מסכמים מחצית

אז מה היה לנו...

דבר המנהלת

מורים, הורים ותלמידי תיכון בגין יקרים,

מחצית השנה כבר מאחורינו ואני גאה לשלוח אליכם את הגיליון השני המתאר את העשייה בשלושת החודשים האחרונים .

הידיעון משקף את העשייה הברוכה הנעשית בכל שכבות ביה"ס, בכיתות החינוך ובמגוון המגמות הגדול.

תלמידי שכבות י' ויא' כבר קיבלו את תעודות המחצית שלהם לפני שבועיים.

תלמידי שכבת יב' יקבלו היום תעודות בפעם האחרונה כתלמידי תיכון.

התעודה הבאה שנשמח להעניק להם תהיה תעודת הבגרות.

תלמידי שכבת י' – יבחרו במהלך פברואר מרץ את מגמות הלימוד שילמדו בשנה הבאה. הגיליון הבא שיפורסם בעוד כשבוע יוקדש כולו לעשייה במגמות השונות.

תלמידי שכבות יא' ויב' - בהליך למידה משמעותי לקראת בחינות הבגרות בסוף השנה.

שכבת יב' – כבר בשלבים מתקדמים בהכנותיה לקראת אירועי הסיום.

הגליון האינטרנטי משקף במילים ובתמונות את עולם התלמידים ואת החיים בבית הספר. ימי שיא מיוחדים, סדנאות, סיורים לימודיים ובעיקר הרבה הרבה חוויות.

לי נותר להודות לכל העושים במלאכה המאפשרת ל"בגין" להיות בית עבור כולנו, מקום שנעים לשהות בו חלק נכבד מהיום, מקום מעשיר ומלמד.

תודה מעומק הלב לגילה פנחס על עריכת הגליון. תודה לך על ההשקעה, המסירות והמקצועיות בהפקת גיליון זה המביא גאווה לכולנו.

תודה לשרונה משה, האמונה על החינוך החברתי ערכי בביה"ס , לדורית גמליאל שעוסקת בכל התחומים הפדגוגיים ולגלית פדאל אחראית מערכת השעות והשעות הפרטניות. תודה לצוות ההנהלה , לצוות החינוכי, לצוות העובדים והמנהלה על העבודה המקצועית היומיומית.

תודה להנהגת ההורים ולעומד בראשה, עמי מעודד, על היוזמות, הפעילות הברוכה ושיתוף הפעולה המלא.

שלכם,

באהבה ובאמונה

פזית היבש

וכל הצוות החינוכי

לוח שנה תשע"ט בתיכון "בגין" מוקדש לנשים

הידעתם ששוויץ העניקה זכות בחירה לנשים רק ב- 1971? באנגליה ב- 1918, בארה"ב ב- 1920 ובסעודיה ב- 2011

"לוח שנה בגין" מציין 100 שנים למתן זכות בחירה לנשים, אפרופו הבחירות הקרבות לכנסת...

החלטנו להקדיש את לוח השנה בגין - לנשים אשר בלטו בתחומים שונים.

כל חודש בלוח הוקדש לנושא מסויים ונבחרו נשים המייצגות את הנושא. לדוגמה- בחודש טבת הנושא הוא- לוחמות למען זכויות אדם ודמוקרטיה- הנשים המופיעות הן- אליס מילר. תנועת הסופרג'סטיות ומלאלה יוספזאי. חודש כסלו מציין את נושא האחדות (הנושא השנתי) והנשים מרים פרץ ,שלוש אימהות החטופים, ועדינה בר שלום הן נשים שפעלו ופועלות לאחדות העם כל אחת בתחומה.

לוח שנה בגין תלוי בכל כיתת אם ומחנכות/ים יכולים להכין שיעורי חינוך עפ"י נושא של חודש מסוים והדמויות המופיעות בו. המאבק לשוויון לא תם ...עדיין רבה הדרך לשוויון מלא לנשים, עדיין נשים חוות אפליה והדרה במרחב הציבורי... מקווים שהלוח יעורר דיון על מעמד הנשים ויעזור בהכרה של נשים פורצות דרך.

Big picture

יום הסופר והספר


מחצית א' הסתיימה בהתרגשות גדולה. היום החל בכינוס של המחנכים והתלמידים בכיתות לסיכום העשייה במחצית ולאזכור נוסף של כל עושר הפעילויות, הרצאות, ימי מוקד והעשייה הענפה המתרחשת בביה"ס.

