האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

ינואר 2016 (20) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

ה. ל. ה במשמעות הוקרה-למידה-העצמה

הביטוי ה.ל.ה משמש בשפת החינוך לקיצור של משולש המילים: הוראה, למידה והערכה.

ברוב מסמכי החינוך ובכללם מסמכי הרפורמה ללמידה משמעותית נעשה שימוש רב בביטוי זה שכן המשולש הוראה-למידה-הערכה מהווה את לב התהליך הפדגוגי וכל התערבות באחת מצלעותיו משפיעה על שתי הצלעות האחרות.

השבוע נקיים לראשונה כנס של כל מדריכי המזכירות הפדגוגית שקראנו לו כנס ה.ל.ה. במשמעות הוקרה, למידה והעצמה.

המדריכים של המזכירות הפדגוגית מהווים את המניפה של הוראת כל תחום דעת. הם אלה שמסייעים בגיבוש מדיניות תחום הדעת, בפיתוח חומרים, בפיתוח מקצועי, בהדרכת מדריכים, מרכזי מקצוע ומורים. יש ביניהם המתמחים בנושאים פדגוגיים כמו פיתוח חשיבה, למידה בדרך חקר, חלופות מגוונות בהוראה למידה והערכה, פדגוגיה דיגיטלית, שילוב ערכים ועוד.

עבודתם של המדריכים לא תסולא בפז. רוב הזמן הם נמצאים בצל, עובדים במסירות, חדורי שליחות ורובם משקיעים הרבה מעבר להיקף הפורמלי של משרתם.

הכנס, שיתקיים ביום שלישי, כ"ג בשבט תשע"ו, 2.2.16 במכון ויצמן, יאיר באור הזרקורים את עבודתם. מטרותיו הן להוקיר, להודות ולהעצים את המדריכות והמדריכים וכן לקבל השראה ורעיונות מדרכי עבודה מגוונות, ממיזמים וממסגרות הדרכה שונות.

עודדו את כל המדריכים להשתתף בכנס שבו ללא ספק השלם יהיה גדול מסכום חלקיו.

הזמנה מפורטת נשלחה לכל הסגל הפדגוגי.

לתשומת לבכם: הכנס יתחיל ב 15:30 ויסתיים סביב 18:45

אם טרם נרשמתם ניתן להירשם כאן דרך הקישור

Big image

אגף א' לפיתוח פדגוגי

תרגיל ארצי ללמידה בחירום - מיזם "צו 8 חינוכי" לתלמידי החטיבה העליונה

התרגיל יתקיים בתאריכים 1/2/16- 4/2/16 בין השעות 21:00-16:00

מיזם " צו 8 חינוכי" מופעל במסגרת תרגיל ארצי ללמידה בחירום בהובלת המזכירות הפדגוגית ובשיתוף מנהל תקשוב ומערכות מידע ומטח.

התרגיל מיועד לתלמידי החטיבה העליונה במטרה לשמור על רצף למידה לקראת בחינות הבגרות במצבים בהם לא תתאפשר הגעה לבית הספר. בתרגיל יועברו שיעורים סינכרוניים ברשת באמצעות מערכת ללמידה מרחוק על ידי מורים ומורות מתנדבים. יועברו שיעורים סינכרוניים לתלמידי החטיבה העליונה במגוון תחומי דעת. השיעורים יתקיימו בשעות אחר הצהריים והערב בהתאם למערכת השיעורים שבכל מחוז.

מבקשים מהמורים להירשם לתרגיל מצ"ב קישור הרשמה למורים.
מצ"ב קישור למערכת השיעורים בענן החינוכי.

מצדיעים למורים המתנדבים ומאחלים לכולם הצלחה בתרגיל!

מי ייתן ונדע ימים של שקט ושלווה.

