שבת שלום

המזכירות הפדגוגית - א' באדר, פברואר 2018 (73) משרד החינוך

חברים יקרים שלום,

השבוע הלכה מעמנו חברתנו רחלה שיפר,

כאשר מישהו הולך מעמנו, פתאום האפשרות של היעלמותנו מן העולם מכניסה לפרופורציה את מעשי היום יום של חיינו. המאבקים שלנו, הדברים שאנו מנסים לקדם, הפיתוחים שאנו מובילים, פתאום נראים כל כך קטנים לעומת הדבר האמתי. לפתע צפה ועולה השאלה: "מה באמת חשוב בחיים? בשביל מה לנו כל הסיפור הזה?" ובהקשר של העבודה שלנו - "מה באמת חשוב לנו כשאנו מגדלים ומחנכים אנשים? מה זה באמת להיות אדם? מה חשוב ומה פחות חשוב בשטף מרוצת החיים? לאן עלינו להכווין את הילד? והילדה, להיכן לכוון את החיים?

רבים אומרים לנו היום שהאושר שלנו וההנאה הם מטרת החיים, אחרים חושבים שיש דברים שהם מעבר להנאה הפרטית שלנו. שיחות רבות היו לי עם רחלה בחודשים האחרונים, שיחות על החיים, על משמעותם ועל ההעדר כאשר כבר לא נהיה פה. האפשרות של הסוף הייתה ידועה ונהירה לה, היא סעדה את אחיה עד מותו לפני שנתיים ואבדה את אמה שבוע לאחר מכן. דיברנו על האושר, והמשמעות ועל הדברים החשובים בחיים. לאחר לכתה נתקלתי בשיחה מעניינת המאתגרת את תפיסת ההנאה והאושר כמטרת החיים, שיחה האומרת שיש דברים שהם הרבה מעבר, והם דורשים דווקא מאמץ והשקעה. והנה שיחה זו:

רחלה חיה את חייה והקפידה להיות מי שהיא, לא לזייף ולא לרקוד לפי חלילים של אחרים. סיפור חסידי ידוע מספר שר' זושא היה רגיל לומר
"אם ישאלו אותי בשמים, למה לא היית משה רבינו - אדע מה להשיב.
אבל אם ישאלו אותי למה לא הייתי זושא – לא תהיה לי תשובה טובה."

רחלה הייתה היא ונשארה היא עד ימיה האחרונים, נאמנה לעצמה ולדרכה, עושה את הדברים שהיא מאמינה בהם ומקדמת אותם בכל כוחה ויכולותיה. היא הקפידה לבוא לעבודה עד החודש האחרון ממש, לעשות את שחשבה שחשוב ולקדם את שהאמינה שראוי לקדם.

במילות הזהב של חיים נחמן ביאליק ניתן לספוד לה, כפי שרצה לספוד לעצמו:


אַחֲרֵי מוֹתִי סִפְדוּ כָּכָה לִי:

"הָיָה אִישׁ – וּרְאוּ: אֵינֶנּוּ עוֹד;

קֹדֶם זְמַנּוֹ מֵת הָאִישׁ הַזֶּה,

וְשִׁירַת חַיָּיו בְּאֶמְצַע נִפְסְקָה...


וְגָדוֹל מְאֹד, מְאֹד הַכְּאֵב!

הָ יָ ה אִישׁ – וּרְאוּ: אֵ י נֶ נּ וּ עוֹד,

וְשִׁירַת חַיָּיו בְּאֶמְצַע נִפְסְקָה


חוה אלברשטיין – אחרי מותי


יהי זכרה ברוך!

באה שבת,

באה מנוחה

מוישי

https://www.youtube.com/watch?v=BNXPe18xGlU
.

.

.

.

.

"צו 8 חינוכי" תשע"ח

"צו 8 חינוכי אונליין" - תרגיל למידה בחירום

יום ג' באדר תשע"ח, 18.2.18 עד ז' באדר תשע"ח, 22.2.18

29 שיעורים במגוון נושאים מרתקים יועברו על ידי מורים מתנדבים שנקראו לדגל

מצדיעים למורים ומאחלים לכולם הצלחה בתרגיל !

Big picture
Big picture
Big picture
Big picture
Big picture

שמרו את התאריך לכנס השנתי של למידה מקוונת

המזכירות הפדגוגית מזמינה אתכם להצטרף לכנס השנתי של למידה מקוונת בהשתתפות אלפי אנשי חינוך.