לאחר מכן' התכנסו התלמידים ושמעו הרצאות מפי סופרים ואנשי תקשורת בניהם. יוכי ברנדס - סופרת השואבת את השראתה מארון הספרים היהודי. היא תארה את עבודת הבילוש הספרותית שמלווה את יצירתה ומגלה פנים חדשות ומפתיעות בספר הספרים שלנו.

עדי קיסר - משוררת, עיתונאית ויוזמת ערבי השירה "ערס פואטיקה". שסיפרה את סיפור חייה והקריאה שירים המבטאים את המסע שעברה. עמרי אסנהיים - עיתונאי, חוקר וכתב בכיר של התכנית "עובדה" שסיפק לתלמידים הצצה אל מאחורי הקלעים של העיתונות החוקרת והעשייה הדוקומנטרית.

שרה אנג'ל - מחברת הספר "מלאך או שטן", נקמה", "בחורים טובים" הרצתה על סיפור חייה - סיפור נפילתה ועלייתה, תוך כדי נתינת תיאור של עולם הפשע הישראלי. בתום ההרצאות שבו התלמידים לכיתות לחלוקת התעודות. מנהלת בית הספר העניקה באופן פיזי את התעודות למצטייני מב"ר אתגר.

חילוץ והצלה


תלמידי שכבת י’ השתתפו בקורס חילוץ והצלה של היחידה לביטחון לאומי, בשיתוף עם פיקוד העורף. הקורס נלמד בשני חלקים, עיוני ומעשי. כל כיתה נפגשה עם מדריך מקצועי ובכיר מפיקוד העורף והחלו ללמוד.
בחלק העיוני התלמידים קיבלו את כל הידע הדרוש בנושאי התגוננות, חילוץ והצלה במקרה של אירועי הרס וחירום, וכיצד ניתן לקחת חלק בחילוץ והצלה באירוע. בחלק המעשי התנסו בפעילות של חילוץ והצלה. בחצר בית הספר נבנה אזור "הרס מדומה" והתלמידים הצטרכו ליישם את הידע התאורטי ולחלץ את הנפגעים. התלמידים חבשו קסדות, סטים זוהרים ומשקפי מגן, והתחילו במשימה.
פעילות שהקנתה המון מידע וכלים לתלמידים.

יום השפה העברית בשכבת י'

בשבוע השפה, נערך יום השפה העברית. התלמידים העשירו את ידיעותיהם בשפה באמצעות מגוון משימות קבוצתיות - תיקוני שגיאות בשם המספר, מציאת ביטויים וניבים מהתנ"ך, צירופים כבולים ושבירתם מתוך תכנית הסאטירה "ארץ נהדרת" ולבסוף יצירת כרזה בדבר חשיבות השימוש בשפה העברית.
הכרזה שנבחרה כמנצחת הייתה של תלמידי כיתה י' 3 וי' 8.

חוגגים בגינה האקולוגית החדשה

טו בשבט השנה נחגג בהתרגשות גדולה. הגינה האקולוגית ברחבה שמול הווילה שינתה את פניה והפכה מגינה עלובה בחודשיים האחרונים לגן פורח ומושקע.
הפרוייקט התקיים הודות לשיתוף פעולה בין עמותת "אמבר קרן". אחראית התנדבות רשותית, רינת מגידו, ואת תיכון בגין ייצגו תלמידי י'13 ותלמידים נוספים משכבת י' במסגרת תוכנית מעורבות חברתית..
בטרם החלו בפרוייקט ההתנדבות, קיבלו התלמידים הדרכה בנושא סוגי צמחים, עיבוד אדמה, חשיבות הצומח בעולם ושיטות גידול. בנוסף לכך, ממוקמת גם החממה של תלמידי ביולוגיה, שם חווים התלמידים גידול צמחים ללא אדמה, בתמיסת הזנה בלבד ומשאבות המזרימות כל הזמן את מי ההזנה. וכמובן שהתלמידים גם נהנו מטעימה של סמלי החג.

חופים הם לפעמים געגועים

תלמידי כיתה יא'8, החברה לרשות הטבע והגנים, וכלל הציבור שהוזמן להשתתף ולקחת חלק פעיל במשימה החשובה נענו להזמנה והגיעו ביום שישי בבוקר לחוף בית ינאי מהיפים שבחופי ארץ ישראל והצטרפו לניקוי החוף יחד עם עובדי ופקחי רשות הטבע והגנים במסגרת התוכנית מעורבות חברתית.

מבצע "ניקיון חופים" גובש בעקבות פסולת הים הרבה שנסחפה אליהם במערכת החורפית וכן בעקבות הגשמים והרוחות שפקדו את המדינה בשבועיים האחרונים.