Big image

הפדגוגיה הדיגיטלית במגזר הערבי - הפעלת קהילות למידה במטרה לנהל למידת עמיתים שיתופית בין המורים

בתיאום ובשיתוף פעולה בין אגף א לפיתוח פדגוגי, אגף א חינוך במגזר הערבי, מפמ"רים בתחומי הדעת ואגף טכנולוגיות מידע במִנהל מדע וטכנולוגיה; נפתחו במהלך חודש ינואר, חמש קהילות למידה למורים במודל המשרדי:

  • קהילה בנושא "טעימות בעברית" למורי העברית כיתות א' ו ב'
  • קהילה בנושא "מבדק קריאה וכתיבה" למורי חינוך לשוני ערבית בכיתות א' ו ב'
  • קהילה למורי חט"ב במתמטיקה
  • קהילה למורי חט"ב במדעים
  • קהילה למורי תיכון בהיסטוריה

בקהילות אלה המורים מעלים חומרים רלוונטיים, דנים ומתייחסים לתכנים שהעלו עמיתים, שואלים זה את זה שאלות ומעלים קשיים, מציעים ומציגים פתרונות בפורום, כל זאת תוך לווי מקצועי של מומחה בתחום הדעת של הקהילה.

חינוך גופני

קורס בחינוך גופני למורים עולים חדשים

בימים אלו עומד להסתיים קורס למורים עולים חדשים במכללת קיי בבאר שבע, שבמסגרתו לומדים 13 מורים לחינוך גופני.

הקורס החל באוגוסט 2015 והותאם במיוחד לצרכיהם המיוחדים של המורים-העולים במטרה להסיר חסמים ולקלוט אותם ביתר קלות בחינוך גופני.

מורים אלה אמורים להיקלט במערכת החינוך כמורים לחינוך גופני מיד בתחילת שנת הלימודים התשע"ז.

לימודי הוראת חינוך גופני למורי מזרח ירושלים בשפה הערבית

בימים אלה עומד להיפתח מסלול לימודים מיוחד בשפה הערבית לבעלי תואר ראשון בחינוך גופני המלמדים חינוך גופני במזרח ירושלים ואשר אינם בעלי תעודת הוראה.

הלימודים ייערכו בימק"א בירושלים ע"י מכללת וינגייט ויכשירו כ - 40 מורים לחינוך גופני.

הפיקוח הארצי על החינוך הגופני, הרואה חשיבות רבה בטיוב המערכת, בשיתוף עם מכללת וינגייט, הכינו את תכנית הלימודים המיוחדת על-מנת להבטיח הכשרה מיטבית למורים אלה.

אגף מורשת

מורשת ודת אסלאם: דיאלוג בין- דתי

במסגרת התכנית "מן הבארות", התקיים מפגש למורים יהודים וערביים מכל רחבי הארץ, בהנחיית השייך מחמוד עומרי והרב ד"ר זאב קיציס. ביום ב' 18/01/2016, באכסניית נוער אנ"א חיפה.

נושא המפגש: למה אחים רבים? המפגש כלל הרצאה, סדנא, דיון וסיכומים.

Big image

יום עיון לצוות הדרכה, תרבות יהודית-ישראלית

במסגרת ימי העיון לצוות הדרכה תרבות יהודית-ישראלית התקיים ביקור במוזיאון ישראל בדגש על המוזיאון כמשאב חינוכי וזהותי .

יום העיון הוקדש לקו התפר שבין אוריינות הספר ומרכזיותו בזהות היהודית (כפי שמתבטא בהיכל הספר) לבין הצורך והערך שבשילוב מגוון דרכי לימוד והמחשה יצירתיות עם הספר ואל מול הספר (הממד החזותי, החושי וההפעלתי שמזמן המוזיאון): דגם ירושלים בבית שני ואולמות המוזיאון. היצירה והאומנות החזותית בכללה - על כל מה שהיא כוללת ומייצגת - אינם רק אילוסטרציה וקישוט ל"ספר" (בבחינת "טוב מראה עיניים"), אלא היא מתכתבת עם הספר, מפרשת אותו, ממחישה אותו, ומהווה בעצמה סוג של טקסט שיש ללמוד בהקשר הרחב של תרבות יהודית-ישראלית.

