טרשת נפוצה Multiple Sclerosis-MS

עלמה טופר ונעה הרמן

הגדרות המחלה:

בטרשת נפוצה המערכת החיסונית תוקפת את המיאלין בגוף-מיאלין הוא החומר שמבודד ומגן על סיבי העצב.משמעות הפגיעה במיאלין היא מהווה פגיעה ישירה גם במערכת העצבים המרכזית-המוח ועמוד השדרה-וביכולת של העצבים להעביר מידע.

תפקיד מערכת העצבים בגוף הוא העברת מידע וקליטת מידע מחלקי גוף שונים כאשר רוב ההעברה מתבצע דרך עמוד השדרה.

המחלה לרוב מאובחנת בין הגילאים 20-40 והמאובחנים בה חיים איתה במשך כל חייהם מכיוון שלא נמצאה עדיין תרופה שתצליח להעלים את המחלה.

שם המחלה נובע מכך שהיא מאופיינת במספר טרשות (נגעים) אותן אפשר לראות לאורך המוח ולאורך עמוד השדרה.התואר ״נפוצה״ מתייחס למספר הנגעים ולא לשכיחותה באוכלוסייה העולמית והארצית,מכיוון שההנחה היא שקיימים כ-5,000 אנשים עם טרשת נפוצה בישראל.

ככל שהטרשת מחמירה יותר, נמצאת בגוף יותר זמן, המחלה פוגעת ביותר ויותר מערכות עצביות, מה שמקשה על הגוף לזוז, ללכת, ולתפעל את עצמו.

Big image

תסמיני המחלה:

תסמינים של טרשת נפוצה:

טרשת נפוצה גורמת להופעת נגעים במערכת העצבים הנגרמים לאחר פגיעה אוטו אימונית (פגיעה של מערכת החיסון) בשכבת המיאלין, והתסמינים של טרשת נפוצה משתנים בהתאם למיקום הנגע וחומרתו.

התסמינים העיקריים של טרשת נפוצה הם:

ראיה כפולה ומטושטשת - תסמין חשוב ואופייני מאוד של טרשת נפוצה הוא ראיה כפולה, אשר יכולה להתפתח עם או בלי פזילה בולטת לעין. הסיבה להופעת הראיה הכפולה והפזילה הם פגיעה בעצבים הקשורים לתנועת העיניים והפרעה בתפקוד עצב הראיה אשר נגרמים כתוצאה מהנגעים הטרשתיים. מצב בו מופיעה הפרעה מלאה או חלקית בראיה המלווה לכאב בזמן הנעת העיניים. מדובר באחד התסמינים האופייניים ביותר לטרשת נפוצה, והופעתו מחשידה מאוד שמדובר בטרשת נפוצה.

חולשת שרירים - חולי טרשת נפוצה יכולים לפתח חולשה של שרירים בגפיים, המלווים בהפרעות תחושה. תסמינים אלה מופיעים כאשר הנגעים מופיעים במרכזי התנועה במוח ובחלקים של חוט השדרה האחראים להפעלת הגפיים.

הפרעות תחושה - חלק מהחולים בטרשת נפוצה סובלים בהפרעות תחושתיות, הכוללות כאב, עקצוצים, נימול, הרגשת "שריפה", זרמים חשמליים ותופעות נוספות.

התסמינים של טרשת נפוצה מתפתחים בהדרגה, ובהתאם למיקום הנגעים הטרשתיים במוח ובחוט השדרה. ככל שהנגעים מופיעים באזורים חיוניים וחשובים יותר, כך התסמינים יהיו קשים יותר והנכות שתתפתח תהיה משמעותית יותר.

לדוגמא,הופעת נגע באזור משמעותי כמו במרכזי התנועה במוח יגרמו לשיתוק, לחולשת שרירים ולנכות קשה. בסופו של דבר, חולי טרשת נפוצה סובלים מנכות קשה בשל ריבוי הנגעים אשר גורם להפרעה בפעילות של מערכות רבות.

האנטומיה והפיזיולוגיה של מערכת העצבים:

האנטומיה של מערכת העצבים:

מערכת העצבים מתחלקת לשני חלקים:


מערכת העצבים המרכזית – כוללת את המוח, המוחון וחלקים מחוט השדרה, וגורמת להעברת המידע והפקודות אל איברי הגוף השונים, וקבלת מידע מהם והעברתו אל המוח. פגיעה במערכת העצבים המרכזית תהיה לרוב נרחבת, ותכלול איברים רבים, ולרוב תתבטא כשיתוק של צד אחד.

מערכת העצבים הפריפרית – כוללת את העצבים היוצאים מחוט השדרה ומעצבים את האיברים השונים. פגיעה במערכת העצבים הפריפרית תהיה בדרך כלל ממוקדת יותר ותכלול איברים ספציפיים.

הפיזיולוגיה של מערכת העצבים:

מערכת העצבים מכילה את המוח, חלקי המוח, עמוד השדרה שבתוכו נמצא חוט השדרה.

כיצד המערכת פועלת?

כאשר אני רוצה לבצע פעולה כלשהי כמה לשחות, לשתות, לאכול, המוח שלי שולח פקודה דרך מערכת העצבים להרים את היד, להרים כוס מים, להרים את המזלג וכ'ו.