בחוף פגשו התלמידים את הפקח דניאל גל מרשות הטבע והגנים שהסביר לתלמידים על המערכת החורפית החריגה שפקדה את אזורנו וגרמה לעלייה משמעותית בספיקת המים בנחלים וכן לזרימה חזקה, אשר גורפת גזם רב ופסולת ופולטת אותם לחופי ים תיכון.

פסטיבל ניבים באנגלית בשכבת י'.

Idioms Festival - חגיגה של מטבעות לשון -פעילות העשרה.

במהלך שיעורי האנגלית התלמידים העשירו את השפה דרך ניבים, מילים, סרטונים, ציורים, צילומים ואנימציה. התלמידים התבקשו לחפש ניב (מטבע לשוני) שמצא חן בעיניהם ולהכין פלקטים עם הניב – ציור שלו והסבר למשמעותו. כל קבוצה הציגה בפני כיתתה את הניב (באנגלית, כמובן) היצירות מקשטות את המסדרונות והמבואה של בית הספר.
Big picture

ידע במדיה

כמידי שנה, נערך יום שיא לתלמידי שכבת י' בו נפגשו עם אנשי תקשורת ידועים שהעבירו סדנאות בנושאים המעסיקים את בני הנוער כיום. השחקן יוני זיכהולץ הפעיל בצורה משעשעת את התלמידים סביב הנושא של תקשורת מונעת אלימות. ברהנו טגניה, כתב הפלילים של מערכת "חדשות 2" סקר בפני התלמידים את משמעות האינטרנט ורשתות חברתיות. מאור צור, כתב המשטרה של ערוץ 10 עסק בנושא של אלימות,לחץ חברתי וסכנות ברשת. זאב ינאי יועץ תקשורת הדגיש בפני התלמידים את החשיבות של מנהיגות חברתית ברשת.

השחקן דין מירושניקוב שיתף את התלמידים במסע האישי שלו בדרך לגיבוש הזהות הישראלית שלו כעולה חדש מאוקראינה.

אור ירוק

תלמידי שכבת יא' בפעילות אינטראקטיבית בנושא בטיחות בדרכים. התלמידים צפו בקטעי וידאו שהמחישו כיצד ניתן אחרת על מנת להימנע מתאונות אפשריות. כל זאת תוך כדי השתתפות פעילה באמצעות משקפי תלת מימד ושלטי פעולה. חוויה מלמדת וחיונית ביותר לנהגים שבדרך.

סכנות ברשת

במסגרת שבוע "אינטרנט בטוח" ומניעת בריונות ברשת שמעו תלמידי שכבת יא' הרצאה על הסכנות בווטסאפ מפי כתב הפלילים של ערוץ 10 דורון הרמן. ההרצאה עסקה בסיכונים בהעלאת תכנים אינטימיים ומיניים לרשתות חברתיות ושיתופם בקבוצות הווטסאפ , ועד כמה מהר יכולים תכנים אלה להופיע אצל מאות ואלפי משתמשים.

גם תלמידי שכבת יב' נפגשו עם גלעד האן חוקר עבירות ופשעי מחשב שהסביר לתלמידים באופן תיאורטי ואינטראקטיבי כיצד ניתן לגלוש בצורה בטוחה ברשת.

שימוש בסמים ואלכוהול "בראי הקולנוע"

תלמידי שכבת יא' בהרצאה שהמחישה לתלמידים באמצעות קטעים מתוך סרטים, ואירועים חדשותיים את הסכנות שבשימוש בסמים ואלכוהול.

חוש"ן-חינוך ושינוי

תלמידי שכבת יא' במפגש מיוחד עם נציגים מהקהילה הלהט"בית במטרה לעורר מודעות לקבלת האחר והשונה מתוך כבוד וסובלנות. התלמידים נחשפו לסיפורים האישיים ובמקביל גם שאלו שאלות בצורה נעימה ומכבדת.

פסיכולוגיה בספרות

בוקר ספרות פסיכולוגיה התקיים בכיתה יא5 בעקבות הרומן "התפסן בשדה השיפון". תלמידי הכיתה נפגשו עם פסיכולוג בית הספר ודנו בשאלות המעסיקות את הנוער המתבגר כפי שעלו ברומן: שאלת ההתבגרות, ההתמודדות עם משברים והאחיזה במשמעות.