Big image

סדר ט"ו בשבט חווייתי בשכבת ט' בביה"ס שש שנתי לחינוך סביבתי עין גדי,

במסגרת בית מדרש בתרבות ישראל

מיזם "גשר חי"

ביום שלישי התקיים בתיכון המקיף א' בבאר שבע, לימוד ט"ו בשבט בהשתתפות תלמידי שכבות ז' וח' ובהנחיית תלמידי י"ב במגמת תורה שבעל-פה ונאמני מיזם "גשר חי".

התלמידים למדו ולימדו מגוון מקורות העוסקים בתרומתו של העץ בחיינו וחשיבות השימור לדורות הבאים. האווירה הייתה מיוחדת והלמידה מהנה וחווייתית.

הזמנה ליום העיון בתנ"ך לאוכלוסיות מיוחדות. יום העיון יתקיים ב-10.2.16.

Big image

יום שיא בתרבות יהודית ישראלית: עולם בר קיימא – אחריות לדורות הבאים –בית ספר "דורות", מודיעין

בית ספר דורות כולו למד בחברותא על ערכי פיתוח בר קיימא: שכבת ו' למדה על האנלוגיה בין האדם לעץ במגוון טקסטים מתוך ארון הספרים היהודי ואיירו את דמותם האישית כעץ, שכבת ה' צפתה בסרטון על תהליכים ותופעות טבע טבעיים ותהליכים כתוצאה ממעשי ידי אדם ולמדו בחברותא את המדרש מתוך קהלת רבה ז' יג':". תן דעתך שלא תקלקל .. שאם קלקלת – אין מי שיתקן אחריך" , שכבת ד' דנה בדילמה שבין רשות הרבים ורשות היחיד על פי המקור בתלמוד הבבלי מסכת בבא קמא. שכבת ג' צפתה בהצגה שהציגו תלמידי כיתות ו' על "חוני המעגל ועץ החרוב" ולמדו בחברותא מדרש מתוך תנחומא, פרשת קדושים: וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל"... אף על פי שתמצאו אותה מליאה כל טוב, לא תאמרו נשב ולא נטע..." ודנו בקשר בין שני המקורות. שכבת ב' למדה את המדרש "אילן אילן במה אברכך" מתוך תלמוד בבלי. שכבת הגן וכיתה א' למדו על "העץ הנדיב" של סילברסטיין.

הלמידה הבית מדרשית נערכה במקביל ללמידה בבית הספר "סיני" ברוצ'סטר. תוצרי הלמידה שותפו באופן הדדי.

סדר טו בשבט – בית ספר "ניצנים", רמת גן

בבית הספר "ניצנים" ברמת גן נערך סדר ט"ו בשבט מיוחד. הסדר היה לכל תלמידי שכבת ו' לכל תלמידי שכבת ז' והוא נערך בשני סבבים.

במהלך הסדר התייחסו לפירות שמסמלים את הבריאה, העשייה והיצירה.

במהלך הסדר התלמידים הכנו את ההצגה "העץ הנדיב" וכן היה חידון בנושא טו בשבט. בסוף הסדר, כל תלמיד קבל מכתב אישי מהוריו בזיקה לעץ.

Big image

מורשת ודת אסלאם

ביום 20.1.16 התקיים מפגש בבית דור לדור בעיר עפולה. במסגרת תכנית "צועדים יחד לעתיד משותף", אשר משתתפים בה אנשי חברה וחינוך מהחברה הערבית והיהודית ולומדים ביחד על האחר, לקידום חיים משותפים והיכרות, ושיתוף פעולה לעתיד שפניו לשלום ושכנות טובה ולכבד את האחר.

במפגש הרצה שייך עומרי מחמוד
Big image

אגף מדעים

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

אירוע הפרישה לגמלאות של מנהלת תחום מדעים ומפמ"ר למדע וטכנולוגיה גב' שושי כהן

ביום שלישי, ט' בשבט תשע"ו , 19בינואר , 2016 התקיים אירוע פרישה לגמלאות של גב' שושי כהן.

באירוע השתתפו הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה וצוותי הדרכה לדורותיהם, ועדות מקצוע, מרכזי המורים הארציים למדע וטכנולוגיה, ראשי המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי ומשפחתה של שושי כהן.

