חיפה

מגישים: אלרם ואוהב כיתה ו תחכמוני. (מתוך ויקיפדיה)

על הישובהשם חיפה התקבל מהמילה חוף או "חוף יפה"


עיר המחולקת לשלושה חלקים: עיר תחתית, הדר, כרמל.


חיפה היא מרכז תחבורתי, תעשייתי ותרבותי חשוב ואחד ממרכזי הסחר הימי של ישראל. עוד מראשית ימיה, במאה ה-3 לפנה"ס, הייתה זו עיר נמל, וגם כיום אחד מסמלי העיר הוא נמל חיפה, שהינו אחד משני נמלי המסחר הגדולים של ישראל.

מצב הישוב בתחילתו

שלטונות המנדט הבריטי הפכו את חיפה לבסיסם המרכזי במזרח התיכון. חיפה הצטיירה בעיני הבריטים כחוליה המקשרת בין בריטניה לבין השטחים המוחזקים על ידה במזרח התיכון ולמזרח הרחוק - נמל חיפה קישר את העיר אל בריטניה בתחבורה ימית, ורכבת העמק קישרה אותה למזרח בתחבורה מסילתית. נמל חיפה המודרני נחנך באופן רשמי בשנת 1933, לאחר שממשלת המנדט השקיעה רבות בפיתוחו. צינור נפט הונח בין עיראק לחיפה. העיר חוברה לרשת מסילות הרכבת המזרח-תיכונית לאורך חוף הים התיכון, ולימים מתחנת הרכבת חיפה מזרח יצאו רכבות לשלוש יבשות (לקהיר שבאפריקה, לקונסטנטינופול שבאירופה ולדמשק שבאסיה). לפרק זמן קצר בשנות ה-30 של המאה ה-20 חיפה הייתה גדולה אף יותר מתל אביב.


Big image

מצב הישוב כיום


היא העיר השלישית בגודל אוכלוסייתה בישראל, המרכז העירוני של צפון ישראל, בירת מחוז חיפה וחברה בארגון פורום ה-15. העיר היא ביתה של אוכלוסייה מעורבת יהודית-ערבית. חיפה קלטה את החלק היחסי הגדול ביותר, מבין הערים הגדולות בישראל, של העלייה מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90. נכון לשנת 2007, מונים יוצאי חבר המדינות 24.5% (רבע) מאוכלוסיית חיפה.. העולים שינו את פניה של העיר במרוצת שני העשורים מאז באו אליה לראשונה.

מוסדות חינוך

בחיפה יש מוסדות חינוך להשכלה גבוהה: הטכניון, האוניברסיטה ומכללות.

מה ניתן לעשות כיום?

לבקר בגנים הבהאים, להנות ממוזיאון המדע, מוזיאון ההעפלה וחיל הים , מוזיאון הכט לראות תצפית מהר הכרמל ופארק הטבע ולבלות בחוף הים.
רכבת העמק מנמל חיפה לגבול עם ירדן...