שריינו את התאריך: יום רביעי, כ"ד באייר, 9.5.2018, בין השעות 21:00-16:00 ברשת.

הירשמו עכשיו

והיו הראשונים לקבל את תכנית הכנס המלאה!

Big picture

"מבחינה אחרת" כנס תמ"ר וייחודיות – מתקרב

לרישום לחצו כאן

Big picture

אגף א מורשת

סיור לימודי - מורשת ודת אסלאם בבתי הספר בכפר טורעאן

ביום רביעי 7.2.2018 התקיים סיור לימודי של אגף מורשת בהובלתו של מנהל האגף מר יובל אוליבסטון במערכת החינוך בכפר טורעאן, השתתפו בסיור מנהל האגף מר יובל אוליבסטון, אשר שכטר, סנייה אבו רקבה, ג'יריס מנסור, מחמוד עומרי ומדריכי המקצוע.

הביקור התחיל בסיור קצר במסגד הגדול בטורעאן, ומשם הגענו לבית ספר חט"ב ב', שם הציג מנהל ביה"ס מר ואאיל דחלה את האני מאמין של ביה"ס ואת העשייה החינוכית, והמשכנו בצפיה של שיעור מורשת ודת האסלאם בנושא: שימוש בטוח באמצעי התקשורת (במסגרת שבוע האינטרנט הבטוח בביה"ס).

המשכנו לבית ספר יסודי ד', קיבלה אותנו מנהלת ביה"ס גב' רוז שעבאן וצפינו בשיעור בנושא "השכנות הטובה באסלאם".

הביקור האחרון התקיים בבית ספר תיכון טורעאן, המנהל מר נאזם זחאלקה הציג את השקפת העולם של ביה"ס והמשכנו בצפייה בשיעור "ערך הצדק בפרשנות הקוראן " בהצגת תלמידי י"א.

בסיכום הסיור השתתף ראש המועצה מר עמאד דחלה והציג את מערכת החינוך בכפר. לסיכום המבקרים הביעו את התרשמותם לטובה מהעשייה החינוכית המרשימה של המורים/מורות, דרכי ההוראה המגוונות (במיוחד השימוש האיכותי במדיה ובתקשוב), מידת התייחסותם לכל תלמיד ותלמידה ולדעותיהם האישיות ויצירת הקשר בין לימודי מורשת ודת האסלאם לחיי היומיום של התלמידים בדגש על משמעות ורלוונטיות. מידת הידע וההשתתפות הפעילה של התלמידים הרשימה אותנו, במיוחד ביכולתם לפיתוח מיומנויות חשיבה ויצירתיות דרך ההבעה המילולית והצגת מסקנותיהם האישיות.

אגף א שפות

אגף א' שפות

ספרדית

טקס ה-11 להענקת פרסים לתחרות לכתיבה יוצרת בספרדית תשע"ח

הטקס התקיים ביום ב' ה-5/2/18 באודיטוריום של ביה"ס לאו באק שבחיפה בהשתתפותם של שגרירים ונספחי תרבות מנציגויות ממדינות דוברות ספרדית בישראל, נציגים בכירים של משרד החינוך, מנהלים, מורים ותלמידים יקרים.

זאת הפעם האחת עשרה ברציפות שאנו מקיימים תחרות זו והפעם הארגון היה ע"י תלמידי המגמה ומורים מאזור הצפון תענוג גדול לראות את ההשקעה המדהימה של צוות המורים ובהתאם לכך את התוצרים הנפלאים של תלמידנו.

ההתרגשות והאווירה הייתה מכובדת וחגיגית לאורך כל האירוע בעיקר בחלק של הענקת הפרסים והקטעים האומנותיים.

ברכות חמות לזוכים המאושרים ולכלל המשתתפים.

רשימת הזוכים ספרדית שפה זרה:

בשירה- אלה פרידלין מבי"ס לאו באק

בסיפורת – אלי יוסופוף מבי"ס אורט לילינטל רמלה

מאמר דעה – איתי שפלפק בתי"ס רעות חיפה

רשימת הזוכים ספרדית שפת אם:

שירה – גל שרון מבי"ס מנור כברי

סיפורת – טל ליאורה בן דוד קונטררס מבי"ס וויצו-הדסים

תעודת הוקרה:

אלקסנדר פיזמן מבי"ס תיכון חדרה

ורד גרנטמן מבי"ס אורט שרת נצרת עילית

בית ספר מקיף ט' מארח משלחת תלמידי בי''ס אינטגרל מאורוגוואי

לפי המסורת של בי"ס מקיף ט' בראשל"צ גם בשנה זו אירחו בתאריך 4/2/18 משלחת של 82 תלמידים מבי"ס אינטגרל מאורוגואי.

