מחציתון ראשון של חוף השרון

סיכום מחצית א', תשע"ח בבית החינוך המשותף חוף השרון

דבר המנהלת

תלמידות, תלמידים, מורות, מורים והורים יקרים,


השנה הצטרפו אלינו 212 תלמידי כיתות ז' וכ-40 תלמידים האקדמיה למצוינות בספורט שלאחר מחצית השנה מתחילים להרגיש בבית.

כ-110 תלמידי שכבת ז', מחצית מכל כיתה, השתתפו במפגשי חונכות אישית בהם מורה מצוות בית הספר (שלא מלמד/ת את התלמיד/ה) היה בקשר אישי עם תלמיד/ה. במפגשים אלה נוצרו יחסים של הכרות בין מבוגר לילד/ה בבית הספר על בסיס אישי. משוב האמצע לתכנית החדשה שלנו "מישהו לרוץ איתו" משביע רצון.


לקריאה נוספת לחצו כאן

דבר יושבת ראש הנהגת הורים

ילדים והורים יקרים,

ראשית אברך אתכם ילדים יקרים על הישגכם במחצית הראשונה של השנה, מקווה שהרחבת האופקים לוותה בהנאה וסיפוק הסקרנות.

בהנהגת ההורים השנה פועלים 53 הורים מכל השכבות ולראשונה גם מכל יישובי המועצה.


לקריאה נוספת לחצו כאן


רווית ישראל.

יו"ר הנהגת ההורים.

מישהו לרוץ איתו

אם יצא לכם לראות בזמן האחרון מורה ותלמיד/ה יושבים זה לצד זה ברחבת בית הספר, או צועדים ומדברים זה עם זו, תדעו שמדובר בפרויקט "מישהו לרוץ איתו" אשר יצא לדרך השנה בפעם הראשונה.

במסגרת התכנית התגייסו המורים המקצועיים של חוף השרון לחניכה אישית של תלמידי שכבת ז', כחלק מהרצון לקליטה מיטבית של התלמידים החדשים במעבר מבתי הספר היסודיים לחטיבת הביניים.

החונכות מושתתת על קשר אישי בין חונך מבוגר לילד. זהו קשר דיאלוגי בלתי אמצעי המאפשר לילד חיפוש אישי, התנסות וצמיחה במרחב בטוח. במפגשים מתקיים שיחות, פעילויות, משחקים או סתם הליכה משותפת תוך כדי שיחה. מטרת תכנית החונכות היא לחזק את תחושת השייכות והביטחון של התלמיד בביה"ס.

למורים החונכים יש הדרכה צמודה והם משתלמים יחדיו כבר מתחילת השנה והם מאד נרגשים להיות חלק מהתכנית. כבר בהתחלה יש הד חיובי עוצמתי מהמורים ומהתלמידים כאחד.

Big image

יום השפה העברית עם הפנים מזרחה

יום השפה העברית התקיים השנה בסימן "רוח מזרחית" עם המשוררים ארז ביטון, עדי קיסר ושלומי חתוכה.
במהלך השנה, עסקו תלמידי "בית החינוך המשותף חוף השרון" ביצירותיהם של המשוררים ועבדו על תוצרים המבוססים על השירים.
ביום ד' 17.1.18, לרגל יום השפה העברית, נפגשו התלמידים עם המשוררים למפגש מרתק בין עולמות השפה, היצירה, פערים עדתיים ומה שביניהם והוצגו תוצרים רבים שנוצרו במשך זמן רב. יום זה הווה שיא לתהליך ממושך ומשמעותי של עשייה רב-תחומית ארוכת טווח המערבת מקצועות שונים ותלמידים רבים.

המשוררת עדי קיסר, שהייתה האורחת שלנו ביום זה, כתבה כך על החוויות שלה: "חוזרת עכשיו מבית ספר בית החינוך המשותף חוף השרון מרוגשת ממש. התלמידים לקחו שירים ועשו מהם עבודות אמנות, הלחינו, המחיזו, עשו חידון בנושא השירים שלי ושל ארז ביטון, העבירו בעצמם ניתוחים על גזענות בחברה ועל השירים. והכל באהבה כזו גדולה ונדיבות כזו ועניין וכישרון. זו זכות ענקית שהשירים הולכים בעולם ואנשים נותנים להם יד או מוזיקה חדשה משלהם ואני באמת חסרת מילים."

לחצו למטה לצפייה בעלון המקוון של יום השפה העברית.

ת-ארוחה?

אם הייתם מנת אוכל, איזו מנת אוכל הייתם? חשבתם על זה פעם? ובכן, יש לנו שיעור שכל מטרתו היא לחשוב על שאלות גדולות בדרך מעניינת ומרתקת. במהלך החודשים האחרונים עסקה שכבת ז' בשיעורי הומניסטיקה בזהות האישית. בסיומו של התהליך התלמידים ענו על השאלה למעלה: אם הייתי מנת אוכל, איזו מנה הייתי?

