ייחודיותה של ירושלים

מבנים בירושלים ירושלים בתקופת בית שני,מפעלי הבניה של הורדוס

Big image

ירושלים בתקופת בית שני

הורדוס המלך החל לבנות את ירושלים בשנים הראשונות לשלטונו, והמשיך במפעל בנייה של עיר עד לשנות מלכותו האחרונה. יש חושבים כי מפעל בנייה של הורדוס בירושלים הביא לשינויים עצומים בנוף עיר ובבנייניה, אם כי הוא הקפיד לשלב את בנייתו במתאר כללית קיימים של עיר - מבלי לעצב אותו מחדש. הבניין הראשון שבנה בירושלים הייתה מצודת אנטוניה, מהצפון-מערב להר בית. את ארמון מלכות מבוצר בנה הורדוס בעיר עליון. ארמון היה מוקף חומה, ובו אולמות וחדרי שינה רבים לאירוח. פן הארמון עוצב בפאר רב, והיה בו תקרות מרהיבות ואבנים יקרות. מתחם ארמון כלל שלושה מגדלים גבוהים ומפואר שאותם הקדיש לשלוש דמויות קרובות לו ביותר: אחיו בכור פצאל, אשתו מרים חשמונאית וידידו הקרובה היפיקוס. הורדוס גם הקים בירושלים מבני ציבור לטיפוח תרבות הלניסטית: תיאטרון להצגת מחזות, אמפיתיאטרון למלחמות גלדיאטורים והיפודרום למירוצי סוסים. ירושלים של הורדוס הייתה "לאחת ערים היפות ביותר במזרח כולו".

מפעלי הבניה של הורדוסבזכות המבנים הרבים שהקים הורדוס ברחבי הארץ כינו אותו "המלך הבנאי", בתקופת שלטונו הוא הקים ערים
רבות ובהן מבנים שונים . בערים שהיו קיימות הוא שיפץ מבנים, הקים מבצרים וארמונות מפוארים ושיפר
את מראה הערים . חלק מן המבנים נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות והם משמשים כמקור היסטורי להכרת
התקופה.

מפעלי הבנייה של הורדוס שימשו לא רק לצורכי הפרט (המלך , חצר המלכות והממלכה) , אלה גם היוו עניין אישי
של המלך עצמו , כמן תחביב. את המבנים שבנה הורדוס עבור ממלכתו ניתן לחלק למבנים עבור היהודים ,
ומבנים עבור הנוכריים ששהו בממלכתו.

גולת הכותרת של מפעלי הורדוס למען היהודים הייתה בנין בית המקדש וסביבתו מחדש. מעבר לרצונו של הורדוס לרכוש את אהדתם של היהודים , קרוב לוודאי , שהיה צורך חיוני לחדש את המבנה המיושן שנבנה 500 שנה קודם לכן.

נוסף לכך עולי הרגל הרבים , שנהרו לירושלים בשלושת הרגלים , חייבו הרחבה נוספת של בית המקדש ועיצוב מחודש של סביבתו הקרובה. חפירות שנערכו בדרום וממערב להר הבית מלמדות על בנית דרכים מרוצפות , מדרגות נוחות להר הבית וגשרים , שהקלו על זרימת תנועתם של עולי הרגל.

להרחבת הר הבית כלפי דרום הייתה ככל הנראה גם סיבה אישית. הורדוס , שלא היה כהן לא יכול היה להיכנס לתוך בית המקדש כקודמיו החשמונאים וכן לא יכול היה להיכנס לתחום הר- הבית שסבב את בית המקדש.
על ידי הרחבת הר- הבית יצר הורדוס תחום שאינו נכלל בתחום הר- הבית המקודש. שם הוא הקים אולם ענק ומפואר , שבו היה יכול לשהות ולקבל כראוי אורחים , יהודים ונוכריים ולהפג ועוצמתו.

שיא מפעל הבנייה הוא מתחם הר הבית כולו ובליבו בית המקדש, שעליו כתוב "מי שלא ראה בניין הורדוס, לא ראה בניין יפה מימיו".


