נוצרים

נועה בן אבי ועדי סולימן, ט4 היובל ראש העין

רקע היסטורי

הדת הנוצרית זנחה מתוך היהדות ונוסדה בארץ ישראל בראשית הספירה הנוצרית, לפני כ-2,000 שנה, והתבססה על דמותו של ישו הנוצרי ועל הבשורות של תלמידיו. במהלך ארבע המאות הראשונות לספירה, ובמיוחד אחרי הפיכת הנצרות לדת הרשמית של האימפריה הרומית במאה ה-4 לספירה, הפכה הנצרות לדת הדומיננטית באירופה ובעולם המערבי. מקור השם נצרות - מהמילה "נצרת" בה ישו גדל.

הרכבם בישראל

מספר הנוצרים בישראל בסוף שנת 2013 נאמד בכ-163 אלף כך שהם מונים כ-2% מקרב אזרחי מדינת ישראל, מתוכם כ-80% הם ערבים נוצרים. היתר הם נוצרים אשר עלו לישראל עם בני משפחתם היהודים במסגרת חוק השבות וילדיהם‏.
רמת ההשכלה של הנוצרים הייתה תמיד גבוהה הרבה יותר והפער החברתי-כלכלי בינם לבין המוסלמים והדרוזים הלך והעמיק. הם מתגוררים בעיקר בישובים בצפון הארץ ובערים נצרת, עכו, שפרעם, חיפה, ירושלים ובית לחם.

פלגים שונים בנצרות

את הנוצרים בארץ ישראל ניתן לחלק לשלוש קבוצות עיקריות:

- "קדומים" כלומר שייכים לעדות קדומות - צאצאי קהילות נוצריות שהיו במקום לפני הכיבוש הערבי.

- "בינוניים", רובם קתולים - מתנצרים מקרב האוכלוסייה המקומית לאחר מסעי הצלב וחברי סגל כנסייתי קבוע (כגון נזירים).

- "חדשים" - נוצרים שהיגרו לארץ ישראל מסיבות שאינן קשורות לדת וצאצאיהם, אם הצאצאים נוצרים (לדוגמה, נוצרים הנשואים ליהודים שעלו בתוקף חוק השבות, ארמנים שהיגרו לירושלים ומתנצרים שהתנצרו במאה ה-19ובמאה ה-20 לכנסיות הפרוטסטנטיות.

השכלה

בקרב האוכלוסייה הערבית נוצרית, מספר לומדי הרפואה גדול פי שלושה מכלל האוכלוסייה, וכי אחוז הנשים הערביות-נוצריות הלומדות באקדמיה גבוה בהרבה מבמגזרים האחרים.‏ ומספר הערבים הנוצרים העומדים בסף הנדרש ללימודים באוניברסיטאות גבוה יותר מכלל המגזרים. רבים מהתלמידים הערבים-נוצרים לומדים בבתי ספר כנסייתיים. חלק מבתי ספר אלה נחשבים לבתי ספר עם אחוזי הצטיינות גבוהים.
Big image

חגים ומנהגים

החגים הנוצריים במגזר הערבי-נוצרי, כמו כל חג דתי אחר, משרתים שתי מטרות עיקריות. האחת, חיזוק הזיקה של הפרט לשורשי אמונתו, באמצעות השתתפות פעילה בטקסים ובפולחנים המאפיינים כל חג. השנייה, הידוק הקשר הבין-משפחתי והקהילתי. החגיגה בחיק המשפחה הגרעינית או המורחבת, כמו גם המפגש בכנסייה, ברחוב או במקומות-הבילוי, הם ערובה לקירוב לבבות. החגים שהם חוגגים הם: כריסמס (חג המולד), סילבטסר(ראש השנה האזרחית), חג הבשורה, חג הדקלים, חג הפסחא, חג הצלב, חג הטבילה,
מיסת חצות - אחד הטקסים הקדושים ביותר בנצרות, מקוימת בכל הזרמים הדתיים כמעט ללא יוצא מן הכלל. הטקס, המתקיים בערב חג המולד, הוא שיחזור הסעודה האחרונה של ישו, ערב הסגרתו לרומאים.

דפוסי לבוש לטקס: הכמרים לובשים גלימה לבנה, לראשם הם חובשים כובע שחור מרובע ,

הכהן הראשי חובש כובע מוזהב וגדול
הקהל מגיע בלבוש חגיגי אבל לא אחיד. ניכרים הבדלים בין קבוצות-הגיל השונות.

מיסת חג המולד בכנסיית הבשורה בנצרת
Big image

הכנסייה

בראש הכנסייה עומד כומר. יש כנסיות מפוארות יותר, ויש פשוטות יותר.

הנוצרים הקתולים מקבלים על עצמם את הסמכות של האפיפיור. הפרוטסטנטים - לא.

הכנסיות של הפרוטסטנטים פשוטה בהרכבה, אין פסלים והתקרה נמוכה יותר.

ישו

ישו הוא הכינוי המקובל בעברית לישו הנוצרי. ישו הוא הדמות המרכזית בדת הנצרות . הספירה הנוצרית מתחילה מהולדת ישו, ומסומנת על הציר כשנת 0.

בגיל 30 הושפע ישו מאדם בשם יוחנן המטביל, שהטביל אנשים בנהר הירדן והבטיח להם שהם יהיו טהורים בעולם הבא. בנהר הירדן ישו הוטבל ולכן זה נהר קדוש.