האורחים בני נוער, הלומדים ברשת החינוך היהודית מבלים יום עם תלמידי מגמת ספרדית בסדרת פעילויות הכוללים משחקים, מאכלים, מוסיקה ושירה לחיזוק הקשר במסגרת התכנית הייחודית "בתי ספר תאומים"

המשך פעילות פורייה ומהנה למורה גב' תקווה טיטלר, להנהלת בית הספר ולתלמידי המגמה היקרים.

Big picture

ערב תרבות היספנו-אמריקאית בבי"ס עירוני ג' ע"ש מוטה גור- מודיעין

מפגש ייחודי ומיוחד לתלמידי מגמת ספרדית שכבת י"ב והוריהם. ערב של מוסיקה, מאכלים מקוריים וריקודים מסורתיים.

אחראים לארגון הערב רכזת המגמה הגב' סנדרה ריסין ותלמידי שכבת י"ב.

יישר כוח לכל המעורבים שתרמו להצלחת היוזמה.

צרפתית

"אקול-נט" - הבית ספר הווירטואלי לתלמידים הניגשים לגרות בצרפתית

זו השנה השנייה שהפרויקט אקול-נט יוצא לדרך והוא זוכה להצלחה רבה .

מה זה בכלל אקול-נט ?

אקול-נט הוא בית ספר וירטואלי שבו מתקיימים שעורים סינכרוניים וא-סינכרוניים המיועדים לתלמידי יא' ויב' הניגשים לבגרות בצרפתית 5 יח''ל.

הבית ספר הווירטואלי נועד לתת מענה לתלמידים הניגשים לבגרות באותה שנה ובין היתר, ללומדי צרפתית שזוהו כ"תלמידים בודדים" כלומר תלמידים שבבית ספרם לא נפתח מקצוע מורחב צרפתית. אקול-נט מאפשר לכל התלמידים לקבל שיעורי תגבור והעשרה באופן וירטואלי .

השעורים המוצעים מגדילים את הזדמנויות הלמידה של כל תלמיד ותלמיד ללא תלות במקום ,הם מאפשרים למידה משמעותית, ובסופו של דבר תורמים להבאת תלמידים רבים להישגים גבוהים ב-5 יחידות לימוד בצרפתית.

Ecole-Net מציע לכל התלמידים, להרחיב את גבולות הכיתה ולהוסיף שעות חשיפה עם המקצוע.

הפלטפורמה נבנתה בסביבת מודל , בצורה אטרקטיבית.

התוכן מתייחס לנושאים המרכזיים של תכנית הלימודים לבגרות: ספרות, אוצר מילים, הבנת הנשמע, דקדוק, הבעה בכתב והבעה בעל פה,....

בנוסף לכך ובכדי לפתור את בעיית הבדידות, בתדירות של פעם בשבועיים פותחים חדר יע''ץ עם הרשמה מראש: התלמידים יכולים לבקש הסבר נוסף על כל נושא שהתקשו להבין בשעורים.

הפרויקט חדשני ביותר:

מורים מצוינים מלמדים תלמידים בכל רחבי הארץ.

התכנים מוצגים בצורה אינטראקטיבית ואטרקטיבית, בצורה שהתלמידים אוהבים.

התרגילים והפעילויות הם מגוונים וייחודיים.

התלמידים מקבלים משוב מידי לכל תרגיל ותרגיל

הפרויקט מפתח אחריות ואוטונומיה בקרב הלומד במובן שהוא מחליט מתי להתחבר ואיזה תרגיל הוא רוצה לעשות. זה גם דורש ממנו לעשות משוב על תהליך למידה שלו.

Big picture

הפיקוח על הוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

מפגשים ומעגלי שיח עם מורי השפה הערבית בשלב העל-סודי

בשבוע שעבר התקיימה סדרת מפגשים לימודיים ומעגלי שיח בנושא "שיטות הוראה ולמידה ליחידות אוריינות קריאה דיגיטלית", של מפמ"ר השפה הערבית במגזר הערבי והבדואי, ד"ר ראויה בורבארה עם מורי השפה הערבית בכיתות ט+י. במפגשים הועלו האתגרים והקשיים העומדים בפני המורים, כמו כן, ד"ר ראויה בורבארה הדגימה הוראה של טקסט דיגיטלי, ממאגר המשימות בדגש על אסטרטגיות חשיבה.

המפגשים התקיימו בין השעות 14:00-16:00 במועדים להלן:

מחוז הצפון- יום שליש 30/1/2018, באשכול פיס, בעיר טמרה.

מחוז חיפה- יום רביעי31/1/2018,בבי"ס תכון אלאהליה בעיר אום אלפחם.

מחוז מרכז ותל-אביב- יום חמישי 1/2/2018, בבי"ס למדע וטכנולוגיה מכללת עמל, בעיר טייבה.

בנוסף מתוכנן מפגש למורי מחוז הדרום- יום רביעי 7/2/2018, במרכז פסג"ה תל-שבע.

Big picture

ביקור מפמ"ר השפה הערבית בבתי-ספר

ביום שלישי 30/1/2018 נערכו ביקורים של מפמ"ר השפה הערבית בליווי המדריכות לשני בתי-ספר תיכוניים בעיר שפרעם: מקיף א' ומקיף ג'", וביום חמישי 1/2/2018 נערך ביקור לבי"ס תיכון אבן-סינא בכפר קאסם.

במהלך הביקורים נכנסו המבקרים לשיעורים, כאשר המפמ"רית לימדה שיעור לכתה אחת והשתתפה בישיבת צוות השפה הערבית.

עברית

כינוס השפה העברית בראשון לציון - לשון ראשון: מכ"ט ועד כעת - 70 שנה של עברית ישראלית

מושב המורים לעברית במסגרת כינוס לשון ראשון הציג השנה "כניסות" שונות לחיקה של הלשון העברית. את חלקו הראשון של הכינוס פתחה צלילה באו, בתו של איש האינמציה, המאייר והגרפיקאי ניצול השואה, יוסף באו. יוסף באו חקר את המילים בעברית בדרכו המיוחדת, החדה, הרגישה והשנונה, ופרסם את הדברים בספרו "ברית מילה". צלילה והדסה באו, המנהלות את מוזיאון יוסף באו בתל אביב, מיטיבות להעביר בהרצאותיהן את דמותו הססגונית, ההומוריסטית והייחודית של אביהן יוסף באו.

בחלקו השני של הכינוס הציג החידונאי ומחבר התשבצים, ליאור ליאני, טיפים לפותרי תשבצי היגיון מתחילים. העקרונות שהציג, החידות ומשחקי המילים עשויים לתרום מאוד להוראה חווייתית בשיעורי עברית ולפיתוח החשיבה.

בהמשך ניהל מפמ"ר עברית, תומר בוזמן שיחה עם קריין החדשות ואיש התקשורת, שיבל כרמי מנצור. השליטה בעברית חיונית לעבודתו של כרמי מנצור כקריין, כמגיש חדשות וכמנחה. מעניינת במיוחדת זיקתו לשפה העברית והאופן שבו למד אותה כמי שהעברית איננה שפת אימו. מדבריו היה אפשר להפיק תובנות חשובות ביותר בכל הנוגע להוראת עברית לתלמידים אשר אינם דוברי עברית מבית.

לראשונה בכינוס זה הציגו שתי תלמידות בוגרות את עבודות הגמר שכתבו במהלך לימודיהן בתיכון. במסגרת כתיבת עבודות הגמר בחרו התלמידות לכתוב בנושאי הלשון העברית:

גאיה ערוסי, בוגרת פנימיית כפר גלים, זכתה בפרס גור אריה של המנהל לחינוך התיישבותי על עבודתה הסלנג הפנימייתי בפנימיית כפר גלים.

עמרי גנשרוא, בוגרת התיכון למדעים ולאומנויות בירושלים, זכתה במקום הראשון בתחרות המדענים הצעירים לשנת 2017 על עבודתה חידושים לשוניים בספרות הישראלית העכשווית וסוגי החידושים - עיון בלשני סגנוני בספריהם של דויד גרוסמן ואשכול נבו.