הורדוס בנה מבנים רבים גם עבור הנוכרים בממלכתו. בירושלים הוא בנה תיאטרון והיפודרום , שלא אותר מקומם. בשני בנינים אלה נערכו מדי 5 שנים. משחקים לכבודו של הקיסר. קרוב לוודאי , שניבנו גם מבני ציבור נוספים כמו בתי מרחץ , שווקים , רחובות ועמודים.

העיר שומרון שופצה ע"י הורדוס , שייחס חשיבות למיקומה של העיר בלב הארץ והחליט לחדש את גדולתה .

הוא יישב בה נוכרים וחיילים משוחררים , שהבטיחו את נאמנותה של העיר למלך.

שומרון הוקפה מחדש בחומה (כ- 3000 מ' אורכה) כשבמרכזה נבנה מקדש מפואר לכבוד אוגוסטוס , שעל שמו נקראה עתה העיר סבסטיה. ככל הנראה נבנו בשומרון בנייני ציבור כמו שוק מרכזי ותיאטרון . עיר נוספת , שבנה הורדוס למען הנוכרים היא קיסריה שהייתה לעיר נמל מרכזית בממלכתו.

מטרת בנייתה של קיסריה כעיר נמל הייתה לשפר את הקשר שבין ממלכתו למרכז האימפריה הרומית ולמדינות שלאורך חצי הים התיכון וזאת משיקולים מדיניים ומסחריים.

קיסריה של הורדוס השתרעה על שטח של כ- 300 דונם. המאמץ הגדול ביותר הושקע בבניית הנמל,

ערים נוספות , שבנה הורדוס למען הנוכרים הן העיר אנתדון שנבנתה כעיר נמל בסביבות עזה, העיר בניאס שנבנה בה מקדש לכבוד הקיסר , וכן ארמון באשקלון , שהייתה באותם ימים מחוץ לממלכתו.

הורדוס בנה גם בארצות השכנות החל בסוריה ועד אסיה הקטנה ויוון.למעלה מתריסר ערים זכו למתנות מצד הורדוס דוגמת תיאטראות , גימנסיונים , שווקים , מפעלי מים ועוד. העיר החשובה ביותר שבנה הורדוס מחוץ לתחומי ממלכתו היאאנטיוכיה שבסוריה. הוא עזר בבניית רחוב ראשי מרוצף אבן ומשני צדדיו עמודים . נוסף למפעלים אלה בנה הורדוס גם מבנים שנועדו לצרכיו האישיים, דהיינו מבצרים לצורכי הגנה וארמונות לנופש.בירושלים בנה הורדוס ארמון -מבצר מצפון להר- הבית , שנקרא אנטוניה על שם השליט הרומאי דאז אנטוניוס. נוסף לכך הוא בנה לעצמו ארמון גדול ומפואר במערב העיר. הארמון כלל שני אולמות ענק מפוארים שנקראו על שם אוגוסטוס וסגנו אגריפאס. הארמון הוקף בחומה ומגדלים , ומדרום לו עמדו שלושה מגדלים - פצאל , היפיקוס ומרים. מטרתם של מגדלים אלה הייתה לשמש לצורכי תצפית , מבצר , איתות למרחקים ואיכלוס אגפי הארמון. מגדלים אלה היו יחידים במינם בעולם הרומי.

אחד המבנים המפוארים שבנה הורדוס הוא מצדה. מצדה נבנתה עוד בימיהם של החשמונאים , אולם הורדוס הוסיף לה עוד מבנים רבים .הוא חיזק את תשתית של המבצר ע"י הרחבת מאגרי המזון והמים והגדלת הקיבולת של בורות המים ובנה מערכת דרכים חדשה אל הפסגה , וכך ניתן היה באמצעות פרדות לעלות מים מן הבורות אל ראש ההר.

לסיכום , הורדוס בנה מבנים רבים, חלקם נועדו לנוכרים עליהם התבסס שלטונו ,חלקם נועדו ליהודים כדי לרכוש את ליבם וחלקם למען עצמו, לצורכי התגוננות בשעת צרה ונופש.

שיר ירושלים של זהב

ירושלים של זהב- שולי נתן [HQ]

מאת: אמיר שכטר, הראל מויאל