לימודי גאוגרפיה

מחוף לחוף

תלמידי מגמת גיאוגרפיה בשכבת יב' בסיור לימודי מסידני עלי למרינה בהרצליה בנושא איכות הסביבה ובדגש על קו החוף של ישראל. במהלך הסיור הלכו ברגל לאורך מקטע של שביל ישראל ובכל אחת משש התחנות שבה עצרו קיבלו משימה טלפונית לביצוע. בחלקו האחרון של הסיור הגיעו התלמידים לקניון ״ארנה״ שם תשאלו את בעלי החנויות על השינויים שמתרחשים בקניון והסיבות לכך.

סיור עירוני

תלמידי מגמת גיאוגרפיה יא' בסיור עירוני בחיפה. בטיילת לואי תיצפתו על המרחבים המגוונים של העיר חיפה ועל סביבתה. משם המשיכו לסטלה מאריס, למנזר הכרמלתי, ולתצפית על הצד המערבי של חיפה ותל שקמונה. בואדי ניסנאס ביקרו את סבא סנטה והשתתפו ביום חגה של העיר, החג של החגים שמתקיים במשך שלושה שבועות. שם נהנו גם מהאוכל בקצהו של הואדי ובמקביל נחשפו לסיפורים אודות המושבה הגרמנית של הטמפלרים. את הסיור סיימו בטבע עירוני, בפארק הגשרים התלויים של נשר בו חצו את הואדי מעל שני גשרים תלויים.

"יום ירוק"


חגיגה של תכנים העוסקים בשמירה על איכות הסביבה התקיימה לתלמידי שכבת י' באמצעות תלמידי מגמת הגיאוגרפיה בשכבת יא' שהעבירו שיעור אינטראקטיבי שעסק בתוצאות של הרס הסביבה ובדרכים העומדות לרשותנו לשמור עליה. המושגים שנלמדו היו: פיתוח בר קיימא, טביעת רגל אקולוגית ותרבות הצריכה. בנוסף לכך, העבירו טופס ממוחשב אודות ההרגלים שלנו בנושא שמירה על איכות הסביבה וכיצד הרגלים אלה משפיעים על חיינו. תוצאות הסקר חילקו את התלמידים לקטגוריות של "הורסי סביבה", "שומרים חלקית" ו"ידידותיים לסביבה".

בנוסף לפעילות בכיתות, התקיימה בין הכיתות תחרות צילום. התלמידים צילמו מבעוד מועד תמונה שמתייחסת לנושאים - "יחסי הגומלין בין האדם לסביבה בראש העין". בסיום הפעילות בכיתות כל התלמידים התבקשו להצביע לתמונה המשקפת בצורה הטובה ביותר את נושא איכות הסביבה בראש העין. התמונה של תלמידי כיתה י'6 זכתה בפרס וכל התמונות מפארות את הכניסה למבואה של שכבת י'.

המזרח התיכון החדש


פרופסור עוזי רבי ראש מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון וחוקר בכיר במרכז ללימודי איראן באוניברסיטת תל אביב הרצה לתלמידי מגמת גאוגרפיה שכבת יב' בנושא השינויים שחלו בגבולות המזה'ת במאה השנים האחרונות והשפעת גבולות אלה על הסכסוכים והמלחמות שמתרחשים באיזורים אלה כיום. ובנוסף השפעתה של איראן השיעית על המזה'ת. ועוד....

שומרים על הסביבה

תלמידי מגמת גיאוגרפיה שכבת י"ב בסיור באתר חיריה. סיור חווייתי ומלמד שהתחיל בנקודת הגעת האשפה וסיומו בפארק היפה שהוקם במקום עם תצפית על אזור גוש דן. התלמידים למדו על חשיבותו של האתר כממחזר פסולת וכיצד ניתן להפוך את הפסולת למשאב לייצור אנרגיה, דשן אורגני ושימוש בשקיות כחומר גלם לתעשיית הפלסטיק. כמו כן הועלו נקודות לדיון כמה באמת התלמידים קונים רק את מה שהם זקוקים לו באמת.

לימודי אומנות

תלמידים והורים יוצרים ביחד

כמיטב המסורת , נפגשו מורי, הורי ותלמידי מגמת אמנויות העיצוב לעבודה יחד על יצירה משותפת.

19 תלמידים והורים עמלו במשך כמה שעות על ציור של הצייר דיוויד הוקני .

כל משפחה קיבלה לצייר חלק אחר של התמונה ויחד הושלמה התמונה כולה.

לימודי ביולגיה

חוקרים מחלות


תלמידי מגמת ביולוגיה שכבת יב' ביום עיון במעבדה של מכון דוידסון (הגוף האחראי על תוכניות חינוכיות במכון ויצמן). נושא היום עסק במחלת הצליאק ושיטות אימונולוגיות לזיהוי תכולת הגלוטן בקמחים מסוגים שונים.

