מנהרת הזמן 4

שי בלדב

ההיבט היסטורי

הסיפור מתייחס לתקופה לפני קום המדינה, בשנת 1947, לפני 69 שנים.


ציר זמן

2016 --------------------1947 --------------------------- 0
מושגים חשובים מהספר:


העפלה: ההעפלה (קרויה גם עלייה בלתי-לגאלית ועלייה ב') הייתה התנועה לכניסה בלתי חוקית של יהודים לארץ ישראל בדרכי הים והיבשה וב-1947 גם בדרך האוויר, אשר אורגנה על ידי היישוב העברי בתקופת המנדט הבריטי משנת 1934 ועד הקמת מדינת ישראל ב-1948 (כניסתם של יהודים לתחומי הארץ באופן בלתי מאורגן החלה מאז מלחמת העולם הראשונה, כאשר הונהג ממשל צבאי בריטי ואף קודם לכן, אך ההעפלה המאורגנת החלה ב-1934)‏[1]. היא כונתה גם עלייה ב', משום שנעשתה בד בבד עם העלייה החוקית שנמשכה באותה עת על פי תקנות ההגירה החמורות שנקבעו על ידי ממשלת המנדט הבריטית.


צבר: צבר היא מילת סלנג, שהפכה לחלק מהשפה העברית התקנית, המשמשת לתיאור יהודי יליד ישראל, בעיקר בתקופת קום המדינה. כמילת סלנג היא בוטאה במלעיל, אך כמילה תקנית היא מבוטאת במלרע.

המילה נגזרה משמו העברי של קקטוס מקסיקני הנפוץ בישראל - צבר מצוי. ההשוואה לצמח המדברי הקוצני, שפריו המתוק והרך מחופה קוצים, מרמזת שהישראלי הצבר מחוספס ו"קוצני" כלפי חוץ אך רך ומתוק מבפנים. בנוסף, השוואה זו משמשת כמטאפורה לקליטתו של צמח הצבר במרחב הישראלי, אשר עלתה כה יפה, עד שהוא נעשה לאחד מסמלי המקום של ארץ ישראל‏.


פלמ"ח: הפלמ"ח (ראשי תיבות: פלוגות המחץ), היה הכוח הצבאי המגויס של ארגון "ההגנה", ששימש כצבא של המדינה היהודית בדרך, בארץ ישראל בשנים 1941–1948.


הפלמ"ח הוקם ב-15 במאי 1941, על בסיס סגל פיקודי של אנשים שפעלו כבר יחד במסגרת "הפלוגה הנודדת" ו"פלוגות השדה" בסוף שנות ה-30, תחת פיקודו של יצחק שדה. הוחלט כי כוח זה יפעל בשיטות של לוחמה זעירה, יסייר, יפעל לחבלה, גישוש ותקיפה, ו"יכין את השטח" לקראת המתקפה הנאצית, אם וכאשר זו תבוא. את הפיקוד על היחידה החדשה קיבל יצחק שדה, שהיה כפוף ישירות למטה הכללי של "ההגנה".


בשלבים הראשונים של מלחמת העצמאות היוה הפלמ"ח את עמוד השדרה של הכוח הצבאי של היישוב, מילא תפקיד מרכזי בקרבות בצפון ובמרכז, ונשא בעיקר עול הגנת הנגב, עד שצבא ההגנה לישראל סיים להתגייס ולהתארגן ללחימה. לפלמ"ח הייתה גם תרומה חשובה בתחומים אחרים כמו המאבק בשלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל, ההעפלה והעלייה לארץ ישראל, ההתיישבות, התרבות והספרות העברית והזמר העברי.


הפלמ"ח יצר הווייה ייחודית של לוחמים, חלוצים ומפקדים, אשר התגלמה בדמויות כגון יגאל אלון או יצחק רבין. עם הקמת המדינה וצה"ל ב-1948, פורק מטה הפלמ"ח ויחידותיו שולבו בשורות הצבא הסדיר.


השפעתו של הפלמ"ח על תולדותיה של מדינת ישראל, על תרבותה ועל ההיסטוריה שלה, חורגת מתרומתו הצבאית, החשובה כשלעצמה.

