חגי תשרי

מגישים: אמלי קויפמן ושימי בוגדן

חגי תשרי

מה הם חגי תשרי, מה מנהגי החגים?

חגי תשרי: ראש השנה, יום כיפור, סוכות ושמחת תורה.

מנהגי החג: ראש השנה: הוא חג יהודי שמתקיים בא' וב' בחודש תשרי. ראש השנה נחשב במסורת היהודית ליום המלכת האלוהים על האדם וגם נחשב ליום הדין, בו נשפט האדם על סמך שנה שעברה, ונקבע מה יקרה לו בשנה הבאה. בראש השנה נוהגים לאכול: תפוח בדבש, תמר, ראש של דג ( כדי שנהיה לראש ולא לזנב) ורימון. תוקעים בשופר בראש השנה , כי מתחילים הימים הנוראים. בערב ראש השנה מארחים אורחים לארוחת ראש השנה.בראש השנה נהוג לקרוא את תפילת התשליך ופרוש התשליך הוא: ביום הראשון של ראש השנה (או ביומו השני במקרה שהיום הראשון היה בשבת לפי מנהג האשכנזים), הולכים לים וקוראים בו את תפילת התשליך, שהיא בקשה להשלכת העבירות אל "מעמקי הים". במקומות שבהם לא היו מקווי מים קרובים נהגו לעלות למקום גבוה שממנו צופים עליהם.

יום כיפור: ביום כיפור נגמרים הימים הנוראים (בימים האלה עושים חשבון נפש) יודעים זאת בכך שתוקעים השופר. לא נוסעים במכוניות אבל אמבולנסים, ניידות משטרה ומכבי אש כן נוסעים ביום כיפור, צמים ולא מדברים במכשירי חשמל וגם לא מפעילים מכשירי חשמל. כדי להשליך את כל האשמות (זאת אומרת את הדברים הרעים שעשית השנה) לרוקן את הכיסים לים.

סוכות: סוכות הוא נחגג במשך שבעה ימים, בין ט"ו לכ"א בתשרי, ובו חובתו של כל יהודי לשבת בסוכה. יומו הראשון של החג הוא יום טוב, ואחריו שישה ימי חול היום . סוכות הוא החג השלישי מבין שלושת הרגלים המופיעים בתנ"ך, וכאשר בית המקדש היה קיים, היו בני ישראל עולים לירושלים בחג הסוכות. בלשון התורה, חג הסוכות מופיע בשמות:חג אסיף וחג סוכות.סוכות הוא החג היחיד ביהדות שאין לו מאפייני אוכל משלו

שמחת תורה: בכ"ב בתשרי, מיד בסיום חג הסוכות, נחגג חג שמחת תורה.

Shana Tova
מחרוזת שירי סוכות- דון לני גבאי ועודד פז
ששי קשת - שישו ושמחו