לימודי מדעי החברה

סוציולוגיה

תלמידי מגמת סוציולוגיה בסיור בעיר בני ברק בו למדו על ערכים ונורמות,על תרבות חומרית ולא חומרית, אמונות, גמילות חסדים ועוד במסגרת החקר הסוציולוגי של התרבות החרדית.
במהלך הסיור נפגשו עם שדכנית ועיתונאים חרדים ששיתפו אותם בעיסוקם המיוחד וענו לנו על שאלות בכל הקשור לחברה החרדית. הסיור תרם רבות לשבירת סטיגמות וסטריאוטיפים על החרדים.

לימודי הנדסת תוכנה

נחשפים לעולם ההיי טק


תלמידי הנדסת תוכנה, ביקרו בחברת BMC , הנמצאת ברמת החייל תל אביב. חברת היי טק אמריקאית שרכשה חברת הזנק (סטרט אפ ) ישראלית לפני כ-20 שנים. זאת במסגרת פרוייקט תעשיידע (יוזמה של משרד החינוך לשילוב הלימודים בביה"ס עם התעשייה המקומית).
את התלמידים קיבלו נציגים של החברה, מאגפים שונים - מפתחים , מנהלת פרוייקטים, מנהלת משאבי אנוש, אדמינסטרטורית, מפתחת רקע, מנהל שווק ועוד.
התלמידים צפו בסרט על החברה, השתתפו בחידון מעניין ושמעו הרצאה על פיתוח מוצר תוכנה על כל שלביו. בפאנל שהתקיים לאחר מכן שאלו התלמידים שאלות יפות וחכמות וזכו לתשבוחות מכל המציגים. הסיור במשרדי החברה היה גולת הכותרת, שם חוו התלמידים כיצד הם עובדים, חלקם בעבודת צוות, ראו את חדרי הפינוק(מסאז'), את חדר המוזיקה המשוכלל ואיך לא - את חדר האוכל המשקיף על תל אביב מכיוון אחד ועל פ"ת מן הצד השני.

מבקרים ב"אינטל"

תלמידי הנדסת תוכנה, שרותי רשת מבקרים בחברת "אינטל". במהלך הביקור למדו על טכנולוגיית WiGig Technology המאפשרת הדמיה של Virtual Reality ואף התנסו בטכנולוגייה החדשנית בלבישת קסדה מיוחדת.

לאחר מכן קיבלו הסבר על הצ'יפ הייחודי של אינטל האחראי להפיכתה לקסדה הטובה ביותר בתחום וסיירו במעבדות בהן נבדקות הקסדות בתנאים קיצוניים ובמעבדות התכנות.

מבקרים ב BMC

תלמידי הנדסת תוכנה ומדעי המחשב יצאו לסיור בחברת BMC, שכלל 4 חדרי בריחה בנושאים שונים - חנות אינטרנטית, עומס לקוחות ב black friday, טיפול בQA (תחזוקת פריט תוכנה שמשווק ללקוחות) וניהול פרויקט.כל זאת, במטרה להיחשף לשרשרת העבודה שבכתיבת פרויקט בצורה מוחשית. התלמידים קיבלו מפתח לאיתור הבעיה ומפתח נוסף למתן פתרון לבעיה, ותמורת 2000 שקלים של BMC קנו רמזים והחלו לשחק. פעילות זו התקיימה הודות לשיתוף פעולה עם חברת תעשיידע, מטעם משרד החינוך, לקידום מגמות טכנולוגיות.

לימודי תקשורת

עדות מקומית

תלמידי מגמת תקשורת שכבת יב' מבקרים בתערוכת הצילום "עדות מקומית 2018" במוזיאון א"י בתל אביב. בתערוכה מוצגות תמונות של צלמי עיתונות מהארץ ומהעולם המתעדים תופעות חברתיות.

הכוכב הבא

תלמידי מגמת תקשורת יא' ביקרו באולפני "נווה אילן" בירושלים והשתתפו בצילומי תוכנית חצי הגמר של "הכוכב הבא". במהלך הצילומים לתוכנית למדו מקרוב על המורכבות בייצור מוצר תקשורתי, התחככו במפורסמים ובעיקר הוסיפו המון צבע וקול לאווירה. ללא ספק ייצגו את תיכון "בגין" בכבוד.

צילום חדשותי


תלמידי שכבת יב' נפגשו עם אמנון גוטמן צלם עיתונות שחשף בפניהם את המורכבות שבעבודת צילום בינלאומית באמצעות תיעוד של תמונות מרחבי העולם המספרות סיפורים אישיים ומדיניים-פוליטיים.