בסרטון תוכלו לראות ציטוטים נבחרים מהתשובות של התלמידים ודגימה קטנה מה"ת-ארוחה" שהייתה בבית הספר. בתיאבון!

https://youtu.be/tVGt6xhMnmU

ההנדסייה עולה כיתה והופכת למולטיטק

השנה הגשמנו עוד חלום כשפתחנו מגמה לבגרות בסדנת ההנדסייה, שמשלבת את הגישה המייקרית עם תכנית לימודים רחבה וגם הרבה חקר והנאה. המגמה עוסקת בתחומים: רובוטיקה, תכנות, מידול תלת מימד, מכניקה, אלקטרוניקה ועוד…
תלמידי המגמה לומדים כיצד לתכנן, לחקור ולהוציא לפעול פרויקטים בשילוב של מספר טכנולוגיות חדשניות. הלמידה במגמה נעשית דרך עבודה פרויקטלית והיא משלבת עבודה מעשית ומחקר ופיתוח עצמאיים של התלמידים.

המגמה מקנה לתלמידים 10 יח' בגרות במקצועות 'הנדסת מערכות' ו'מכטרוניקה' ובדרך התלמידים יחוו כל מיני חוויות מיוחדות, כמו המייקאתון לטובת הגיל השלישי שבו לקחו חלק תלמידי המגמה (ראו סרטון).
יצירתיות, המצאה, תושייה, עבודת צוות, מחקר וניהול עצמי הם מהעקרונות המנחים במגמה. איזה יופי!

https://www.youtube.com/watch?v=EK5NfETqpWw&feature=youtu.be

בחוף השרון לא מוותרים על הדמוקרטיה

גם כשבחוץ הרוחות סוערות וזכויות האדם בסכנה, בחוף השרון ממשיכים בקו שלנו ומחנכים לערכים דמוקרטיים. בכל שנה ב-10/12 אנו מציינים בבית הספר את "יום זכויות האדם".
מטרת יום זה היא להוקיר ולהנציח דבר זכויות האדם אשר נחתמה באספה הכללית של האו"ם ב-10 בדצמבר 1948.

השנה הכרנו את זכויות הפליטים, זכויות המיעוט הערבי, הפערים העדתיים, מחאת האתיופים, זכויות הנוער העולה הרוסי ועוד. בלטה במיוחד פעילות של "תיאטרון חולות", שהיא קבוצה מעורבת של מבקשי מקלט (ששוחררו לפני כשנה וחצי ממתקן חולות בצו בג"צ) וישראלים/יות שחברו יחד במטרה להציג את הבעיות הקשורות לטיפול הממסדי בבעיית הפליטים בישראל. המפגש בין הפליטים לבין התלמידים היה מרתק ומעורר מחשבה.

הרבה מעל הממוצע (של בחינות הבגרות)

בית החינוך המשותף חוף השרון עוסק בעיצוב דמותם של תלמידיו בהיבטים רבים ואינו מקדש את ציוני הבגרות וגם לא רואה בהם את חזות הכל. אנו משקיעים המון בפעילות חברתית ערכית, כפי שניתן לראות גם במידעון זה) וגם בשיעורים מקפידים לא להפוך ל"בית חרושת לציונים" אלא למצוא בחומר הלימוד את הרלוונטי והמשמעותי לחיי התלמידים.

יחד עם זאת, אנו מבינים את חשיבות הציונים הללו לעתידם של התלמידים ומשקיעים בכך לא מעט. הנה נתוני בחינות הבגרות הכיתתיות שנערכו בקיץ תשע"ז, 2017 (חלק מהמקצועות, כמו היסטוריה, נערכים במועד חורף). ההישגים הנפלאים של תלמידינו מול ציוני שאר המדינה הם תעודת כבוד לבית הספר. תודה לצוות המורים/ות, הרכזים/ות והמחנכים/ות על השקעה אינסופית!

Big image

מה המשותף לכימיה ועיצוב חזותי?

ובכן, המשותף הוא שגם אלו הן שתי מגמות חדשות שנפתחו השנה. מגמת כימיה נפתחה עם קבוצה קטנה של תלמידים, אבל תוך זמן קצר גדלה (ועוד תגדל בהמשך). בין השאר, נצפו התלמידים מבשלים בישולים מולקולרים- כימיים מעוררי תיאבון וצבעוניים במיוחד.

