חדשות הממלכה- הכל על שלמה

מהדורה מיוחדת לכבוד יום השנה למות שלמה - 900 לפנה''ס

דבר המערכת -כולל הספד על שלמה

כתב וערך: עמית עמור

שלמה הוא בנו של דוד , אשר במרבית חייו היה מסור לה' וכמו שכתוב בתורה , שמר חוקותיו והלך בדרכיו.

שלמה המשיך את שושלת דוד לאחר מותו , יש לציין שדוד לא הספיק לבנות את בית ארון ה' וששלמה הוא זה שבנה את בית ארון ה' (בית המקדש) לאחר מות דוד .

בראשית מלכותו של שלמה , כשהוא עדיין היה שלם בליבו עם ה', התגלה אליו ה' בחלום ושאל אותו: מה תרצה שאעניק לך?, שלמה ענה בחוכמה: חוכמה אני רוצה בכדי לשפוט את העם ולהבין את צרותיהם.

לפי השמועות, שלמה היה החכם באדם והחל לשפוט את עמו בתבונה. המשפט הראשון אותו שפט שלמה היה מוצלח ביותר, כל העם שמע על המשפט הזה והעריך עוד יותר אותו.

הוא גם קיים יחסי מסחר רבים וקשרים רבים בארץ.

בנוסף : שלמה כתב שירים רבים , ורבים מהם מפורסמים עד היום , כגון : שיר השירים

הספד לשלמה: שלמה, אתה היית בשבילי המלך הכי טוב שיכול להיות, תמיד ידעת למצוא את השווה, לתת מענה לצרות העם , לשפוט את הדברים בצדק ובתבונה, וידעת מה הכי טוב בשביל עמך .

נפגש בעולם הבא.
Big image

ניחומים לממלכה

כתב וערך: מתן בר יוסף

ידוע לנו על הקשרים שיצר שלמה עם מדינות רבות, הצלחנו ליצור עם כמה מלכים ומלכות קשר והם סיפרו לנו שכאות מחווה הם כתבו לו מכתבי ניחומים הינה כמה מהם:

מכתב ניחומים ממלכת שבא:

שלמה האהוב, אתה חסר לי עד מאוד. החידות שלנו, והחוכמה שניתנה לך מאלוהיך. אף פעם לא פגשתי איש גדול וחכם כמוך. כאשר ביקרתי אותך בארצך היפיפייה התפעלתי וליבי פעם בחוזקה. הדרך שבה האמנת בה' וקיימת את מצוותיו נכנסה לליבי, אתה איש טוב ואוהב, אתה היית מלך אהוב ביותר על ידי עמך. היית שופט חכם, וכישוריך בעניין היו רבים. הלוואי ויהיו עוד מלכים רבים כמוך, ניפגש בעולם הבא. אוהבת מלכת שבא.


מכתב ניחומים ממלך צור:

שלמה, אחי הטוב, מותך ואובדנך קשים לי. עזרנו אחד לשני במשך חיינו יחד, מלך כמלך. הענקת לי דברים רבים, עזרת לי רבות אך בעיקר היית לי חבר טוב. אני מודה על ההזדמנות שהייתה לי להכיר אותך ואת אביך מלכים משכם ומעלה. אני מקווה בשבילך שביתך ובית אביך ימשיכו את שושלת המלוכה ושיורשיך יהיו גם כן טובים וחכמים לפחות כמותך ויביאו שלום בין עמים שונים.

היה שלום חבר, חירם, מלך צור.

ההשפעה של הקשרים על הממלכה

כתבו וערכו: מתן בר יוסף ונועה בן ברק

שלמה המלך, בן דוד היה המלך השלישי לעם ישראל. בסיפורנו

מסופר שלשלמה היו נשים נוכריות רבות ושבסוף ימיו הוא הלך אחר אליליהן. אמנם המעשה נחשב כחטא לאלוהים אך קשרי הנישואין שיצר עזרו לטפח קשרים מדיניים חיצוניים. לדוגמא, שלמה התחתן עם בת פרעה על מנת לקיים קשרים מדיניים טובים בין הארצות. (בת פרעה נחשבה באותם ימים לאחת הנשים הגדולות והחשובות ורבים מן הגברים בארץ השתוקקו לה ). עוד אישה שעזרה בקשרים אילו היא מלכת שבא, הקרבה בין שני המנהיגים העניקה לממלכת שלמה משאבים רבים כמו יהלומים שעזרו לטיפוח הממלכה. הקשרים ששלמה טיפח לאורך כהונתו לא היו כרוכים רק בנשותיו לדוגמא חברו הטוב חירם, מלך צור שעזר לשלמה בבניית בית המקדש לדוגמא בכך שסיפק לשלמה עצים.