שתי החוקרות הצעירות קיבלו תעודת הערכה החתומות על ידי ד"ר משה ויינשטוק, יו"ר המזכירות הפדגוגית, משה זעפרני, מנהל אגף השפות ותומר בוזמן מפמ"ר עברית. התרגשות רבה נרשמה בנוכחותה של חוקרת הלשון הוותיקה והמוערכת, פרופ' מאיה פרוכטמן, שהגיעה במיוחד לכבד את שתי הבנות. פרופ' פרוכטמן הנחתה את עמרי גנשרוא בכתיבת העבודה ושפטה את עבודתה של גאיה ערוסי.

את היום כולו פתחו בברכות ד"ר משה ויינשטוק ומשה זעפרני. ד"ר ויינשטוק שיתף בחוויות הקריאה הראשונות שלו כילד וכנער עת הוקסם מהסיפורים ומשפתם. משה זעפרני הביא דברים שנשא הסופר המנוח, חיים גורי, בכינוס באקדמיה ללשון העברית. ויינשטוק וזעפרני שיבחו את המורים ואת המדריכים על עבודתם המבורכת וקראו להם לקחת חלק במיזמי הכתיבה בעברית.

Big picture

אגף א אמנויות

הפיקוח על החינוך המוזיקלי

בתי ספר מנגנים עם פנים לקהילה מנגנים ביער ראש העין

הפיקוח על החינוך המוזיקלי רואה חשיבות רבה ומעודד שיתופי פעולה בין בתי -הספר וגופי הביצוע הנמצאים בזירות הפיקוח השונות לבין הקהילות מחוץ לכותלי ביה"ס. ממשקים אלו מעצימים את תהליך הלמידה, מעלים את המוטיבציה בקרב התלמידים ומהווים חלק חשוב מלמידה משמעותית של מקצוע המוזיקה.

דוגמא למפגש מוצלח מסוג זה ניתן לפגוש גם בעיר ראש- העין, השייכת למחוז המרכז תחת פיקוחה של אורנה חריטן- המפקחת על החינוך המוזיקלי במחוז- בה מתקיים מידי שנה טיול מוזיקלי ביער ראש העין. כחלק ממסורת הקיימת כבר 10 שנים, יוצאים ביום שישי הסמוך לט"ו בשבט בתי- הספר המנגנים והשרים בראש העין אל הטבע ומופיעים בפינות חמד שונות של מסלול ההליכה בתוך היער. תושבי העיר מטיילים בטבע וזוכים ליהנות מצליליהם של ההרכבים השונים הכוללים: מנדולינות, כלי נשיפה, כלי קשת וחליליות. החיבורים בין מוזיקה לטבע, בין תלמידים נגנים לקהילה מעצים את החוויה וההנאה ואת הערך המוסף של מפגש מעין זה.

בכתבה מתוך אתר "זמרשת" המקושרת למסמך זה מופיע הרכב החליליות של בי"ס אפק בניצוחה של המורה למוזיקה דבורה הירש.

Big picture

היכנסו לכתבה "הפתעת חליליות וזמר" מוקדם ביער באתר זמרשת.

אגף א לפיתוח פדגוגי

תהליכי שינוי המתחוללים בעולם - מפגש סינכרוני למדריכים ארציים

כחלק מהשתלמות המדריכים הארציים, התקיים שבוע שעבר מפגש סינכרוני, בהובלת האגף לכלל המדריכים מכל אגפי המקצועות שעסק בתהליכי השינוי המתחוללים בעולם ובמערכת החינוך בתקופתנו ובכיוונים פדגוגיים מתאימים. שמענו הרצאה מרתקת מפי אבי ורשבסקי, מנכ"ל MindCET, על השימוש המאסיבי בטכנולוגיה בקרב מבוגרים וילדים בחיי היומיום שלהם וכתוצאה מכך על השינויים באופי הפדגוגיה והטכנולוגיה החינוכית. לדבריו, השינוי בתפיסת הטכנולוגיה החינוכית דומה מטאפורית למעבר מנסיעה בשביל עפר צדדי לנסיעה באוטוסטרדה. ההרצאה נתנה השראה למדריכים המעורבים בהובלת תהליכי שינוי פדגוגיים במערכת, ועל כך תודתנו לאבי!