האירוע המרגש התקיים במטח וכלל דברי פרידה, קטעי נגינה מוסיקליים של מקהלת בית ספר נופים בקרית שלום בתל – אביב, בו למדה שושי בילדותה והרצאה מרתקת בנושא: סייבר, רובוטים, חלל ודינוזאורים מפי פרופ' איציק בן ישראל, ראש המכון האינטר- דיצפלינרי של חקר הסייבר.

פעילויות שבוע החלל הישראלי – 2016

בנוסף לפעילויות המתקיימות במערכת החינוך במסגרת שבוע החלל הישראלי בין התאריכים 31.1.16 עד 4.2.16 קישור

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל מזמינה את הציבור הרחב להשתתף במגוון פעילויות ברחבי הארץ המתקיימות בשבוע זה לציבור הרחב ללא תשלום. באתר משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל בקישור הבא ניתן למצוא את המידע על מגוון הפעילויות בשבוע החלל ומערכי שיעור והפעלה בנושאים הקשורים לחלל שפותחו ע"י משרד המדע הטכנולוגיה והחלל - סוכנות החלל הישראלית:

www.space.gov.il/event-map/1320

http://www.space.gov.il/lesson-plans

כנס הסמכה לבתי ספר ירוקים וירוקים מתמידים - במחוז מרכז

ביום חמישי, ד' בשבט 14.1.16 התקיים כנס הסמכת בתי ספר ירוקים וירוקים מתמידים במחוז מרכז, במרכז לחינוך סביבתי בחירייה. הוסמכו 6 בתי ספר לירוקים מתמידים ו- 32 בתי ספר הוסמכו לירוקים.

בכנס השתתפו בתי ספר ממלכתיים, ממלכתיים דתיים, מהחברה הערבית והמחוז החרדי, בבחינת שבת אחים יחדיו. קישור לסרט " טעימות מהשטח"

כנס הסמכה זה מסכם תהליך דו שנתי של חשיבה תכנון פיתוח והפעלת תכנית לימודים בית ספרית סביב היסוד המארגן - חינוך לקיימות . בתי הספר שהוסמכו לירוק בוועדה נדרשו להציג שישה קריטריונים המזמנים למידה וחקר בנושאים סביבתיים, ערכיים, וחברתיים המשלבים תפקודי לומד בהלימה למיומנויות המאה ה-21. חינוך לקיימות בבתי הספר מזמן יצירת סביבה חינוכית משמעותית עבור הילדים, סביבה המספקת את צרכי הילד בתהליך התפתחות, סביבה המעוררת ליוזמה, לבחירה, להתלהבות, לסקרנות, לפליאה, לנתינה, לתרומה והתמדה תוך הקניית ערכים לאחריות ומחויבות כלפי הסביבה בה אנו חיים.

תוכנית העשרה לתלמידות מצטיינות

ביום חמישי י"א בשבט, 21 בינואר התקיים המפגש הראשון של תוכנית העשרה לתלמידות מצטיינות.

התכנית מתקיימת באוניברסיטת תל אביב, היחידה לנוער שוחר מדע ע"ש דב לאוטמן בשיתוף עם אגף מדעים, הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, חברת "ברודקום" ועמותת Spaceil.

בתכנית השתתפו 35 תלמידות מכיתות ו' – ז' , מבתי ספר שהומלצו על ידי הפיקוח מכל המחוזות והמגזרים. במפגש התלמידות ערכו סדנת הכרות, שמעו הרצאות בנושא מצבי צבירה, אסטרופיזיקה וחלל וקבלו הנחיות להמשך למידה מרחוק.מפגש זה הוא חלק מתכנית שנתית הכוללת מפגשים פנים אל פנים ומפגשי למידה מרחוק שמטרתם העשרה מדעית, העצמה וטיפוח תחושת מסוגלות.

התלמידות היו מאוד נרגשות, נהנו להכיר האחת את השנייה ולהתכונן למשימות הלמידה.