לסיכום, לדעתי שלמה הצליח להשיג הרבה קשרים מדיניים חיצוניים טובים במהלך תפקידו כמלך והם תרמו לעם בתקופתו ויוכלו גם לעזור לבאים אחריו.

ראיון עם צדוק הכהן הגדול

כתבה וערכה: נטלי סמו

צדוק הכהן היה הכהן הגדול באותם בימיו של שלמה, פנינו אליו וקבענו איתו ראיון ושמענו מפיו איך לדעת הממלכה נראתה בתקופת שלמה:

לאחר מות שלמה, הגיעו אלי ידיעות רבות על כושר השיפוט של

שלמה. לדעתי כושר שיפוטו וחכמתו של שלמה (לאור השמועות) לא היו שוות לאורך תקופת מלכותו, לאורך התקופות כושר השיפוט שלו ירד.

בנוסף, העובדה ששמעתי ששלמה בנה מזבחים ובמות לאלים אחרים, היא חמורה ביותר, המלך צריך להאמין בה', הוא צריך להיות הכי קרוב אליו, יותר מאשר כל עמו .

לדעתי שלמה לא היה מלך נאמן, טוב וישר לקראת סוף מלכות, כיון שליבו לא היה עם ה'. ובנוסף למעשיו כלפי ה' הוא קיפח את עמו, הוא שיבח את נשיו ואת אליליהם ויצר קשרים מדיניים חיצוניים רבים ובכך לא דאג רבות לעמו כפי שהיה צריך.

מנקודת מבטי, שלמה לא היה שלם בלבו עם ה' כל תקופת מלכותו אך בראשית מלכותו שלמה היה איש חכם ונבון ובניגוד לסוף מלכותו אשר ליבו היה שלם עם ה',

הוא כתב שירים וקרא תפילות ולדעתי הוא היה איש צדיק! ובאמצע מלכותו היה כעין שופט לעם ישראל, על המשפט הראשון שלו כל העם שמע ועל כך העריך אותו רבות. אני האמנתי בו וידעתי שהוא יהיה מלך טוב בכהונתו אך לצערי טעיתי והוא הפך למלך המתנהג בניגוד לחוקי היהדות ולחוקי אלוהיו, ה'. הוא בעצם בגד בי, בעמו ובאלוקיו.

ארגון המסחר בארץ

כתבו וערכו: נטלי סמו ונועה בן ברק

ארגון המסחר בארץ לאחר מות שלמה

לאחר מות שלמה , ארגון המסחר בארץ שבק חיים, הוא חדל מלהתקיים.

לפני שאסביר על ארגון המסחר אני רוצה להסביר קצת על שלמה

שלמה היה המלך של העם היהודי , ושלט על מדינת ישראל והוא בנה את בית המקדש הראשון ,

בתקופת כהונתו ( בפרט בתחילתה ) הוא היה אדם מאמין , ואהב את ה' ושמר את חוקותיו כמו דוד אביו .

לאחר מכן הוא הפך לשופט , ושפט בתבונה את עם ישראל , ( במשפט הראשון שלו הוא רכש כבוד רב בארץ ). .

אך בסוף כהונתו ( לקראת מותו ) ,

״לבו לא היה שלם עם ה׳ ״ והוא התחיל להיות בחברת נשים נכריות רבות , וכתוצאתה מכך האמין באלילים אחרים של נשיו, ( דבר שכמובן לא מצא חן בעיני ה׳ ) , וה' אמר לו שממלכת דוד תחדל מלהתקיים .

( פרשנות:)

זאת אומרת שהבן של שלמה לא ימלוך על כל ממלכת דוד , אלה רק על חלק ממנה

בזכות דוד , והבטחת ה' אליו . ה' מעניק לנכדו את ממלכת יהודה.

בזמן כל תקופת כהונתו של שלמה , שלמה יצר קשרים רבים עם מדינות מסביב לממלכה ( או רחוקות לה ) ובתקופת שגשוגה של ממלכת דוד , שמועות הועברו למלכים של מדינות רחוקות , והם קיימו איתם דרכי מסחר שונות

(פרשנות על המסחר )

ולאחר מותו של שלמה , בגלל שבימים אלו לא היה מנהיג ברור בארץ והתחוללו מהומות רבות בארץ , (בעד ונגד המנהיג החדש ) שרמזו על "מלחמת אזרחים" בארץ ,והקשרים עם מדינות רבות נפגעו.

