חסידי אומות עולם

אירנה סנדלר ‏15 בפברואר 1910 - 12 במאי 2008

אירנה סנדלר

אירנה סֶנְדְלֶר אירנה 15 בפברואר 1,910 - 12 במאי 2,008 היה אחות קתולית ו עובד סוציאלי פולני וחברת המחתרת שהתנגדה ל נאצים בזמן מלחמת העולם שני. על פעולותיה להצלת ילדים היהודים הוענק לה תואר חסיד אומות העולם ואזרחות הכבוד של מדינת ישראל.

אירנה הסנדלר נולד ב אוטבוצק, בת ל רופא בעל השקפות סוציאליסטית, שרוב תושביה מטופליו באו מקרב ה היהודי של עיירה, שוכן כ -20 קילומטר מדרום-המזרח ל וורשה.

בראשית מלחמה הצטרף לפעולות סיוע ליהודים, בחלוקת מזון, דאגה ליתומים וסיוע כספי לאנשים, שה נאצים החרים את רכושם.

בשנת 1,942 עבד כמנהלת בכירה בעיריית ורשה, במחלקת הסעד. היא הצטרפה לארגון "ז'גוטה", שפעל מטעם הממשלה פולניה הגולה ב לונדון בסיוע ליהודים. כינוייה במחתרת הפולני הייתה יולנטה ועיסוקה העיקרי שם הייתה בהצלת ילדים יהודים. היא סכנה את החייה בפעולות חילוץ והצלה בעזרת אנשים שגייסו לעזרה, עסקה בזיוף מסמכים שהקנו ליהודיי שמות נוצריים והשיג אישורי מחלה, שנועד להרתיע את הנאצים מהתפשטות המחלות מידבקות. יחד עם עוזרת שלה, אירנה שולץ, נכנס ל גטו בעילה של טיפול בחולים וכך הבריח לשם כסף, מזון, תרופות ובגדים.

משך התחיל להבריח ילדים מן הגטו ל מנזרים או אל משפחות נוצריות, באמצעות ניירות מזויפים שהסדיר להם במחתרת. לחלק מילדי ספר שהוריהם יהודים הם מאמצים, כדי להקל עליהם את הפרידה מהוריהם. חלק מילדים הוברח שבעתיי בוקר מוקדם מתחת למושביי הנוסע ב חשמלי שחצה את הגטו. חלקם הוסע במכונית פרטית אשר הייתה בה גם כלב. אם בכיתי ילדים, הכו נהג את הכלב ונביחותיו החרישו את בכי ילדים.

אירנה סנדלר קפידה על רישום מדויק של ילדים שבריח מן הגטו, כדי שאפשר יהיה לאתרם בסוף המלחמה ולהשיבם למשפחותיהם. את רשימות טמינה בכדי זכוכית באדמה בגן ביתה. בסך הכול הציל בדרך זו כ -2500 ילדים יהודים.

באוקטובר 1,943 אסרו אותה ה הגסטפו ועינה אותה כדי שימסרו את שמות הילדים שהצילו, אך היא לא נשברה. נגזר עליה עונש מוות, 39 יחד עם עוד אסירות, אך היא נחלצה בעזרת שומר, שקבל שוחד מחבריה למחתרת. לאחר מכן הוכנס לרשימת אסירים שהוצא כבר להורג, וחי במחתרת.

אחרי המלחמה עבד במשרד בריאות של פולין. עבודתה במחתרת, שהיה כפופה לממשלה הגולה ב לונדון, החשיד אותה עין ה קומוניסטית, אך הם חששו לפגוע בה לרעה.

בשנת 1,965 העניק לה מוסד יד שם את תואר חסיד אומות עולם ובשנת 1,991 קבלו אזרחות הכבוד של ישראל.

נשיא פולין לשעבר, לך קצ'ינסקי, הציע בביקורו בישראל, שמדינה ייתן חסות משותפות עם פולין למועמדותה של אירנה סנדלר לקבלת פרס נובל לשלום. ארגון יד ושם הצהיר שאף כי אינו מתנגד להצעה, היה מעדיף שפרס יינתן במקובץ לכל חסידי אומות עולם. בשנת 2,009 יצא הסרט לזכרה, שנקרא "לב האמיץ של אירנה סנדלר", שמספר את סיפור חייה ובסופו אף יש הסרטה שלה מימי זקנותה. ה מלחין קוב אושרת ספר בתכנית טלביזיה בערוץ 10 כי ספור החייה של אירנה רגש אותו מאוד והוא כתב יצירה סמפונית לכבודה כאשר קטעים תעודיים המצולמים איתה משולבים ביצירה.

במאי 2013, נקרא דרך להחוצה את הרחבה שמול מוזיאון תולדות יהודי פולין שב וורשה, ויוצא מהרחוב מרדכי אנילביץ '"סימטת סנדלר" על שמה.