מפגש בנושא חינוך לקיימות עם אנשי חינוך מאמריקה הלטינית

יום העיון התקיים ביום חמישי י"א בשבט 21/1/2016 במלון רמת רחל בירושלים, במסגרת קורס חינוך לקיימות של מש"ב במרכז עפרי. מש"ב זוהי הסוכנות הישראלית לשיתוף פעולה ופיתוח בינלאומי במשרד החוץ אשר מקיימת קורסים בנושאים שונים בשלושה מרכזים בארץ: בחיפה, שפיים ורמת רחל.

הממונה הארצית לחינוך לקיימות, ומדריכותיה הציגו בפני 25 אנשי החינוך את העשייה הרחבה מתרחשת במערכת החינוך במסגרת התכניות השונות בתחום הקיימות בגילאים השונים - מגן הילדים ועד הסטודנטים במכללות.

בין התכנים, הסרטונים וההפעלות שנעשו, הוצגו התכנית המשולבת לחינוך לקיימות ותכנית ההמשך "קיימות בעולם משתנה", תהליכי ההסמכה הירוקה והכנסים, תכניות בינלאומיות ועוד.

הועלו לדיון גם הנושאים ה"בוערים" כמו אקלים קיצון ואבדן מזון.

הנציגים הנ"ל לומדים כלים יישומיים ועל חשיבות החינוך לקיימות ופיתוח בר קיימא והם מיישמים במדינותיהם במסגרת עבודתם . קבוצת המשתתפים הוזמנו להשתתף בטכס הסמכה לבתי ספר ירוקים במחוז ירושלים.

Big image

ארועי ט"ו בשבט- החוות לחינוך חקלאי

אצלנו בחוות לחינוך חקלאי, הקשר של התלמידים אל האילן, אל האדמה ואל האדם נמשך לאורך כל השנה!

האירועים המיוחדים לכבוד ראש השנה לאילנות נערכו לאורך החודש בכלל המחוזות- סדרי ט"ו בשבט, פעילות חקלאית וחשיפה לתוצרי החוות.

מעט מן העשייה בתמונות:

אירוע מחוזי של מחוז צפון מנהלת המחוז ומנהלי החוות בשתילת "עץ משאלות", במעמד צוות הפיקוח של מחוז צפון.

אתם מוזמנים לקרוא על אירוע מיוחד זה בפייסבוק של מחוז צפון

אירוע מחוזי של מחוז ת"א , תערוכה צבעונית וטעימה של תוצרת החוות ובסיומה טקס מרשים לציון חג האילנות. עובדי מחוז חיפה נחשפים לתוצרת החוות לחינוך חקלאי.

תערוכת מו"פ פתוח בערבה

בשבוע שעבר סיירו מנהלי החוות לחינוך חקלאי בתערוכת מו"פ פתוח בערבה תיכונה- תערוכה ארצית המציגה חברות חקלאיות רבות במגוון התחומים- זרעים, בתי צמיחה, מיכון חקלאי, דישון ועוד.

המנהלים ביקרו בביתני התצוגה הרבים וביניהם תצוגת החווה לחינוך חקלאי הפועלת במו"פ ערבה- הזדמנות להכיר בעוצמה החקלאית הקיימת במדינת ישראל!

אתם מוזמנים לבקר בחוות,

גם אחרי ט"ו בשבט אצלנו חוקרים ופורחים!

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה לכל ומרכז המורים חברו יחדיו להוצאת מידעון מוט"לטר ראשון של המקצוע לקראת ט"ו בשבט.

במידעון קישור לפרסום תכנית הלימודים בחוזר מנכ"ל, על פיה החלו ללמוד תלמידי המחזור הראשון שבכיתות י' בשנה"ל תשע"ו. פורט מערך השתלמויות של המקצוע החדש ומתקיים בימים אלו.

צורפו פעילויות חדשות, סוגיות הקשורות לטו בשבט בהקשרים מדעיים ותוך שילוב מיומנויות חשיבה בלימודי מוט"ל, ורוכזו ארועים משמעותיים בתחומי המדע והטכנולוגיה המצוינים בחודש ינואר.

קישור : http://www.mutav.org.il/images/mutal%201.pdf

מדעי הסביבה - תחרות פרס המים של שטוקהולם לשנת 2016

תחרות "פרס המים של שטוקהולם לנוער" היא תחרות לבני נוער הכותבים עבודות מחקר בתחומי דעת שונים בנושא "המים ושימורם" תוך התייחסות להיבטים שונים – מדעי, חברתי, היסטורי, אמנותי.

התחרות נערכת בארץ בחסות ובארגון הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל-אביב, בתמיכת קרן רחל ומנואל קלצ'קי והקרן הקיימת לישראל. הזוכים בתחרות הארצית נשלחים לייצג את ישראל בתחרות בינלאומית הנערכת מידי שנה בשטוקהולם, בחסות בית המלוכה השבדי.

בשנת הלימודים התשע"ה זכו בתחרות סטניסלב רזניקוב, רותם בן דוד וחן זמוסטיאנו, מבית ספר אורט פסגות בכרמיאל, על עבודתם בנושא "מערכת למניעה וטיפול מיידי בדליפות נפט" שנכתבה בהנחייתו של מר ראובן דינוביץ'.

מידע נוסף תמצאו באתר המפמ"ר למדעי הסביבה בקישור

אגף חברה ורוח

תלמידי הפילוסופיה מכל הארץ מוזמנים ליום עיון באוניברסיטה העברית.

יום זה שיתקיים השנה ב- 11/2/2016 ( יום ה') הוא תוצר של שיתוף פעולה בין הפיקוח על לימודי הפילוסופיה, מורי הפילוסופיה במשרד החינוך והחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית.

מטרותיו של יום העיון הן שתיים :

א. לתת לתלמידי הפילוסופיה חוויה של הקשבה להרצאות בנושאים המעניינים אותם מפי מרצים באוניברסיטה, שזהו תחום התמחותם.

ב. להפגיש את תלמידי הפילוסופיה לדיון בקבוצות מעורבות של תלמידי פילוסופיה מכל הארץ.

נושאו של יום העיון השנה יהיה "אדם וזמן- תודעה ומשמעות". נושאו של יום העיון וסדר היום נקבעו ע"י הפיקוח על המקצוע והחוג לפילוסופיה.

ביום זה, התלמידים יקשיבו לשתי הרצאות בנושא, שיינתנו ע"י מרצי החוג במליאה. לאחר מכן, הם יתכנסו לדיונים על מה שהם שמעו ב- 12 קבוצות. את הדיונים בקבוצות ינחו ארבעה ממורי הפילוסופיה מתחום הדעת – פילוסופיה ושמונה תלמידים לתארים מתקדמים של החוג לפילוסופיה. לאחר הדיונים בקבוצות, יעלה תלמיד מכל קבוצה אל הבמה ויציג שאלות חדשות שעלו בקבוצה שלו . המרצים יתבקשו להשיב לשאלות אלה.

ימי עיון של תלמידי פילוסופיה במתכונת זו נערכים באוניברסיטאות השונות מזה מספר שנים, בשנים האחרונות הם נערכים באוניברסיטה העברית.

Big image

"גאוגרפיה – אדם וסביבה"

ביום שני, ט"ו בשבט (25.1.16) חגגנו יחד עם Google והחברה להגנת הטבע את השקת "שביל ישראל ב - google street view".

השביל נוצר על ידי החברה להגנת הטבע, ונחנך באביב 1995. צילומו על ידי חברת google הושלם לאחרונה, והצילומים הוצגו לשימוש הציבור הרחב על גבי הפלטפורמה Google Earth באמצעות Google Street View.

לקראת ט"ו בשבט הועלו לאתר מפמ"ר "גאוגרפיה – אדם וסביבה" הצעות לפעילויות מתוקשבות להכרות עם "שביל ישראל". שפותחו לבתי הספר היסודיים והעל יסודיים. קישור

מורים רבים הקדישו ביום זה ובמהלך השבוע שעת לימודים חווייתית בסביבה פנורמית, חדשה, חדשנית ודינמית - למידה משמעותית במיטבה בהלימה ללימודי הגאוגרפיה של ישראל.

לאלה שהסתגרו בבתיהם בעקבות מזג האוויר הסוער - זו הייתה הזדמנות לפעילות וירטואלית, אותנטית ורלבנטית.