עורכים חדשות...

תלמידי מגמת תקשורת בביקור באולפני "חדשות 13" שם למדו מקרוב כיצד מפיקים, עורכים ומצלמים חדשות בטלוויזיה וברדיו. התלמידים לקחו חלק בשידור חי של מבזק חדשות של השעה 10:00 מעמדת הקונטרול של המערכת וחוו את תהליך הפקת החדשות באופן מוחשי. בתום המבזק נפגשו התלמידים לשיחה עם המגיש ששיתף אותם באופן הכנת מהדורה חדשותית והגשתה לצופים. לאחר מכן ערכו סיור באולפן ולמדו כיצד מצלמים את מבזקי החדשות.

לימודי מנהל וכלכלה

לומדים לנהל

תלמידי מגמת מנהל וכלכלה בשכבת יב' בסיור בבתי הזיקוק שבחיפה ובמפעלי שטראוס- עלית שבנצרת עילית.
במהלך הסיור למדו הלכה למעשה, את תחומי הניהול אותם הם לומדים בשיעורים העיוניים לרבות תהליכי בקרה ופיקוח, תיאום, יחידת קו ויחידת מטה.
בסוף היום חולקה לילדים שקית שוקולדים , מה שחימם את האווירה, ללא ספק, וכולם חזרו מרוצים.
https://youtu.be/aI7RIa9sn5g

ביולוגיה

תלמידי מגמת רפואה שכבת י' לומדים מקרוב על מבנה האמבולנס ואופן השימוש בו במקרי חירום.

חוקרים את הסרטן

תלמידי מגמת ביולוגיה לומדים במכון וייצמן על "חדשנות בחקר מחלת הסרטן" . התלמידים הפיקו DNA ובדקו נוכחות של גן סרטני.

לימודי פיסיקה

קפה-מדע : לקראת יציאת המשלחת למוסקבה

65 חברי משלחת, תלמידי מגמת הפיזיקה, משכבות יא' ויב', מורים, הורים אחים ואחיות בערב מרתק לקראת צאתה של המשלחת למוסקבה בחודש פברואר הקרוב לתכנית היוקרתית לנוער חובב פיזיקה וחלל -Space Master Class.
האורחים הגיעו ונהנו ממרקים חמים, פשטידות, קפה ועוגות ובזמן שחיכו לתחילת הערב עסקו בפיצוח חידה פיזיקלית ובניסיון לבנות דגם לשיגור משיפודים ומרשמלו.
הערב החל בשני קטעים מוזיקליים מקסימים להם אחראים תלמידי מגמת המוזיקה המרחיבים פיזיקה והמשיך בהרצאה מרתקת של ניר אמיתי, בוגר ביה"ס שלנו, תלמיד פיזיקה לשעבר של אורית, שעובד בעמותת Space IL שסיפר על פרוייקט החללית הישראלית הראשונה המשוגרת לירח. ניר דיבר לתלמידים בגובה העיניים וסיפר מקרוב על הפרוייקט המרתק ועל אחוז הבנות הגדול המשתתף בו.
ניר כמובן אינו שוכח את לימודיו בבגין ואמר להם לסיכום כי תמיד כשעושים משהו זה רק צעד לקראת כיבוש היעד הבא. הוא סיפר להם כי כשישב ולמד פיזיקה אצל אורית, הוא לא תאר לעצמו שזה מה שיביא אותו בסופו של דבר להנחית חללית ישראלית ראשונה על הירח.
ההורים והתלמידים התרגשו מאוד מהפעילות ומהעשייה הבית ספרית. לדבריהם, זה ממש ממש אינו מובן מאליו.

המשלחת למוסקבה

בתחילת חודש פברואר יצאה משלחת שכללה 65 תלמידי פיזיקה מתיכון בגין להשתלמות לימודית במוסקבה.

נושא ההשתלמות היה "תעשיית החלל " והיא ניתנה במסגרת תכנית שנקראת (Space Master Class (SMC

ההשתלמות נמשכה 5 ימים וכללה הרצאות מפי מומחים מתחום החלל וקוסמונאוטים רוסיים בעלי ניסיון ממושך בחיים ועבודה בחלל ובעיקר בתחנת החלל הבינלאומית. התלמידים ביקרו גם ב"עיר הכוכבים" שכוללת בתוכה את כל תעשיית החלל הרוסית וכן מתקני אימון קוסמונאוטים לעבודה ושהייה בחלל. וקיבלו הסברים על חליפת חלל שמאפשרת חיים ועבודה בחלל. כמו כן, ביקרו במוזיאון החלל ובפלנטריום המרשים של מוסקבה ולקינוח נהנו מקרקס רוסי.