לאחר מכן התנסינו "על קצה המזלג" בהוראה מפורשת של אסטרטגיות חשיבה. נחשפנו למסמך אסטרטגיות החשיבה ("החוברת הסגולה") והתמקדנו באסטרטגיית "שאילת שאלות" ככלי להרחבת והגמשת החשיבה. המפגש היה הזדמנות לכולנו לחדד את המושגים, החשיבה והכלים הקשורים לעבודתנו הרציפה בשטח.

את הלמידה המשותפת בהשתלמות נמשיך ביחידות א- סינכרוניות בקבוצות אגפיות.

נזכיר כי השתלמות המדריכים פועלת במודל המקוון "איחוד מול ייחוד" והיא תוצר שיתוף פעולה בין האגף ואגף עובדי הוראה בתפקידי הדרכה. בהצלחה לכולם!

מצורפים תוצרים שיתופיים שנבנו במהלך המפגש:

Big picture

למידת עמיתים בפורום תוכניות לימודים

מידי חודש בחודשו חברי פורום תוכניות לימודים מתכנסים, לומדים ומחכימים יחדיו. מפגשי הפורום בשנה זו מתמקדים בלמידת עמיתים ומהווים פלטפורמה משמעותית ללמידה ולהתפתחות מקצועית ואישית. במהלך המפגשים חברי הפורום חולקים אתגרים, הזדמנויות, קשיים וידע, ויותר מכך מספקים תמיכה אישית ומקצועית האחד לשני.

במפגש הפורום האחרון הקשבנו קשב רב להרצאתם של יורם אורעד וד"ר רוחמה ארנברג, שעסקה בשאלות הנוגעות לפיתוח והבנייה של מיומנויות בטווחי הגיל השונים.

יורם הביא לפני חברי הפורום סקירה מרתקת של הבניית מיומנויות בתוכניות לימודים מהעולם, סקירה שהובילה לדיון מעניין בקרב חברי הפורום, שימשיך ויתקיים במפגש חודש מרץ... בחלקה השני של ההרצאה.

עוד במפגשי הפורום בשנה זו, דיון ולמידה המבוססים על העשייה של אנשי תוכניות לימודים: תהליכי פיתוח תוכניות לימודים, ניהול התהליכים, אתגרים, הצלחות וקשיים בתהליכים הללו ועוד.

נמשיך לעדכן ולשתף...

Big picture

הצגת 'תיק תוכניות לימודים לעובדי הוראה' למדריכים מובילים ולמפקחים מהמגזר הערבי

תיק תוכניות לימודים הינו כלי מקוון המרכז את תוכניות הלימודים תוך הצגת הידע, המיומנויות, הערכים וחומרי הוראה-למידה-הערכה, והוא מהווה רובד נוסף ביישום הלמידה המשמעותית.

לאחר השלמת שלב בניית תיק תוכניות לימודים לחטיבות הגיל: גן, בית הספר היסודי וחטיבת הביניים, החל תהליך החשיפה וההטמעה במפגשים עם גננות, מורים, מדריכים ובעלי תפקידים במערכת החינוך.

ביום שני, 05.02.18, נערך מפגש מדריכים מובילים ומפקחים מהמגזר הערבי, ביניהם אימן זועבי, מפקח פדגוגיה דיגיטלית במגזר הערבי, ובו הוצג תיק תוכניות לימודים לעובדי הוראה.

לאחר הצגת התיק נערכו סדנאות בהנחיית הצוות המוביל את פיתוח הכלי: זהבה שמש, מפתחת הכלי, אתי זהבי יוסף מאגף התקשוב ורונית שוחט מאגף א' לפיתוח פדגוגי, שכללו משחק קלפים להיכרות עם התיק והתמצאות בו, ורעיונות לשימוש בתיק בעבודת המדריך.

Big picture

אגף א מדעים

ביולוגיה

תחרות הצילומים "ביולוגיה מבעד לעדשה" - שלב הגמר

תחרות צילומי טבע "ביולוגיה מבעד לעדשה", המתקיימת במסגרת האולימפיאדה ה 21, הגיעה לשלב הגמר!

הצילומים מציגים תופעות ביולוגיות – אקולוגיות הקשורות ליצורים בבית גידולם וכן יחסי גומלין בין יצורים. כל התמונות צולמו בארץ על ידי תלמידים בחטיבה העליונה הלומדים ביולוגיה.

15 צילומים שנבחרו בקפידה על ידי צוות מקצועי הגיעו לשלב הסיום ומוצגים לקהל הרחב.