מדעי החברה והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

חופש ביטוי - כן! הסתה- לא !

כ- 35 חברי כנסת חברו ביום חמישי האחרון, י"א בשבט תשע"ו, 21.1.16 ליוזמה משותפת של כנסת ישראל ומשרד החינוך .

במסגרת יוזמה זו שולבו חברי כנסת, מכל רחבי הקשת הפוליטית, בבתי ספר ברחבי הארץ בהם שוחחו עם התלמידים על נושא חופש הביטוי וגבולותיו. בין היתר דנו חברי הכנסת עם התלמידים בצורך להבחין בין ביקורת ומחאה לגיטימית לבין הסתה, עמדו על הסכנות האורבות לחברה דמוקרטית בגין חציית הגבול שבין חופש הביטוי הלגיטימי לבין ביטויי הסתה ובחנו את משמעות האחריות האישית של כל אזרח להימנע מהשמעת ביטויי הסתה ולהביע התנגדות להם.

שיבוץ חברי הכנסת תואם עם מנהלי המחוזות, המפקחים והרפרנטים של המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במחוזות.

התאריך שנבחר היווה חלק מציון אירועי יום הולדתה של כנסת ישראל (שנוסדה בט"ו בשבט).

תקוה ישראלית בחינוך- מקדמים שיח והדברות בין קבוצות בחברה הישראלית

ביום ד, ג' בשבט תשע"ו, 13.1.16 התכנסו למפגש משותף וייחודי מפקחים מטעם האגף העל יסודי מכלל מחוזות המשרד , מדריכים ארציים ורפרנטיים של המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים, נציגי בית הנשיא , נציגי האגף לתכנון ואסטרטגיה ונציגת מפרש למפגש משותף לקראת ארגון שולחנות עגולים מחוזיים של מנהלי בתי הספר העל יסודיים. על ארגון ותאום המפגש ניצחה מנהלת האגף העל יסודי, הגב' דסי בארי שאף ברכה את המשתתפים בשם המשרד. המשתתפים נחשפו לרציונל וחזון התכנית ודנו בקבוצות קטנות בדרכים לארגון המפגשים המחוזיים. סוכם כי במהלך שנה"ל תשע"ו יתקיימו 3 מפגשים שבסופם יגבשו המשתתפים המלצות לחינוך לשותפות במודל אזורי המותאם למחוזם. למפגשים עצמם יוזמנו נציגי מנהלים מבתי ספר המשתתפים בתכנית וכן יוזמנו לקחת חלק גם מנהלים שלא נרשמו לתכנית.

התהליך מלווה נציגות כלל משרדית מטעם האגף העל יסודי, החמ"ד, מינהל חברה ונוער והמזכירות הפדגוגית.

יום השואה הבינלאומי

לקראת יום השואה הבינלאומי אורגנו חומרי הלמידה והתווספו חומרי למידה נוספים שהוכנו עבור המטה לחינוך אזרחי לקראת מועד זה.

הכל בקישור הבא

אגף אמנויות

יום עיון בנושא כוריאוגרפיה כעבודת חקר: שאלת שאלות ככלי לעבודה ומחשבה בשיתוף כלים – גוף לעבודה כוריאוגרפית

ביום שלישי ב' בשבט תשע"ו, 12.1.16, התקיים יום עיון בנושא כוריאוגרפיה כעבודת חקר: שאלת שאלות ככלי לעבודה ומחשבה במרכז "כלים – גוף לעבודה כוריאוגרפית". מטרת יום העיון הייתה לקדם ולשכלל את הוראת תחום הכוריאוגרפיה במערכת ומתן דגשים והיבטים ייחודיים כחלק מהשינויים במבנה בחינת הבגרות במחול לאור הרפורמה.

במהלך יום העיון דנו המורים בשאלות שמעלה המחול העכשווי בהנחיית יוצרים ואנשי אקדמיה. נחשפו למודלים להוראת הנושא בבתי הספר ובהמשך התנסו בחקר תנועתי אישי ובשאלת שאלות מעשית, בדגש על ההיבטים הפדגוגים בהוראת הנושא לתלמידים.

Big image