"משפחה וחצי" "סיפורה של סיון"

מגישה: שירז אוסטרוף.

Big image

פרטים כללים.

שם הספר: משפחה וחצי סיפורה של סיון.

מחברת הספר: גלילה רון פדר עמית.

מאייר/ת: אין איורים.

הוצאה לאור: מודן.

קהל יעד: לדעתי מכיתה ה' עד י'.

שנת הוצאה: 1998.

סדרת טלווזיה ישנה: משפחה וחצי. (הספר נכתב בעקבות הסדרה).

הדמויות:

דמות ראשית: סיון כהן.

דמויות משניות:

שמוליק כהן- אביה של סיון.

בתיה שמעון- אמה של סיון.

דוביק דגן- האב במשפחה האומנת.

תמי דגן- האם במשפחה האומנת.

אור דגן- ביתם של תמי ודוביק, (אחות של תום).

תום דגן- בנם של תמי ודוביק, (אח של אור).

ציפי- העובדת הסוציאלית האזורית.

אודי בוכנר- הבן הנערץ ע"י הבנות בשכבה במיוחד על אור (בתחילת ואמצע הספר).

איציק דוידי- ילד שנמצא במשפחת האומנה שבה סיון נמצאת ועבר לפני שהגיע 5 משפחות אומנה.

דביר- הילד החכם בשכבתם של איציק, סיון ואור. (בסוף הסיפור חברה של סיון).

אורן- אהובה הראשון של סיון.

שמעון- איש שרצה להפוך את סיון לנערת ליווי.

אלי- הגיע אל המשפחה האומנת לשבוע בלבד. (מכיוון שאביו אושפז בבית החולים).

סיגל- בת דודה של סיון.

מוטי- בעלה השני והשיכור של אמה של סיון.

עלילה:

סיון היא תלמידת תיכון (כיתה י"א) ובת להורים גרושים. היא חשבה ש "סידור" היא מילה נוראה. היא חשבה שכל ילד שחיפשו לו "סידור" הגיע בסוף למוסד. סיון לא הייתה מאחלת לאף אחד (ובמיוחד לעצמה) להגיע למוסד... בשלב מסוים אמה של סיון אומרת לה שצריך למצוא לה סידור, וסיון עונה לה "תחלמי על זה". סיון עוברת לגור עם אביה האהוב שתמיד התייחס אליה ממש כמו נסיכה, למרות שאף פעם לא הייתה לו עבודה קבועה. סיון ואביה הסתדרו מצוין אבל הייתה להם בעיה עם הבית ספר של סיון. בבית הספר של סיון לא אהבו את העובדה שסיון נעדרת המון זמן, מכיוון שהיא ואביה לא מצליחינם כ"כ להתעורר בבקרים... סעון שמעה שגם אביה מוכן לשתף פעולה עם העובדת הסוציאלית המחוזית ציפי. הרעיון היה למצוא לה " סידור", כדי שתוכל לעשות בגרות ולהגיע ל "משהו" בחיים. כבר באותו הלילה ברחה סיון מהבית ונפלה לידיו של שמעון. שמעון זמם להפוך אותה לנערת ליווי, אך ברגע האחרון היא לברוח משמעון לחזור לבית אביה ולגלות שיש פירוש נוסף ל"סידור". סיון הסכימה לעבור למשפחה אומנת, לתקופה קצרה בלבד, עד שאביה יחזור מנסיעת עסקיו בארה"ב. כשהיא הגיעה למשפחת דגן, נפתחו בפניה דברים חדשים,דברים לא קלים שבו היה עליה להתמודד עם קשיים ומשברים. בחלק זה לומדים להכיר את משפחת דגן. את איציק דוידי שגם הוא "בא ממשפחה הרוסה", את אורן שהופך לאהוב ממבט ראשון, ואת שאר הדמויות. לקראת סוף הספר חוזר אביה של סיון, ואז יש לה משבר קשה נוסף. מה היא גילתה? האם היא חזרה להתגורר עם אביה? האם היא נישארה אצל משפחת דגן? את כל זה תגלו כאשר תקראו את הספר. (:

רקע רלוונטי:

רקע על משפחות אומנה:

משפחות אומנה או משפחה אומנת היא משפחה הלוקחת על עצמה ילד לתקופה מסוימת, מתוך מטרה לתרום להתפתחותו הגופנית, הרגשית והחינוכית. סידור האומנה נמשך עד להגיעו של הילד לגיל 18, או עד להעברתו לסידור חוץ-ביתי אחר, או עד לחזרתו של הילד להוריו הביולוגיים או עד להעברתו לאימוץ.

לאומנה נמסרים לרוב ילדים בסיכון, שהוריהם הביולוגים נמצאו בעלי תפקוד הורי ליקוי. חלק מילדים אלו סבלו ממצבי התעללות והזנחה. לעתים מדובר בילדים שמשפחתיהם הביולוגית עברה משבר חריף (כגון: יתמות, גירושין). חלק מהילדים המופנים לאומנה הם בעלי נכות ו/או פיגור שכלי שמשפחותיהם לא מוכנות או לא יכולות לטפל בהם. לעתים מדובר בתינוקות שננטשו בבית החולים על ידי הוריהם מיד לאחר הלידה לאחר שההורים גילו כי תינוקם סובל ממוגבלות קשה.