העיר פריז

בואו לבקר בעירנו

מידע קצר על העיר

העיר פריז נמצאת בצפון-מערב צרפת של ימינו.

העיר הוקמה בקרבת נהר הסן ובאי של פריז נמצאת כנסיית נוטרדאם.

מקור שמה של העיר הוא בשבט הגאלי פאריזי (Parisii) שהתגורר במקום לפני הכיבוש הרומי. כינוי לו זכתה פריז הוא "עיר האורות" (La Ville-lumière), בין השאר בשל השימוש המוקדם שנעשה בה בתאורת-רחוב.

שלבי הקמתה של העיר

עדויות מצביעות על קיומו של מקום יישוב קבוע באזור פריז בתקופה הנאוליתית התיכונה, בין השנים 4,000 ל-3,800 לפני הספירה הנוצרית.

פריז התפתחה לעיר מיישוב רומי שהוקם על גדת נהר הסיין. סביב העיר הוקמה חומה , נבנו ארמונות, בתי חולים וכנסיות. בנוסף בעיר נסללו דרכים רחבות בשל פקקי תנועה.

אתרים מומלצים לביקור בעיר פריז

מוזיאון הלובר


מדוע הוא מומלץ

במוזיאון הרבה מאוד ציורים ועבודות מימי הבינים, ומתקופות חשובות יותר.

מומלץ ביותר לחובבי היסטוריה וציירים.


חשיבותו של מוזיאון הלובר לפריז ולתושביה

מוזיאון הלובר חשוב לפריז מכמה סיבות: ראשית יש בו את אחד הציורים המפורסמים בעולם, הוא תורם לכלכלתה של פריז ומושך תיירים רבים


שעות פתיחה

9:00–18:00מידע היסטורי ועכשיווי אודות מוזיאון הלובר


מוזיאון הלובר נמצא בפריז, שבצרפת הוא אחד המוזיאונים הוותיקים, הגדולים והמפורסמים ביותר בעולם. ההיסטוריה של המבנה החלה כמעט לפני אלף שנה, והמבנה הנוכחי התפתח מארמון שהחל להיבנות במאה השש-עשרה.


אדריכלות היסטורית:

מצודת הלובר הראשונה הוקמה בידי פיליפ אוגוסט בשנת 1190, במקום שהיה, בזמנו, הקצה המערבי של פריז, כארמון מלכותי מבוצר להגנת מערב פריז מול מתקפות ויקינגים. האוצר המלכותי עבר לשכון בלובר בשנת 1317, והמבנה התרחב תחת שארל החמישי.


בשנת 1528 נהרסה "המצודה הגדולה" על ידי פרנסואה הראשון ובשנת 1546 החלה הפיכת המבצר לארמון מגורים מלכותי מפנק. האדריכל פייר לסקו (Pierre Lescot), הממונה על עבודת הבנייה, הביא לפריז את שפת העיצוב החדשה של הרנסאנס, שהחלה להתפתח בטירות עמק הלואר. העבודה המשיכה בזמן שלטונם של אנרי השני ושל שארל התשיעי.

אנרי הרביעי (1589-1610) החליט לאחד את ארמון הלובר עם ארמון טווילרי, שנבנה על ידי קתרין דה מדיצ'י. היה זה "העיצוב הגדול" של הלובר, שהשלב הראשון בו היה בניית הגלריה הגדולה. אנרי הרביעי, תומך נלהב באמנויות, הזמין מאות אמנים ובעלי מקצוע לגור ולעבוד על הקומות הנמוכות של המבנה. תוספת עצומה זו נבנתה לאורך גדות נהר הסן ובזמנו היא הייתה המבנה הארוך ביותר בעולם.

לואי השלושה עשר (1610-1643) השלים את אגף דנון, שאת בנייתו החלו בתקופתה של קתרין דה מדיצ'י בשנת 1560. הוא גם בנה את אגף רישלייה, ששימשה בעבר את משרד הכלכלה הצרפתי. בימינו שופצו האגפים, כחלק מתוכנית השיפוץ הגדולה של הלובר; משרד הכלכלה הועבר והאגף הפך לגלריה יפהפייה שנחנכה בשנת 1993, שנת יובל המאתיים לפתיחת חלקים מהארמון לציבור כמוזיאון ב-8 בנובמבר 1793, בזמן המהפכה הצרפתית.

בזמנם של לואי השלושה עשר ושל לואי הארבעה עשר נוספה גם החצר המרובעת, תחת פיקוחם של האדריכלים ז'אק למרסייה (Lemercier) ואחריו ויולה לה דוק, שרבעו את מידת החצר הרנסאנסית הישנה. עיטורי ופיתוחי הארמון הופקדו בידיהם של ציירים כניקולה פוסן,ג'ובני פרנצ'סקו רמנלי ושארל לה ברון. אך כל אלו הופסקו באחת כאשר החליט לואי הארבעה עשר להפוך את ורסאי למרכז הכוח ולמקום המשכן המלכותי בשנת 1678. הלובר נותר, אם כן, זמן רב כמות שהוא. רק במאה ה-19 חודשו מבצעי הבנייה, בעיקר בידי אנז'-ז'אק גבריאל (Gabriel) וז'אק-ז'רמן סופלו (Soufflot), והושלם "העיצוב הגדול".