עזרו לנו לבחור את הצילום הטוב ביותר מבין אלו המוצגים בפורטל התלמידים.

בחירת הקהל תשוקלל עם בחירת השופטים.

לכל תמונה 5 כוכבים. הדירוג הוא 1-5 , הספירה היא מימין לשמאל כאשר נגיעה בכוכב הראשון מימין = דרגה 1 לצילום, ונגיעה בכוכב השמאלי = 5.

שימו לב לכך כי לאחר הסימון אין אפשרות לתקן, הבחירה נשמרת אוטומטית וניתן לצאת מהאתר.

ניתן להצביע ממחשב או ממכשיר סלולארי, הצבעה אחת בלבד מכל מכשיר

מוזמנים להיכנס לקישור ולדרג את התמונות.

הצביעו ותשפיעו!! מועד אחרון להצבעה 16.2.18

כנס תלמידים לציון יום הסרטן הבינלאומי

ביום ראשון י"ד בשבט תשע"ח, 4 בפברואר 2018 השתתפו כ- 200 תלמידים לביולוגיה, כימיה, ביוטכנולוגיה ואמנות מחמישה תיכונים בכפר סבא, בכנס לציון יום הסרטן הבינלאומי.

את היום הובילה רויטל נאמן יהל, מנהל אשכול הפיס בכפר סבא ומורה לביולוגיה בעברה, בשיתוף עם מחלקת החינוך של כפר סבא והאגודה למלחמה בסרטן בכפר סבא. היום התאפיין בשיתוף הפעולה עם מחלקת החינוך והאגודה למלחמה בסרטן שהניב יום מעניין ומגוון להעלאת המודעות מצד אחד וחשיבה פעילה על דרכי מניעה ופעולה מצד שני.

שילוב הרצאות של מומחיות בתחומן - ד"ר אביטל פאטו בן ארי, מקדמת בריאות באגודה למניעת הסרטן, פרופ' כרמית לוי מהמחלקה לגנטיקה באוניברסיטת ת"א ומאיה בן דויד, ליצנית רפואית, שהתייחסו לנתונים, לגוף ולנפש, שיתוף תלמידים ממספר תחומי דעת – ביולוגיה, כימיה, ביוטכנולוגיה ואמנות, ממספר בתי ספר בעיר וגיוון בפעילויות, החל מהרצאות המומחים שהיוו בסיס לשיח בשולחנות עגולים וכלה בהצגת תוצרים של מהשולחנות

כך נפסיק לפחד מהבגרות במתמטיקה

לרפורמה שהוביל משרד החינוך בתחום לימודי המתמטיקה יש תופעת לוואי: מתן יחס אישי לכל תלמיד הפך למשימה קשה. מאמר של מוהנא פארס כפי שהתפרסם בThe Marker –

על פתרונות טכנולוגיים שנועדו כדי לתת מענה אישי להתקדמות של תלמידים ב5 יח"ל מתמטיקה.

אגף א' חברה ורוח

יום למידה וסיור בכנסת של מורי החקר- אזרחות- רב מגזרי

השבוע ביום שלישי ה 06.02.2018 התקיים יום עיון בכנסת למורי האזרחות בתכנית 'תמ"ר חקר אזרחות'

הגיעו למעלה מ 80 מורים שמשתתפים בשלוש השתלמויות שונות שאנו מקיימים השנה.

המפמ"ר יעל גוראון פתחה את היום בברכה אישית למורים.

יום העיון נתן הזדמנות מצויינת למורים להפגש עם חוקרים ממרכז המידע של הכנסת, ארכיון הכנסת ואתר האינטנרט של הכנסת, וללמוד הלכה למעשה על השימוש שניתן לעשות במידע שמופרסם על ידי הכנסת, לטובת המורים המנחים את עבודות החקר, ולתלמידים שכותבים עבודות חקר ופרויקטים במסגרת לימודי האזרחות.

תלמידי התכנית בבתי הספר בארץ עושים שימוש נרחב במידע שמפורסם על ידי הכנסת בעבודתיהם, הביקור היה מעניין ופורה ותרם רבות למורים להבנה מעמיקה יותר של אופן השימוש במאגרי המידע ודרכי איסוף המידע בכנסת. בנוסף זכו המורים לסיור מלמד ומעשיר במשכן.