ההיבט הספרותי

תקציר העלילה: דן, הדמות הראשית בספר, הגיע לביקור אצל ידידתו הטובה, שרון, שרון רוצה לנסוע עם חברתה לצימר בצפון, הוריה אומרים לה שהיא רק בת 10 והיא לא אחראית מספיק בשביל לנסוע לצפון בלי השגחת מבוגרים.

לאחר זמן רב, דן מצליח סוף סוף לשכנע את שרון ללכת איתו למנהרת הזמן.

הם נכנסים לתוך המנהרה ומגיעים לבית של משפחה צעקנית, משפחה שלא מרשה לביתם ירדנה לנסוע לנסוע לניצנים לפעילות עם המורה לספורט, שהיתה בעצם הסוואה לפעילות להעלאת מעפילים.

לבסוף שרון ודן נכנסו הביתה והצליחו להוציא את ירדנה מן החדר הנעול.

ירדנה הובילה אותם למשאית בה היו נוסעים מכל רחבי הארץ שרצו לעזור למעפילים, הם נסעו לחוף ניצנים. בחוף הם ראו ספינת מעפילים שעלתה על שרטון ויהודים שירדו על ספינות גומי.

בעקבות פקודה של אחד מהארצישראלים, הוחלט לעשות מדורה ולזרוק בה את תעודת הזהות של כל אזרח בשביל שהבריטים לא יוכלו לזהות את המעפילים ויצטרכו לנחש, לכל מעפיל הייתה הדרכה להגיב "לשאלון" של הבריטים: "אני ישראלי בן ישראל, נולדתי בארץ ישראל"

לבסוף רוב המעפילים הצליחו להתיישב בארץ.
דן- הדמות הראשית בסיפור, הסיפור מסופר מנקודת מבטו של דן, לפי הספר דן בחור רגיש, אמיץ ופעלתני.
מידע על גלילה רון פדר עמית:


גלילה רון-פדר


מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אתר כנפיים


גלילה רון-פדר נולדה בשנת 1949, גדלה בחיפה, ולמדה ספרות ומקרא באוניברסיטה. במשך 7 שנים שימשה אֵם אומנת ל- 12 נערים, בנים למשפחות הרוסות. רון-פדר היא סופרת פורייה ביותר. היא כותבת מילדותה, ומשנת 1971 ועד היום פרסמה למעלה מ-200 ספרים, בעיקר לילדים ולנוער.

עיקר פרסומה בא לה בעקבות כתיבתן של סדרות שזכו לפופולריות מרובה אצל ילדים ובני נוער. בין הסדרות בולטת הסדרה על חייו של ציון, נער מבית שאן הגדל במשפחה אומנת חיפאית, סדרת "כס"ח", "מנהרת הזמן", "עירית" והסדרה הפופולרית הכוללת עשרות ספרים המספרים את עלילותיו של ג'ינג'י, הילד הבלש. בנוסף, כתבה גם ספרים ביוגרפיים על דמויות היסטוריות בתולדות עם ישראל, כמו יאיר שטרן ומשה דיין. חלק מן הספרים שכתבה גלילה רון-פדר עובדו להצגות, לסרטים ולסדרות טלוויזיה. היא זכתה בפרסים רבים, ביניהם "אות מסך הקסם".

שיחת נפש: גלילה רון פדר עמית

נקודה אישית

1.למדתי מהספר על הקושי בעליית המעפילים לארץ, אהבת המדינה ורצונם של התושבים להעפיל לארץ ולחיות פה. והמשטר הבריטי הנורא שעשה המון בעיות לישראלים.

2.מה שאהבתי בספר הוא ה"מלחמה" של המעפילים להתיישב בארץ ולבנות חיים חדשים.

מה שריגש אותי בספר הוא עזרתו של דן ליעקב המעפיל בכך שסייע לו לא להישלח למחנה הגירוש בקפריסין.

מה שהפתיע אותי בספר הוא אומץ ליבו של הרב חובל לעלות על שרטון בשביל המעפילים.

מה שנגע לליבי היא אהבת הארץ המתוארת בספר מצד כל הדמויות.

נהנתי מאוד להכין את העבודה :)

שי