המונה ליזה

המונה ליזה, אחת מיצירות האומנות המפורסמות ביותר בעולם, היצירה נוצרה כנראה בתחילת המאה ה16

הצייר הוא לאונרדו דה וינצ'י, תמונת המונה ליזה (מילולית: הגברת ליזה) היא כנראה דיוקנה של ליזה די נולדו גרארדיני, אשתו של סוחר בדים מפירנצה בשם פרנצ'סקו די זאנובי דל ג'וקונדו (ומכאן השם La Gioconda באיטלקית ובספרדית, La Joconde בצרפתית ומונה ליזה בשאר השפות).

בנוסף, בזמן מלחמת העולם השנייה הוברחה המונה ליזה ממוזיאון הלובר והוסתרה במקומות מסתור בצרפת

קתדרלת נוטרדאם


מדוע מומלץ לבקרה

מומלץ לבקר בקתדרלת נוטרדאם משום שזהו מקום היסטורי, עם חשיבות היסטורית, זוהי חוויה לראות את המקום


חשיבותה של קתדרלת נוטרדאם לפריז ולתושביה

קתדרלת נוטרדאם חשובה לפריז משום שזהו סמל נוצרי הדוק, על התרבות של פריז בימי הביניים, בנוסף בקתדרלה נערכים לפעמים טקסים חשובים כמו אזרכות, הכרזות על קדושה של דברים ועוד...


שעות פתיחה

7:45–18:45


מידע היסטורי ועכשיווי אודות קתדרלת נוטרדאם

בניית המבנה התחילה בשנת 1163, תחת שלטון לואי השביעי, והסתיימה בשנת 1345.

המבנה נבנה בסגנון גותי.


בניית הקתדרלה

והדעות חלוקות בקשר למי שבנה את המבנה אם היה זה הבישוף מוריס דה סילי או האפיפיור אלכסנדר השלישי שהניח את אבן הפינה של הקתדרלה, אך מוסכם ששניהם נכחו בטקס זה. הבישוף דה סילי הקדיש את מרבית חייו ועושרו לבניית הקתדרלה. ב-1175 החלו העבודות על הספינה הראשית, וב-1182 הושלמו בניית האפסיס ובניית בית המקהלה . ב-1196, שנת מותו של הבישוף דה סילי, הושלמה הספינה הראשית.

הקמת החזית המערבית ושני מגדליה החלה בסביבות שנת 1200,

בעת הבנייה עבדו על הקתדרלה מספר אדריכלים, כפי שעולה מן הסגנונות השונים בקומות השונות של המגדלים.

במאות ה-13 וה-14 בוצעו השלמות ושינויים בקתדרלה, הוספת תמיכות דואות באפסיס, השלמתן של קפלות מתחת לתמיכות הדואות והקמת מסך אבן המפריד בין הספינה הראשית לבית המקהלה. הקתדרלה עצמה בנויה בשילוב סגנונות גותי מוקדם וגותי בשל.


הרס המבנה

פיגומים בצד שמאל של החזית המערבית, חלק מתוכנית השיפוץ, השימור והניקוי של הקתדרלה.

בזמן שלטונם של לואי ה-14 ולואי ה-15 בסוף המאה ה-17, נערכו שינויים משמעותיים בקתדרלה., אך חלונות הרוזטה ניצלו מגורל זה(הרס הקתדרלה). חלון הרוזטה הדרומי שוחזר.

ב-1793 בעת המהפכה הצרפתית רבים מאוצרותיה הושמדו או נגנבו. מספר פסלים נותצו ונהרסו, בעיקר בגלריית מלכי יהודה וישראל, ובמשך תקופה החליפה "הגברת חירות" את המדונה על מספר מזבחים.

כ-10 שנים אבל נכון ל-2005, היא עדיין מתקדמת. היא כוללת ניקוי ושחזור של פסלים ישנים. ב-2007 הוסרו הפיגומים מהחזית המערבית.

שאנז אליזה


מדוע מומלץ לבקר באתר:

השאנז אליזה היא אחת השדרות המרכזיות של פריז, ואחד הרחובות המפורסמים ביותר בעולם, אם לא המפורסם שבהם. שמה נקשר בפריז הזוהרת והאלגנטית, והיא אחד מסמליה המובהקים ביותר, בנוסף השדרה מסמלת יופי ואלגנטיות.