התלמידים חזרו מרוצים עם חוויות של פעם בחיים.

Big picture

שבוע החלל הישראלי

במסגרת שבוע החלל, הוצבה בכניסה לבתי הספר תערוכה מלמדת על תעשיית החלל, ומודל של מערכת השמש בקנה מידה הממחיש את המרחקים ואת העובדה שרוב החלל ריק מאוד. כיתות אחדות משכבות י' ו יא' ערכו סיור מודרך וקיבלו הזדמנות לחווית טיול בחלל בפלנטריום אשר נבנה בבית הספר בהדרכת המורה איריק לניס.

סמינר פיזיקה

תלמידי מגמת הפיזיקה בשכבת יא' בסמינר לימודי במכון ויצמן למדע. התלמידים הקשיבו להרצאות בתחומים שונים של פיסיקה: פיזיקה גרעינית, אסטרופיסיקה, תורת הייחסות וקרינה וחומר. התנסו במעבדות וחקרו את אופן הביצוע של צילום מהיר ותופעות גליות באור. כמו כן, שמעו הרצאה בנושא ניפוח זכוכית והתנסו במוצגים של גן המדע המשופץ. התלמידים חזרו מלאי השראה מהמפגש עם המדענים ומנושאי המחקר אליהם נחשפו.

לימודי כימיה

כנס תלמידי כימיה

תלמידי המגמה השתתפו זו השנה הרביעית ברציפות בכנס תלמידי כימיה, שהתקיים בתיכון רוטברג ברמת השרון. במהלך הכנס שמעו תלמידי י,א' יב' הרצאות מדעיות, בין היתר מפי פרופ' נודלמן מאוניברסיטת בר אילן , חוקר בעל שם עולמי בתעשיית התרופות. ההרצאה התוותה לתלמידים מהי הדרך שעושה תרופה ממעבדת המחקר עד שמגיעה לפיו של החולה. בתום ההרצאה חוו פעלולים ופיצוצים בכימיה , תוך הבנת הריאקציות המדעיות המתרחשות. לאחר מכן, התפזרו התלמידים למושבים מקבילים בהם שמעו הרצאות מפי תלמידים מבתי ספר שונים. תלמידי המגמה הרצו על פרוייקט הגמר שלהם בנושאים: שוקולד, בישול מולקולרי, החמצת מלפפונים ואפיית עוגה , תוך התייחסות לפן הכימי , כמובן. התלמידים העידו שנהנו מאד והחכימו מההרצאות השונות ששמעו. גם המפגש עם תלמידי מגמות כימיה מ- 4 בתי ספר נוספים היה מהנה במיוחד.

לימודי ערבית

המיית היונה

תלמידי שכבת י׳ צפו בסרט "המיית היונה" ובסופו נפגשו עם במאית הסרט, גנית אילוז.
הסרט משקף את המפגש בין הדיל, מורה ערבייה המלמדת ערבית בבית ספר יהודי, לבין תלמידיה וצוות בית הספר. הסרט איפשר הצצה לתרבותו של האחר. עם זאת, ההתנגשות והקונפליקטים הרבים שהוא מזמן בלתי נמנעים ומעוררי מחשבה...
תלמידת י"ב 10, קארין בסיס, שהשתתפה בסרט Dove's Cryy هديل "המיית היונה" כשהייתה בכיתה ד' והלומדת כיום במגמת ערבית, הגיעה למפגש זו השנה השלישית ותרמה מהחוויה האישית שלה כתלמידתה של הדיל, אותה היא זוכרת לטובה עד היום.
בתום הדיון הבמאית גנית אילוז הקריאה את מכתב ההערכה ששלח לה כבוד הנשיא, מר ראובן ריבלין בעקבות עשיית הסרט.

מפגש עם דסק הערבים

תלמידי מגמת ערבית משכבת י"א וי"ב כמידי שנה אירחו את מנהל דסק הערבים בערוץ 10- אלעד זיני .
תלמידי י"א השתתפו בהרצאה על דאע"ש - סקירת היסטורית של הקמת הארגון, שיאו, כיבוש השטחים, הלוחמים הזרים, נפילתו ואיבוד השטח ומה מצבו היום כארגון גרילה שנלחם בגבול סוריה עיראק ומאיים לצוץ שוב.
תלמידי י"ב השתתפה בהרצאה בנושא "תרבות פופולארית בעולם הערבי" - התופעות המעסיקות את צעירי העולם הערבי. אינסטגרם, ריאליטי ,ספורט וסלבס הם דברים שכל צעיר בעולם הערבי מתעסק בהם. עשרות מליוני אנשים בעלי חשבונות פייסבוק , טוויטר וכל פלטפורמה אחרת דואגים להישאר מעודכנים בדברים החמים ולדעת הכל.
מה קורה עם מוחמד סלאח, כוכב הכדורגל ועד למה כל כך משקיעים בחמאס בייצור תוכן בעברית...