לארץ ישראל בימים אלו לא היו דרכי מסחר רבות והמסחר בין ארצות שונות (מארצנו למחוצה לה ) עבר דרך ישראל. כך ששלמה השפיע ביותר עליהן גם לאחר מותו .

לסיכום : לדעתי שלמה השפיע גם לרעה וגם לטובה על העם היהודי

. 1. הוא גם העניק למדינת ישראל דרכי מסחר רבות ( שעוזרים לאספקה של האוכל, מינרלים ועוד .......) שעזרו להתפתחותה של הארץ בימים עברו , ושגשוגה של הארץ .. (ההשפעה הטובה)

2. אך הוא גם לא הראה לעם ישראל דוגמא בכך שהוא היה מאמין באלילים , ובעצם שימש כדוגמא רעה לכל העם לעשות כמוהו ולא להאמין בה' אלוהים.. (ההשפעה הרעה)

ארגון ממלכתו של שלמה

כתבה וערכה: נועה בן ברק

שלמה היה המלך של ישראל, בנו של דוד המלך שהלך לפי דרכו

של ה' בכל רגע ורגע, עם מות דוד בקשתו האחרונה של דוד הייתה שביתו ימשיך את שושלת המלוכה ואכן שלמה עלה למלכות. בראשית מלכותו של שלמה התרשמתי מכך שרצה לעזור לארגון המלכות, אפילו כשה' נתן לו הזדמנות לבקש כל בקשה ומשאלה, ביקש חוכמה ויכולת שפיטה שתעזור רבות לעמו ולארגון הממלכה בשוויון וצדק. לראשונה הוכיח שלמה את חוכמתו ב-''משפט שלמה" כשהבין ועורר צדק בקרב עמו, כל תושבי ישראל התרשמו עד מאוד. לאחר מכן שלמה בנה לה' בית, את בית המקדש כדי ששכינתו תוכל ללון שם, מעשה זה חיזק בעיני את אמונת העם כלפי ה' כיון שכך היו קרובים אליו יותר. וגם זה מראה את הארגון הטוב של ממלכת שלמה. אך כדי לבנות את המקדש היה צריך לגבות מסים רבים מעמו שפגעו באיכות חייהם כיון שעזרו (המיסים) רק לשבטים הקרובים לבית המקדש, וזוהי אחת מהסיבות שהעם פרץ במרד לאחר מכן. ולכן הייתי מייעצת לגבות פחות מסים ושיטפח את איכות חייהם של כל התושבים. ובנוסף היה יכול לתרום מעושרו הרב או לאסוף כספים ממלכים אחרים שיצר קשרים טובים. ובנוסף, הקשרים שיצר שלמה עם מדינות שכנות קידמו את המסחר בארץ. במהלך כהונתו של שלמה, שלמה כבש שטחים רבים יחד עם צבאו, וגם מעמים אלו גבה מיסים. זוהי תחילת מלכותו של שלמה, אך לקראת סופה דברים בממלכה השתנו. שלמה כבר לא היה נאמן לה' אלא שיבח אלוהים אחרים של נשותיו הרבות, בניגוד למצווה עליו ועל עמו. מעשה זה סיכן את הקרבה בין ה' לעם ומכך העם כעס מאד מכיון לא רק פיאר אלוהים אחרים אלא גם בנה עבורם זבחים שהעלו את המיסים בממלכה מן העם. אך בעיני המעשה הפריע לארגון הממלכה אלא אפילו עזר לטיפוחה מכיוון שמלכים שונים היו יכולים להעריך את מעשיו של שלמה ופיאר את אלוהיהם וכך לקדם את המסחר בין המדינות והקשרים ולהביא להסכמי שלום רבים.

לסיכום, ארגון ממלכת שלמה היה טוב ועזר לעם למרות חטאיו של שלמה כלפי ה'.

Big image

סיכום

כעת ראינו את כל המצב בארץ בזמן במלכות שלמה והשערות למה שהולך לקרות אחרי. צפיתם בחוות דעת של אנשים שונים, חשובים מההעם ועוד...... נשמח אם תוכלו להשאיר אותו ולשתף אותנו בדעתכם.

ליצירת קשר היתקשרו למספר:0587782004

Big image
מי ענד לדוכיפת ציצת נוצה ח"נ ביאליק