מעמד הנשים הערביות -לאן ?

כותבי המאמר : מתן עמר, מתן סבג ורועי פקר

מעמד הנשים לאחר הקוראן:

כפי שאנו יודעים , מעמד הנשים בחברות הערביות נמוך ואין להטיל דופי בכך והשאלה של רבים היא מדוע? אז אנו נענה על כך. קודם כל, לאחר הוצאת הקוראן- ספר הקודש המוסלמי , פחת מעמד הנשים וזאת משום שרשומים שם חוקים ונורמות התנהגותיות פרימיטיביות לחיינו כיום אך המוסלמים המשיכו לנהוג על פיהם ולכן הנשים לא משכילות, מחויבות ללכת בלבוש צנוע, והבעל יכול לעשות בה כרצונו , ראו ערך הנישואין בחברה הערבית: איך הדבר אפשרי ,שלגבר מותר להתחתן עם למעלה מ7 נשים אך לאישה מותר להיות נשואה לגבר אחד? שוב, במילה אחת -קוראן. הספר המוסלמי של הנביא מוחמד מביא עמו חוקים ישנים שהמוסלמים הולכים אחריהם עד היום בניגוד לדתות אחרות שמשדרגות את ההלכה שלהם ומבינות שאנו חיים בעולם מודרני בו לאישה יש מקום מכובד יותר מלנקות את הבית ולהוליד ילד.

יחסינו לאן ?

לאחר כל כך הרבה שנות קיפוח ואי שוויון , האם יש סיכוי לרפורמה במעמדן של הנשים הערביות?

כנראה שלא , והנימוק הכי טוב לטענה הזו היא ארגוני האסלאם ההדוקים הקמים בעת האחרונה : הטאליבן ו"המדינה האיסלאמית" שמקשיבים לדברי הקוראן כאל דברי האלוהים, ומצייתים את הכתוב בו באופן מלא וקיצוני , ראו ערך הפיגועים במדינות האיחוד האירופאי.

על ארגון הטאליבן

שעלה הטליבאן לשלטון קבעו ראשי התנועה את חוקי האסלאם כחוק המדינה, ושינו את מערכת החינוך במדינה לחינוך המבוסס על הקוראן, ללא השפעות מערביות.

במסגרת ההקצנה הדתית, החיל הטליבאן במדינה דיכוי נשים חסר תקדים. נשות אפגניסטן הפכו לשפחות נטולות זכויות, נאסר עליהן לעבוד ורובן המוחלט הפסיקו ללמוד. על רופאים ממין זכר נאסר להעניק טיפול רפואי לנשים. כחלק מההטפה לצניעות על פי השקפת הארגון, הורה הטליבאן על קוד לבוש אחיד לנשות המדינה: כל הנשים חויבו ללבוש "בורקה" המכסה לא רק את גופן וראשן , אלא אף את פניהן ועיניהן. על ידי הארגון נחקק חוק המחייב איטום חלונות בצבע שחור למניעת אפשרות שנשים ייראו בידי גברים. חוקים אלו נאכפו בקפדנות בידי משמרות סיור עירוניים של הטליבאן, ונשים שלא צייתו לחוק הוכו באכזריות. על נשים שהפרו חוקים אלו ואחרים, הוטלו עונשים אכזריים

התקווה האחרונה - האם זוכת פרס נובל לשלום יכולה באמת לשנות משהו?

האישה החזקה ביותר מהנשים המוסלמיות בעת האחרונה היא בכלל נערה בת 18 ,נערה בת 18 שהחליטה לפצות פה כנגד ארגון הטאליבן ופעילות הארגון באזור המגורים שלה. האומץ שלה עבר מפה לאוזן ומרשת חברתית אחת לאחרת והיא הפכה לסמל הלחימה למען זכויות נשים ערביות. אז נכון , הטאליבן לא יפסיק את פעולותיו בגלל ילדה, אך העובדה שהארגון התמקד בהריגתה מעידה על העובדה שהאומץ שלה יכול לתת השראה לנשים אחרות לדבר ואולי כך , יתחילו הגברים הערביים להבין שנשותיהם הן לא חפץ - הן צלם אנוש שמסוגל להשכיל ולהגיע לרמות הגבוהות ביותר. לסיום , העתיד אולי לא נראה ורוד אך אם נרצה לסיים את המאמר בנימה אופטימית , נבקש ממכן בנות האסלאם , צאו והפיצו את דבריכן ומחשבותיכן !
מלאלה יוספזאי - מהו גיבור?