מידעון ועוד ברב תחומי עמק חרוד

9-15.12.2018

לכל קהילת עמק-חרוד

"יש לי ציפור קטנה בלב
והיא עושה בי מנגינות
שלסתיו ושל אביב חולף
של אלף אהבות קטנות...."
(יגאל בשן ויוסי בנאי)

חזרנו מחופשת החנוכה עם ציפור חסרה ולב כואב את לכתו של יגאל בשן. מסביבנו ארועים רבים במישורים שונים ואנו מנסים בביה"ס לתת מקום לארועים, לשוחח עליהם ולתווך את המציאות לעצמנו ולתלמידנו.
ביום ד' השבוע עצרנו ושוחחנו בכיתות בנושא המאבק באלימות נגד נשים. בשיחות הועלתה המודעות לכך שלכולנו אחריות לעצור את התופעה ולא להתעלם ממנה. בנוסף עסקנו בשאלת השפעתה של המחאה. האם באמת מחאה יכולה לעשות שינוי? שאלה שנכונה היום לשורה של נושאים.

בפעילויות שונות עסקו תלמידנו בלימוד משותף עם תלמידים ערביים בני גילם. בכל אחת מהפעילויות צוות המורים יוצר יחד תוכן לימודי משותף. ניכר שהלימוד סביב נושאים משותפים יוצר תקשורת והכרות טבעית ונינוחה. תוכלו לקרוא פירוט על הפעילויות בהמשך המידעון.


שבוע טוב לכולנו.
לילך.

אנגלית חוצת מגזרים

תלמידי כיתה ח נפגשו השבוע ללימוד משותף באנגלית עם תלמידי אחוה בביה"ס בנעורה . השיעור עסק בנושא שפת הסימנים ותקשורת בין תרבויות. התלמידים והמורות המלוות ג'סי קורן וחן בירן דיווחו על עניין רב ומפגש משמעותי.
Big picture

PATHWAYS Negotiation

במסגרת לימודי האנגלית בבית הספר אנו משתתפים השנה בתוכנית בשם "PATHWAYS Negotiation". התוכנית, ביוזמת ובחסות השגרירות האמריקאית בישראל, מפגישה תלמידים משכבת י"א הלומדים אנגלית ברמת 5 יח"ל עם תלמידים מבה"ס התיכון בשפרעם ליומיים של סדנאות ופעילויות חווייתיות.
במסגרת הסדנאות שהתקיימו השבוע בשני בתי הספר רכשו התלמידים, כלים למשא ומתן ולפתרון בעיות. הסדנאות המבוססות על מתודולוגית המשא ומתן,"Getting to Yes" שפותחה על ידי אוניברסיטת הרווארד, התנהלו באנגלית והועוברו ע"י מנחים מקצועיים מטעם השגרירות האמריקאית. מביה"ס מובילה את התוכנית מיכל אולשק. הסדנאות שהיו בביה"ס שלנו התקיימו במרכז היזמות וכל מי שלקח בהם חלק או ביקר במהלך היום התרשם מהמפגש המעניין המלהיב והמפרה שהתקיים בין התלמידים.
Big picture

מפגש חקר מדעי

בבית ספרנו מתקיים שיתוף פעולה מדעי מרתק בין קבוצת תלמידי בית הספר ותלמידי אחווה נאעורה, שבחרו להרחיב אופקים בתחום החקר המדעי. הנושא שסביבו מתקיים החקר הוא תגליות מדעיות חשובות.

בחרנו לחקור את התגליות שעוסקות בכוח הכבידה, גילוי המיקרואורגניזמים וגלים וקרינה.

התחלנו בסיור במדעטק בחיפה, שבו עבדנו במייקרספייס ופתרנו חידות מורכבות. נחשפנו לתערוכות חשובות והכרנו את עבודותיו של לאונרדו דה וינצי.

ביום ג האחרון תלמידי נאעורה הגיעו לבית שטורמן ויחד התחלנו בניסויי טרום-חקר.

כמה מרענן ומיוחד לראותם מתגברים על מכשול השפה ופשוט נהנים מסקרנות מדעית טהורה!

Big picture

שנתון י - קורס חילוץ והצלה

רעידת אדמה עלולה להתאפיין בריבוי נפגעים, לכודים ונעדרים. פעמים רבות בעת אירוע מסוג זה נוצר מחסור גדול בכוחות הצלה, וככל שעובר זמן פוחת הסיכוי להציל אנשים.

הנתונים מאירועי רעידות אדמה בעולם מראים שמצילי החיים הם דווקא אזרחים לא מיומנים שנמצאים בזירת האירוע. באירועים הללו התאפשרה הצלת חיי אדם באמצעים פשוטים ובסיסיים.

בבתי הספר מרוכזים תלמידים רבים בשטח צפוף. בעת רעידת אדמה בשעות הלימודים עלולים תלמידים רבים להילכד מתחת להריסות.

משרד החינוך, רשות החירום הלאומית ופיקוד העורף רואים חשיבות עליונה בשיפור ההיערכות של מדינת ישראל לרעידות אדמה. אחת הדרכים לעשות זאת היא להדריך את תלמידי כיתות י' כיצד לבצע חילוץ קל באמצעים בסיסיים ופשוטים להפעלה (לא בכלים מכניים), במסגרת התוכנית הרב גילית לחירום בבתי הספר. ההדרכה מגדילה באופן משמעותי את מספר האזרחים שיוכלו לסייע בפעולות החילוץ המידיות ברשויות המקומיות, במוסדות החינוך, במקומות העבודה ועוד.
לאור האמור לעיל עוברים תלמידי שנתון י' יומים של הדרכה עיונית ומעשית בשטח ביה"ס. הקורס הועבר באופן מעניין והפעילות הפיזית בשטח ביה"ס הביאה את התלמידים להפגין כישורים ויכולות שונים מאלה שנראים בתוך כיתות הלימוד.

קישור לתמונות

Big picture
Big picture