בסיום הביקור התקבלו תגובות חמות מהמורים המשתתפים

תודה למארגן הסיור תמיר לוי סבג ולמדריכי תמ"ר אזרחות השותפים להובלת התכנית נעמה קוניץ, שאדי הייב וורוד סבאח

Big picture

גאוגרפיה אדם וסביבה

חידונים מחוזיים בחידון "סובב ישראל 70" – מוזמנים לשלב הארצי 13.3.18

ביום שלישי 6.2.2018 נערך ב-4 מוקדים ברחבי הארץ שלב החידון המחוזי "סובב ישראל 70" חוויה גאוגרפית ואירוע שיא לתלמידי גאוגרפיה-אדם וסביבה בחטיבות הביניים. 12 המצטיינים יעלו לשלב הגמר הארצי והחגיגי שייערך בירושלים ביום שלישי 13.3.2018. החידון עוסק בגאוגרפיה וסביבה בישראל בדגש על 70 שנה למדינת ישראל – נופי נוף ומורשת, הישגיה של המדינה ב-70 שנות קיומה בתחומים מגוונים: פיתוח ההתיישבות, נופי נוף ומורשת, הישגים בתחום המים, החקלאות, התעשייה, הסביבה ועוד.

Big picture

פורום מורים ארצי למורי גאוגרפיה-אדם וסביבה בנושא חידושים וחדשנות

ביום שלישי במחצית השנייה של ינואר נערך ברמת השרון פורום מורים ארצי למורים ל"גאוגרפיה – אדם וסביבה" באשכול פיס ברמת השרון.

לאירוע הגיעו מורים מכל רחבי הארץ להיפגש, להתעדכן ולשמוע על חידושים וחדשנות בשני תחומים עיקריים:

פרופ' עירית עמית, ראש מסלול "תכנון שימור ופיתוח נוף ונכסי תרבות" באוניברסיטת בר אילן, עניינה וסקרנה את המורים בתחום החידושים בתהליכי שימור ופיתוח בכלל ובאזור הכפרי בפרט- מצורפת תמונה.

בחלק השני ריתק את המורים ד"ר אייל יניב מאוניברסיטת בר אילן, בדברו על הנושא "ערים חכמות - יצירתיות וחדשנות במרחב האורבני" – למדנו על ערים חכמות בכלל ועל הנעשה בישראל בפרט. מצורף סרטון אודות רכבת שתמיד מגיעה בזמן – כי היא לא עוצרת בתחנות... קיים כבר אב טיפוס בסין

https://www.youtube.com/watch?v=0DfDOlUXEBo
Big picture

הוראת הספרות

"רוצה רק לומר....."

Big picture

ביום שני 12.2.18 התקיים כנס ספרות לתלמידי מגמות ספרות ברחבי הארץ, ביוזמת "דרך רוח" ובשיתוף החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. נושא הכנס היה "המכתב" כסוגה ייחודית ששנתה פניה מאז מהפכת התקשורת, ובעולם של מייל, וואצאפ וציוץ הוא מעין שמורת טבע המונצחת בעיקר בספרות...

מפגש התלמידים עם אוהבי ספרות אחרים מרחבי הארץ העצים אותם, ונתן לכולנו תחושה של תקווה למדעי הרוח. מראה אולם מלא בתלמידים אוהבי ספרות, שנהנים מקריאה ושמחים לדון בסוגיות ספרותיות, אינו מראה שיגרתי בימינו! זהו נכס שיש לשמרו!

סדר היום של הכנס כלל הרצאות במליאה, ולאחר מכן עבודה סדנאית בקבוצות קטנות. בסיום היום הקריאה חברי קבוצת התיאטרון של רות קנר חלק ממכתבי התלמידים, ואף על פי שראו אותם בפעם הראשונה, העמידו סיטואציות מתואמות ביניהם באופן מופלא ומלא הומור. היה יום מרגש ומוצלח!

תמונת הרקע

אדוארד מאנה, שני ורדים על מפת השולחן

Édouard Manet Two Roses on a Tablecloth1882-83


מאנה, שהיה חולה מאד בערוב ימיו קיבל מחבריו המבקרים פרחים. שני הורדים האלו מהדהדים את אקורד הסיום של חייו. הוא נפטר שבוע לאחר סיום הציור.


הציור מוצג במוזאון לאמנות מודרנית בניו יורק. MOMA

רשיון: public domain פרויקט ויקימדיה