.

הרשת זכתה לפרסום בינלאומי רב כאשר שידרה קלטות של הטרוריסט אוסאמה בן לאדן לאחר פיגועי 11 בספטמבר, ושל בכירים נוספים בארגון הטרור אל-קאעידה. הרשת מפעילה מספר ערוצים בנוסף לערוץ החדשות הראשי, כגון ערוץ ספורט, ערוץ חי המשדר ועדות וכנסים וערוץ מיוחד לילדים. בנוסף לערוצי טלוויזיה מפעילה הרשת מספר אתרי אינטרנט.


קטאר שוכנת בחצי אי היוצא צפונה מחצי האי ערב אל מימי המפרץ הפרסי. גבולה היבשתי היחיד הוא עם ערב הסעודית השוכנת לדרומה, ומיצר ים צר מפריד בינה לבין מדינת האי בחריין ממערב.

משפחת אאל ת'אני שולטת בקטאר מאז המאה ה-18. האמירות, שהייתה במאה ה-20 מדינת חסות של האימפריה הבריטית, זכתה לעצמאות מלאה ב-1971.

אוכלוסיית קטאר מוערכת ב-2 מיליון נפש, אך רק מיעוט קטן מתוכה, כ-15%, הם אזרחי המדינה, והיתר הם מהגרי עבודה. אזרחי קטאר הם ערבים, סונים ברובם.

כלכלת קטאר מתבססת בעיקר על הפקת נפט וגז טבעי. התוצר המקומי הגולמי לנפש בקטאר הוא מן הגבוהים בעולם.


לעיתון אל-גזיריה מגלה גישה מאוד שלילית לישראל מתבטא שאלג'זירה מסקרת את ישראל באופן ביקורתי מאוד, אבל אינה נרתעת מראיונות עם בכירים בממשלת ישראל ועם קצינים בצה"ל. מדיניות זו עוררה ביקורת בקרב רבים מצופיה בעולם הערבי. מאידך, רבים בישראל טוענים כי הסיקור של הרשת הוא חד צדדי ומגמתי, העיתון של אלג'ריה מוציא את מדינת ישראל כרעים.

לעומת זאת העיתונאי המוביל של הרשת הפתיע כאשר השווה את ישראל לחיזבאללה ולצבא סוריה, באומרו שצה"ל מקפיד לא לפגוע באזרחים, בעוד שלחיזבאללה או לאסד אין בעיה כזאת והם יורים רקטות לאזורים מאוכלסים ללא חשבון: "איפה הם ואיפה צבא ישראל".

כותב הכתבה :עדן כהן

הלבוש במזרח התיכון/זוהר פנחסי

כפיית נורמות לבוש במזרח התיכון-

האיסלאם, כמו רוב הדתות הגדולות והחשובות בעולם, מטיל פיקוח על התנהגות מאמיניו ובכלל זה פיקוח על הופעה חיצונית ועל התנהגות מינית (שני דברים הקשורים זה בזה). אחד הביטויים לכך הוא הגבלה על חשיפה והבלטת אברי גוף מסוימים – בעיקר של נשים.

אין בדת האיסלאם כללי לבוש מפורטים , בנוסח המקובל למשל בחברה היהודית החרדית. זו ביסודה מסורת שבעל-פה, שנהגתה על-ידי חכמי הדת ומנהיגי הקהילות (בדרשות ופסקי הלכה), ועיקריה הם לבוש סגור, מסורתי ושמרני. באופן כללי, אישה מוסלמית חייבת ללבוש בגד ארוך, רחב, לא שקוף, המכסה אותה מכף רגל עד הצוואר.אשר יצניע את אברי גופה האינטימיים. רצוי צבע כהה (כדי לשמור על אטימות ולמנוע משיכת מבטים), וללא עיטורים ודוגמאות אמנותיות שעלולים גם כן למשוך תשומת לב. שיערה חייב להיות מכוסה בקפידה.

חלקן היחסי של נשים באוכלוסייה שווה בערך לחלקם של הגברים לא ניתן לומר ובוודאי לא בחברות מוסלמיות כי מעמדן של הנשים שווה למעמד הגברים בכל תחומי החיים בהשכלה, תעסוקה, פוליטיקה וכן ביכולת התנועה והנראות במרחב הציבורי. למרות תהליכים משמעותיים חברתיים שנעשים בשנים אלו אין שינוי משמעותי בתחום זה.

לדעתי החומרה של אי השוויון בין גברים לנשים בעיקר בארצות המזרח והאיסלאם היא גדולה מאוד. הכפייה הדתית על הנשים המוסלמיות בלבוש וכדומה היא כפייה נוראית, למרות ניסיונות הנשים לעשות מהפכה לא קורה דבר אשר ישנה בצורה משמעותית בהתנהלות שנמשכת עד עכשיו.

הנשים המוסלמיות נתונות תחת שלטון שכופה עליהן ומכריח אותן להתנהל כפי שנאמר, מבלי לשאול או להתייחס אליהן כאל בנות אדם בעלות דעה.הכפייה הזו נוגדת את כל הערכים הבסיסים שקיימים האדם כמו שיוויון , כבוד, חופש הביטוי השלטון מבטל את דעותיהן ואת תחושותיהן של הנשים כאילו לא היו בנות אדם. לדעתי זה אסון, צריך לעשות משהו כדי לשנות את מצב הנוראי הזה להציג את זה בפני העולם באמצעות תקשורת ולהתחיל לעורר מודעות לדברים הנוראים קורים שם.

Big image