ואם כבר צבע, אז תלמידי כיתת אי"ל והכיתה הקטנה של שכבת י' התחילו השנה במגמה חדשה וצבעונית במיוחד: עיצוב חזותי. אם תראו יצירות בפוטושופ ברחבי בית הספר בקרוב, זה כנראה של תלמידי המגמה הזאת.

ללמוד מהבית בפיג'מה ונעלי בית

יום הלמידה המקוון הראשון התקיים השנה בתאריך 5.12 וכלל כחמש משימות לכל כיתה. את המשימות התלמידים ביצועו מהמחשב שלהם בבית, בפיג'מה ובזמן שנוח להם.

זהו היום למידה מהבית הרביעי שמתקיים בבית ספירנו ובמקביל ליום הלמידה המקוון, באותו יום מתקיימות ישיבות פדגוגיות של כל צוות המורים. המשימות, שעליהן עבדנו זמן רב, מגוונות ולא תמיד קלות. כבר שמענו תלמידים שמעדיפים לבוא לבית הספר במקום היום המקוון.

לחצו כאן לדוגמא למשימה שביצעו התלמידים בנושא יום זכויות האדם.

ועוד הישגים והצלחות שהיו לנו השנה…

 • נערות בית החינוך המשותף חוף השרון ומועצה אזורית חוף השרון בראש טבלת המתגייסות בארץ.
 • בעקבות הקפדתנו על טוהר הבחינות, קיבלנו אישור על היותנו במסלול 'ירוק' בשמירה על טוהר הבחינות. רק 0.05% ממחברות בחינות הבגרות שלנו נפסלו בשלוש השנים האחרונות!
 • זכינו בתעודת הוקרה ממשרד החינוך על שילוב ערכים בתחומי הדעת ובאורח החיים הבית ספרי. מה זה אומר? שמשרד החינוך מכיר בכך שבחוף השרון לא רק מלמדים לבגרות אלא מחנכים לערכים בשיעורים "הרגילים" ובפעילות החברתית.
 • דניאל קמחי, בוגרת בית הספר קיבלה פרס מהחברה ההיסטורית הישראלית על עבודת הגמר שלב בנושא הפליטים היהודים מארצות האסלאם. כבר בשנה הראשונה לקיומה של מגמת עבודות גמר זכינו בפרס ובעיקר הצענו לתלמידים מצטיינים אפיק לביטוי אישי וחקר מעמיק.
 • כשישים תלמידים יצאו לדרך חדשה עם פרויקט החונכות "נחשון", בו סטודנטים מצטיינים חונכים תלמידים במקצועות כמו פיזיקה ומתמטיקה במפגש שבועי מקוון. תלמידינו נהנים מהדרכה קבועה ומקצועית - כמעט בחינם. מעל 650 שעות לימוד נערכו מאז נובמבר במקצועות פיזיקה, מתמטיקה ואנגלית!

גאווה בחוף השרון- מעט מהישגי הספורטאים שלנו:

 • תלמידות חוף השרון עידן יחיאל (יב 6), רוני יחיאל ותום רומם (ט7) זכו במקום הראשון באירופה בתחרות ריקוד בקטגוריה של ריקוד קבוצתי (18 רקדנים) שנערכה בפריז בביצוע ריקוד של אוהד נהרין.

 • שיא ישראלי חדש לדניס לוקטב ב-200 חופשי!!! דניס לומד בכיתה י"ב והצליח היום לשים את עצמו בטבלת שיאני ישראל המכובדת

 • אנחנו יודעים מי שוחה הכי מהר בארץ 200 מטר פרפר: קוראים לה מאי לווי, היא אלופה אמיתית והיא רק בכיתה י"א בחוף השרון

 • אדם דוידוב תלמיד כיתה ח"2 השתתף בפעם שלישי באליפות עולם באומנויות לחימה 2017 באיטליה וחזר עם הישגים מרשימים: 6 מדליות זהב, 5 כסף ו1 ארד.

 • ליאור דרוק מקיבוץ יקום, תלמידת כיתה ט' זכתה השבוע במקום 1 באליפות ישראל קדטיות (עד גיל 17).
  ליאור החלה לסייף בגיל 11 ומאז זוכה להשגים מרשימים.

 • נעם בהר, תלמידת וינגייט מכיתה ח׳2 זכתה במקום השלישי והמכובד בתחרות ג׳ודו בבלגיה.

 • כתבה על גפן פרימו- תלמידת כיתה י"ב, ג'ודאית ואחת מ-18 בני הנוער המשפיעים של מעריב לנוער לשנת 2017 וללא ספק אחת מהתקוות האולימפיות הבאות של ישראל.

 • דניאל פייטלביץ' - סגן אלוף ישראל בג'ודו, מכיתה י"ב 2. כל הכבוד, ממי שראו את ההשקעה האדירה שלו לכל אורך השנים. בשבילנו אתה אלוף!!!