חשיבותה של השאנז אליזה לתושבים ולפריז

שדרת השאנז אליזה חשובה לתושבים ולפריז משום שהיא מהווה עוד סמל לעיר פריז, מהווה מוקד תיירותי ושם דבר בעולם.(הופכת את צרפת ופריז בפרט למדינה מדוברת בעולם)


מידע היסטורי ועכשיווי אודות השאנז אליזה


השדרה משתרעת לאורך 2 ק"מ ברובע השמיני היוקרתי של פריז. תחילתה בכיכר הקונקורד בלב העיר, וסופה בשער הניצחון שבכיכר שארל דה גול. במקור, היו אלה שדות שהשתרעו ממערב לארמון טווילרי, מעונה של מארי דה מדיצ'י שניצב על שטח גני הטווילרי של היום. בשנת 1616 החליטה מארי דה מדיצ'י להאריך את ציר הגן של ארמונה בשדרת עצים ארוכה. השדרה וסביבתה שימשו כשטח גנים פתוח, שעם השנים הוארך עד לכיכר האטואל. לקראת סוף המאה ה-18 הפך האזור לאופנתי ויוקרתי למגורים, ונבנו סביבו בתי מידות וארמונות פאר, הבולט בהם – ארמון האליזה. בשנת 1828 הפכה השדרה לרכוש העיר, והתווספו לה שבילי הליכה, מזרקות ותאורת גז.

גני טווילרימדוע מומלץ לבקר באתר זה:

מומלץ לבקר באתר זה משום שאלה הם הגנים השובים ביותר בפריז, גנים עם היסטוריה ויופי.חשיבותם של הגנים לפריז ולתושביה:

הגנים חשובים לפריז בכך שהרבה תיירים מבקרים בגנים אלה, ולתושביה של פריז יש "לאן ללכת", מקום משחק ו"העברת זמן"


שעות פתיחה

11:00–19:00


מידע היסטורי ועכשיווי אודות הגנים:

גני טווילרי (בצרפתית: Le jardin des Tuileries) הם הגנים העתיקים והחשובים ביותר בגנים

הצרפתיים שבפריז, צרפת. הם נפרשים ממערב למזרח בין כיכר הקונקורד ועד הלובר, ומדרום לצפון מנהר הסן ועד רחוב ריבולי.

גנים אלו ניטעו בידי קתרין דה מדיצ'י החל משנת 1564, במקביל לתחילת בנייתו של ארמון טווילרי. מזרקה, גן חיות ומערה מעטרים את הגן, אליהם נוספו ביתן והאורנז'רי בתחילת המאה ה-17.

בשנת 1664, ז'אן-בטיסט קולבר הורה על עיצובו מחדש של הגן בידי אנדרה לה נוטרה, שכבר עיטר לפני כן את גני וו-לה-ויקונט.

יחסם של היהודים ומעמדם בצרפת בימי הביניים

בימי הביניים ניכרת השתפרות רבה ביחסם של היהודים ומעמדם בצרפת

על מנת שיישארו היהודים על אדמת צרפת, הציעו האדונים לסוחרים היהודים כתבי זכויות אישיים מרחיקי לכת בנדיבותם. בראשית המאה התשיעית היו יהודים אשר הועסקו על ידי חצר הקיסר וראו ברכה רבה בעמלם. עושרם הרב של הסוחרים היהודים לא פגם באיזון של יחסיהם עם סביבתם הנוצרית, והם הצליחו לשמור על יחסים אלה תוך הקפדה על דתם. זאת הייתה תקופה בה לא הייתה חציצה תרבותית בין בני הדתות השונות ואורח חייהם החברתי של היהודי ושל הנוצרי היו זהים כמעט לחלוטין. השכבה העליונה של החברה הקרולינגית אף ניסתה לחקות את היהודים, שנתפסו כאנשי העולם הגדול. חשיבות הדבר הייתה בשל מעמדה הרם של שכבה זו, שהשתייכה לשושלת השנייה של המלכים הפרנקים, שושלת ששלטה באזור גאליה (צרפת) במשך 987 שנים.

במאה ה-11 חל זינוק נוסף במעמדה של היהדות בצרפת. ישיבות ומרכזי תורה רוחניים רבים קמו, וראשיהם החלו להתפרסם בכל קצוות העולם היהודי, ביניהם רבי שלמה בן יצחק (רש"י), רבנו גרשום בן יהודה מאור הגולה ורבי אליהו הזקן בן מנחם ממאנש.

מקורות מידע

  • מחברת לימוד
  • ויקיפדיה:
  • פריז
  • גני טווילרי
  • מונה ליזה
  • קתדרלת נוטרדאם
  • שאנז אליזה
  • האתרים של המקומות המומלצים לביקור(בכל כרטיס ביקור יש את כתובת האתר)
  • גוגל תמונות
  • התפתחות העיר פריז
מגיש: עידו אזולאי

מוגש למורה: חגית ברקוביץ

במסגרת שיעור: היסטוריה