התקשורת-בעולם הערבי

תלמידי כיתות יוד השתתפו במגוון שיעורים שהועברו על ידי מדור טל"מ- חיל המודיעין: נחשפו למסע תרבותי בעולם הערבי, למדו על מבצע חיסול המחבל יחיא עיאש, נחשפו לתרחיש המל"ט האיראני ולמדו על התקשורת הערבית בערוצים השונים במדינות המזה"ת.

סיור לאתר ההנצחה בגלילות- המרכז למורשת המודיעין

תלמידי מגמת ערבית משכבת יא' וי' יצאו לאתר ההנצחה בגלילות-המרכז למורשת מודיעין. התלמידים ביקרו במוזיאון הטרור ובמוזיאון המודיעין, צפו במיצג "כוח הידע", השתתפו בתרגיל אינטראקטיבי שהמחיש את עבודת איש המודיעין וכן סיירו במבוך הנופלים באתר ההנצחה שם שמעו מקצת הסיפורים על גיבורי ישראל ששמותיהם מונצחים על קירות המבוך. התלמידים הרחיבו את ידיעותיהם, השתתפו ונהנו מתחושת הביחד.
Big picture

לימודי תיאטרון

סמינר 2019

הסמינר התקיים בעיר חיפה במשך יומיים וכלל פעילות במתחם העיר העתיקה, סדנאות תיאטרון, צפייה בהצגה "זיתים" ושיחה עם השחקנית ומחזאי ההצגה, סדנאות בשיתוף תיאטרון ארמא וסדנת ביט בוקס. התלמידים חזרו מאוד מרוצים ומלאי חוויות ועניין.

לימודי מחול

סדנת תיפוף על הגוף

תלמידות מגמת מחול בסדנת תיפוף גוף עם רותי אהרוני מלהקת מיומנה.
https://youtu.be/EefHDKyHKZ0
https://youtu.be/x_SX8euoFlo

ספורט

תחרות אתלטיקה קלה

תחרות האתלטיקה המחוזית לבתי ספר תיכוניים שהתקיימה בהדר יוסף בת"א השתתפו מעל 30 תלמידי תיכון "בגין" וזכו במקום של כבוד. נבחרת הבנות סיימה במקום החמישי ונבחרת הבנים במקום הרביעי.
נבחרת הבנים זכתה בשני גביעים מרשימים - ליאור חרבי מכיתה יא'8 זכה במקום שלישי במדליית ארד בקפיצה לגובה - הישג מרשים ביותר. עידן פוני מכיתה יב'8 זכה זו הפעם השלישית במדליית זהב בהדיפת כדור ברזל. עידן עלה לתחרות הגמר הארצית. נבחרת הבנות שלנו בלטה מעל כולן - ים מדני - זכתה במקום השלישי בריצת 800 מ' - הישג שזיכה אותה במדלית ארד.
טליה חירק זכתה במקום הרביעי והמכובד מאוד בקפיצה לרוחק וריצת 1000 מ' והביאה לנו הרבה כבוד.. שקד יוסף מקום חמישי בריצת 800 מ' ואריאל ליברמן מקום רביעי בהדיפת כדור ברזל. התלמידים ייצגו אותנו בכבוד גדול וברוח ספורטיבית.
כל הכבוד!

טורניר כדור עף

נבחרת תלמידי יב'4 ויב' 7 העפילו לגמר כדורעף שהתקיים באולם הספורט בהפסקה הגדולה באווירה ספורטיבית,מכבדת ובעיקר שמחה. המשחק התעלה לרמה גבוהה מאוד שבסופו ניצחה נבחרת יב 7 את נבחרת יב 4. ראוי לציין את ההתנהגות המופתית של מאות תלמידים שבאו לעודד ויצרו אווירה מדהימה בליווי מתופפים שהכניסו הרבה רעש ואקשן למשחק. הילה נפוסי מכיתה יב'8 שימשה כשופטת בטורניר. כל הכבוד למורים לספורט על היוזמה והארגון של הטורניר לאורך השנה.
Big picture