בלתי ניתנים לשליטה

אנטיביוטיקה

"ההתמכרות שלנו"

קשה לדמיין את החיים ללא אנטיביוטיקה, אבל בקרוב לא תהיה בררה. קיימת עלייה חדה של חיידקי על החסינים בפני כל תרופה קיימת מה שעלול להסתיים בקריסת המאבק האנושי במחלות.
בעולם המודרני שבו אנו חיים, קשה לעצור לרגע, אנו מנסים לפתור הכל מהר בלי לחשוב על התוצאות שמצב זה גורם. האנטיביוטיקה היא דוגמא לכך, אנו מכניסים אנטיביוטיקה לגופנו בלי הידיעה שלנו בכלל לדוגמא המזון שאנו אוכלים, הבשר, חיות המשק, שליד כל כלוב ניתן לראות גריקן של אנטיביוטיקה ש"מסוגלת להרוג סוס" האנטיביוטיקה ניתנת ללא פיקוח, כדי להרוג את החיידקים בגלל הצפיפות הנוראית, מה שפוגע בנו בסופו של דבר, הצרכנים. בגלל מתן האנטיביוטיקה ללא ידיעה, החיידקים מפתחים עמידות, וכדי לטפל בזיהום יש צורך באנטיביוטיקה חזקה יותר, אגרסיבית יותר שפוגע לנו בגוף ובעצם "מחליש" אותו, ולעיתים התרופה לא משפיעה כלל- הידבקות בחיידקים עם מוטציות- החסינים בפני כל תרופה שפותחו עד היום, משאירה את החולה רק עם המערכת החיסונית שלו. וכך, מחלות קטנות שנפתרו בכדור ושריטות קטנות שנפתרו בחיסון עלולות להפוך לגזר דין מוות.

הצד האפל של האנטיביוטיקה:

מלבד, שישנם חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה ישנם גם תופעות לוואי, והן לא מעטות כלל. תופעות לוואי נפוצות של אנטיביוטיקה כוללות קלקול קיבה, שלשול וזיהומי שמרים (פטריות) בנרתיק. חלק מתופעות הלוואי חמורות יותר ועשויות לשבש - בהתאם לסוג האנטיביוטיקה - את התפקוד של הכליות, הכבד, מוח העצם או איברים אחרים. בדיקות דם משמשות למעקב אחר תופעות לוואי כאלה.חלק מהאנשים המקבלים אנטיביוטיקה מפתחים קוליטיס, דלקת של המעי הגס. הקוליטיס נובעת מרעלן שמייצר החיידק קלוסטרידיום דיפיצילה, שגדל ללא מעצור בעת שחיידקים אחרים נקטלים בידי אנטיביוטיקה. תרופות אנטיביוטיות עשויות לגרום גם לתגובות אלרגיות. תגובות אלרגיות קלות כוללות פריחה מגרדת או קשיי נשימה קלים.תגובות אלרגיות חמורות (אנפילקסיס) יכולות לסכן את החיים ובדרך כלל נכללות ביניהן התנפחות של הגרון, אי-יכולת לנשום ולחץ דם נמוך.אנשים רבים מספרים לרופאיהם על היותם אלרגיים לאנטיביוטיקה לאחר שחוו למעשה תופעות לוואי שאינן קשורות לאלרגיה. ההבחנה חשובה מפני שאנשים שהם אלרגיים לתרופה אנטיביוטית אינם צריכים לקבל אותה או תרופה הקשורה לה.

Big image

המהפכה של המאה:

בשנים הראשונות שלאחר התחלת השימוש באנטיביוטיקה התקבל הרושם שזו תרופת פלא שעתידה למגר את כל המחלות החיידקיות. אולם, עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה נצפתה שנים מעטות לאחר התחלת השימוש המסחרי בה. הבעיה החריפה משום שעקב השימוש המתרחב באנטיביוטיקה בעשורים האחרונים פיתחו חיידקים עמידות מולדת (אינטרינסית) לאנטיביוטיקה באמצעות עיקרון הברירה טבעית לאחר חשיפה חוזרת לאנטיביוטיקה המכחידה חיידקים רגישים ומותירה את האוכלוסיות העמידות. בנוסף, נצפו מקרים של העברת תכונות עמידות בין חיידקים באמצעות פלסמידים.

לכן, בחרנו להתמקד בפתרון לעמידות האנטיביוטיקה אשר משפיעה רבות על חיי האדם בכל התחומים.

כתוצאה מכך, פיתחנו תרופות משולבות נגד חיידקים עמידים, ושילוב זה הוא אנטיביוטיקה יחד עם גורם כימי המערב את מנגנון העמידות, כלומר עמידות זו היא מקרה מיוחד של התפתחות אבולוציונית של חיידקים בתגובה לאיומים נגדם. עמידות זו מתפתחת בקרב חיידקים על ידי ברירה טבעית שפועלת על מוטציות מקריות, או בגלל יצירת עקה סביבתית על אוכלוסיית חיידקים. מרגע שמוטציה כזו מתקיימת, חיידקים יכולים להעביר את המידע בצורה אנכית (הורשה) או אופקית (העברת פלסמידים בין חיידקים), ובכדי למנוע זאת התערובת (תרפה המשולבת נגד חיידקים עמידים) תחסום את מנגנון ההגנה של החיידק בזמן שהאנטיביוטיקה תצליח לחדור לחיידק ,וכך לא יתפתחו חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה!